S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové "štaci" v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavném dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů. (oficiální text distributora)

ali-n

Podívejte se, soudruzi ... spomienkový začiatok akejkoľvek vety. Nuž, časy to boli pozoruhodné a verím, že niečo také ako cimrmanovské divadlo zo strany "profi"schvaľovatelov nemohlo žať ohlas, nieto zakázaný smiech. Ukážok z divadených hier bolo neúrekom (môj obľúbenec Stojan Jakotyč :-)), dokonca sme sa miestami zúčastnili aj na ich utváraní a vylepšovaní priamo na doskách. Avšak aj mimo samotných hier bolo čo počúvať a na čo pozerať - veľmi milá je scéna s pánom Pihom, kde kulisáci počas rozhovoru s ním vypracú scénu a dokonca vyzlečú Smoljaka a Svěráka. MOJE NAJ - Na neuverenie, že drvivá väčšina toho, čo sa v tomto filme udeje, je pravda. Bruknerove "skutočné" šatňové historky i jeden pohreb ... „Kluci, na pohřby by jsme si měli chodit.“ V Nejisté sezóne si každý nájde to svoje. A to niekto hľadá Žemlu a iný ramínko. ()

megajalec

Ako dedinského divadelníka ma tento kúsok ohromne potešil. Logicky najlepšie scény na javisku, množstvo vtipov. Z tohto pohľadu sa mi paradoxne najmenej páčila záverečná scéna so smrťkou, od ktorej som mal najväčšie očakávania. V zákulisí to bolo trošku slabšie, ale dobrá nálada neustupuje ani tam. Satira nielen na komunistický režim (a satira je to veľmi dobrá), ale je tu aj pohľad na (ne)starnutie divadelníkov. Pekné vykreslenie ľudí doslova zažratých do divadla, ktorí to robia po pracovnej dobe a pomaly zadarmo ()

carl.oesch

Pět hvězdiček, 100%, co jiného. Zejména když tu dobu člověk trochu pamatuje. Z toho filmu mně mrazí, protože takhle to skutečně bylo. Žádné drastické a brutální scény, ale naopak ten nátlak a ponižování, ta moc idiotů a snaha těch v zásadě normálních a slušných lidí nějak projít a neztratit alespoň základní důstojnost, což (a ve filmu je to dobře a musím říct ze strany S+S velmi férově ukázáno) ani nešlo. Her od Cimrmanů jsem si užil dost, ale tohle je výpověď o době a skvěle je ta doba spojená s Vizionářem - jenom nějak tak nechápu, jak to v té době mohlo projít. Mladší nepochopí, stejně jako to nechápali a nechápou cizinci, kteří tady v té době žili, ale z hlediska dneška je to velmi dobře. Pouze by bylo dobré, kdyby existovaly filmy, které by stejně pravdivě a bez příkras ukazovaly, jak podobné režimy vznikají, jak a hlavně kdo je drží nad vodou.....Nepatří to možná bezprostředně k tomuto filmu, ale stálo by za úvahu si zjistit, co třeba v této době, když S+S prosazovali za cenu vlastního ponížení svoje hry pro lidi, kteří jeuž v té době milovali, když Pavel Kříž utekl do Ameriky, aby nemusel prodávat svoji popularitu z Básníků v zcela dementním prokomunistickém a armádním seriálu Chlapci a chlapi, kdy Jan Tříska nebo Pavel Landovský taky působili (a úspěšně) v zahraničí, protože doma se je zcela snažili vymazat s vědomí lidí (bože, jak já bych chtěl vidět Landovského jako malíře v Takové normální rodince...) dělal třeba dnešní velký playboy a ředitel Karlovarského festivalu Jiří Bartoška. Já si to pamatuji dobře.....co mě ale vzalo dech, je fakt, kterého jsem si všiml až nedávno - ten film byl natočen v roce 1987 (!). Co dělali soudruzi cenzoři na Barrandově a bůhví kde ještě, když tohle povolili snad tři roky před oslavovaným listopadem 1989? ()

Darth Kedr

Zajímavý film, který nám ukazuje to, co v divadle nemá být vidět - zákulisí, šatny, všední radosti i strasti herců a všech lidí, kteří se kolem divadla točí. Vidíme zde, že herci jsou obyčejní lidé, kteří rádi baví své diváky, i když je to stojí spoustu času i nervů. A k tomu tu máme pro divadlo a celkově tvůrčí mysl nepříznivou dobu normalizace s tradičními komisemi papalášů, které usměrňují lidskou fantazii do normalizačních mezí. Krásná pocta nelehkému životu divadelníků... ()

Perchta6

Humor, satira a nepřízeň mocných, takové je zhodnocení filmu. Znamená to, že můžeš být jakkoliv skvělý dramatik a humorista, když se to nehodí mocným, jsi nežádoucí... U nás doma se vžilo rčení "Zlatý prciny!", když se něco moc komplikuje. Takže věz: vždycky může být hůř!!! ()

kosaka

Jen nedokážu pochopit, že tenhle film není svým vznikem datován až po revoluci, když se režimu tak okatě vysmívá :-). ()

Gortyna

Taková škoda, že jste, milí Cimrmani, zestárli. A nejen zestárli - umřeli!! Co se dá dělat - Keithu Richardsovi a Vláďovi Mišíkovi bude brzy taky sedmdesát. ()

DR.SZ

Strhující autentický příběh o jedné převratné době oblíbeného divadla za socialismu. Nikdy jsem se nesetkal s takovými originálními prvky a divadelními záznamy jako v tomto případě. Bylo dost riskantní pustit se do takového projektu, ale Svěrák a Smoljak si při vší popularitě tenhle nečekaně proslavený experiment mohli dovolit. Smekám klobouk! Tady nelze skoro nic vytknout, protože záběry z úžasných cimrmanovských her (dnes již legendární) střídající se se záběry z šatny a z předjevištní místnosti nadchnou i diváka, který toto skvostné divadlo skoro nezná. 89% ()

Stanmi

Pražský divadelní soubor Divadlo starých forem se těší zájmu diváků, kteří se u jejich her ze starého Rakouska velice dobře baví, což se však už nedá říct o činovnících z kulturní komise... No pro záčatek se musím přiznat, že hry Divadla Járy Cimrmana jsou pro mně poměrně cizí (vlastně jsem nikdy žádnou z nich neviděl, ani neslyšel), spíše se zaměřuji na filmovou tvorbu autorského dua Svěrák-Smoljak ("Marečku, podejte mi pero!", Vesničko má středisková, atd.), čímž chci řict, že humor Nejisté sezóny mně není úplně blízký (ale i já jsem několikrát od srdce zasmál). Co však na tomto snímku oceňuji je samotné zpracování, které působí velmi věrně a místy tak film vypadá spíš jako reálný dokument o činnosti divadelního souboru v 80. letech. Takže ač asi nejsem úplně cílový dívák tohoto filmu, tak jsem si Nejistou sezónu užil právě díky tomuto realistickému zpracování a zachycení atmosféry své doby (a nutno podotknout, že některé vtipy a hlášky jsou opravdu povedené). ()

swinevenca

Hra Vizionář je sama o sobě mezi cimrmanovskými kusy výjimečná svým přesahem, ale pro tuhle (auto)divadlografii jako by byla psaná dopředu. Spousta vtipů z her, zkoušení a zákulisních historek, odvážná kritická sonda do vlastních řad (zejména na Smoljaka), ale taky trvalé hořké mrazení z cenzury režimu, kterému se pod rukama zrodil kult zcela jiné osobnosti, než o kterou se snažil. Cenzoři jsou sice ve filmu vyobrazeni jako banda intelektuálně podprůměrných lokajů plnících stranické směrnice, ale ono to tak snad muselo být i ve skutečnosti, jinak by tento film nemohl projít. ()

Saljack

Jelikož znám všechny Cimrmany nazpaměť tak tohle mě fakt nebavilo. Nápad s komisí a divadlem dobrý, ale vynechal bych všechny ty Cimrmany a rozehrál pořádně linku s komisí. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží