A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

Magnus87

....a presne takto sa z nádejného scifi stalo rodinné fantasy. Nebolo to úplne zlé, ale blížiac sa k záveru som začínal trpieť a prosiť o koniec. Hoc aj formou samovraždy hlavného hrdinu...žiaľ nič nieje tak ako sa zdá a ako sme videli už skôr, voda nieje špenát. To len tak ľahko mladému Dávidkovi úsmev nepokriví. ()

MrKrahujec

Tohle tedy je třeba Spielbergovi přiznat: že dovede s nezbytnou porcí hrané komerčnosti pracovat tak dokonale, že by se bezmála zdálo, že to ani tak moc hraná komerčnost není. Samozřejmě, tohle téma je pořádně velký kus (už na samém začátku mi táhly hlavou takové inspirace, jako Čapkovo R.U.R., Bradburyho Marťanská kronika, Clarkova Vesmírná odysea, či Aldissův Nonstop - Aldiss se nakonec ukázal skutečně jako autor předlohy) a Spielberg ho nejspíš ani nemohl vytěžit bezezbytku. Budiž mu přiznáno, že by to nejen asi nešlo, ale že by si nejspíš u masového diváka právě tím trochu přitížil. Zaplaťpánbůh to nebylo ani nutné. ()

veverysiak

Dosť zásadný film, treba si to pozrieť viackrát a pokúsiť sa vcítiť do psychiky budúcich generácií, dilema postupného priznávania práv mechanoelektronickým hračkám, láska vo všetkých podobách k sofistikovaným hŕbkam kovov a plastov, nadobúdanie vedomia a citov v integrovaných obvodoch tých istých hračiek, získavanie právnej subjektivity neživých skladačiek a tak podobne, ohromne zaujímavý a pútavý príbeh, k tomu majstrovstvo Štefana, jeho cit pre nenápadný akcent kardinálnych myšlienok, nadčasové vizuály, krásna hudba, perfektné výkony hercov, takže 85%. ()

r007

Viděno podruhé a ještě umocnilo zážitek ( možná zkušenost z mateřské lásky ? ). Nádherný příběh, nádherné zpracování, úžasný Haley. Občas mi běhal mráz po zádech z technologií, které možná brzy přijdou. A taky z toho, jak jde propojit pohádku o Pinociovi s klučičím robotem z budoucnosti... ()

Fajolo

Ten film mal šancu položiť divákovi zaujímavé filozofické otázky, ale režisér sa na to vykašľal. Miesto toho sa sústredil na žmýkanie slzičiek dojatia. ()

Fender

Spielberg si umí vždy vyhrát se svými filmy, vizuálně to umí sakra hodně dobře, tím je tento film skvělý, ovšem kolikrát až moc tlačí na pilu emocím a zde mi přišlo, že se snažil vytvořit za každou cenu ohromný doják, až toho bylo přespříliš moc, závěr také nedával moc smysl, což je právě to tlačení na emoce. Škoda, že se toho nestihl ujmout Kubrick, to by bylo něco úplně jiného. Film je ale svým způsobem nadprůměrný svou výpravou, vizuální stránkou a když opomenu tu snahu o doják, kouká se na to pěkně a nic dalšího se tomu vytknout nelze. ()

Heywood

Haley Joel Osment by pro mě nesympatické dítě a filmy s ním nemám rád. Neobjektivní a předpojaté. Jistě. Zajímavé je, jak vypadá tento herec dnes. Je mi nesympatický a nepředpojatě říkám, že hrát neumí. Námět  výborný a dnes při výrazném vstupu umělí inteligence do života lidí asi jako film nadčasový. Po dvaceti letech jsme po bitvě generál, ale film jsme viděl krátce po jeho vzniku a nikdy jsme se k němu nevrátil. Nelíbil se mi tehdy, nelíbí se mi dnes, ale kvalitě dám 40% ()

F2003F

Bolo by to krásne dielo ak by pokračovalo v rozbehu sústrediac na stabilné rozšírenie komornejšej prvej tretiny sústrediacej sa na emočnú líniu spätú s nevšedne protikladnými charaktermi. Výplň medzi tým a alegoricky snaživým záverom dávajúcim filmu vznešenejšiu pointu navrch a divákovi možnosť vytvoriť si vlastný úsudok pôsobí chaoticky ambicióznym zdaním vyúsťujúcim v nudne nezaujímavo extravagantnom prostredí do zunovania príbehu s vyvinuto naladenými pocitmi z nadšenia do jej náhlej straty. Postava Jude Law a veci okolo nej kazia elegantne rozvinuté minimalisticky navodené scifi (moderný Pinokio) do prekombinovane v sebe samom strácajúceho sa futuristického úletu. ()

Parsek

Me se tenhle film nejak libil. Ja si nemuzu pomoct. Ale nikomu nemuzu rict proc, protoze to sam neumim definovat. Proste jsem sel z kina v dobre, vlastne skvele nalade. Jestli tam nebyly nejake podprahove vjemy?... proste nevim, ale doporucuji!!! ()

Lada

Obrovské zklamání mi přivodil skvělý režisér S.Spielberg. Pravda, viděl jsem to zatím jen jednou, ale stejně film působí tak nějak "divně". Ale toho medvídka bych klidne bral:). ()

Joee

Nejzajímavější při sledování tohoto filmu je pozastavit se nad tím, jestli člověk dokáže milovat robota - elektronické součástky, slitiny, drátky, tištěné spoje, mechanické umělé věci obalené lidským vzhledem a chováním, inteligencí a hlavně emocemi. Můžeme považovat robota, který cítí, prožívá vlastní emoce (ne je jen simuluje), za člověka, nebo je to pořád jen stroj? A dokáže takovýto robot člověka nahradit? Filmové zpracování této myšlenky je v pravdě čistě geniální, emotivní, smutné i radostné. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Neměli bychom zapomenout na Kubricka, o jehož dílo se vlastně jedná. Bohužel se nedožil jeho zpracování, ale během svého života si přál, aby jej natočil Spielberg. Toto přání se mu in memoria splnilo. ()

Belerofonu

Tenhle film je krásný. Jednak je v něm zcela viditelný odkaz Mistrovi Kubrickovi a jednak je v něm Spilebergovo mistroství, když se sejdou dva mistři je to oku lahodící podívaná a tou Umělá Inteligence rozhodně je. ()

dbt

Je spousta toho, co bych mu vytkl, ale i přesto nemohu jít pod 5* a bohužel mě nenapadají slova, kterými bych dovedl vyjádřit důvod. Je velmi těžké popsat i jen vztah, který k tomuto dílu mám. Myslím, že trochu se toho dotkl ve svém příspěvku Aiax. ()

Treble

Dojemné. Dojemné. (a taky dlouhé) ale jinak Dojemné. No prostě povedený film se silnou atmosférou a tak... ()

Ghozies

Od Spielberga jsem cekal teda vic nez jen tenhle prumerny film......napad teda celkem usel, ale zpracovani se mi nijak zvlast nelibilo ()

moris.cz

Mnohými hodně podceňovaný film, krerý oplývá nezapomenutelnou atmosférou a skvělým hereckým obsazením. Nebál bych se přirovnání k Minority report, ale za ním AI trochu zaostává, i když budoucnost je v něm popsaná úžasně a H.J.Osment je naprosto přesvědčivý. Vrcholem je pak závěr filmu, je zázrak že Spielberg dokáže natočit něco takového, bez jediného náznaku kýče. Škoda jen, že nikdy nezjistíme, jak by film podal Kubrick :( jistě by to taky byla úžasná podívaná. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)