Doctor Who

• USA Doctor Who
Velká Británie, (1963–1989), 286 h 44 min (Minutáž: 18–47 min)

Tvůrci:

Sydney Newman

William Hartnell, Tom Baker, Patrick Troughton, Elisabeth Sladen, Jon Pertwee, Colin Baker, Nicholas Courtney, Anneke Wills, Peter Davison, Guy Siner (více)

Série(26) / Epizody(694)

Doktor je mimozemšťan z legendárnej planéty Gallifrey, má trinásť životov a po každom úmrtí sa mu kompletne mení výzor. Spolu so svojou vnučkou Susan Foremanovou, ktorú kedysi zachránil z temných časov na Gallifrey, sa usadia so svojím strojom času zvaným TARDIS v Anglicku roku 1963. Dvom učiteľom v Susaninej škole sa však moc nezdá a tak sa ju vyberú prenasledovať. Vtedy sú nútený vstúpiť do TARDISU a spolu s Doktorom sa začnú sústavné dobrodružstvá po iných planétach v rozdielnych časových obdobiach. Navštívia rok 100 000 pred Kristom, Aztékov, Vikinsgkú éru, Trójsku vojnu a mnoho ďalších. Doctor Who je zapísaný v knihe rekordov ako najdlhšie vysielaný sci-fi seriál na svete. (matolas)

Recenze uživatele noriaki k tomuto seriálu (15)

Doctor Who (1963)

Dokonalý kult. První seriál není vůbec lehce stravitelný. Zmlsané diváky odrazuje černobílou barvou, tím že se část epizod poztrácela a existuje jenom v rozhlasové verzi a hlavně roztahaností jednotlivých dílů. Lepší než sledovat vše od úvodního dílu je začít u druhého seriálu a devátého Doctora a na začátek se vrátit až v první fázi zamilovanosti. Vůbec o nic nepřijdete. Nostalgie funguje oběma směry, takže si užijete objevení "starých známých" z nových sérií. První Doctor - Můj nejoblíbenější. Doctor je zatím jen anonymní cestovatel časem, pocházející z "jiné planety", ale to je všechno, co se o jeho historii dozvíme. Scénář měl připravenou bohatou mytologii, kterou nikdy nepoužil a novou tvořil za pochodu. Naštěstí je samotná postava Doctora tak nosná, že si vystačila bez ní. Původně nerudný samotářský věděc který lidem nedůvěřoval a měl potřebu je poučovat, se během pár dílů proměnil v laskavého dědečka a geniálního stratéga vídícího dva tahy dopředu. Druhý Doctor - Je těžké k němu proniknout, protože první dvě epizody chybí kompletně a z té třetí se zachovaly jenom dva díly. Jakmile se ale objevil v pohybu, tak si mě získal. Je mnohem akčnější než první Doctor, ale v jádru je to spíše zákulisní stratég. V jeho éře se objevili ikoniční Cybermeni, Ice Warioři a The Great Inteligence. Třetí Doctor - Epizody občas připomínají bondovky a on sám Bonda. První tři série strávil na Zemi - s občasnými povolenými vycházkami, kterou opakovaně zachraňoval před Masterem, svým dávným přítelem a nyní nesmiřitelným rivalem. Ano zní to jako ze špatné telenovely, jenže ona tam ta osudovost vážně je. Jeho společníci patří k těm nejoblíbenějším v celém seriálu. ()

Season 1 (1963) (S01)

80 % An Unearthly Child - první část považuju za jednu z nejlepších pasáží v celém seriálu, ale ten zbytek je až moc roztahaný a místy bezradný. Většinu děje vyplnilo mluvení o ohni, hledání ohně, zavrhování ohně a rozdělávání ohně. Přesto je tu vidět obrovský potenciál. Doctor má ještě neobroušené hrany, jenže Iana a Barbaru si oblíbíte lehce - taky patří k nejlepším společníkům vůbec. Pro Susan mám přirozeně slabost. 90 % The Daleks - říká se, že tahle epizoda zachránila celý seriál. Nevím jestli je to pravda, ale každopádně díky ní vznikli ikoničtí záporáci, jedni z nejlepších vůbec, a zároveň nejimpozantnější nepřítel kterému kdy Time Lordové čelili. Na téhle mytologii se dá stavět. 50 % The Edge of Destruction - výplňový díl odehrávající se v jedné jediné místnosti, s mimózní zápletkou bez pointy. Tuhle zápletku by slušný režisér přetavil v paranoidní duel čtyř vypsychlých osobností ve dvou skupinkách, ale výsledek je nuda bez atmosféry s teatrálními hereckými výkony. 100 % Marco Polo - plně souhlasím s názorem, že pokud se nějaký díl nikdy neměl ztratit, tak to byl Marco Polo. Jde o dosud zdaleka nejvýpravnější díl, a i na fotkách vyniknou přenádherné kostýmy a vypiplané kulisy. Hrdinové cestovali z Pamíru přes Gobi až do Pekingu. Viděli tajuplnou jeskyni, přežili žíznivý pochod pouští a ustáli několik intrik a pokusů o vraždu. I když jsem těch sedm částí viděl jen jako rozhlasovou hru doplněnou neuměle kolorovanými fotkami, považuju je za jedny z nejlepších v celém seriálu. 90 % The Keys of Marinus - Na ostrově ze skla, obkopeném mořem kyseliny, se nachází přístroj, který dokáže vymazat zlo z myslí celé populace. Z takhle slibné zápletky snad ani nemohl vzniknout špatný díl. Jak už název napovídá, vydáme se na výpravu za čtyřmi zbývajícími klíči Marinu. Každý klíč si zasloužil samostatnou epizodu, takže postavy postupně navštívily dystopický svět zotročené populace, příbytek sociopata usídleného v mrazivé pustině, byrokratickou společnost věřící v právo a pořádek a zdivočelou džungli. 70 % The Aztecs - Spíše slabší epizoda, u které se poprvé doopravdy projevil konflikt mezi Doctorem přijímajícím odlišné cilivizace takové jaké jsou, a jeho společníky, kteří mají tendenci soudit je vlastní optikou. Bohužel i když jde o historickou epizodu z exotického prostředí, děj není ani zdaleka tak výpravný jako Marco Polo. 70 % The Sensorites - Skvěle napsaná, bohužel hůře zrežírovaná epizoda, poprvé zasazená do budoucnosti lidstva. Objevují se zlí mimozemšťané s nepochopitelnými úmysly a atmosféra paranoie zvolna houstne. Takhle to vypadalo ve scénáři. V reálu to tak slavné není, protože původní mysteriózno postupně rozředila stokrát viděná zápletka. 60 % The Reign of Terror - Epizoda která měla potenciál v zajímavém námětu, ale vcelku ho promrhala nevýrazně zpracovaným příběhem. Nevěřil bych že intrikování za časů kdy může kdokoliv kdykoliv přijít o život dokáže být tak sterilní. Dva díly se ztratily, ale ty zbylé jsou tak statické, že to skoro ani není poznat. () (méně) (více)

An Unearthly Child: An Unearthly Child (1963) (S01E01)

Část v přítomnosti je fantastická. Chytře uvedla do reálií a nenásilně představila postavy. Jenže postupně se příběh obtočil okolo vedlejších postav, zabředl do půtek o právo velet pravěkému kmeni, takže ztratil na zajímavosti a naléhavosti. Zbytek děje vyplnilo mluvení o ohni, hledání ohně, zavrhování ohně a rozdělávání ohně. Sice úplně nesouhlasím s názorem, že seriál zatím směřoval k neslavnému předčasnému zrušení, jenže co si budeme nalhávat, tohle není moc povedená epizoda. Doctor tady kromě jednoho silného proslovu nic nepředvedl a většinu času byl ve vleku událostí, a spíš k politování. Sice tady začal kult, ale otesat se musel jinde. ()

Season 2 (1964) (S02)

60 % Planet of Giants - jsem si jistý že tenhle námět šel určitě využít mnohem lépe, protože jsem četl několik sc-fi povídek, které to dokázaly. Oceňuji alespoň že měla produkce dost soudnosti a neroztáhla ho na šestidílné dobrodružství, a spokojila se s třemi díly. 100 % The Dalek Invasion of Earth - rozmáchlá, epická a patřičně ambiciózní epizoda, která vrátila z hrobu Dáleky. Také dosáhla značné proslulosti, takže po letech vyšla jako speciálka v podobně dvou a půl hodinového filmu. Děj kombinuje survival thriller v dystopickém prostředí zbídačené Země trpící pod vládou genocidních Dáleků a milostné drama, které se rozhořelo mezi Susan a členem odbojové skupiny. Kvůli němu přišel Doctor o prvního společníka - dost možná toho nejdůležitějšího vůbec. Závěrečný proslov je hořkosladký, ale dojemný. 100 % The Rescue - Krátká a dějově sevřená epizoda, které si navzdory své komornosti udržuje dojem velkoryse pojatého dobrodružství. Zápletka působí jako kdyby ji napsal sám Ray Bradbury, s atmosférou prodchnutou melancholií a paranoiou. Opomíjený klenot Prvního Doctora. 80 % The Romans - Vypadá to, že se naši hrdinové zabydleli v idylických časech, v nichž by mohli zůstat po zbytek svých životů. Je ovšem jasné, že za tuhle bezstarostnost budou záhy potrestání. The Romans je výborná historická epizoda z atraktivního prostředí a napínavou zápletkou. Přesto si našla chvilku na trochu odlehčení a humoru. Doctorova neopatrnost s lupou vešla do dějin. 70 % The Web Planet - Já bych tuhle epizodu chtěl mít rád. Líbila se mi zápletka, hlavní záporák i "kostýmy". A ta hvězdná obloha díky níž všechno vypadalo patřičně exoticky, mě úplně fascinovala. Přesto mě tahle epizoda zdaleka nebavila tak, jak by mohla. Pokud se k nějakému dílu druhé série po čase vrátím abych ho docenil, bude to tenhle. 60 % The Crusade - Spíš průměrná epizoda kterou asi mělo táhnout atraktivní prostředí z něhož jsme moc neviděli a historická postava, která ovšem byla nezajímavá. Nečekal jsem zrovna Království nebeské, ale rád bych měl alespoň vágní pocit, že jsme opustili televizní studio. 90 % The Space Museum - Vynikající epizoda o "cestování časem", která není přímo o cestování časem a o muzeu, které není až tak úplně muzem. První dva díly jsou lepší než druhé dva, ale kvalita neklesla o moc. Závěrečná scéna slibuje napínavé dobrodružství. 90 % The Chase - Epická a patřičně napínavá epizoda, která protáhla postavy několika roztodivnými prostředími, aby nakonec přišla se smutným finále v podobě rozloučení s Ianem a Barbarou. Asi to bylo nutné, ale přišlo to moc brzo. Návštěvy strašidelného domu nelituji.  90 % The Time Meddler - Představuje se další Pán času. Tentokrát se tak ještě nejmenuje, ale není pochyb o tom, že je Doctorovi rovnocenným protivníkem. Má svou vlastní Tardis, neurčité jméno, geniální inteligenci a dobrodružného ducha se sklonem k riskování. Doctor se pořádně zapotí, než mu překazí jeho pečlivě připravené plány. Závěrečné zúčtování je vysoce uspokojivé. ()

Season 3 (1965) (S03)

60 % Galaxy 4 - Rád bych si tuhle epizodu oblíbil, ale bohužel. Z části mi ji z nechutila doslova strašidelná kvalita, z části zmatený děj. Opravdu dobrých je jen posledních pět minut čtvrtého dílu. 100 % Mission to the Unknown - Výborná hard sci-fi epizoda, která dala vzpomenout na vynikající a podceňovanou The Rescue z druhé sezóny. Má jen jeden díl a neobjeví se v něm ani jedna z tradičních postav - pochopitelně mimo Doctorovy urputné nepřátele. 90 % The Myth Makers - Podle názvu jsem čekal něco trochu jiného než epizodu z pozdní fáze Trojské války, ale zklamaný jsem rozhodně nebyl. Děj upevnil mytologii ohledně změny historie pomocí stroje času. Moc to nejde, a když ano, tak má vesmír tendenci překvapit. 90 % The Daleks' Master Plan - Monstrózní dvanáctidílná epizoda, nebo třináctidílná, když se počítá i předskokan v podobě Mission to the Unknown, která postavy protáhla přes množství časových období a několik exotických lokací. V průběhu Doctor oslavil vánoce, zachránil několik galaxií a přišel o dvě společnice. Někdo říká že o jednu, ale ona i ta jedna byla v posádce tak napůl. Finále je na šest hvězdiček. 50 % The Massacre of St Bartholomew's Eve - tuctová epizoda kterou jsem se pronudil. Její význam je jen v excelentním monologu v němž Doctor ukáže svou dosud pečlivě skrývanou stránku a v příchodu nového společníka, rozverné Dodo Chaplet. 100 % The Ark - skrytý druhý vrchol třetí sezóny. The Ark je vynikající epizoda se sociálním přesahem, která má v sobě laskavou i drsnou stránku. Monoidé jsou fascinující stvoření. 80 % The Celestial Toymaker - zamýšlený druhý vrchol sezóny, který ale u mě zůstal za očekáváním. Postava Hračkáře byla fascinující, ale vcelku promrhaná. Škoda že se k ní seriál už nikdy nevrátil. Doctor mohl mít dalšího brilantního protivníka. 60 % The Gunfighters - první tři díly slouží jako výmluva proč donekonečna opakovat písničku The Ballad of Last Chance Saloon, v tom čtvrtém přijde legendární přestřelka, která v tomto podání moc legendárně nepůsobí. Doctor se děje stěží zúčastnil. 70 % The Savages - Epizoda která měla potenciál v námětu, ale nedokázala ho naplnit. Podobné téma už jsem viděl zpracované mnohem lépe. Přesto je tak nosné, že tuhle epizodu v pohodě vytáhlo na nadprůměr. 80 % The War Machines - Skynet v Doctorovi Who? Proč ne. Děsivost a beznadějnost ovšem hledejte jinde. ()

Season 4 (1966) (S04)

70 % The Smugglers - Spíš výplňová epizoda která se sice odehrává v atraktivním prostředí, jenže to je to jediné, co dokáže nabídnout. Pravděpodobně nejslabší epizoda téhle našlapané série. 100 % The Tenth Planet - Představují se Cybermani a Doctor umírá. Tak trochu. Mám radši Cybermany než Daleky. Ti mi vždycky přišli takoví dětsky uvztekaní, umanutí a až parodicky zlí. Cybermani jsou efektivní, neúprosní a děsiví. Nejděsivější jsou tady, hned při seznámení. 100 % The Power of the Daleks - A jako na zavolanou, nebo možná na porovnání, přichází ti druzí zatvrzelí nepřátelé. Z první epizody s druhým Doctorem se poztrácely všechny díly, což komplikuje sžívání s "novou" postavou. Děj je ovšem výborný. 80 % The Highlanders - Téhle epizodě strašně uškodilo, že se nedochoval ani jeden díl. Děj je totiž hodně akční, takže postavy zhusta mlčí a do statických obrázků zní supění nebo hřmot zbraní. Naštěstí dala seriálu Jamieho McCrimmona, takže si obhájila svou existenci. 100 % The Underwater Menace - Skvělá epizoda odehrávající se v exotickém prostředí a ve dvou skupenstvích. Třetí díl se zachoval, a v něm si mě druhý Doctor definitivně získal. Fantastické hudební téma rybích lidí patří k tomu nejlepšímu z klasické éry. Je tajuplné, exotické, ale přitom nezřetelně povědomé. 100 % The Moonbase - Vrací se mírně upravení Cybermani. Nejsou tak děsiví jako ti z Mondasu, ale jejich příběh je akčnější, zajímavější a celkově lepší. 100 % The Macra Terror - Vynikající epizoda z orwellovského světa v němž se poslušnost udržuje represí a popíráním reality. Macra jsou působivá stvoření, ale epizoda by se bez nich v pohodě obešla. 100 % The Faceless Ones - Svým způsobem detektivka o odhalování jedné děsivé konspirace. Přišlo mi, že má v sobě epizoda něco z krutých sedmdesátkových thrillerů. 100 % The Evil of the Daleks - Hlubší nahlédnutí do společnosti Dáleků, které je obaleno skvělým příběhem a tajuplnou atmosférou. Zvlášť první tři díly jsou opravdu luxusní. ()

Season 5 (1967) (S05)

100 % The Tomb of the Cybermen - První Doctor se nejčastěji utkával s Dáleky a ten druhý s Cybermany. Zatím se představili jen jako nelítostní a urputní vojáci, ale tady se ukáže, že jsou schopní i úskoků a jemné manipulace.  80 % The Abominable Snowmen - Podle názvu jsem si myslel, že půjde o trochu něco jiného, respektive že se poprvé ukážou nepřátelé, se kterými se utkala jedna z pozdějších inkarnací Doctora. To se sice stalo, ale nevypadali tak, jak jsem doufal. Chytlavé prostředí mi to mírné zklamání vynahradilo. 100 % The Ice Warriors - Pátá série je našlapaná ikonickými záporáky. Tady se poprvé představuje rasa, která je pro mě osobně děsivější než Dálekové. Bohužel i když se to nezdá, seriál záporáky recykluje jen velice zřídka kdy. Tihle se objevili celkem šestkrát (plus třikrát se mihli), což z nich dělá ty častější. 90 % - The Enemy of the World - Po Williamu Hartnellovi si zahrál dvojroli i Patrick Troughton. Dostal k tomu lepší příběh a podstatně lepší postavu. Zasazení do blízké budoucnosti ji dává punc naléhavosti a realističnosti. Definitivní (?) konec Salamandera mě trochu zklamal, protože tenhle záporák mohl posádku TARDIS ještě několikrát potrápit. 90 % The Web of Fear - Další dobrodružství s mechanickými yeti a Velkou inteligencí. Škoda jen, že se představuje na dlouho naposledy. Poprvé se ovšem představuje Brigadier Lethbridge-Stewart, a ten v seriálu nějakou dobu vydrží. 100 % Fury from the Deep - Výborná epizoda s několika téměř hororovými scénami a bohužel nevyužitým protivníkem. Z páté série se ztratila téměř polovina dílů a myslím, že žádné epizodě to neuškodilo tolik, jako téhle. 100 % The Wheel in Space - Přetlačovaná ve vesmíru, aneb když vyhodíš Cybermany dveřmi, vrátí se ti oknem. Přichází Zoe Heriot, jedna z výraznějších Doctorových společníků. ()

Season 6 (1968) (S06)

100 % The Dominators - Vynikající epizoda v níž mi chybělo jen bližší seznámení s hlavními záporáky. Na pohled je to fascinující rasa, se kterou měl i Doctor těžké pořízení. Kdyby je někdy v budoucnosti ještě potkal, vůbec by mi to nevadilo. Jejich bojoví roboti - The Quarks mají ovšem do děsivosti pořádně daleko. 90 % The Mind Robber - Podobných příběhů jsem už pár viděl, takže cením jakoukoliv originalitu. Tady mě zaujalo, s jakou lehkostí se ona hravá atmosféra nepozorovaně měnila v syrově děsivou. 100 % The Invasion - Vrací se Brigadier Lethbridge-Stewart, poprvé se představuje UNIT a Cybermani potřetí útočí na Zemi, tentokrát ve velkém stylu. Tohle nemůže být nic jiného než vrchol šesté sezóny. 70 % The Krotons - Nápad dobrý, zpracování nebylo dobré. Dojmu hodně uškodili nemotorní roboti, kteří vypadali zastarale i na šedesátá léta. S větší snahou a bohatším rozpočtem mohla být z téhle epizody další klasika, jenže bohužel. 100 % The Seeds of Death - Jestli jsem říkal o The Invasion že je to vrchol šesté série, tak tahle epizoda patří k vrcholům celého druhého Doctora. Je na ní perfektní všechno, od prostředí, postavy, záporáky až po zápletku. 90 % The Space Pirates - Pro tuhle epizodu mám slabost, protože je neodolatelně pulpová a krásně braková. Název to koneckonců sám naznačuje. Škoda že se většina dílů poztrácela. Naštěstí jde o poslední epizodu v celkém seriálu, v níž nějaký díl chybí. 90 % The War Games - Reálně bych dal spíše 80 %, ale poslední díl pochopitelně dojem vylepšil, protože konečně prohloubil tolik opomíjenou mytologii a poodhalil závoj tajemství obestírající Doctora. Díky tomu že je to poslední černobílá epizoda nejde jen o pomyslný, ale i o faktický přelom seriálu. ()

Season 7 (1970) (S07)

90 % Spearhead from Space - Pro ty kteří nejsou schopni snést že občas nějaký díl chybí, je tahle epizoda vhodný startovní bod. Představuje se nový Doctor, v pořadí už třetí, a rovnou v barvě. Jeho první dobrodružství má pravda trochu pomalejší rozjezd, ovšem nápaditě vymyšlený protivník to víc než vynahradil. 70 % Doctor Who and the Silurians - Rád bych si tuhle epizodu oblíbil, ale už jenom fakt že jsem si musel zápleku vyhledat, abych si vůbec vzpomněl na to, jestli se mi líbila, nebo ne, ukazuje, že tohle dobrodružství patří k těm slabším. Siluriany mám rád, ale zasloužili by si povedenější nástup na scénu. 100 % The Ambassadors of Death - Vynikající paranoidní epizoda s několika thrillerovými momenty - mezi nimiž vyniká rádiová komunikace s posádkou a několika dějovými zvraty. Zároveň je to krásná ukázka občas opomíjeného faktu, že se díváme na chytrý seriál, takže občas věci nejsou takové, jaké se jeví být. 100 % Inferno - Fantastická epizoda s atraktivním námětem, ke kterému se tuším už seriál nikdy nevrátil. Nicholas Courtney předvedl, že je víc než jen muž kamené tváře. ()

Season 8 (1971) (S08)

80 % Terror of the Autons - Představuje se Master, hlavní protivník třetího Doctora, a tak trochu i všech následujících. Seriál se od prvních sezón posunul a dává si záležet na budování mytologie. Toymaker byl jen plochá figurka, ale Master dostal do vínku minulost a ambivalentní osobnost. Roger Delgado ho zahrál tak perfektně, že líp už by to asi nešlo, takže vznikl ikonický záporák, jeden z nejlepších z celého seriálu. 70 % The Mind of Evil - No, dejme tomu. Zápletka připomíná libovolnou bondovku s Rogerem Moorem a epizodu Star Treku Dagger of the Mind, a atmosféra docela drží, jenže zbytek mě moc neoslnil. 70 % The Claws of Axos - Mimózní epizoda s halucinogeními triky a odpudivými záporáky. Souboj (a spolupráce) Doctora a Mastera jí dodává šmrnc, jenže jinak je to průměr. 90 % Colony in Space - Pro příběhy z tohohle prostřední mám prostě slabost, a téhle epizodě nic důležitého nechybí. Naopak spíše přebývá, protože děj by mohl být svižnější, bez hluhých míst. 80 % The Dæmons - Chápu že je tahle epizoda určitými lidmi vychvalována do nebes a jinými zase zatracována. Pro mě je to ovšem jen ničím výjimečný nadprůměr. Triky jsou fajn, hlavní záporák (?) má potenciál, a prolnutí magie, vědy a legend vždycky vítám. Jenže tu není nic, z čeho bych si sedl na zadek. ()

Season 9 (1972) (S09)

80 % Day of the Daleks - návaznost na epizodu The Dalek Invasion of Earth ze druhé série se pochopitelně cení. Když na sebe příběhy odkazují, tak získávají na epičnosti a prohlubuje se mytologie. Těhle případů bude v seriálu rychle přibývat. Bohužel jakkoliv je zápletka super, provedení pokulhávalo. 70 % The Curse of Peladon - líbil se mi úkrok stranou od typických epizod. Tahle je zasazena do jakéhosi pseudo středověku a bůh ví proč mi připomněla starší filmy s Poirotem. Zápletka se ovšem moc nevytáhla. 80 % The Sea Devils - vrací se Siluriani, tentokrát ne z hlubin země, ale z hlubin moře. Zmínit X-COM: Terror from the Deep se přímo nabízí. Epizoda si udržuje hutnou atmosféru válečného filmu, které pomáhá především paranoia a působivé výpady invazních sil. 90 % The Mutants - možná už jsem to několikrát říkal; mám slabost pro příběhy z izolovaných základen na hranici známého vesmíru. Tenhle má bonus v přítomnosti slábnoucího impéria, které se začíná stahovat z  okrajových oblastí, protože centrum už nemá dost prostředků na jejich pacifikaci. Epizoda tím získala nádech historického filmu. 80 % The Time Monster - nevím co si o tom mám myslet. Z některých prvků jsem byl nadšený, z jiných rozčarovaný. Výsledné hodnocení je kombinací atraktivního tématu Atlantidy a sbírky klišé z nichž scenáristé uplácali děj. ()

Season 10 (1972) (S10)

100 % The Three Doctors - tady není o čem diskutovat - tohle je jedna z nejlepších epizod celého seriálu. Není to jen návštěvou předchozích dvou Doctorů a výborným záporákem. Na tomhle speciálu je výborné všechno, od scénáře, přes atmosféru, výpravu až po herce. 100 % Carnival of Monsters - původně jsem si myslel že trochu polevíme, ale kvalita o moc neklesla. Příběh ve dvou linicích, které se musí nevyhnutelně protnout umě využívá variabilní prostředí a bonusu v podobě logicky přítomného vypravěče. Tohle je fakt chytře napsaná epizoda. 100 % Frontier in Space - téměř politický thriller, který hrozí změnou žánru do válečného filmu. Atmosféra je tak hutná, že jí neuškodily ani dřevní efekty vesmírných bitev. Na téhle epizodě by šel postavit celý rozšířený vesmír. 90 % Planet of the Daleks - příběh přímo navazuje na předchozí epizodu, i když nakonec uzavavírá své vlastní dobrodružství. Vrací se staří známí z první série, a tentokrát o řád drsnější. Nějak jsem si tu rasu oblíbil, a ani jsem o tom nevěděl. 80 % The Green Death - začíná to jako otravná ekologická agitka říznutá antikapitalismem a končí to tak nějak vyvanutě. Epizoda má vlastně dva závěry, a upřímně, kdyby se zůstalo u toho prvního, vůbec bych se nezlobil. Možná by pak neodešla sympatická Jo Grant. ()

Season 11 (1973) (S11)

90 % The Time Warrior - na to jaký je to mišmaš jde o překvapivě odsýpající epizodu s charismatickým záporákem, který ovšem zase až tak záporák není. Občas jsem si dokonce říkal, že já bych na Linxově místě takovou trpělivost neměl. Každopádně úvod Sontaranů na scénu je působivý. 70 % Invasion of the Dinosaurs - jedenáctá série má všechny názvy epizod brakové, a nekorunovaným králem mezi nimi je Invaze dinosaurů. Děj je přesně tak hloupý jak se dalo předpokládat, a vadí to o moc víc než neumělé efekty. Ty ve skutečnosti zase tak špatné nejsou, a snesou srování s japonskými Godzillamy ze stejné doby. 80 % Death to the Daleks - tahle epizoda má hodně do sebe. Obsahuje narážky na lidské mezihvězdné impérium, které si vždycky rád poslechnu a také ukazuje Daleky z trochu jiné stránky - té rozumější. Moc dlouho jim to pochopitelně nevydrží, ale je dává jim to alespoň nějaký rozměr. 60 % The Monster of Peladon - dost bylo Peladonu! První epizoda z tohohle světa byla ještě osvěžující. Ta druhá už je jen recyklace kulis a kostýmů. Tohle je furt dokola - zrada, intriky, politikaření a odkazování na majestát. Pevně doufám, že se na tuhle planetu podíváme až v době, kdy k ní budu cítit nostalgii. 70 % Planet of the Spiders - zatím nejslabší z regeneračních epizoda. Zápletka je opravdu hloupá, takže i když má epizoda momenty jako z bondovky a záporáka s charismatem, tak se děj vždycky stočil k pavoukům a tím pohřbil většinu atmosféry. Třetího Doctora je škoda. Na to že jsem ho chápal jen jako výplň mezi vynikajícím druhým a ikonickým třetím, tak jsem si ho oblíbil překvapivě moc. ()

Season 12 (1974) (S12)

70 % Robot - Není to špatné, není to vyloženě dobré. Představení čtvrtého a pro mnohé nejlepšího Doctora je utahané a místy rozpačité. "Záporák" je spíš směšný než budící respekt. Skupinka rádoby nacistů je ovšem správně odporná. 90 % The Ark in Space - Tohle je pravý začátek čtvrtého Doctora, ve kterém bude divák seznámen se všemi typickými prvky jeho epizod. Tahle má v sobě něco z Vetřelce a něco z Aldisova Nonstopu. Nechybí typická hutná atmosféra, která občas přetéká do hororu. 90 % The Sontaran Experiment - Temná a krutá epizoda, kterou devalvuje slaboduchý závěr. Správný voják by se nenechal tak snadno odradit. 100 % Genesis of the Daleks - pravděpodobně nejlepší epizoda s Daleky, téměř jistě nejlepší epizoda čtvrtého Doctora a dost možná nejlepší epizoda z celého dlouhého seriálu. Pokud má vůbec nějakou slabinu, tak v závěrečné pointě, vyjádřené Doctorovým proslovem. Davros je záporák jak se patří. Geniální, zlý a budící hrůzu i respekt. 70 % Revenge of the Cybermen - jako už klasicky, když se objeví jedni, nesmí chybět ani druzí. Cybermeni dostali jen lehce nadprůměrnou epizodu, která by kdekoliv jinde neurazila, jenže po takové náloži šlo téměř o zklamání. Vysvětlení proč je nutné zničit Vogu snad nebudeme brát vážně. ()

Season 13 (1975) (S13)

70 % Terror of the Zygons - Zygoni mají potenciál, ne že ne, ale příběh jako takový je směska posbíraných už použitých prvků. Nebavilo mě to, protože jsem stejné téma viděl zpracované jinak a lépe. 60 % Planet of Evil - mimózní zápletka, tuctové provedení a atmosféra která byla lacině vyhrocená několika scénáristickými triky, které jsou pod úrovní seriálu. Zvykejte si, protože od teď se budou používat až otravně často. 90 % Pyramids of Mars - chytlavé prostředí, skvělý záporák s děsivými poskoky a děj který není sice nepřekvapí, ale recyklovanou zápletku podává kvalitně zabalenou. Já jsem byl velice spokojený. 60 % The Android Invasion - nejdřív jsem nechápal o co komu jde, a pak mě to přestalo zajímat. Cíl byl asi napsat paranoidní epizodu plnou zvratů, jenže děj je tak hloupý a atmosféra urputně vyhrocená, až jsem všechno odmítl brát vážně. Jestli chcete vidět parodii na sedmdesátkové depresivní sci-fi, tak tady je. 90 % The Brain of Morbius - další ze strašidelných epizod, během níž se postupně použije celá sbírka už klasických berliček na posílení atmosféry. Není to ovšem potřeba. Epizoda mi připomněla jeden z klasických hororů díky nimž jednu dobu Christopher Lee platil nájem. 60 % The Seeds of Doom - série je jako na houpačce, takže po skvělém díle přichází slabší. Variace na Věc je zajímavá, ale špatně uchopená. Tahle obluda neděsí, takže atmosféra drží jen v pasážích odehrávajících se v obleženém domě. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

29.11.2020

Luc Besson plánuje sci-fi velkofilm

Luc Besson plánuje sci-fi velkofilm

02.07.2012

A pokud se mu povede jako Pátý element, máme se na co těšit. Bessonova produkční společnost Europa Corp. koupila práva na u nás neznámý, ale v západní Evropě populární a kultovní sci-fi komiks ze 60.… (více)