Dvaačtyřicetiletý novinář Richard Boyle informuje v roce 1980 o občanské válce v malé středoamerické zemi El Salvador. Vláda prezidenta Duarta bojuje za podpory USA proti levicové revoluční Frontě národního osvobození Farabunda Martího. Její stoupenci jsou likvidováni eskadrami smrti, řízenými armádou. Richard Boyle prožívá boje z bezprostřední blízkosti a stává se dokonce svědkem zavraždění arcibiskupa Romera. Po těchto zkušenostech se rozhodne uprchnout se svou přítelkyní Marií do Kalifornie. (oficiální text distributora)

vitekpe

Celkem pekne natocenej film o vaznych vecech, ale (s prominutim) Woods mi pripadal jako uplnej kokot a vubec me nebavilo na nej koukat nebo sledovat jeho "pribeh"...nemam asi rad tenhle typ lidi (=zahrano dobre, jen blba postava). Belushi to samy, to byl uplnej debil. ()

Maynard.

Hrůza běs a šílená dvouhodinová nuda. Doors, Četa a JFK, ostatní filmy od O.Stouna mi toho moc neříkaj. Tohle je sice z "válečnýho prostředí", ale je to nuda jak Brno. Do toho všeho hlavní herec, kterej mi je sympatickej asi jako včelí roj za trenclema :o). A to je to při tom hulič a vochlasta, což většinou bejvaj moji oblíbenci. Na pomoc si tady přibral kamaráda, kterej je ještě větší dement než sme doufali. Dokoukal sem to na dvakrat, ale i tak to bylo o chlup. Fakt strašný... ()

Mr.Floyd

Keby som predtým nevidel The Killing Fields tak si poviem, že toto bola sila a okamžite dám 5 hviezdičiek, iba mi občas vadil taký ten americký ľahkovážny postoj hlavnej postavy a jeho kamoša Belushiho. Toť vše. ()

Hopper

Hviezdou filmu sú duo Woods + Belushi, ale odhliadnúc od "smiešneho" looku 80-tych rokov im zdatne sekundujú aj ostatní herci. Stone už od začiatku netají svoje ľavičiarske sympatie a aj keď s podobnou tématikou existujú lepšie filmy (myslím teraz peklo občianskej vojny) ide určite o jeden z top five. Prečo len top five - Stone sa nevyhol dávke nudy a záver sa mu tiež celkom nevydaril... ()

F.W.Colqhoun

Snadno pochopit, proč Četa, natočená stejného roku, morálně čistá jako studánka a celkově tradičně stoneovsky nalajnovaná, Salvador úplně převálcovala. Je to ale škoda. Hned po hitchcockovských úvodních titulcích a procitnutí Woodsovy postavy v nepříznivé situaci podfinancované domácnosti nasazuje film kromobyčejně zběsilé tempo, z něhož neslevuje ani vteřinu. Dikci neuděluje samoúčelné dovádění s kamerou, jak tomu bývá u současných módních tvůrců, nýbrž neodolatelně rtuťovitá postava Richarda Boylea v podání Jamese Woodse, obtěžkaná legrační sidekickovskou brzdou Johna Belushiho. Jízda po Salvadoru má všechno - legraci, exotiku, ale hlavně zajímavou, mírně popularizační zprávu o politických praktikách v Latinské Americe resp. asi jen mírně zkreslené info o tom, kdo, jak a proč ve strategicky položených zemích platil za stavění hrází proti komunismu. Surreálná atmosféra, "poněkud" nestabilní prostředí středoamerického státečku, kde mezi popíjením v hospě, kurvením se, hulením a vražedným komandem vede neuvěřitelně krátká spojnice; kde se novináři na mohitu naplánují photo-session a o hodinu později jakoby nic fotí haldy mrtvol v pralese, je podána nebývale sugestivně. Boyleova nejednoznačná postava prochází vývojem celkem věrohodným vývojem a člověk na rozdíl od jiných Stoneových filmů némá tak intenzivní pocit, že by si ho lépe užil v 17-ti. Už teď se těším na reprízu. ()

Scevola

Film zacina ako vtipna road movie, pokracuje opisom situacie v Salvadora a konci velmi dramaticky. Zaver to je typicky Oliver Stone (svedomie ameriky), ked vyrazne prezentuje svoje nazory. 8/10 ()

Pštros

Salvador měl tu smůlu, že ho Oliver Stone natočil ve stejném roce jako mnohem slavnější Četu a tak se moc nedostal do širšího povědomí diváků. Je to rozhodně škoda,protože se jedná o docela zajímavý, nekonvenční film, přibližující nám nepříliš známou zemi v její nedávné historii.To vše platí i přesto, že snímek určitě má svoje mouchy. Tou největší je bohužel scénář, který v konečném výsledku působí velmi nekonzistentně. Celý snímek je tak rozdělen do série epizodických událostí, jež s přibývajícím časem začínají trochu nudit. Vím, že se Stone snažil zachytit události okolo převratu co nejvíce realisticky (místy až dokumentaristicky), ale nemůžu se ubránit názoru, že ve filmu se toho po jeho valnou část moc neděje. Naopak velkým kladem jsou herecké výkony jak James Woodse, který za to byl nominován na Oscara, tak i zdatně sekundujícího Jamese Belushiho. Na něm bylo vidět, že si svoji roli vysloveně užíval. Upozorňuji, že jeho postava "rozevlátého" doktora se prakticky neustále nachází pod vlivem drog nebo alkoholu. Závěrem je třeba zdůvodnit proč tedy tak nízké hodnocení : Na podobné téma mapující politické události jsem viděl několik mnohem lepších filmů. Namátkou zmíním třeba Vražedná pole R.Joffého nebo nedávno natočený Hotel Rwanda. I tak Salvador ve výsledku balancuje někde na hraně mezi třema a čtyřma *.Co však Stoneovi tentokráte neodpustím je fakt,že dává až příliš okatě najevo své sympatie jedné straně. A světe div se, strýček Sam to rozhodně není. 60% ()

Ezekiel1

Brilantní a syrový antiválečný snímek. Stone v nejlepší formě. Dechberoucí kulisy válečné vřavy v Salvadoru. Režisér zde popisuje občanskou válku v tomto malém středoamerickém státě. Na pomyslný vrchol rozhodně patří výkon Jamese Woodse. Jeho zkažený, avšak uvnitř správný a především nebojácný fotograf je hlavní doménou filmu. ()

aLPaC

Ukazovanou krutostí, nespravedlností a realičností vzbuzuje Oliver Stone velké emoce téměř v každém svém filmu. Nejinek je tomu i v tomto. James Woods, excelující v roli ztroskotaného fotografa, který se vydává do Salvadoru pořídit nějaké ty snímky, se svou povahou se ihned dostává do problémů a je trnem v oku místních velitelů, ale na rozdíl od té blonďaté krávy, která leze všem do zadku, aby si náhodou nikoho důležitého nepopudila, on chce ukázat realitu běžného dne bez jakéhokoliv pozlátka. Část, kdy se svým kolegou běhá po bojišti a fotí je obdivuhodná. Oliver Stone, jak je jeho zvykem se nebojí velké kritiky americké i salvadorské vlády a ukazuje, že politická témata zvládá na jedničku (viz Četa nebo JFK) ()

Santino7

Natočiť v priebehu jedného roku dva tak zásadné (proti)vojnové filmy akými sú toto a Platoon, to si zaslúži naozaj obrovské uznanie. Je jasné, že druhá spomínaná snímka (zobrazujúca vietnamský konflikt, ku ktorému mal Stone kvôli osobnej zainteresovanosti nepochybne viac čo povedať) je predsalen slávnejšia a úspešnejšia spomedzi "dvojičiek", avšak ani Salvador by som v žiadnom prípade hneď len tak nezatracoval, to si jednoznačne nezaslúži. Už len kvôli tomu, akú obetu zo strany filmárov vyžadovalo samotné natáčanie... No a aspoň stručne k samotnému filmu - aj napriek mierne rozpačitejšiemu a slabšiemu úvodu, mojej osobnej neobľube herectva Jamesa Woodsa (edit: s odstupom času môžem povedať, že už ma to "prešlo") a s ňou aj väčšiny jeho grimás - tentokrát mi našťastie prekážal len výnimočne -, sa dá povedať, že som sa do toho relatívne rýchlo a poľahky dostal. Ba čo viac, obrazne povedané sa mi táto snímka dostala hlboko pod kožu. Okrem emocionálne vyhrotených a občas aj dosť drastických (Stone sa s tým očividne moc "nesral", ostatne ani nemal prečo, ukázal žiaľ len krutú realitu), kruto absurdných scén sa tu vyskytlo aj zopár vydarených z kategórie odľahčujúcich. Z tých som sa najviac schuti zasmial asi na "skoro-inteligentnej" televíznej reportérke, jej nechcenej skúsenosti s LSD, či tiež na fantastickej Woodsovej spovedi. No a James Belushi, ten ma bavil prakticky neustále a to ani nemusel robiť nič výnimočné - do kolien ma dostávala už len tá jeho komicky pôsobiaca postava, ktorá mu mimochodom sadla úplne perfektne. I keď plný počet nateraz nedávam, tento film rozhodne stojí za pozretie a časom sa k nemu dozaista vrátim. Aktualizácia: Po opätovnom pozretí predsalen zvyšujem na plný počet, keďže posolstvo filmu je napriek zopár chybičkám skutočne krásne a film rezonuje v pamäti ešte dlho po projekcii samotnej. 90% ()

Gastovski

Neskutečně silný film o občanské válce v Salvadoru, do jejíhož pekelného chřtánu přichází dvojice Jamesů, aniž by tušila, jaké hrůzy je čekají. J. Woods asi ve své nejlepší roli coby válečný fotograf i ztroskotanec, zdatně sekundující J. Belushi a sugestivně zobrazené události roku 1980 ve středoamerické zemičce pod taktovkou skvělé režie O. Stona. Film se nebojí ukázat chování na obou stranách barikád a taky se nebojí ukázat prstem na spojence, kteří se na obou stranách angažovali. Po shlédnutí jsem byl emocionálně vyždímán, což se hodně dlouho nestalo. 100% ()

Jeremiah

Obrovská poklona pro režiséra O.Stonea. Jistě to chtělo velkou porci odvahy natočit tento film, který se nevyhýbá ožehavému tématu "vměšování" USA do problémů jiných "suverénních" států. Drsné až kruté drama bez happy endu, které mě rozhodilo na dosti dlouhou dobu. Zasloužených 5 * . ()

theSaint

Přidávám hvězdu po třetím zhlédnutí a zároveň snímek řadím mezi mé nejoblíbenější. Neprávem opomíjená úderná podívaná, nadčasová. Stále má co sdělit. Woods byl právem nominován na Oscara. Jeho postava je živelná a to já rád. Takhle si představuji konflikty protřelého fotoreportéra. Ten dobrodružný sarkastický nespolehlivec, se srdcem na správném místě, mi je velmi sympatický. Celý snímek "dýchá" , má v sobě spousty energie. Pro ostrý slovo se nejde daleko a přesně mířená/pojmenovaná kritika (včetně médií), v dnešní době, obzvlášť potěší. Takhle si představuji poctivou práci s osobním přístupem. !Původní! dabing velmi kvalitní. ()

jenjan

„"This town is full of goddamn yuppies!“" ..a dnes už nejen Los Angeles a celé Spojené státy vůbec! Charismatický James Woods je vynikající. Ztvárnil roli válečného novináře Richarda Boyla, jehož charakter je protkán řadou výrazně silných a slabších stránek. Výsledkem je sice lehce kontroverzní, ale velmi lidská postava. Vlastně celý film se nese v duchu těchto charakteristik. Trochu mě překvapil Stoneův téměř jednoznačný a protiamerický pohled na problematiku občanské války ve středoamerickém Salvadoru. Samozřejmě, že se na tento konflikt dá pohlížet z vícero úhlů, tento však, leč rozporuplný, je naplněn touhou po důstojném životě. Richard Boyle je typickým představitelem dobového antihrdiny. Kritizuje Reaganův "„pravý“" pohled na svět a nabourává představy amerického superhrdiny, který zavádí „pořádek“ v nepřizpůsobivých částech světa. Avšak svým lidským charakterem se skutečným hrdinou stává právě on. Nemám co dodat, Salvador je velmi silný film. ()