Divoké včely

(festivalový název)

Komedie / Drama

Česko, 2001, 94 min

• Jenda

České filmy se točí stále na jedno brdo. Nemám babičku na Moravě, ani kamaráda, který by byl někomu z filmu podobný. Nevidím zábavu ve filmu, který popisuje život v nějakém zapadlém ghettu, A ani mě to nezajímá... protože se koukám na zprávy. Tam minimálně jedno vždycky je.(7.12.2007)

Dva dny v prdelákovým buranově, který mě naprosto pohltily svým věrohodným, až děsivě jednoduchým scénářem. Na vesnici se každej den děje úplně všechno a zároveň vůbec nic, a mně z toho jde hlava kolem. Častokrát jsem nevěděl, zdali se mám těm beznadějně piroteskním postavičkám smát anebo plakat.(25.3.2016)

Hodně nevyrovnané, ale pěkných momentů je tu dost. Vilhelmová, Liška a Dušek výborní, naopak obsazení neherce do prakticky hlavní role se nevyplatilo.(20.4.2003)

Asi druhý nejznámější film Bohdana Slámy..hned po Štěstí. V Divokých včelách si k němu režisér razí hrubou silou cestičku, ale místy ještě dosti nemotorně. Ovšem Tatiana Vilhelmová, Jaroslav Dušek a v neposlední řadě Pavel Liška aka Michael Jackson nasazují hereckou laťku (a s tou i pomyslnou kvalitu filmu) hodně vysoko.(8.1.2007)

Tretia hviezdička je za atmosféru, samotný film akosi speje odnikiaľ nikam. Nie že by to bola chyba, keby sa tá bezcieľnosť nahradila hĺbkou - ale aj duchovná hĺbka Divokých včiel je tak po kolená... potenciál je však využitý, pretože oveľa viac som ani nečakala. Ten kúsok zmarených očakávaní nahradila spomínaná atmosféra a tak sú to férové 3* - nič viac ako pohodovka, kultom sa asi nestane.(1.8.2006)

• - Natáčeno v Jiříkově a Albrechticích na Rýmařovsku. Jelikož hygienici ještě před natáčením filmu zavřeli rozpadající se hospodu v Jiříkově, musel ji štáb vybudovat v kulturním domě. (M.B)

• - Na žádost Tatiany Vilhelmové se ve filmu objevuje i její kamarádka Aňa Geislerová, a to na fotografii zemřelé, kterou ostatní oplakávají. (JoranProvenzano)

• - Film je pojmenován Divoké včely proto, že podle Bohdana Slámy název symbolizuje tajemství, neklid, touhu. Film se natáčel v Jiříkově na Bruntálsku, v kraji bývalých Sudet. (Zdroj: ČSFD.cz)