Divoké včely

Wild Bees

(festivalový název)

Komedie / Drama

Česko, 2001, 94 min

Byl jsem mile překvapen, od naší domácí tvorby bych takovýto "postřeh" ze zapádákova nečekal. Působí autenticky, chvílemi vtipně, jindy traumaticky. Osobně jsem si zalíbil zobrazení této vesnice i všech postav. Možná, že neherci se někomu nelíbili, ale mě spolu s výbornými herci vytvořili krásné autentické prostředí. Příběh má své nedostatky a film svá hluchá místa, přesto mohu jen říct - jen tak dál, pane Sláma(11.2.2004)

„Ty vole, zejtra přivezou to lino!“ Filmu doslova kouká sláma z bot a když jsem se vrátil z kina, před domem jsem si musel vydloubat slepičí hovna z podrážek, tak moc mě Bohdan Sláma svým debutem vtáhl mezi ty zvláštní lidi žijící své bezvýznamné životy někde na malé vesnici, kde má čas dvacetileté zpoždění. Herecké vý-kony neherců jsou jsou trefné, herecké výkony herců jsou skvělé, nejvíc mě nadchla Táňa Vilhelmová a její v kleci zavřená Božka. Scéna kdy jí Pavel „Michael Jackson“ Liška pozve na pepsi a začne „tančit“ zatímco ona se slzami v očích popíjí svojí colu, je ve své jednoduché údernosti a sdílnosti geniální a úžasně zahraná.(18.5.2008)

Překvapuje mě, jak málo se v tom filmu vlastně stane. Formálně i obsahově je film dostatečně plný, aby udržel divákovu pozornost po celou dobu filmu bez jediného zaváhání. Na kombinaci herců s nehercema jsem si musel chvíli zvykat. A přijde mi, že ten film se v tomhle každou scénou zlepšuje. Už dlouho mě žádný český film nedonutil přemýšlet v takových kategoriích a "kruzích", jako to dokázaly Divoké včely. A ten jemný náznak na konci! Skvělé.(24.1.2012)

• - Český lev 2001 za vedlejší roli pro Zuzanu Kronerovou. (cariada)

• - Natáčeno v Jiříkově a Albrechticích na Rýmařovsku. Jelikož hygienici ještě před natáčením filmu zavřeli rozpadající se hospodu v Jiříkově, musel ji štáb vybudovat v kulturním domě. (M.B)

• - Zdeněk Raušer, unikátní "neherec" a jeden z mnoha dalších rodáků v Jiříkově, kde se film natáčel, si 4 roky po Divokých včelách střihl i roličku v dalším Slámově filmu Štěstí (2005). (herr_carter)