Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

DaViD´82

Stylizovanou vizuální stránku doplňuje excelentní zvuk a skvělý orchestrální soundtrack. Za technickou stránkou však výrazně pokulhává příběh. Sice je zcela jasné, že je záměrně šestákově naivní, ale tohle je možná až příliš. Je sympatické, že si to v zásadě udělal jeden člověk na koleně, ale není to omluva pro všechny neduhy. Zklamáním je i Jude Law, tento typ role ve stylu hrdiného dobrodruha mu nesedne. Oproti tomu v poslední době nenápadná Paltrowová si roli novinářky náležitě užívá. Snímek nepostrádá i styl špičkovacího humoru mezi ústřední dvojicí a ten naštěstí funguje; čímž mnohé zachraňuje. ()

hirnlego

Moc pěkná vizuální stránka (v kině to muselo být vážně něco), jednoduchoučký dobrodružný příběh, jak to mají milovníci starých filmů, jimž je Svět zítřka poctou, rádi (Zemanovky included). Akorát tu Polly jsem už od prvních minut měla sto chutí nakopat do prdelly. ()

Fr

Záhadně zmizelo šest vědců. S tím nejsou žádné žerty…. Král oblaků a jeho elitní žoldáci ale vše zvládnou. To, že pro hrdinu nemožné neexistuje, předvede třeba v úchvatné letadlové honičce ve vzduchu i pod vodou. Skvělé dokonalé stroje, podivná monstra, šílený vědec. Každý ví, jaká je jeho role. Počínaje režií, konče herci. Dýchnul na mne svět starých rodokapsů a atmosféra 30. let. Jestli se chcete odreagovat a zároveň pobavit – vřele DOPORUČUJI!! ()

Dever

Soundtrack Ed Shearmur: 1. The World Of Tomorrow ,2. The Zeppelin Arrives ,3. The Robot Army ,4. Calling Sky Captain ,5. Back At The Base ,6. The Flying Wings Attack ,7. An Aquatic Escape ,8. Flight To Nepal ,9. Treacherous Journey ,10. Dynamite ,11. Three In A Bed ,12. Finding Frankie ,13. Manta Squadron ,14. H-770d ,15. Flying Lizard ,16. Totenkopf's Ark ,17. Back To Earth ,18. Over the Rainbow, ()

novoten

Spousta pomrkávání, rozverné dialogy a jedna velká hračka, se kterou si neumím hrát. Jude Law je pro mě navždy charakterní herec, který nemá s vysmátým akčním hrdinou nic společného a chladná Angelina je tentokrát vyloženým utrpením. Jediným zásadním kladem je to, že se na plátně pořád něco hýbe, rozbíjí či létá, ale na to, kolik se o filmu při vzniku namluvilo a jak se tvůrci chvástali řečmi o historickém milníku, se po něm velmi brzy zaslouženě slehla zem. ()

tron

Aj keď sa SVET ZAJTRAJŠKA odohráva v prvej polovici 20. storočia, v uliciach New Yorku sa preháňajú aj čudnejšie veci, ako Lawova stíhačka. Mám rád filmy, ale niektoré by som nerád nakrúcal a tento patrí medzi ne. Pre diváka vizuálny skvost (Roklinka, King Kong), ale pre režiséra a jeho tím to musela byť vyčerpávajúca práca. Napriek tomu vidieť a cítiť, že to robili s každodennou láskou. Jackson a Lucas majú veľkú konkurenciu. Čo myslíte, na čo Polly minie posledný záber? ()

B!shop

Tak tenhle film me docela zklamal, jediny kuli cemu stoji za to se na nej podivat je vizualni stranka. A to mluvim jen o takovem tom retru, ruzny nasviceny a zabery byli fakt perfektni, ale jinak ostatni triky jako jsou roboti a nebo auta se mi moc nezdali, prisli mi jako z animovanyho filmu. Herci sou docela v pohode, ale jak uz tu bylo zmineno Angelina mela dostat vetsi prostor. Jude Law se na pilota celkem hodil, ale nehodil se na typka co ma zachranit svet, neni to ten hrdinskej typ, navic ani nemel zadny poradny hlasky. Pribeh je vcelku jednoduchej, ale nijak zvlast nudnej neni, cemuz taky napomaha vcelku slusna hudba. Skoda, ze ze zacatku kdy to vypadalo dobre, vzdusny bitvy a roboti ve meste, se film dostane do druhe casti a zacne se podobat Indiana Jonesovi. Pak uz je to slabota, protoze postavy furt jen nekam jdou a kecaj a klisoidni zaver kdy se vse zvladne na posledni chvily. No nakonec dam 4*, ale je to jen tak tak. No tak po druhem skouknuti, kdy uz jsem od filmu tolik necekal, jsem se daleko vic bavil, sice vetsina vytek plati, ale tentokrat sem se ani na chvily nenudil, takze s klidem muzu dat 5*. ()

Oskar

V prvních deseti minutách film vyloží na stůl všechny své největší trumfy. Vpadne do dveří s akční sekvencí, poskládanou na způsob comicsů ze samých kratičkých záběrů. Každý z nich obsahuje informaci; nic není navíc, nic nechybí. Okouzlí šerosvitnou vizuální stránkou, chytne za srdce psychologií desetiletých dětí, všudypřítomným nadhledem "víme, jak je to naivní a přesně tak to máme rádi" a hmatatelnou láskou k přímočaře černobílým příběhům. Vypadá to parádně. Trochu noir, trochu steampunk (edit - prý jde o dieselpunk), trochu comics. Impozantní začátek nastaví laťku tak vysoko, že se později ukáže být dvojsečnou zbraní. Ano, film je převelice hravý, připomíná tak odlišné kousky jako je třeba Metropolis, Tajemství hradu v Karpatech a Casablanca, neuráží diváckou inteligenci slovním předžvykováním zjevných informací jako mnohé z těch, které si klade za vzor. Ale přibližně kolem doby, kdy se ve Světě zítřka na pár vteřin objeví exhumovaný sir Laurence Olivier, už jsem měl pocit, že film nerecykluje jen všechny své filmové inspirace, ale i sám sebe před půl hodinou. Všechnu tu akci, laškovné dialogy a nepřímé odkazy dávkuje napříč dějem bez nějaké výrazné gradace a vzhledem k prostinkému příběhu by možná mohl být o dvacet až třicet minut kratší, aby nepřestal být strhující. I tak je to ale velmi dobrý film a všichni se na něj podívejte. :) 80% ()

monolog

Ale jo, není to špatnej film. Možná trochu příliš jednoduchej a semtam vyumělkovanej, ale o to tvůrcům šlo. Jediný větší problém (kromě opravdu hloupoučkého děje) mi tu přišlo tvrzení tvůrců, že je to točeno jako staré filmy. A to je BLBOST! Žádnej starej film nebyl takhle točenej. Nikdy (a to i když pomineme celopočítačovou výpravu) nebyly filmy točený takhle. Třeba kamera bývala statická. Tak statická, že se vám zdálo, že by se nepohnula i kdyby začalo zemětřesení. Žádné nálety nebo pohybová akčnost. Kamera se prostě skoro nehnula. Za další dialogy. Dialogy bývaly trošku jiné. Ne stříhané jako dnes, kdy herec pronáší svůj proslov a na odpověď druhého herce si počkáme obvykle až po střihu. Kdepak. Dřív byly rozhovory třeba jeden dlouhej záběr, kdy herci pořád hráli. A skončil rozhovor a skončil záběr. Jen tak maně mě napadá scéna o rozhovoru ve filmu 451 stupňů Fahrenheita, která trvá aspoň tři čtyři minuty a herci celou dobu mluví a jdou a kamera se před nimi veze na vozíčku. Takže tolik k té starobě filmu. Jo, vizuální stránka je zestaršena, rozmazána a okolorována, aby to vypadalo staře, ale to je všecko. Jinak to s filmy zlatého věku scifi nemá nic společnýho, možná kromě té megalomanie a potrhlýho vědce. Koukat se na to dá, ale kdyby tenhle film nikdy nenatočili, přežil bych to bez újmy. Ale za nevyplněnou snahu o velký spektákl ty tři dám. ()

xxmartinxx

Film s duší tak ryzí, že mu odpustíte i to prosťáčkovství. Sympatický v tom, jak si na nic nehraje a pouze pro radost sebe a diváků blbne. ()

igi B.

Toť vpravdě F A N T A S T I C K Ý film. Všetečka Polly a statečný kapitán Sky Captain se všemi soudruhy v lepém boji s zlodušným Dr. Totenkopfem. Krásné jako Jude Law, půvabné jako Gwyneth Paltrow, akční jako Angelina Jolie... Staromilé. Milské... :-) Jářku! To musíte viděti - nehledejte hnídy, uvařte si šálek britského tea, otevřte oči zeširoka dokořán - a sundejte si krytku! ()

Skejpr

Tak trošku přechválená záležitost. Vizuálně zajímavé, ale celkově bez nápadu. Snaha se cení, ale nohama jsem zůstal stále na zemi. ()

Shit

Ten příběh je fakt hodně slabej a velmi lehce předvídatelnej, ale nedá se říct že by byl nudnej, i když se tam pár takovejch míst najde. Ale docela hodně mě zlamaly triky, všechno vypadalo strašně uměle a komiksově, ale možná to tak tvůrci chtěli. A taky si mohli odpustit ten vybledlej obraz aby to vypadalo že to je jako stará doba, to mě taky nijak zvlášť nevzalo. Co se týče herců, tak jak Jude Law tak i Gwyneth Paltrow jsou dobrý, ale je docela škoda že nedali větší prostor Angeline Jolie, protože je tam cca 10 min a to je na to že je psaná jako jedna z hlavních hereček docela málo. Možná jsem čekal víc, ale rozhodně se nedá říct že to je špatný. Je to spíš 3,5 než 4 ()

Dadel

Po výtvarné stránce se můžou všechny ostatní filmy zahrabat, tohle je nádherné, jak všechny ty digitální triky vypadají jak z 50 let starého technicolorového filmu. Ale i scénář se povedl, milá a vtipná parodie na staré dobrodružné filmy. Příběh se ve všech těch tricích neutopil (jako např. ve van Helsingovi), ale je stále důležitou složkou filmu. Na to, že jde o debut, klobouk dolů. ()

M.a.t.t.

Nádherná vizuálna stránka, roztomile naivný príbeh ala Star Wars dochutený chutnou zmesou akcie, romantiky a humoru a to všetko v nezabudnuteľnom sci-fi noir balení. To sa ani nedá odmietnuť. ()

flanker.27

Takové nijaké. Příliš slabý děj a dialogy se moc nepovedly. Chybí tmou atmosféra verneovek, radost z objevování nepoznaného a z dobrodružství Člověk navíc čeká nějaké gradující finále a ono nic, prostě je najednou konec. Film se nedá točit jen pro vizuální dojem. Ani nevím proč, ale celou dobu jsem měl pocit, že hraju Wolfensteina. :) ()

gudaulin

Dějově řiďoučké a zejména pointa vyšuměla do ztracena, nicméně z výtvarného hlediska pozoruhodný film, který odkazuje na slavné filmy minulosti a navozuje atmosféru filmové a literární klasiky dobrodružných příběhů. Je v tom kousek Verna, kousek Trosky i tvůrců americké sci-fi 30. let. Celkový dojem: 65 %. ()

choze

Technicky precizní velkolepé retro dobrodružství za relativně skromných 70 mega, které je narvané akcí, ale zoufale mu chybí větší drajv. Vizuelně se mi to moc nelíbilo, ale jen při pohledu na všechny ty vzducholodě, roboty a rakety jsem se tetelil blahem a Gwyneth Paltrow vystřihla rozkošnou zvědavou reportérku. ()

Gilmour93

Nachystejte Jude Lawovi uzenáče, na snídani je zpátky! Retro dobrodružství, vzdávající hold pulp magazínům, komiksům i německému expresionismu, které bych si neodvážil srovnávat s díly Karla Zemana ani v té největší troufalosti, protože se jedná o absolutně sterilní, umělohmotnou hovadinu s mizivým potenciálem bavit a neuvěřitelně otravnou monumentální hudbou navrch. Alespoň, že režisér Conran nenosil při natáčení angorský svetr, i když…, člověk nikdy neví. K dokonalé katarzi mi jen chyběl závěrečný sky boarding na krokodýlovi a zcela nahý Totenkopf, čekající pomazán javorovým sirupem ve své kajutě na chrabrého Sky Captaina. To by bylo mravenců.. ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení