S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové "štaci" v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavném dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů. (oficiální text distributora)

mnaucz

Film se mi líbil, protože mám Cimrmany velmi v oblibě a tento film je plný scének z her které mám nejradši. Hlavně mě zaujalo, že ten film byl vůbec tehdy povolen, když to ukazovalo cenzuru tehdejšího režimu. Prostě už ten režim byl ochablý, tak to pustili, ale stejně to je takřka neuvěřitelné. Takových filmů bych ocenil víc. I pro neznalce Cimrmanů je to dokument doby, který NEMÁ postsynchrony, což mě těší. ()

Syndrom

Teprve po několikáté jsem si všiml, že při opakovaném výroku "Zvedněte tu rukavici!" se Smoljak podívá na zem. ()

ZetDaElO

"Nevíte kde mám ramínka?" Veľmi civilný a uvoľnený film plný akejsi prazvláštnej nostalgie. Divadlo starých forem ponúka láskavý a inteligentný humor, ktorý si ale ťažko bude hľadať cestu k mladému divákovi. ()

epsyn5

Éru komunismu jsem naštěstí nezažil, proto také nemůžu zcela docenit kvality a význam tohoto filmu... Co ale můžu ocenit, tak kvalitní zpracování, spoustu nenásilných humorných zcén a úžasné obsazení ()

lajkus

Otázka co na tomto filmu vlastně hodnotit? Mám snad hodnotit ukázky z her, které jsem už hodnotil samostatně? Mám hodnotit konflikt zdavého rozumu s komunistickou cenzurou? A nebo mám hodnotit epizody ze života cimrmanologů? Zkrátka film se dotkne všeho a ničeho... dal bych za 3* ale za Bruknerovy příhody (andulka, tětiva), za Kašpara alias Melichara snažícího se hrát a za Smoljaka snažícího se režírovat dam za 4*..... ()

Vendem

Nejistá sezóna je pro mě suverénně nejlepší film s cimrmanovskou tematikou a hlavně důkazem, že výborná zábava nemusí vycházet jen z fiktivního cimrmanovského světa, ale jejím zdrojem může být i závan realismu při náhledu do „zákulisí“ stěhovavého divadla pod drobnohledem hodnotitelů a „kulturních expertů“ z národního výboru dávajících rozhřešení. Soubor unavených, frustrovaných a s časem závodících neherců na vlastní kůži čelí „profesionalitě“ komunistické cenzury a pod palbou receptů zadumaných ideologů „vaše divadlo neodpovídá současným kulturně-politickým požadavkům“, navzdory upřímné výzvě k „pozitivní, konstruktivní satiře“ a sebevědomému sólu zklamané soudružky „mě to tedy k smíchu nepřišlo“ neházejí flintu do žita a mají v úmyslu dál bavit normální diváky místo těch, kteří mají „zakázáno se smát“. Ze všech scénářů Zdeňka Svěráka je tento politicky nejvyostřenější a nejbezprostřednější, divákovi jednoduše znemožňuje, aby „si tam vkládal leccos“, i úvaha, že v umění neexistuje demokracie, je podsunuta jako na talíři, bez náznaků a bez otazníků. V neposlední řadě je povzbuzující i ten triumf optimismu, kterým se členové souboru obrňují proti nepříjemnostem každodenního života. Chtělo by se říci: byl to šlendrián, ale oni to prostě dělali s láskou k řemeslu. ()

dawexx

Nejistá sezóna je zvláštně poskládaná směsice epizod ze života fiktivního Divadla starých forem (my však víme, že jsou to jen kamuflovaní Cimrmanologové) a ukázek z jejich her. Najdou se tu malá dramata, soukromé rozepře, filozofování i kapka humoru (třebaže nerozumím, proč tady na ČSFD je film uveden jako komedie, já ho beru spíš jako úsměvný, ale nahořklý drama) a všechno to krásně funguje dohromady. ()

Spike86

Zajímavý film, až dokumentárně působící, ze zákulisí Cimrmanovského souboru, z jejich zkoušení, hraní, problémů s režimem a s úryvky z her. Pro mě, prakticky Cimrmanem netknutého, to bylo zajímavé nahlédnutí. 75% ()

Alister

Nejistá sezóna je jakousi reklamou na Divadlo Járy Cimrmana, přičemž tvůrci se, vědomi si pohybu na hraně nevkusu, úmyslně o svém divadle ani jednou nezmiňují. Nicméně je jasné, že Divadlo Starých forem je divadlem Járy Cimrmana. Nemohu se ubránit pocitu, že tvůrci dali filmu vzniknout jen proto, aby si mohli veřejnosti postěžovat a politovat sami sebe za nelehký úděl provozovat autorské divadlo v dobách normalizace. Věřím, že se diskuze se soudruhy ubíraly přesně tak, jak je ve filmu znázorněno, tedy naprosto absurdně. Souhlasím také s nelehkým údělem Divadla Járy Cimrmana. Jen nechápu proč mají pánové potřebu se stylizovat do otloukánka, kterému vždycky všichni ubližujou, a který si vždy musí postěžovat mamince v naději, že dostane veliké lízátko, protože to opravdu, ale opravdu nemá lehké. Tak nevím. Že by pan Svěrák opravdu toužil po cukroví ? Naprosto zbytečný projekt, který je primárně téměř o ničem a pozvedají ho jen sekvence z jednotlivých her. Pokud chtěli tvůrci poukázat na absurdnost doby, mohli tak učinit tisícero různými způsoby, a nemuseli do toho sami sebe zatahovat, ale je zřejmé, že ze zištných důvodů chtěli figurovat v pozici vykořisťovaných bolestínů. Bohužel i toto je součástí povahy Zdeňka Svěráka( jsem si jist, že se jedná výhradně o jeho nápad), geniálního to scénáristy, který opravdu podobné pózy zapotřebí nemá. ()

ujo_chmel

no ja teda neviem. ja som sa nedostal ani do polovicky filmu a ani ma to nezacalo bavit. mozno ze je to take realisticke az sa mi to nezda byt zaujimave. proste celkovo ta tematika divadla a herectva je mi prilis vzdialena na to aby ma to zatiahlo do deja... ()

Nocturnum

Nezapomenutelná věta .. "... nerad bych se pouštěl do rozebírání pojmu "pozitivní konstruktivní politická satira", abychom už v tom samotném názvu nenašli něco nemožného .. " ()

sysoj psojic

Jako Cimrmanofil prostě nemohu dát menší hodnocení, i kdyby čert na koze jezdil. Pro fanouška je tento film samozřejmě dvojnásobně příjemnou podívanou, ale- i nezasvěceného pozorovatele může potěšit, pobavit a přinést mu zajímavý vhled do života jednoho z nejlepších autorských divadel u nás. Především jsem byl překvapen tím, jak přirozeně a nenuneceně fil ubíhal i mimo jeviště divadla. Bavil jsem typickou cimrmanovskou hravostí a nadsázkou, s jakou film zobrazoval světlejší i stinné stránky života autorského divadla. "Zlatý prciny!" (90%) ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží