Doctor Who (TV seriál)

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

Velká Británie, 1963, 679x25 min

Tom Baker, Patrick Troughton, Elisabeth Sladen, Jon Pertwee, Colin Baker, Anneke Wills, Peter Davison, Guy Siner, Sylvester McCoy, Deep Roy, Trevor Martin, Garrick Hagon, Peter Cellier, Elspet Gray, Peter Benson, Helen Dorward, Robert Glenister, Patricia Quinn, Janet Ellis, Jiří Pravda, Geoffrey Bayldon, Gian Sammarco, Gabriel Woolf, David Bailie, Brian Blessed, Christien Anholt, Kevin McNally, Marcus Gilbert, Tim Pigott-Smith, Christopher Reynolds, Jeff Rawle, Douglas Camfield, Elizabeth Spriggs, Zohra Sehgal, Richard Ireson, Jean Marsh, Donald Sumpter, Andrew Robertson, Keith Skinner, Paul Seed, Philip Latham, Stefan Schwartz, Nina Thomas, Alan Lake, Maureen Morris, Tony Osoba, Owen Teale, Eric Mason, Tim Barlow, Hilary Minster, Eric Deacon, Alexei Sayle, Christopher Ryan, Ronald Pickup, David Prowse, Terence Alexander, Nicholas Pennell, Jonathan Burn, William Hartnell, Martin Dew, Vernon Dobtcheff, Carole Ann Ford, George Coulouris, David Haig, Edward de Souza, Ray Barrett, Vincent Brimble, Mary Tamm, Stratford Johns, Valerie Taylor, Dominic Guard, Hywel Bennett, Marius Goring, Belinda Mayne, Lesley Dunlop, Kevin O'Brien, Ronald Fraser, Tim Barker, Patrick Godfrey, Marc Lawrence, Georgina Hale, Malcolm Taylor, Tom Georgeson, Richard Briers, Peter Moffatt, Patrick Ryecart, Jonathan Newth, Malcolm Terris, Jeremy Bulloch, Ian Thompson, Kate O'Mara, Annie Lambert, Kenneth Gilbert, George Little, Martyn Whitby, Brigit Forsyth, Stephen Frost, Tom Chadbon, Jeremy Wilkin, Godfrey James, Lloyd McGuire, James Saxon, Vincent Wong, Hi Ching, Lee Richards, Christopher Brown, Geoffrey Bateman, Robert Beatty, Charles Pemberton, Vic Tablian, Duncan Lamont, Colin Gordon, Shane Rimmer, Earl Cameron, Denys Hawthorne, Alan Tilvern, Glen Murphy, Sian Pattenden, Gary Cady, Judy Cornwell

• zelvopyr

Hrozně se mi líbí znělka, z toho je poznat stará BBC okamžitě... Zatím mám docela chuť dát si celý seriál.... což je i při urputném sledování pár měsíců. |||| 001 An Unearthly Child (4 ep.) 30% || 002 The Daleks (7 ep.) 80% || 003 The Edge of Destruction (2 ep.) 50% || 004 Marco Polo (7 ep.) - Škoda, že se tento příběh nedochoval, byl velevýpravný, napínavý, dobře zahraný. Dochovala se velká spousta fotek z natáčení, prakticky storyboard + k tomu komplet audio... Na rekonstrukci dá víceméně i dívat. (100%)(8.4.2012)

Sice jsem neviděl ani jednu desetinu z plného počtu dílů, ale i tak mohu říct, že je to opravdu jeden z nejkultovnějších sci-fi seriálů všech dob. Přesto nemohu popřít, že jsem se spoustakrát značně nudil, což se mi u nového Doctora Who stávalo jen zřídka.(6.4.2013)

[průběžně aktualizováno] Mám za sebou 15 sérií (97 příběhů, 479 dílů a 3 Doktory). 1. Doktor (S01-03 80/85/75 %): Je potřeba vzít v potaz dobu vzniku a občasnou topornost/naivitu, ale i na dnešní dobu maj příběhy velmi nosný zápletky. Počítejte s tím, že příběhy z pozemský historie sou prakticky čistě historický. Prvky sci-fi tam budete hledat marně. Plán na vzdělávací funkci seriálu pro celou rodinu (učitelka historie, učitel přírodních věd) se ale poměrně rychle rozplynul. Jedinou výjimku z historických příběhů tvoří vynikající poslední příběh 2. série. Za pozornost stojí všechny příběhy s Daleky. Zub času se podepsal obzvlášť na některých příbězích z jinejch světů, kde drhne nejen fyzika o realitu. Pokud se přes tyhle představy z 60. let přenesete a máte rádi béčkový sci-fi filmy z tý doby, tak byste měli být spokojeni. Obsahově Doktorovi IMHO většinou nesahaj ani po kotníky. Z S01 mě zklamalo The Keys of Terror, z S02 naprosto stupidní The Web Planet, z S03 naivní Galaxy 4. Skvělá je rekonstrukce velevýpravnýho příběhu Marco Polo, The Sensorites nebo The Gunfighters z divokýho západu. Příběhy s Daleky nemá smysl vyjmenovávat a až zjistíte, co se stalo na Mary Celeste… :-D 2. Doktor (S04-06 90/85/90 %): Moc staré tělo dosloužilo a po regeneraci se doktor choval nádherně ztřeštěně. Úplně jako v nových příbězích. Doktor se omladil, je akčnější a přibyl jeho humor. A hlavně kvalitnější scénáře. Žádný stupidní propadáky, který by táhly série dolů. Jen v The Tomb of the Cybermen chování údajně logicky uvažujících postav logiku postrádalo a hodně zastaral díl The Dominators. Moc dílů se nedochovalo a obzvlášť u místy velmi vtipnýho příběhu The Highlanders mě to opravdu velmi mrzí. 3. Doktor (S07-11 55/80/80/95/90 %): 7. série je až na ucházející první ze čtyř příběhů naprosto otřesná (a první v barvách). O to víc potěšily ty ostatní. Doktor se příšerně oblíká, je dost akční a vtipnej. Moc se mi nezamlouval, ale s postupem času sem si ho oblíbil skoro jako jeho předchozí já. V příbězích se často vyskytuje humor i mimo Doktorovy vtípky. Třeba scéna, kdy přistanou Dalekové a chtěj bez jakýkoliv energii vyhladit skupinku lidí i s Doktorem, nemá chybu :D Příběhy už nejsou tak vážně vyprávěný, najdou se tu díly s ekologickým poselstvím nebo sociální kritikou a z tolika dílů už nečpí vliv studený války. Práce s humorem je... prostě britská. Třeba ve zmíněném velmi temně laděném příběhu funguje daleckej situační humor naprosto perfektně. 4. Doktor (S12-15 75/85/75/75 %) Novej doktor se ani nepřiblížil výkonu 2. Doktora při nástupu na scénu, ale tohodle blázna sem si hodně rychle oblíbil. V jeho první sezóně zachraňuje vše včetně slabších příběhů. Naštěstí mu v tom pomáhá Genesis of the Daleks, jedna ze zatím nejlepších epizod vůbec. ||| Znělka je naprosto TOP.(9.6.2013)

Těch padesát let je na tom už samozřejmě znát a tak spousta efektů působí v dnešní době archaicky a legračně, ale každej správnej Whovian moc dobře ví, že seriál Doctor Who nikdy nebyl o nějakých efektech, on totiž na první místo staví děj a samozřejmě humor a obojím se mohl pyšnit už první Pán času. Závislovka.(11.3.2014)

• Deschain

Mission - pozrieť komplet klasického Doctora Who. Celý tento seriál má môj veľký obdiv, od 60tych rokov s prestávkami funguje doteraz. Mnohé diely sú robené náučným štýlom, takže sa dozviem čo-to zaujímavé z histórie (alebo budúcnosti :D) Niektoré diely, hlavne počas prvého Doctora som mala iba rekonštruované, ale neodradili. Niektoré boli výborné, len škoda, že sa nedochovali. Obľúbený Doky: 2. Naj companions: Jamie,... Obľúbené epizódy: 002 The Daleks, 005 The Keys of Marinus, 007 The Sensorites, 010 The Dalek Invasion of Earth, 021 The Daleks' Master Plan, 023 The Ark, 026 The Savages, 037 The Tomb of the Cybermen, 045 The Mind Robber, 050 The War Games...(5.12.2010)

Britský kult, jehož vznik všechno změnil. Náhled širší divácké obce na sci-fi, způsob vyprávění příběhů, životy statisíců, či spíš miliónů lidí. Do svého komentáře a hodnocení (a žebříčku oblíbených seriálů) zahrnuji i obnovenou verzi Doktora, která je pokračováním, nikoliv remakem tohoto klasického seriálu. Doktor je od Williama Hartnella přes Toma Bakera či Sylvestera McCoye až k Mattu Smithovi (resp. Peteru Capaldimu) hrdinou, jehož si musíte zamilovat. Nehledě na jeho společnice a společníky (ať už Harryho Sullivana, Sarah Jane Smithovou, Rose Tylerovou či Claru Oswaldovou), kteří zajišťují, aby se diváci Doktora nepřejedli, a aby se sám Doktor nezbláznil. K tomuto seriálu jsem si hledal cestu obtížně, ale jelikož mám opravdu rád rozvětvené a propracované světy, nebylo zbytí. Musel jsem si ho zamilovat.(19.1.2014)

Přes 150 příběhů, 26 sérií a sedm Doktorů, tohle všechno a mnoho víc tvoří pro mě asi nejoblíbenější seriál co jsem kdy viděl. Samozřejmě po tolika částech už nelze ani hodnotit objektivně, určitě všechny části nebyly tak skvělé, herecké výkony jsou mnohdy opradu příšené, ale mě si prostě Doktor díky nově natočeným dílům úplně získal a už jen kvůli tomu to stálo za to tyhle původní příběhy vidět. Ať už to byly silný momenty typu Dalekové "pochodující vylidněným Londýnem, Destruktor času v Daleks' Master plan, Smrt 4. a 5. Doktora (...), občas nasírající(Susan, Peri, Mel), občas brilantní (Turlough, Ian a Barbara, Steven, Leela) a někdy i oboje (Adric) společníci a samozřejmě samotná postava Doktora. U mě v oblíbenosti vyhráli dva. Ten nejznámější "ošálovaný" Toma Bakera a kriketový elegán Petera Davisona. Nejlepší příběhy: 005 - The Keys of Marinus, 015 - The Web Planet, 021 - The Daleks' Master Plan, 029 - The Tenth Planet, 042 - Fury from the Deep, 050 - The War Games, 053 - The Ambassadors of Death, 067 - Frontier in Space, 068 - Planet of the Daleks, 074 - Planet of the Spiders, 078 - Genesis of the Daleks, 088 - The Deadly Assassin, 090 - The Robots of Death, 093 - The Invisible Enemy, 101 - Key to Time Quest: The Androids of Tara, 105 - City of Death,111 - Meglos, 116 - Logopolis, 122 - Earthshock, 124 - Arc of Infinity, 134 - Resurrection of the Daleks, 136 - The Caves of Androzani, 138 - Attack of the Cybermen, 139 - Vengeance on Varos, 149 - Remembrance of the Daleks, 151 - Silver Nemesis, 152 - The Greatest Show in the Galaxy, 155 - The Curse of Fenric(20.5.2009)

K zájmu o pojem Doctor Who mě přivedlo znovuoživení seriálu z roku 2005 s Christopherem Ecclestonem, i když ten v něm bohužel dlouho nepobyl.. Nikdy jsem neměla ve zvyku sledovat předlouhé sci-fi seriály odehrávající se na kosmických lodích, např. typu Star Trek a jeho nesčetné mutace, a tak jsem ani neměla ponětí o tom, že existuje i britská, o něco anarchističtější obdoba takového fenoménu. Co se týče tv bedny, nikdy to neběželo v zemích českých, doháním to tedy dnes, v době internetu. Online se dají najít v podstatě všechny zachovalé příběhy, případně jejich rekonstrukce, hlavně na dailymotion. Nevím, jak je to s titulky, naštěstí dnes už vládnu dosti dobře (i britskou) angličtinou. Ukoukat 26 sezón je záhul, proto se k tomu musí člověk postavit tak, že namísto čísel epizod navigace seriálem probíhá prostřednictvím takzvaných příběhů, obvykle přes 2-8 epizod: stačí si sehnat seznam příběhů pro každou sezónu. Příběhy, které mě nezaujmou, nebo jsou víceméně nezáživné ze zachovalých rekonstrukcí, klidně přeskakuju, protože je toho fakt moc. Navíc sci-fi žánr jak známo stárne nejrychleji, a i přese všechnu lásku k Doktorovi jako takovému, ne všechno je to ještě dneska koukatelné:) To, jestli se bude seriál líbit, je dáno tím, na co divák kokrétně natrefí: vzhledem k časovému rozmezí, ve kterém byl natáčený, i vystřídání 7 hlavních představitelů, je to seriál hodně různorodý. O co vlastně jde v Doctor Who? Když si tak vezmu, jak Doktor v podstatě více méně náhodně cestuje časem a prostorem, s více méně náhodně nabranými spolucestujícími, kteří tak tvoří tým postav, kterým více méně o nic nejde, a jen náhodně se vždy ze své vůle někde k něčemu připletou, protože se nudí, přičemž vždy mění historii, a to ještě vlastně historii podanou jenom z toho, jak si ji dnes rekonstruujeme, nebo se ocitnou v "budoucnosti", viděné ale taky třeba vizí natáčenou v roce 1964, kterou ještě navíc oni mění, a to vše v rámci předlouhého seriálu (ve kterém se neustále cestuje časem) vlastně už kdoví pokolikáté, tak se dá říct, že Doctor Who je vlastně nejvíc nonsensical seriál ever:D Já jsem se na něj vrhla a zjistila jsem, že takové věci jako hudební znělka Rona Grainera, nebo zvuk Tardisu při odletu a při přistání, se oproti nové verzi nezměnily (i když prvních 10 sezón to vždy v první chvíli vypadalo, že začíná seriál Doctor OHO:). Primitivní vzhled Daleků ("šlehač na těsto" v jedné "ruce", "záchodový zvon" v druhé "ruce:), pochází už ze šedesátých let. A vůbec, motivy jako Dalekové nebo Cybermeni se v Doctorovi Who v podstatě stále opakují, a musím říct že čím víc toho vidím, tím míň mě to baví (platí i pro nový seriál). Sci-fi v podstatě vůbec není žánrem pro mě:) Nebo aspoň tenhle typ sci-fi. Seriál celoplošně trpí dávným datem výroby, malými rozpočty, velmi špatnými maskami a kulisami, topornými monology záporáků, a otřesnými mluvenými výkony i za hranicí snesitelnosti v případě prakticky všech mimozemských forem života, vyjma Doktora:) Pro mě až oprudentně překypuje fantasmagorickými zápletkami a rádoby vědeckými puzzly, které jsou stejně nesmysl. Co k Doctorovi táhne je uštěpačný humor, a hlavně zcela samonosná to postava, Doctor sám. Který v každé své hrané podobě, vypadajíce mladě i staře, potrhle i vážně, fascinuje diváka. A to i přesto, že do hry pozitivně nemluví ani faktor doprovodné hudby, která často prozrazuje stáří výroby víc, než cokoli jiného.. V dokumentárním DW Confidential jsou často vidět různé sestřihy s písničkovým podkresem, kde hned vše získává nádech současnější zábavnosti. Pokud by soundtrack bylo možné updatovat, zbavit nejhoršího, tak podle mě určitě mnohé epizody pobaví i dnes! Plechový pes (a jeho nešťastný samostatný seriál) je sice jedna z prudících součástí Doctora Who, ale nějakou blbou věc má prakticky každý geniální seriál.(12.12.2011)

Pro mě srdcovka, už proto, že jako dítě jsem žil v Anglii a u tohohle seriálu se nádherně klepal strachy - tehdy jsem propadl anglicky pojatým hororům napořád (sci-fi mě nikdy tolik nebralo, tohle je mixka obojího). Chytl jsem čtvrtého doktora, reinkarnaci hranou Tomem Bakerem (právě k tomuto období se vyjadřuji, jiná jsem neviděl), on je MŮJ "doktor" a ostatní jen další z herců (je pravda, že Baker s postavou doslova splynul, hrál ji v dějinách série nejdéle a rohodně měl nejsilnější charisma). Jako kluk jsem viděl díly mezi lety 1975 a 1979, teď jsem si jich pár koupil na DVD přes Amazon, samozřejmě už to není ono, ale skoro, a člověk po letech vidí, co všechno ho pro život ovlivnilo -- třeba jeden podařený seriál! Mimochodem znělka je, předveším její verze ze 70. let, tak znepokojivá až děsivá (vizuálně taky, ale především hudebně), že tehdejší děti a dnešní dospělí při ní dodnes cítí mrazení v zádech, včetně mne. Slyšel jsem názory, že je to směšné televizní pimprlové divadýlko s lacinými kulisami, ale já ten seriál nikomu necpu (jak taky -- v našich vodách, kde nikdy nešel). Pro mě je předmětem obdivu, jak se s minimálním rozpočtem dá vyrobit nápaditá a magická podívaná pro několik generací diváků.(18.2.2008)

viděno pár dílů a bylo to super, jen škoda, že jsem na další díly nesehnal titulky :-((30.12.2011)

1. Doktor S01 85%(26.3.2014)

Dokonalý kult. První seriál není vůbec lehce stravitelný. Odradí jednak ďábelsky složitým systémem číslování epizod, díky němuž je problém se v něm vůbec vyznat, ale i plochostí dobrodružství prvních dvou Doktorů. Lepší než sledovat vše od úvodního dílu je začít u druhého seriálu a Devátého Doctora a na začátek se vrátit až v první fázi zamilovanosti. Vůbec o nic nepřijdete. Děj je tak komplikovaný, mnohovrstevný a skáče tolikrát v čase že stejně začne dávat smysl až po první stovce dobrodružství. Malý spoiler. Ve druhém díle první série (avšak páté epizodě) Prvního Doctora divák poprvé potká Daleky, ale současně ve čtvrtém díle dvanácté série (jedenácté epizodě aktuální série) Čtvrtého Doctora je svědkem jejich zrození. Až se dostanete do stavu že vám tohle začne připadat normální tak gratuluji, stali jste se stejně závislými jako já.(14.4.2012)

Rok po tom, co jsem sledovala obnoveného Doctora, jsem se konečně dostala k tomu klasickému. Na internetu vznikají články s návodem, jak se na původní epizody dívat a vydržet to/neunudit se k smrti, a já se ptám - Proč? Seriál mě oslovil. V návodech se mj. píše, že není dobré sledovat víc, jak jednu epizodu za určitý časový úsek, ale já jsem schopná koukat na půl série vkuse a jediné, co mě trochu odradilo, byly rekonstrukce chybějících dílů, kterých je, bohužel, docela dost. Jinak je klasický Doctor Who věcí velice zábavnou, a věřím tomu, že mě bude bavit, až dokud ho úplně nedokoukám!(5.8.2013)

Tak už vím, jak budu hodnotit a komentovat tenhle kult. Jednotlivě Doctor po Doctorovi, možná, že budu průběžně měnit i hvězdičková hodnocení. Začněmež tedy s prvním Doctorem!: Na prvních dílech je poznat, že se jedná o něco nového a Doctor ještě není pevně napsán. Díky tomu je tak první Doctor velmi nevyrovnaný. Někdy je to skutečně až nerudný dědek (epizoda The edge of destruction), někdy je celkem v poho a někdy je sympatický a velmi vtipný (The space museum). Co se týká epizod, některé jsou velmi prostoduché a skoro odrazující (The web planet) a některé jsou nadprůměrné a geniální (Keys of Marinus...první epizoda, co se mi fakt velmi líbila; či velmi podařená The dalek invasion of Earth). Co se týká společníků, z mužských se mi nejvíce zamlouval Ian a ze ženských...no snad jen ta dívčina, co se k Doctorovi přidala v Troji a i když to bylo jen na chvíli, její postava měla jasný účel a na rozdíl od jiných, nebyla tak otravná. ;-)(21.11.2013)

• MsUtahraptor

nejlepší episody: 1. Doctor 1. série: The Aztecs; Marco Polo 2. série:(11.10.2014)

Len čo sa prekusnete prepálenou dĺžkou a vatovými epizódami, čaká vás fenomenálna jazda perfektných príbehov a skvelých postáv. Najobľúbenejšie epizódy: The Time Meddler, The Romans, The Aztecs, The Daleks Master Plan, The Celestial Toymaker, The Mind Robber, The Silurians, Inferno, Pyramids of Mars, The Horror of Fang Rock, The Invasion of Time, The Ark, The Talons of Weng Chiang, The Brain of Morbius, State of Decay, Logopolis, Enlightment, The Caves of Androzani, Vengeance on Varos, Revelation of the Daleks, Dragonfire, Hapiness Patrol, Remembrance of the Daleks, Curse of Fenric.(9.9.2008)

Ano, ano. Doctora Who miluji. Pro mě se stalo shlédnutí všech natočených dílů vášní.(28.8.2009)

Pokud bych se narodila na přelomu padesátých a šedesátých let, nechtěla bych žít nikde jinde než v Anglii. V té době měli skvělý námět na seriál, který nedávno oslavil padesátiny, zatím co my jsme nikdy takový seriál nedokázali ani vytvořit. Jediný sci-fi seriál z českých luhů a hájů, který stojí za zmínku je Křeček v noční košili a Létající Čestmír, tuším že oba jsou z osmdesátých let. Teď jsem teprve u 2. dílu s Dalekama, tak zatím se to rozjíždí, ale už teď vím, že to časem určitě bude lepší a postupně se mi budou odkrývat odpovědi na všechny mé otázky ohledně Doctora, jeho Tardis a sonického šroubováku ;o) no a samozřejmě Gallifrey.(8.3.2014)

• Hapretor

Viděno první 4 díly. Nepobavilo, nezaujalo. Místy mi to přišlo jako parodie na sci-fi. Byl to účel, nebo omyl? Každopádně anglický suchý humor mi neni blízký.(5.10.2011)

První doktor – Prohnaný samolibý sobecký starý mizera, který nekouká na blaho druhých, pouze na své vlastní, aniž by se bál použít pro dosažení svého cíle i sebeprohnanějších metod. Přesto si zachovává dekorum, drží se etikety a chová se slušně. Někdo by řekl, že tohle nemůže být kladná postava, ale je to tak. A kupodivu to funguje. Právě díky prvnímu doktorovi jsem zvládl překousnout první dva díly, které krom zajímavostí ohledně Tardis byly nic-moc (až na doktora samozřejmě). Pak už to šlapalo, jak má. I na další herce jsem si zvykl. 5/5(3.9.2014)

<< předchozí 1 2