Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Uvěřitelná psychologie s neotřelou akcí, fascinující postavy, dokonalý Magneto a hlavně typově nepřekonatelný hrdina Wolverine, díky kterému série získala svou duši. Bryan Singer tady poprvé a ne naposledy vládl jako komiksový král.(18.6.2005)

Hugh Jackman hraje postavu, která jako by byla psaná na tělo Clintu Eastwoodovi, ve filmu, na kterém je až moc poznat omezený rozpočet a který ve srovnání s novějšími Avengers nebo První třídou působí až příliš nevýrazně a ploše.(27.1.2013)

Překvapivě výtečné komixové sci-fi, které funguje nejen jako triková a akční zálěžitost, ale též na rovině postav a příběhu. Gambit profesora Xaviera (Patrick Stewart) a Magneta (Ian McKellen) je vskutku elektrizující a rozhodně se nejedná o tradiční souboj dobra se zlem v čisté formě. Napětí do jinak trochu obnošené zápletky dodává právě zážitky z koncentračního tábora poznamenaný Magneto, z jehož pohledu vyhlíží konflikt mutantů a lidí jako možné opakování událostí druhé světové války. Samozřejmě se nehrabe příliš do hloubky, zůstává, jak už to v Hollywoodu chodí, pouze u názvuků etiky, ale víc by ani X-meni nesnesli. Zejména díky výtečným hercům a slušným trikům patří tenhle snímek k nejlepším komixovým adaptacím, které kdy byly k vidění. A to už vůbec nemluvím o otevřeném potenciálu pro další díly...(11.9.2004)

Scénář: David Hayter .. Hodně dlouho se mi série X-Men vyhýbala a nakonec jsem viděl její první část až včera v televizi.. a musím říct, že jsem byl velmi potěšen! Záměrně píši jen "potěšen" protože do nadšení by to potřebovalo ještě trochu lepší scénář. Na druhou stranu musím pochválit vynikající režii, herce a vizuální stránku. Celkově je to u mě čistokrevných 80%. Kéž by takhle dopadly všechny komiXové adaptace...->(28.2.2005)

Pro me jednoznacne ta nejlepsi comicsova adaptace vsech dob. Hlavne Jackmanuv Wolverine je naprosto vernym prepisem comicsove predlohy.(1.8.2002)

• - Vo filme sa na chvíľu objavil aj autor scenára David Hayter, konkrétne ako jeden z policajtov na konci. (harryy)

• - Brian Synger dosadil Halle Berry do role Bouře poté, co viděl její výkon ve filmu Černá Carmen Dorothy Dandridge (1999). (HellFire)

• - Páka, kterou Kyklop ovládá stíhačku, je počítačový joystick „Flightstick Pro.“ (HellFire)