Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

yossarian-

Sny, politika a rozpor mezi homosexualitou a touhou po dítěti. To je oč tu běží. Ve filmu je velmi pěkně ukázáno jak Alexandr předstihl svou dobu. A také to jak ( ale to se stává všem co předstihnou svou dobu) nebyl pochopen svými současníky. To je asi nejlepší část filmu ( teda až na svatební noc Alexandra a Roxany:-) ) Jinak film nenabízí krom výkonů Colina Farrela nic z čeho by si člověk sedl na prdel. Trošku mi vadili ty retrospektivi (začít povídat od prostřed se mi nejeví jako to nejlepčí a to ten priběh znám, pro někoho kdo to nezná to musel byt guláš). Eště závěrem bych chtěl říct, že co se týče homosexuality tak se mi to nezdálo až tak kontroverzní. To že se tam ocucá pár chlapů a bude tam jeden svlečenej Farrel lákat do postele jinýho chlapa není přece nic moc kontroverzního. ()

Blaogranas

Po letech jsem se opět dostal ke shlédnutí tohoto starověkého eposu a přidávám * navíc. Je to moc povedená historická, výpravná a poučná podívaná, která člověku skutečně něco řekne o jednom z největších panovníků a vojevůdců historie. Škoda ho kluka, mohl toho dokázat víc, kdyby mu bylo dopřáno víc než 33 let. Jinak Colin je dost přesvědčivý, a to i v "homo" scénách a má krásnýho koně. Zkrátka, nádherný kostýmy + příjemná hudba + zajímavá kamera + výborný Farrell + kvalitní výkony ostatních = 4*. ()

foundation

No pocul som dost velku kritiku na tento film ale podla mna si to nezasluzi. Mozno je to pre niektorych trochu dlhe ale chytit do filmu nieco take ako zivot Alexandra Macedonskeho a dat tomu stopaz 90 minut sa neda. Osobne som mal moznost vidiet aj SE ktora ma skoro 3 a pol hodiny a urcite som sa pritom nenudil. Budem teda bez akychkolvek vycitiek plavat smelo proti prudu a Oliver Stone ma u mna 90 percent. Super film ktory je este podciarknuty skvele skomponovanou hudbou od Vangelisu. ()

pepa3rd

Nevím proč, ale neskutečně jsem se nudil. Tohle nefunguje ani jako oddychová zábava, ani jako životopisný film. V obou případech bych byl spokojen, ale tohle není ani jedno z toho. ()

Dárius

Mě to připomělo historii-takže krásný film,snad jen matka Alexandra mohla vypadat jako matka a ne jako jeho dcera. ()

Pasifae

Panstvo, nakráčet na film Olivera Stonea a čekat dalšího Gladiátora, to svědčí o inteligenčním kvocientu trepky velké. Když si mám vybrat, rozhodně dám přednost psychologickému dramatu před historickým velkofilmem a tady se navíc dočkáme důkazu, že skloubit lze obojí, takže ta věčná nespokojenost publika, které jako rozmazlené děcko neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane, už začíná být opravdu otravná. Mně vyhovovalo pojetí, herci, dialogy i výprava, jedinou výtku bych měla k Angelině, která sice divoženku Olympias odehrála bravurně, ale nechápu, proč má kromě tváře a těla bohyně a duše Medúzy přízvuk mé někdejší učitelky ruštiny. Pokud chtěli být přesvědčiví a nutit každého mluvit s přízvukem země, odkud pochází jeho postava, tak jim jaksi unikl fakt, že stejně všichni mluví anglicky. ()

ROBOTER

Osobně se mi Alexander celkem líbil a musím říct, že se poměrně drží Arriánovy předlohy (jediného dochovaného "pramene", který dlužno podotknout vznikl až čtyři století poté), což je na výrobek z hollywoodské dílny úspěch. Samozřejmě určité části anabáze jsou kvůli délce filmu vypuštěny (ocenil bych např. Alexandrovu návštěvu oázy Siwa). Bohužel snímek měl několik do očí bijících (a přitom zbytečných) chyb (např. latinkou psané nápisy na mozaice v chrámu během Aristotelovy přednášky - hlavně, že závěrečné titulky napsali v alfabetě). Alexander Revisited: The Final Cut je dle mého názoru povedenější než komerční verze; pro ty však, kteří původnímu Alexandrovi spílali kvůli jeho XXX minutám, tuto verzi krajně nedoporučuji. Na závěr musím dodat, že Vangelisův hudební doprovod k tomuto snímku je naprosto dokonalý; jako jeho fanoušek považuji hudbu k Alexandrovi za jeden z vrcholů Vangelisovy tvorby. Škoda jen, že na oficiáním soundtracku se objevila sotva polovina skladeb, které pro tento účel složil. ()

Al44...

Velmi nákladný, velmi dlouhý (Final Cut) a velmi ambiciózní film o životě jedné z největších historických postav všech dob. To vše jsou předpoklady ke vzniku opravdu nevšedního a perfektního historického filmu. Bohužel to v tomto případě na 100% neplatí. Snímek sice zobrazuje důkladně jednotlivé fragmenty Alexandrova života, nicméně v celém filmu jsem nenalezl jediný moment nebo scénu, která by mě tak nějak uchvátila. Prostě a jednoduše je tu od všeho něco, ale jako celek to působí značně rozvleklým a sterilním dojmem. Herecké obsazení některých postav je též velmi diskutabilní. ()

Biopler

Prečo ma to neoslovilo? Nie je to naturalistické. Samotné vykreslenie Alexandra bolo zaujímavé, no akosi mi Farrell nesedí. Je krásny ako Alexander, no napr. také maličkosti ako jazda na koni, alebo reč pred bojovníkmi... tam musí byť ukázaná prirodzenosť a sila vodcu... to chýba. Angelina Jolie ako matka Alexandra? Teda Farrella? Veď je medzi nimi len ročný rozdiel. Skrátka plno chýb, nevyužitý potenciál Vangelisa, Stone sa s pribúdajúcim časom zhoršuje a zhoršuje. ()

misbos

Můj skromný názor je ten, že - je to zhusta nepochopené dílo. Spíš než historický životopisný film je to příběh "kluka", který dobyl půlku známého světa, protože už ho máma nechtěla pustit k sobě do postele. Je to film o tom, jak se z nevyřešených incestních dramat rodí chorobná touha po velikosti. Freud měl (a má) pravdu. ()

HOFMAN

Monumentální film. Bohužel ale až příliš. Při bitvách, které podkresluje snová Vangelisova hudba, mám sice husí kůži, ale prostě je to celé takové roztahané. Hlavně ten konec. ()

franzkfk

“Never regret thy fall, O Icarus of the fearless flight For the greatest tragedy of them all Is never to feel the burning light.” -- Oscar Wilde ()

tranquill

"Králem se totiž nikdo nerodí, tím se staneš s pomocí meče a utrpení!" Asi se také stanu králem, když jsem přetrpěl další "nekonečný" historický velkofilm. Ponechám jej ale už dále historii a příznivcům dějepisu... ()

kondor77

Upřímně jsem si nepředstavoval jednoho z největších vojevůdců historie jako nerozhodného mamánka, ale tak co od levičáka Stonea jiného očekávat. Dvě hvězdičky za výpravu a bitvy. ()

Solly

Pči vší úctě k hereckým výkonům a některým scénám, začínám se historických velkofilmů bát :-/ Jde o stejně špatnou investici času jako při sledování Tróji. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)