Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

Cappuccino

Možno boli očakávanie až príliš vysoké a to sa následne muselo odraziť na konečnom hodnotení. Budovanie atmosféry strachu z neznámeho si predstavuje tak trochu inak. Musím sa verejne priznať (možno to ale bolo tou celodennou únavou), že prvú polovicu som prevažne pretrpel. Neskôr však dejstvo začalo naberať aspoň aké také grády a ku koncu sa všetko prejavilo na jedničku. No čo z toho, keď prvá polovica vážne nestojí za nič moc.( ()

S.Quentin QUALE

Po letech jsem si dal reprízu a v dospělosti ubírám jednu hvězdu. Byť jsem si děj detailně nepamatoval, nataženost a zdlouhavost mě ubíjely k smrti. Za průkopnictví a kult 3* a rychle pryč. Jak to někdo může označit za jeden z nejlepších Spielbergových filmů, nepochopím... ()

misterz

Vzhľadom na to, aké nabubrelé očakávania som mal, tak celkom sklamanie. Úvod a vlastne celá prvá polovica, až na pár chvíľ kde som cítil mierne záchvevy nepokoja v napätí čakania na "to" nepoznané, bola hrozná ale hrozná nuda. Druhá polovica už z tohto pohľadu príjemne prekvapila, pričom najlepší bol samozrejme samotný záver. Oceňujem aj výbornú a pod kožu lezúcu muziku, ktorá sa sem veľmi hodila. Škoda, keby tu nebolo toľko vaty a hluchých nezáživných miest, hlavne zo začiatku, tak mohlo ísť o masterpiece. Lepší priemer. 65/100 ()

Idaho

Já vám nevím, ale já se nudil. Kdyby to zkrátil o třetinu a trochu zhustil děj. Spielbergovy scifi mě až na vyjímku v Minority report nikdy moc nechytly. ()

2-Xtreme

Absolútna dokonalosť. Viem, že Spielberg je skvelý režisér, ale i tak som neveril vlastným očiam. Nič proti Lucasovi, ale v dobe keď začala Staw Wars mánia a prerástla do fenoménu dnešnej doby, vznikol určite lepší a inteligentný intergalaktický epos. Ďalší veľký pilier sci-fi žánru, hneď po Kubrickovej Vesmírnej odysei. ()

Javert

Krásné a dechberoucí. U tohohle filmu nejde moc co dodávat. Prostě nádhera. A částečně slovy Truffautovými: I envy you, Richard Dreyfuss. ()

kingik

Nadčasový film. Bavila mě technická stránka filmu, která byla na rok vzniku mimořádně podařená. Nechápu, že filmu se nedostalo oskarového ocenění za velkolepou technickou stránku. Děj mně spolehlivě neubíhal. Rozvleklý film. Steven Spielberg měl období, kdy v Richardu Dreyfussovi spatřoval hvězdu první velikosti. Rád bych se ho zeptal, jestli by ho obsadil znovu i dnes. Ten maník mně úplně kazil dojem z filmu. Říká se "je hezký jako herec", Dreyffusovi by nepomohl ani Měšťák s Pomahačem, a to má Pomahače na dohození kamenem, neboť působí v Bostonu. Ten nevzhledný rypouš sloní ve své době ještě ke všemu vykazoval známky zpychnutí. To znamená, že sláva mu stoupla do hlavy a s nikým se nebavil. Pak samozřejmě už nedostal jedinou slavnou roli. Aha, to kvůli němu nemusím Čelisti. Obsazení této scifárny je kalamitní. Film má nadčasové technické parametry. Spousta technických fines, na které se v té době žádný z režisérů neodvážil ani pomyslet, natož je realizovat. Spielberg vždy přišel s něčím efektním a přelomovým. Stvořil v podstatě film, který nemá obdoby. Dodnes snesou přísné měřítko i speciální efekty, které jsou v něm nemalé míře absolutně nerušivě zakomponovány. Nadčasový je i proslulý hudební motiv z dílny hudebního mistra. Johna Williamse. Nad filmem se ale už tolik rozplývat nedokážu. Zajímavé scény nevydržely po celou délku filmu. A ten není zrovna krátký. Technické licitaci filmu nemám co vytknout. Dějově jsem nebyl stržen. Od Spielberga mám mnohem raději jeho komplexně natočené filmy, kterých nemá ve své filmografii zrovna málo. U tohoto snímku neocením slabší herecké obsazení, nudné až rozvleklé úseky a někdy až příliš ponurou atmosféru, aniž by to plnilo nějaký zvláštní účel v rámci komunikace s divákem. Asi jsem mimozemšťan. Tenhle film se mnou ani nehnul. Ale spíše budu jen mimo. 60% ()

Snorlax

Tohle je zvládnuté režisérské řemeslo pracující s vrcholně naivním scénářem. Ve své podstatě se jedná o přes dvě hodiny se vlekoucí podívanou, jak to ten Spielberg umí s triky. Když se dívám na podobnou prezentaci Mélièse, jeho Cesta na Měsíc je rozhodně zábavnější, naivní je sice zhruba stejně, ale přeci jen oba filmy dělí 75 let. Pan Spielberg promine, ale tento jeho počin rozhodně nepovažuji za nic přelomového, kvalitu žánru již před ním definoval Kubrick, kterému tento pompézní megaloman a mistr patosu nesahá ani po kotník. ()

Legas

Blízká setkání obsahují několik opravdu nádherných scén, které mi dodnes berou dech, ovšem mezi nimi se nachází docela hluchá, natahvaná výplň. Když to srovnám s obdobně pomale plynoucí, ale celkově vyrovnanější a lépe fungující Vesmírnou oddyseou, nebo se snad ještě delší, ale dramatickými periperiemi proletenou Propastí, pak Blízká setkání, byť s nezapomenutelnými a zásadními scénami v dějinách kinematografie, spadají až na druhou příčku vesmírných baletů kosmických světýlek. ()

InJo

Jediná Spielbergova megaklasika, které jsem nepřišel úplně na chuť ani po vícero zhlédnutích. Kromě impozantního finále mě většina filmu nechává nepříjemně chladným... 70 % ()

Webb

[6/10] (Columbia, EMI) (Metrocolor /// Produkce: Julia Phillips, Michael Phillips /// Scénář: Steven Spielberg /// Kamera: Vilmos Zsigmond /// Hudba: John Williams /// Oscar: Vilmos Zsigmond (kamera), Frank Warner (zvukové efekty) /// Nominace na Oscara: Steven Spielberg (režie), Melinda Dillon (herečka ve vedlejší roli), Joe Alves, Daniel A. Lomino, Phil Abramson (výprava), Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich (vizuální efekty), Michael Kahn (střih), John Williams (hudba), Robert Knudson, Robert J. Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Nevím, čím to je, ale tenhle film mě i přes nesporné kvality neoslovil a na mnoha místech je i dost nudný. Zároveň jsem z něj získala úchylku s tvarováním bramborové kaše. ()

Jordan

asi najinteligentnejší a najmierovejší film o strete s mimozemskou civilizáciou - ešte o krok lepší ako zemeckisov kontakt ()

Anderton

Tak rozruch okolo tochto filmu nechápem. Dlhú dobu sa skoro nič nedeje, len Dreyfuss si stavia akýsi kopček z hliny. Predstava mimozemšťanov a ich techniky v 70-tych a 80-tych rokoch je z dnešného hľadiska úsmevná. Asi by to chcelo po rokoch oprášiť, možno zmením názor, len tá spomienka na dosť gýčovitých mimozemšťanov ma dosť odrádza. Aspoň kvôli Truffautovi to skúsim, už si ho nepamätám. VIDENÉ ZNOVA: Takže Truffaut vyzerá ako každý správny francúz ako futbalový tréner, Dreyfuss ako každý správny američan verí všetkému, čo vidí v televízii (tentokrát sa to vyplatí) a mimozemšťania sú natoľko inteligentní, že nás sledujú dosť dlho nato, aby dokázali okopírovať náš dizajnérsky štýl sedemdesiatych rokov a použiť ho pri stavbe svojich plavidiel, aby nás príliš nešokovali. Stretnutia sú nádhernou fascináciou vedeckofantastickým žánrom v jeho najčistejšej podobe a vôbec sa za to nehanbia. Sú revolučné čo sa týka scenáristiky, pretože expozícia, konfrontácia a rozuzlenie majú rovnakú dĺžku a sú koncipované podľa stretnutí prvého, druhého a tretieho druhu, film sa dá ale čítať (jeho trochu odlišný zostrih) aj klasicky (Syd Field: Ako napísať dobrý scenár). Nabudúce, o ďalších pár rokov, to už bude za plný počet. ()

Frajer42 odpad!

Ani Steven Spielberg není dokonalý a má určitě právo na podobná selhání. Opravdu do vesmíru volající píčovina. Zub času ohlodal snímek až do morku kostí, ale stáří určitě nebylo jediným problémem. Děj je extrémní debilismus, který byl napsán tak nezáživně, jak to jen bylo v našem Vesmíru možné. Pokud už jste snad absolvovali nějaký vyhlídkový let talířem, tak se třeba ve filmu alespoň malinko najdete. Ostatním ale zřejmě nemá moc co nabídnout a já skutečně žasnu nad zdejším přestřeleným hodnocením. Celý film je o čekání. Člověk čeká, čeká, čeká a čeká, ačkoli naprosto netuší na co vlastně čeká, pokud předem negooglil. Ve finále se tedy dozví, že čekal zbytečně. Závěr je sice o něco lepší než zbytek filmu, ale ne nějak dramaticky. Herci byli úplně trapní. V čele stál psychoRoy, který byl ze všech nejtrapnější. Děj je z velké části hlavně o tom, že pár lidem zablikalo nad hlavami několik talířů a všichni se stali posedlými vyrobit něco, co mi značnou část stopáže připomínalo hovno. Dost mi také vadilo, že angličtina byla ve filmu poměrně utlačovaným jazykem. Mluvilo se všelijak. Chvíli se dokonce komunikovalo s emzáckou lodí zvuky, ale ta angličtina ne a ne se dostat ke slovu. Samotný závěr ušel, ale erekce z něj u mě neproběhla, takže od odpádku se určitě neodchýlím. Nepopsatelné zklamání. Nějak jsem podvědomě asi tušil, proč se tomu filmu tak dlouho podvědomě vyhýbám. Krásně jej vystihuje slovo "neosobní". Minimálně tedy z mého diváckého pohledu. ()

leila22

Vidieť režisérky zostrih na kvalitnom plátne bol fakt skvelý zážitok. Je až neuveriteľné, že film starý 40 rokov vôbec tak staro nepôsobí. Spielberg je macher a bol ním už za mlada. Videné na Cinematiku 2017. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi