S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové "štaci" v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavném dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů. (oficiální text distributora)

mirage.cz.

pro film je nejlepším vysvědčením, když se na něj rádi podíváte znovu a "nejistá sezona" má u mě jistotu, že se na ni můžu dívat i nekolikrát dokola a několik hodně sezon po sobě. Autorský film autorské dvojice na mě působí jako živý dokument. 5/5 ()

Otan

Nejistá sezóna by nebyla až tak velkým filmem,kdyby vznikla v roce 90.Ale je to natočeno za komárů a to jak ukazuje boj s úřednickým šimlem je pěkné,bohužel mám silný pocit,že dnes to není o moc lepší.I když tady jde o divadlo ( a dnes jsou granty ,tedy pro ty šikovné,takže se už tolik neřeší co se může,ale spíše za co) o jeho vnitřní život a především snad o objektivní pohled na sebe sama,to hodnotím kladně.Bohužel (leží to ve mne jako v koze )mám pocit,že někteří představitelé Cimrmanů ,přes veškerý boj s komunisty,dnes o moc jinak levicověji nepřemýšlejí.Naštěstí to dnes můžou oni ( i my ) říci i nahlas. ()

chicotomas

Ve skutečnosti to není jen komedie, jak je napsáno výše. Pokud se někdo bude těšit na další (nové gagy) Divadla Járy Cimrmana, bude zklamaný. Znalci díla divadla naopak zaplesají nad pohledem do zákulisí. Ostatní se na film prosím dívejte spíše jako na popis toho, jak to vlastně za komančů chodilo - neustále přesvědčovat cenzory, kteří vůbec nepochopili smysl vašeho dílo, o tom, že tam něco rozhodně musí zůstat, protože je to vtipné a lidi se tomu budou smát. Ano, tohle je přesně pro mě smysl tohohle filmu Zlatý prciny! ()

Mr.Hackels

Na Cimrmany nedám dopustit. A tohle nahlédnutí do zákulisí a přiblížení všech problémů a házení klacků pod nohy v tehdejší době je zábava. Já v mém věku to beru jako nadsázku, ikdyž vím, že tehdá to žádná legrace nebyla... 90% ()

RavenSpector

Takový film o filmu. Jenže tenhle je prostě nejlepší. Kdo má rád divadelní hry o Cimrmanovi, musí vidět. Kdo je rád nemá, tomu asi tahle pecka stejně nic neřekne. Viděno snad stokrát a stále baví. Mimochodem asi poslední záležitost, ve které uvidíte náčelníka Jana Kašpara bez vozíčku. ()

Kivis

Taková filmová reality show z prostředí kultovního českého divadla. Film o divadle ve stylu filmů o filmu. Nejistá sezóna sází na jistotu a velkou část filmu tvoří osvědčené pasáže z divadelních představení. I zákulisní linka spolehlivě baví. A při pohledu na rok vzniku si člověk uvědomí, že minulý režim ve svých posledních letech už zdaleka nedržel otěže pevně v rukou. Sečteno, podrtženo - zlatý prciny. ()

Pythonator

Cimrmanovské vtipy mám rád a části filmu, kde vidíme úryvky z těch geniálně napsaných her, jsou skutečně zábavné. Ovšem jinak to bohužel film není. Není to ani komedie. Nemá to hlavu a patu. Je to jen seskupení skečů ze života a z pódia, bez ladu a skladu, bez pořádného příběhu a bojím se, že i bez scénáře. Pánové si buďto chtěli udělat skvělou reklamu na své divadlo, nebo jim došla invence a chtěli mít další tržby z filmu, tak vzhledem k nedostatku nápadů vytvořili tento slepenec z ničeho, aniž by museli nějak výrazně zapojovat mozkové buňky a vymýšlet nové vtipy. Navíc je film zajímavým paradoxem v tom, jak se snaží kritizovat bolševiky a ukazovat, jak tvrdá byla ta cenzura. Jenže tento film nebyl cenzurovaný vůbec, dle slov Svěráka, takže zase tak tvrdá cenzura to asi nebyla. A dalším paradoxem je, v čem se doba změnila dnes. Téměř v ničem. Skvělý vtip s cikánem s nožem v zádech, který měl být jakože cenzurován, by neprošel ani v dnešní době, a co je horší, zvrácená pravidla nastavená v dnešní společnosti by takové vtipálky odsoudila z xenofobie a rasismu. Dnes je tedy takový vtip daleko více nevhodný a nežádoucí, přestože máme demokracii a svobodu slova. ()

skoda120L

Než jsem se na tento film začal dívat myslel jsem, že to nebude nic zázračného, avšak to jsem se mýlil. Ani nevím proč ale tento film byl opravdu skvělý a úžasný. Jeho dokumentární nádech byl parádní jako i herecké výkony Svěrák – Smoljak a spol. Osobně miluji divadelní komedie a neboť tento film byl částečně divadelní záznam z opravdových Cimrmanových her, a to proložené hovory z šatny no prostě super. Co dodat jedině že si opět zaslouží pět hvězdiček a tudíž ………100 %. ()

motyka52

Já tandemu Svěrák - Smoljak opětkuju v podstatě cokoliv. Ani u Nejisté sezony jsem si nebyl ani na chvíli nejistý. Je to něco trochu jiného, v podstatě hraný dokument, či snad dokumentární film, ale o to je to právě cennější. Pohled za kulisy, na přípravu notoricky známých kusů i na jejich samotnou realizaci, ovšem z netradičních úhlů, to všechno je natočeno s takovou lehkostí, až člověk nestačí zírat. Bezmocný souboj s mocí servírovaný se svěrákovskou blahosklonnou laskavostí a satirickým humorem je pak ukázka toho, že když má někdo talent, zvládne vytvořit film jakkoliv a o čemkoliv. Jen by mě zajímalo, jestli na Starém městě ještě dělají ty hrníčky se jménem ... ()

Hombre8

Vrchní prchni, Kulový blesk, Jára Cimrman ležící spící a Nejistá sezóna a Marečku podejte mi pero, patří podle mne mezi nejlepší české komedie vůbec. Není co dodávat. ()

Holly_Molly

Dokonalá reklama na divadlo Járy Cimrmana ve stylu dokumentární formy, kdy se střídají záběry z jeviště a ze zákulisí a je do toho horkotěžko naroubovanej nějakej "jakoby" příběh..místy úsměvný, místy zdlouhavý a o ničem...Z výčtu filmů dua Smoljak-Svěrák takovej horší průměr.. ()

cstars

Nejneuveritelnejsi na tom je, ze se to natacelo jeste za bolsevika. Zejmena ta scena kdy jim nejaka ta kulturni komise dava pripominky k jejich nove hre, to je teda maso. Prestoze, jak vysvetluje Smoljak uz to bylo v dobe perestrojky, je mi zahadou jak to srpaci mohli pustit. ()

jeni013

Nedokážu posoudit, jaký by to byl film očima člověka (je-li taký) neznajícího cimrmanovské reálie, hry a humor všeobecně. Pro mě je to prostě vtipný dokument o mém oblíbeném divadle z neslavných časů. ()

IvoP

Ad: "Až si pan doktor zapálí, budeme pokračovat" ... to bude s největší pravděpodobností narážka na někdejšího člena souboru Františka Petišku (alias Vinanta), což byl v civilu obvodní lékař v Brandýse nad Labem. Podle všeho na něj platilo přísloví s kovářovou kobylou, neboť F.P. hodně kouřil, čímž si přivodil infarkt v sezóně 1978/79, ani to ho neodradilo od kouření, dostal další v prosinci 1980 a na ten zemřel (14.12.1980) . DJC ten den hostovalo v Břeclavi s Hospodou na Mýtince Jinak: nevím, o které sezóně film pojednává, ale víme, že když sídlilo DJC v Braníku, tak jim někdo namluvil, že tam bude školicí středisko a že tam vznikne několik učeben. Z filmu pamatuji scénu, kde je Smoljak nervózní a říká "proboha čti už!", pak jednou ovšem přijde pozdě, Svěrák mu to vytkne, i to že je moc péruje. A nebo ta paní, co jim vytýká tu studenou Němku.... Film začíná záběrem na ruch na Václavák a do toho už zní úryvek z Němého Bobše (s Bruknerem v hlavní roli), Hajného/Barona/Wassermana/Vodníka hrál Smoljak, ale odpovídající seminář četl Čepelka. Pak jedna možnost spatřit Hrabětu jako náčelníka v Pólu. Obsazení v DŠaK totožné jako v starším záznamu této hry. A k těm jménům postav (Kydal, Rybník....) - Jméno Straka pro Jaroslava Vozába nebylo vybráno náhodou, tuhle přezdívku už měl z divadla. Důkaz - hostování v Besedním domě v Brně 22.10.1982 s Lijavcem (Inspektor: Zdeněk Svěrák, Správcová: Jan Kašpar, Pihrt: Miloň Čepelka, Formánek: Jaroslav Vozáb, Mlynář: Václav Kotek) - úryvek z pokusu vytvořit na dané téma anekdotu - Jan Kašpar říká: "Mě tady zaujal kolega Vozáb- STRAKA, s tou košilatostí..." (Posel světla a další texty, na které se nedostalo) ()

JUX

Jedna sezona Divadla Jary Cimrmana - kolem 1985, protoze jde o premieru hry Posel z Liptakova. Nucene stehovani z divadla, proces schvalovani, zlaty prciny. Po shlednuti v cervenci 2010 jdu z 5 * na 4*. Vetsi cast filmu je divadelni hra Posel z Liptakova. Cely je to takovy nedotazeny, v podstate se neda odlisit predstaveni od reality, vsichni se porad chovaj stejne, civilne. Tam, kde to zacne bejt zajimavy z lidskyho/vztahovyho hlediska (Smoljakovo neprijeti na pohreb a preferovani televize pred divadlem) to vysumi do ztracena. Moc peknej zaver s panama z komise z ONV. ()

Avventurato

Tohle je tak chytrý film, že by to snad obyčejný smrtelník vymyslet nemohl. Dělají vtipy na vlastní vtipy a smějí se tomu jak se snaží být vtipní. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží