Skvělá komiksová adaptace, která se vydává naprosto opačným směrem než všechny ostatní. Singer se nezaměřuje na efekty a bombastické akční scény, které mu zas tak moc nejdou, ale snaží ukázat psychologii samotných charakterů a tím vyhrává na celé čáře. Osobně jsem s tímhle dílem série měl zpočátku problém, jelikož mi přošel dosti nezáživný, ale asi jsem dospěl a teď si ho pokaždé vychutnávám, jak feťák, který dostal novou dávku heráku. Za oběvení Hugha Jackmana pro Hollywood má ode mě Bryan malé bezvýznamné plus, které mu hned srazím za hudbu, která je nevýrazná. Ale i přesto si X-men udržují atmosféru a dokazují svoje kvality a to hlavně díky skvělým výkonům všech herců. P.S. Wolverine rulezz ;)(14.6.2006)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(15.9.2012)

Druhá nejlepší adaptace comicu (hned po Vráně). Skvělé obsazení a charaktery, zajímavý scénář, velice dobré triky a především zajímavá myšlenka. Což ve většině comicsovejch filmů dneska nenajdete.(24.8.2002)

Scénář: David Hayter .. Hodně dlouho se mi série X-Men vyhýbala a nakonec jsem viděl její první část až včera v televizi.. a musím říct, že jsem byl velmi potěšen! Záměrně píši jen "potěšen" protože do nadšení by to potřebovalo ještě trochu lepší scénář. Na druhou stranu musím pochválit vynikající režii, herce a vizuální stránku. Celkově je to u mě čistokrevných 80%. Kéž by takhle dopadly všechny komiXové adaptace...->(28.2.2005)

„Kam mám ísť?“ – „Neviem.“ – „Alebo je ti to jedno?“ – „Vyber si.“ Komiksy vznikali desiatky rokov pred X-MEN a desiatky rokov pred nimi sa podľa nich nakrúcali hity (Donnerov SUPERMAN). Ale nebolo to jednoducho ono, komiksy boli neuznávané, všetci si z nich robili srandu. Singer sa rozhodol ("náhodou" v produkcii Richarda Donnera) príbeh o ľuďoch, z ktorých urobila evolúcia netvorov, psychologicky hodnovernú záležitosť a odvážne zo snímky spravil metaforu na neznášanlivé ľudstvo (holocaust ako príčina, AIDS ako metafora). Takže v X-MEN majú miesto kvalitné dialógy, silné herecké obsadenie (Stewart, McKellen, Paquinová a miláčik publika, nahnevaný Kanaďan Wolverine v podaní austrálskeho herca Hugha Jackmana, z ktorého rola urobila hviezdu) psychologické scény, v ktorých na seba postavy iba pozerajú bez zbytočných kecov - a scény, hodné zamyslenia („Urobili odvtedy krok dopredu.“ – „Áno. Ale ku nám.“). Všetkého ale s mierou a nebudete pripravení ani o počítačové efekty (ktorých úsmevná kvalita – Kyklopove lúče – akoby schválne diváka upozorňovala na „brakovú“ komiksovú základňu) a akčné scény, ktorým dominujú šikovné detaily (pušný prach z prerezanej nábojnice, taneček Raya Parka). Viac v mojom článku na Kinema.sk, kam už nepíšem: http://www.kinema.sk/clanok.asp?23129 Kino Považan 2000(14.12.2004)