argenson

Tady jde veškerá racionalita stranou, hodnotím za plnej počet. Jeden ze zásadních dětských zážitků. Tady cejtim jehličí a vidim zlatý prasátko. A krom toho si myslím, že tohle je vážně dobře udělaná pohádka. ()

jh666

Tuhle pohádku jsem letos viděl po několika letech a musím přiznat, že na rozdíl od jiných mě teď už tolik nebaví. 60 % ()

Kryton

Jak pohádkový svět příchazí o hrdiny. Ano Křiž je jako statečný kovář trapný a spíše budí usměv jeho dva kamaradi jsou jen šašci a do toho naprosto podivný padouch?! Ne ne...Kovaři drž se svého kladiva anebo spíše Šafránku drž se svých básniček! ()

themic

Taková depresivní pohádka, typicky česká, s hlavním vždy neohroženým hrdinou. Pohádka nepředstavuje nic novýho, takže česká komunistická klasika. 40% ()

NinonL

Matěj a Ondra jsou v pohádce skvělí. Správní lenoši a budižkničemové, v jejichž světle se může pracovitý a odvážný Mikeš pořádně zaskvít. ()

Praxis

Týhle pohádky jsem se hrozně bál, přijde mi taková psycho.Ovšem nejlepší je tam rarach-lišák. Pečínku já rád, tuze ráád:) ()

Karlas

Docela pěkná pohádka z moravských luhů a hájů, které patina let přidala na kouzlu. Hezky zpracovaný příběh o putování a statečnosti by si určitě zasloužil čtyři hvězdy, bohužel zvláštní Pavel Kříž u mne začíná a také končí Štěpánem Šafránkem. Vždy se ale těším na skvělé scény, ve kterých liščí skřet svádí kamarády k nepravosti. Poutavé jsou i obrazy Moravského Slovácka, hradu Buchlova či gotického kláštera v Dolních Kounicích, jež dotváří čarovnou atmosféru. ()

ivishka

Pro mě nesmrtelná pohádka s tehdy ještě hrajícím Pavlem Křížem, který v době básníků má filozoficky co do sebe. Ráda zavzpomínám na dětství u této pohádky. ()

UncleG

Pohádka, která se člověku vryje do paměti svým typickým "špatným" světlem, příšernými kostýmy a tragickým výkonem Pavla Kříže v hlavní roli. Ten jakoby tápal, zda má být hrdinou či melancholickým intelektuálem, působí naprosto nevýrazně až odpudivě. Kdyby ho v závěru arcilotr Čepek popadl za nohy a roztrhnul vejpůl jako slanečka, jednalo by se bezesporu o nejpovedenější pohádkový konec všech dob. Škoda... ()

blackrain

Pohádka s temným příběhem. I ten hudební doprovod ho pěkně vystihnul. Nejdříve jsem považovala obsazení Pavla Kříže do role kováře Mikeše za vtip. Postupem času se ukázalo, že mu ta role sedla, i když teda nevypadá, že právě opustil posilovnu, hubeňour jeden. Petr Čepek byl taky velmi dobře zvolen do role čaroděje. Jako malá jsem se této pohádky bála. I v této době ji zrvona moc dvakrát nevyhledávám. ()

topi

Nejkrásnější moravská pohádka, které dnešní paskvily nesahají ani po kotníky. Překrásná atmosféra a nádherná hudba Petra Ulrycha. Pokaždé když pohádku dávají, už se nemůžu odpoutat od obrazovky. Nádhera! Velká škoda, že Petr Švéda natočil pouze tuto pohádku a dál už nic. ()

movieband

Moje nejoblíbenější česká pohádka o statečném kováři, který jde zachránit princeznu ze spárů Černého krále. Když jsem byl malý, tak jsem se pohádky bál. Teď je to moje nejoblíbenější pohádka i s hororovým Nebojsou. Škoda, že už se takové pohádky už netočí. ()

rt12

Co mě hlava nebere, jak od Boženky typově daného Mikeše, tzn. silného, urostlého, odvážného kováře ,. může hrát někdo, kdo vypadá ,,jak dvakrát přeloženej vítr" s výrazem cucáka. A aby toho nebylo málo tak vedle něho postaví mužského (Kroner), kterýmu je milej Mikeš do pasu. A vadí mě to pořád. ()

slunicko2

Komorní pohádka. 1) S vkusem a s mírou vyrobená pohádka sice nepřekročí stín a paradigmata doby, ale decentnost v zobrazení požadované lidovosti je třeba ocenit._____ 2) A ten konec! Spoiler. Nový král Mikeš nakonec si žije spokojeně v rodinou v otcově kovárně a na zámku kraluje jen podle potřeby. To kralování člověka od pořádné práce jenom zdržuje._____ 3) Jediná režie 39letého Petra Švédy (jinak režisér dabingu) má jakýsi gayovský nádech. Je to vidět v oblečení i v chování postav. Všiml si toho i komentátor Adam Bernau*._____ 4) Oč víc nepohádkově působil 22letý Pavel Kříž (kovář Mikeš), o to víc mu to slušelo._____ 5) Text písně O statečném kováři Jiřího Suchého zpíval Petr Ulrych. ()