Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

Hal_Moore

Oslnivý mix CGI efektů, třicátých let s prvky budoucnosti (zní to divně, já vím) a komiksů. Pár prvních minut jsem se pouze zajímal, jak celá vě bude vypadat, jestli uměle nebo rozptylujíce, ale ve skutečnosti se všechno odehrává takovým tempem, že se do světa CGI vžijete rychleji, než to zaregistrujete. Efekty jsou úžasné a vynalézavé, příběh je hbitý a nebere se vůbec vážně. Jestliže jste vyrůstali se starými sci-fi nebo seriály, užijete si to. Báječná legrace -- a upřímně -- nepovedlo se mi v ani jednom případu odhadnout, jakým směrem se film bude ubírat. Vizuální svátek. ()

Lynn

Naprosto úchvatná vizualita rozhodně zapíše Svět zítřka do filmových učebnic. Ani příběh bych neoznačila za pitomoučký, protože přesně tento typ naivity retro stylu sedne jako ulitý. Pro mě malinkou třešínkou na dortu je výkon Giovanni Ribisiho. 4* za malý přestupek - forma (opět :) ) zvítězila nad obsahem. ()

molotov

Úžasná výtvárna stránka, krásně naivní, hrdina sympatický, Angelina sexy, prostě vše na správném místě. ()

maxi6

........Úžasné obrázky, zajímavá animace......Jak již někdo řekl: svět zítřka je úchvatnou podívanou, která se dočkala pozitivních kritik, ale i přesto v kinech neuspěla......Conran, až zřejmě nechtěně, tento experimentální snímek poslal na slepou kolej filmových dějin. Mistrný kousek digitálního studia, které nepochybně odvedlo zdařilou a poctivou práci je na zcela jiné hodnotové úrovni, než to, co bylo přetáčeno s herci. Právě toto technické vložení herců do pozadí, nelogické chování, místy úsměvné dvojité přesvícení herců, pompézní herohudba, únavný děj. Toto vše mi dává za pravdu, že je vždy nutno míti se na pozoru před velkou, masivní reklamou a trailery před spuštěním díla do kin............... ()

LihO

Neskutočne stupídny scenár a veľmi úbohé grafické spracovanie. Nerozumiem prečo všade dávali ten blbý blur effekt, zničili všetky zábery, ktoré by bez dodatočných úprav boli na tom ďaleko lepšie... ešte tá hudba bola ako tak fajn, no k tomu filmu sa vôbec nehodila. A porovnávať tento film s Indiana Jones-om je urážka Indiana Jones-a. ()

Hellboy

Sky Captain má naprosto výjimečnou atmosféru danou zvláštní architekturou a použitou škálou barev. Obří stroje, hindenburgy, šílení němečtí vědci, to je perfektní kombinace. A vůbec nevadí, že děj se inspiroval kresleným seriálem starým 60 let. Film se odehrává v jakýchsi alternativních 30. letech, které jakoby vypadly z komiksů zlatého věku. Ostatně hlavní inspirací pro režiséra Conrana byl kreslený snímek Superman: Mechanical Monsters z roku 1941, ke zhlédnutí ZDE. Některé scény jsou odsud brané přímo, doslovné citace. Což mi vyhovuje. Místo Lois Laneové je zde reportérka v podání Gwyneth Paltrow, postava Supermana se přetransformovala do hrdinského letce Sky Captaina. (Film jsem viděl dvakrát, v kině v roce 2004 a na DVD v červnu 2010). ()

betelgeuse

Podívaná v retro comicsovém stylu, která vizuáliemi a duchem odkazuje na filmy jako METROPOLIS, KING KONG, ZTRACENÝ OBZOR, trilogie s Indiana Jonesem (a určitě spoustu dalších, které jsem neviděl). Úvod je úchvatný - variace na předválečný New York a černobíle "kovová" patina ala 30-tá léta jsou fakt sexy a pastvou pro oči. Potom ovšem začne vizuální náboj filmu postupně chřadnout. Další prostředí, která Conran střídá s prchlivostí (a prchavostí), s jakou se díváme na fotky z dovolené, jsou většinou zklamáním. Navíc hlavně v druhé půlce nabývá na intenzitě barevné tónování, které svým banálním vyzněním připomíná technologicky okolorované černobílé filmy. A sexy Jolie s britským přízvukem ve filmu jenom párkrát štěkne - ostatně stejně jako (exhumovaný) sexy Olivier. ()

3DD!3

Zvláštní zpracování zajímavého příběhu. Překrásně pohádková atmosféra s prvky thrilleru a sci-fi. Některé scény chvílemi připomínali mé oblíbené Star Wars. Jen mě mrzí, že film místy (hlavně v druhé polovině) ztrácí na tempu, dal bych mu 4. ()

Le_Chuck

Uhh toľká škoda. S obrovského potenciálu čo tento film ponúkal využiť len 80%. Ja som totiž trochu rozmaznany z The Incredibles, kde boli akčné scény dokonalé a tento film mi ich trochu pripominal. Ono je to taký mix medzi Bondom, Incredibles, Indiana Jonesom, a neviem čím ešte. Každopádne je to prijemné primonenutie naivity sci-fi 40-tych rokov. Retro skoro dokonalé. ()

berg.12

Bohužel, filmu chybí nějaký charizmatický představitel, nápaditější hudební doprovod, jiskra Indiana Jonese nebo všechno dohromady. Škoda, dvakrát škoda, mohl z toho být fantastický film a já jen lituju, že jsem ho nestihl na velkém plátně. Takhle jsem měl pocit, že děj se zúčastněných téměř netýká a ta hvězdička dolů je za opravdu hodně drážděné a nenaplněné očekávání. ()

NinadeL

Sky Captain and the World of Tomorrow je z mnoha důvodů krásný hollywoodský dárek divákům upomínající na ono okřídlené úsloví o továrně na sny. Nápadité, zábavné a chytré setkání s nostalgií. Herecky vděčné. ()

Kaka

Svět Zítřka je jeden z mála filmů který nepotřebuje nijak extrémně silný a propracovaný příběh, protože tu máme vynikající formu. Retro New York je nádherný a celková atmosféra filmu je nezapomenutelná. ()

viperblade

Monstrózní propadák. Napíšu jen tolik, že kdyby mi hudba a efekty tolik nepřipomínaly Star Wars, kdyby zde Angelina byla déle, než 10 minut (!!!) a kdyby se to celé nebralo tak vážně a bylo tam více vtipů, možná bych šel i na čtyři hvězdy. ()

castor

Když jsem na Sky Captain and the World of Tomorrow byl před lety v kině, pamatuji si, že jsem odcházel nadmíru spokojený. Nedokážu si vysvětlit, jak to, že teď to kouzlo pominulo. Trio Paltrow-Law-Jolie zachraňují v téhle retro-sci-fi podívané nejen osud lidstva, ale i samotný divákův zážitek. Na stříbrném plátně zrovna promítají čerstvý kinohit Čaroděj ze země Oz, zatímco venku nečekaně řádí přerostlí roboti. Investigativní emancipovaná novinářka a letecké eso musí celé věci přijít na kloub. Herci hrají před modrým plátnem, tvůrci ohromují další průkopnickou možností digitální technologie, celé je to starosvětské, svým způsobem roztomilé a vtipné. Tahle stylová podívaná dějem určitě nestrhne, nostalgickou slzu ale možná vydoluje. Slabší, ale pořád čtyři hvězdy!! ()

Rex Mundi

Vizuálne zaujímavé, ale vydržala som iba hodinu. Mala som pocit, že tento film nielen vyzerá ako z roku 1920, ale že iba vtedy by sa dal pozerať. Bohužiaľ, na mňa nezapôsobil. ()

D.Moore

Ať se na Svět zítřka dívám z jakéhokoliv úhlu, vždycky vypadá dokonale. Herci. Vizuální stránka. Retro atmosféra. Vtipný scénář a zábavné dialogy. Všudypřítomná fantazie. Shearmurova hudba. Před sebou máme mnohými podceňovaný skvost, který s nostalgickou slzou v koutku oka kloubí dobrodružství pána jménem Biggles se zábavností Star Wars a imaginací hodnou Karla Zemana. Pět a nikdy jinak. ()

Davies182

Jasné přední místo v pomyslném žebříčku filmů s nejsympatičtější ústřední dvojicí (taky vám čím dál tím víc chybí PREMIERE?). Tolik povedeného špičkování, okaté roztomilé žárlivosti a úlisných hlášek jsem dlouho neviděl! Co se týče vizuální stránky, je třeba být připraven na jasný režisérův záměr - občas to vypadá jako nejdebilnější film na světě, občas jako napůl bayovský masakr. Sci-fi pohádka příjemně pobavila, za týden si na ni ale nevzpomenu. ()

gogo76

Zvláštny film, ktorý po celý čas pripomína nejakú lacnú zadnú projekciu. Natočený možno inak, možno lacno, možno ako pocta, ale mňa to veľmi nenadchlo. Postava pilota a jeho dobrodružné kúsky vo vzduchu a prelety cez mesto udržiavali moju pozornosť v strehu, ale forma mi fakt nesadla. Obojživelné lietadlá boli zaujímavé, rovnako ako drsňáčka A. Jolie, ale napriek tomu u mňa film ani na chvíľu neprekročil hranicu priemeru. 60%. ()

Reiniš

Kromě zbytečně rozmáchlého konce nemám co filmu vytknout. Triky a líbivá starosvětská hudba daly vzniknout nezaměnitelné atmosféře 30.let, kde se prohání roboti, vzducholodě, letouny a pilotky bez oka. Mezi hlavní dvojicí to jiskří a ostatní herci jim to nekazí. "Svět Zítřka" je hodně povedený debut, který vás pobaví, pokud mu dáte šanci. ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení