Divoké včely

• angličtina Wild Bees (festivalový název) (více)
TV spot

Osmnáctiletý Kája bydlí ve vesnici kdesi na severní Moravě s otcem-filozofem a s energickou babičkou. Pracuje se ženskými v lese a tajně zbožňuje svou vrstevnici, prodavačku v místním krámku Božku. Ta však chodí s frajírkem Laďou. Když do vesnice přijede z Prahy Kájův starší bratr Péťa, který se živí jako cesťák, začnou se vztahy mezi jednotlivými postavami proměňovat. Zatímco Božka, pociťující snad nejvíce vesnickou nudu a beznaděj, nakonec zůstává, Kája, který přišel o panictví, odjíždí s bratrem... (Magic Box)

Damielka

Vynikající Pavel Liška a legrační pohled na zbytečné bytí buránků z Buránkova (bez urážky), ale jinak nic víc. Váhala jsem mezi třemi a dvěma hvězdičkami, ale nakonec dávám tři, neb mám slabost pro české filmy a u Divokých včel si skvěle odpočinete, aniž byste byli nuceni vybrat si svého hrdinu a tomu fandit od začátku do konce. Prostě jen sedíte, čučíte a nikdo po vás nic nechce. ()

Ukko

Z dílny Bohdana Slámy mám Divoké včely asi nejradši. Ve filmu se v podstatě nic neděje a divák jen tak pozoruje co všchno se může dít v jedné vesnici. Nicméně to má svoji poetiku a myslím, že Sláma jí vykreslil opravdu dobře. Jeden z mála českých civilistů, který výborně točí filmy "o ničem". Divoké včely doporučuji. ()

fredisek

Říkám si, zda takhle opravdu lidé žijí (asi ano) a jestli jim to nevadí (asi ne). Emocionálně placatý film s předvídatelným koncem. ()

Jimmy15

I když se mi film nejprve nelíbil, tak ale po chvíli přemýšlení zase nebyl tak špatný a měl něco do sebe. Byly tam scény, které mě nudily, ale zároveň části u kterých jsem se bavil, tak z tohoto důvodu si za mě film zaslouží průměrné hodnocení. ()

Garch

Viděno až po Čtyřech sluncích, takže vnímám ohromné vyzrání Bohdana Slámy za ty roky. U Divokých cítím ovlivnění tím co měl nakoukáno, koho uznával. Dnes je Bohdan Sláma naprosto jedinečný scénárista i režisér. Pro mě, jeden z nejlepších vůbec. ()

Gore

Zas další film, ve kterým dělají z vesničanů naprostí idioty a bezmozci. Herecky všechny přehraje Vanda Hybnerová, Vilhelmová tentokrát podává jeden z nejhorších výkonů, Liška jako vždy hraje idiota (pokud chcete vidět lepšího Majkla, doporučuju Mister Lonely, kde ho bravurně ztvárnil Diego Luna a na rozdíl od Lišky, kterej ho příšerně přehrává a odfláknul, si ho Luna perfektně nastudoval). Jinak prostě řečeno slovy klasika: O hovně. ()

arcticsky

Zdá se, že odkaz Formanova Hoří má panenko je nesmrtelný a vícekrát citovaný....kapela na vesnickém bále hraje Muchomůrky bílé.... ()

Jaroslaf

Snímku velice škodí naprosto příšerné drnkání, které by se dalo s trochou nadsázky považovat za jakýsi hudební doprovod. Toto drnkání bohužel film shazuje na úroveň Kameňáků, Babovřesků a spol a i když se od něj odprostíte dostanete stále jen velmi průměrný, až příliš český "film." ()

H4N1CK4

Nebýt Lišky bylo by to jen za 2 hvězdičky, ale kvůli němu musím hodnocení zvýšit. Jeho exot Laďa je nezapomenutelný! :) ()

dawe787

Takový oddechový filmeček, kde nemusíte silou vůle přemýšlet. Děj s malým d Vás vtáhne do správné díry, kde lišky dávají dobrou noc. Liška zahrál fanouška Michaela Jacksona opravdu okázale a vyřádil se. Dušek a Vilhemová pojali své role taky s nadšením a Matonoha jako pražák na čerstvém vzduchu v naší díře opravdu ulitával. ()

arthur.22

Podle ohlasů spolubydlících pocházejících z místa natáčení velmi vydařený obraz tamního života (nejspíš to platí o venkově obecně, minimálně v rámci ČR). Nenáročná zábava, pro mě navíc bonus v podobě objevení fantastických Tornádo Lue. ()

Trojkol

Drsný život na severu drsné země. Někdo tohle nesleduje jen v televizi, někdo to i žije. A režisér i herci jako by to chvílemi žili taky. Některé záběry byly až děsivě autentické, některé přehnané, celkově byl ten příběh hodně "rozházený" a nesourodý, ale takový je i ten život, takže věřím, že Divoké včely lidem věrně přiblížily tu mentalitu a osudy těch méně šťastných vesničanů .. Protože ono se tak u nás skutečně žilo. A možná .. Možná i žije. ()

zdeny99

Takhle to na nějaké zapadlé české vesnici vypadalo možná v 50. letech minulého století a ne v roce 2001. Pak se nemůžeme divit, že si za oceánem lidé myslí, že Česká republika leží někde na Balkáně. [9061. hodnocení, 251. komentář, 67%] ()

Untentrauer

Češi jsou mistry těchto žánrů. Těchto filmů ve své podstatě o ničem s pochmurným koncem, který vše vrátí na začátek příběhu. Pochybuji, že některá země dokáže vyplodit tolik filmů s podobným žánrem. Kvůli tomu bych vymyslel nový žánr "české drama". Zde exceluje Liška a samozřejmě Vilhelmová/Dykový, bez které b tyto filmy nebyli tím, čím jsou. Zde sice nehraje roli pro ni onu typickou protivnou, namyšlenou a zlou paničku. Zde teprve začíná a postupně se transformuje. Kdo má rád filmy tipu: Tátova Volha, Bába z Ledu, Štěstí apod....Tomu se bude toto "české drama" líbit. ()

Lucretius

Ze začátku je potřeba ocenit Zdeňka Raušera, kterého tu lidi přehlíží jako neherce hrajícího sama sebe. I pokud je to pravda, ztvárnit před kamerou sympatickou postavu je pořád výkon a on se s tím popasoval obstojně. Slámův film je zajímavý na několika úrovních. Prvně, extrémní autenticitou severní moravy. V dané době jsem jezdíval do vesnic kolem Bruntálu kalit za bratrancem a z těch lidí jsem měl přesně takový pocit. Když jsem film viděl poprvé, dokonce jsem byl zakoukaný do holky typově podobné hlavní hrdince a mé chování bylo podobně obratné jako to Kájovo. Na trochu obecnější úrovni, která platí i pro menší města, filmu se podařilo zachytit onu lokálnost světa svých obyvatel. To je poměrně unikátní a ani v Hoří, má paneko, či fimech založených na Svěrákových scénářích, to nenajdeme. Což je překvapivé, protože je to něco naprosto distinktivního, všudypřítomný pocit, který třeba mně osobně donutil přestěhovat se do velkého města hned jak to šlo. Když jsem se naopak na pár dní vracel zpět nachmelit se s přáteli, vždy jsem měl trochu strach, že mi nějaký místní Jaroslav Dušek dá přes držku z podobných důvodů, ze kterých napadne postavu Matonohy. Na úplně obecné úrovni, postava Káji ilustruje, že v dané době došlo k určitému deficitu teenagerských rolí, pro určité skupiny mladých lidí jakoby chyběly vzorce chování, skrz které by se mohli nějak funkčně projevovat. * Na rozdíl od běžných byť i realistických snímků Sláma nebuduje fikční svět skrze herce, ale více méně jej dokumentaristicky odvodí z neherců a profesionální herce pak nechá se mu přizpůsobovat a nést děj. Tím dosáhne bezkonkurenční autenticity, ale zároveň tím na herce klade značné nároky a kvalita snímku je na tom, že to zvládnou extrémně závislá (zejména na Tatianě Dykové, kdyby jí ta přirozenost nevyšla, film se úplně sesype). Nicméně výkony všech zůčastněných jsou vynikající a chvílemi dechberoucí (Dyková, Dušek, Daniel). * Část napětí v donchuanském dobrodružství Káji je paradoxně dána jeho naprostou pasivitou. Pokud Božka neudělá další krok, nestane se a celou dobu nevíme, jestli ji to prostě nepřestane bavit. V herecké rovině je jejich vztach v jistém smyslu analogický (společné scény táhne jako profesionální herečka Dyková) a proto to působí tak uvěřitelně. Za zmínku stojí Cyril Drozda, jehož výkon je natolik strhující, až je těžké uvěřit, že takový v reálu není. Film je plný hlášek, absurdita dialogů je velmi vtipná a natolik silná, že bych jim na papíře snad ani nevěřil, přesto ve filmu působí zcela organicky a uveřitelně. Celkově, Sláma zakonzervoval něco, co je imho velmi důležité, autentické a v českém filmu nepochopitelně podreprezentované a k čemuž se kdykoliv rád vrátím. Podle mě je to taky jeho nejlepší film. "Pepíčku těš se, Mařenko nač pak..." ()