Komentáře uživatelů k filmu (16)

 • Oskar
  ****

  "Hudba je krásná jako zločin. Oba jsou dílem logiky." Takto rozjímá velký detektiv na začátku filmu, kdy má chuť vyhodit lupu z okna a rekvalifikovat se na koncertního houslistu. Při pokusech o nové uplatnění jaksi mimochodem řeší čtyři drobné případy, zajímavě odhalující zvyky, vášně a výstřednosti profesionálních hudebníků... Patříte k milovníkům Sherlocka Holmese a doktora Watsona? Věříte v neprůstřelnost suše analytické dedukce? Chcete detektiva z Baker street vidět pomalu a líně rozplétat klubko motivů, léček a mylných předpokladů? Pak to není film pro vás a stačí si přečíst Němiho komentář. Má pravdu, ten chlapec. Jako detektivka Touha Sherlocka Holmese rozhodně neobstojí a samotné ztvárnění Holmese a Watsona jako těžkopádného suchara a neklidného čmeláčího muže, kteří se z nějakého důvodu pořád osahávají, fanoušky spíš zmate. Přesto se mi film líbil. Povídky Ilji Hurníka mají svou osobitou poetiku - v drobných příbězích velmi literárním způsobem přibližují tu stránku hudby, kterou nelze vyčíst z notové osnovy. Humor, vášeň, dramatický obsah a další aspekty, které lze vnímat citem, ale ne rozumem. Aby to nebylo suchopárně didaktické, konfrontuje s tímto skrytým obsahem osobu, která je tak racionální, že to až hraničí s jistým druhem emoční debility - Sherlocka Holmese. Takto použitý Holmes je naprosto přesně obsazen clinteastwoodovským Radovanem Lukavským, který neměl smysl pro humor, a obklopen naopak výhradně komediálními herci, kteří si každý po svém vybrousili k dokonalosti figurky tak rozmanitě zábavné, jako je prostředí, v němž se pohybují. Každý z nich mě bavil stejně jako podobně laděný ansámbl seriálu Fantom operety a přepečlivá výtvárná krása každého kostýmu, dekorace, exteriéru i poslední rekvizity dělá z filmu nečekanou pastvu pro oči. Jen to propojení vzájemně nesouvisejících povídek možná není úplně funkční a chtělo by pečlivější revizi dramaturga. Přesto nad očekávání solidní film. 80%(3.8.2010)

 • LiVentura
  ***

  Taková legrácka. :-) Lukavského a Vosku dát dohromady před kamerou, to má grády.(30.7.2008)

 • Němi
  **

  Sherlock Holmes je unaven z věčného chytání zločinců, které mu nepřináší žádné uspokojení. Jeho kriminalistická genialita je pro něho tak samozřejmá, že již nemusí ani vyvíjet žádné úsilí. A stejně jako je znuděný Sherlock, je znuděný i film a Lukavský. Naprosto bezpříběhová a náhodná skladba je ubíjející. Holmes jen někde neustále stojí, vede rádoby hluboké hovory o smyslu hudby, která mu nyní jako jediná přináší vzrušení, a vůbec nic se neděje. Charisma měl Lukavský na rozdávání, ale jeho Holmes je neskutečně nudný a nezajímavý otrava, jenž odpovídá SH jen vzhledem. Voskův Watson je na tom o chloupek lépe. Velká škoda neskutečné napěchované herecké sestavy a kvalitní výpravy (byť si SH posouvá v čase do modernější doby). Film nemá jedinou zapamatovatelnou scénu a už během sledování jsem si uvědomil, že si nepamatuji, co se dělo před pár minutami. Jediné pozitivum bez much je tu famózní Juraj Herz, jehož šílený multinárodní dirigent Yawayoga je nezapomenutelný a geniální. Ale pravděpodobně si za pár dní nebudu pamatovat, v jakém filmu jsem ho viděl...(11.12.2009)

 • Blofeld
  ****

  Musím se omluvit - asi bych neměl hodnotit, viděl jsem jen asi dvě třetiny filmu. Přesto si myslím, že jsem schopen nějaké kritické reflexe. Lukavský a Voska jsou naprosto fantastičtí v rolích Sherlocka a Watsona, a ani další obsazení nezůstávají pozadu (dokonalí Brodský, Macháček, Rosůlková, Herz aj.). Problém spočívá v tom, že se ten film děsně táhne - některé gagy a slovní hříčky jsou famózní, ale mezi nimi je často dlouhatánská pauza. Většina zábavy tak nakonec stejně spočívá ve sledování herecky dokonale sehrané ústřední dvojky.(8.2.2009)

 • Orlau32
  ***

  V tomto filmu je nejlepší Juraj HERZ.(7.2.2009)

 • Historik
  *****

  Velmi milý film s malými ale přesně a s chutí zahranými rolemi celé řady vynikajících herců a s dvěma většími, a rovněž vynikajícím způsobem zahranými, rolemi pro Radovana Lukavského a Václava Vosku. Velkou předností je i jemný humor, který velmi sedí k anglickému prostředí, v němž se příběhy odehrávají.(1.11.2009)

 • zette
  **

  Dialogy mezi Lukavskym a Voskou funguji docela dobre. Vyprava zajimave zpracovana a neskutecny zastup nasich vybornych hercu (dobre role pro Machacka a Herze). K cemu vsemu to ale je, kdyz me to prestalo bavit uz asi v desate minute a znudeny jsem sotva dokoukal konec...(29.3.2014)

 • otík
  **

  Až nečekaně nudný snímek o Sherlockovi a Watsonovi. Sherlock hraje otravně na housle, sem tam něco vypátrá a přemýšlí nad životem, až nakonec zjistí, že je mu nejlépe anonymně v orchestru. Film nemá co zajímavého nabídnout, maximálně sem tam úsměvnou scénu, jinak vůbec nic. Hudba: Ilja Hurník(19.6.2010)

 • Rodriguez
  ***

  "Jaká úžasná intuice, jaký kriminalistický triumf. Proč zrovna do timpánu? Protože do klarinetu by se nevešel."(11.11.2009)

 • fragre
  ***

  Vynikající herecké obsazení (pánové Lukavský a Voska jsou i typově dobře vybráni), skvělé kostýmy, zdařile navozená atmosféra staré Anglie .... a pak spíše nudné příběhy, které všechny tyto přednosti pohřbí. Přesto to množství krásně zahraných menších rolí vytáhne celý film aspoň na slabé 3*.(25.1.2011)

 • patrikus
  ***

  Co se týče hudby a námětu - skvěle odvedená práce. Ale scénáristé měly ty dlouhé scény poněkud zkrátit, protože mi to přišlo, jako nějaký povídkový film. Ale ono to vlastně byly tři hudební povídky a tři samostatné případy, jež spojovala touha. No bylo to pro mě takové zdlouhavé... Ale v podstatě je to velice vtipné a dialogy jsou zručně (byť dlouze) napsány. Jedna z velkých příležitostí pro pana Vosku... Ale z mnoha hledisek se docela nedivím, že je tento film téměř neznámý a nepatří k těm slavným komediím... ano, je to taková legrácka, takový žertíček...(14.9.2011)

 • kebom
  *

  Nevýrazné herecké prejavy, nezáživný dej, kvetnaté dialógy, absolútna nuda prechádzajúca takmer do absurdity...(1.11.2009)

 • sator
  **

  Ilja Hurník je podepsán pod filmem nejen jako komponista, ale navíc také jako autor námětu a spoluautor scénáře... Zábavné jsou dialogy Lukavského a Vosky kdy funguje vzájemná chemie, jinak je scénář dost zpatlanina...(30.10.2012)

 • swiss
  ***

  Taková příjemná kostýmní hříčka s tolika statisty, že by to nikdo dneska nezaplatil....(7.1.2012)

 • Jonatthan
  **

  Od malička nesnáším "hudební" pohádky a povídky Ilji Hurníka a bohužel i tady mi to šlo hodně proti srsti. Navzájem nepropletené případy jsou nezáživné až nudné. Nicméně duo Lukavský - Voska jsou typově naprosto dokonalí. Potěšil mne také excentrický Juraj Herz. Dál bych vyzdvihnul miniatury Václava Trégla, Eduarda Kohouta a Pavla Landovského.(1.11.2009)

 • Merťas

  V pražských kinech se promítal od 2.3.1972 (Kotva, Letka)(23.1.2013)