Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

InJo

Naprosto klasická velkofilmová story, kterou zachraňuje absolutně ojedinělé vizuální ztvárnění. Vtípky a hláškami se nešetří, herci jsou bezvadně uvolnění (Angelina nemá chybu!), hudba je báječně bombastická (něco ve stylu Johna Williamse v dobách Star Wars a Indiana Jonese), tempo je (narozdíl od většiny současných blockbusterů) velmi vyrovnané a ty "staromódní" TRIKY jsou (až na menší výjimky) prostě boží. Snad žádný jiný film nesází na obrazovou stránku tak moc, jako právě Svět zítřka. Je to v podstatě jen jedna velká akční jízda, která si ale nehraje na nic víc, než čím ve skutečnosti je (např. se tu nevyskytuje žádný patos). A čím je? Nádhernou a obrovskou filmovou radostí (a nehorázným režijním debutem!!!), které nechybí srdce ani pořádný kusanec osobitého kouzla a která snad úplně každého (v kinematografii alespoň trochu zběhlého) filmového požitkáře musí řádně potěšit, pobavit a bez problémů ho při jeho sledování odreagovat. 90 % ()

IQ Tiqe

Hodně věrný pokus o natočení sci-fi z 30. let. Snad vše (jakoby) odpovídá té době - primitivní grafické efekty zbraní, barevný filtr obrazu + lehké rozostření... V tomhle ohledu je film skvěle zvládnutý, i když já bych víc ocenil perfektně ostrý obraz s maximem detailů. Děj je pak nejvíc dobrodružný, o akci taky není nouze (žánrově místy připomíná Indiana Jonese). Ale jak trefně napsala KevSpa - vizuální stránka vysoce převyšuje jednoduchý příběh. ()

Anderton

Retro sci-fi je tak málo točený podžáner, že musí potešiť jeho pripomenutie čas od času každého filmového fanúšika. Kery Conran pri tomto pokuse o spomenutý podžáner natočil film, ktorému sa vlastne nedá nič vyčítať, pretože ak je niečo nelogické, naivné a ak sú triky občas nedotiahnuté, tak to stále môžeme považovať za súčasť hry. Ja tento film tak aj beriem, ako hru s divákom, žánrovými klišé a čistú nekomplikovanú zábavu. Kľudne by som zniesol aj pokračovanie. Po ďalšom pozretí pridávam ešte jednu hviezdu, toto je čistá radosť z fantázie. Ak máte radi King Konga, Star wars, Captain America, scifíčka z 50tych rokov, Fantomasa a ďalšie podobné zábavky (nemusíte ich mať radi súčasne), mali by ste sa zaľúbiť aj do Sveta zajtrajška. ()

stilgar1

Vizuálně dokonalá a stylová pohádka, která mě vůbec ničím nezklamala, ale spíše potěšila, neboť jsem od ní předem téměř nic neočekával. Ta mnohá přirovnání, které se zde dočítám (Star Wars, Indiana Jones, Cesta do pravěku), jsou naprosto mimo mísu. A text typu: "Jako většina sci-fi filmů má i Svět zítřka banální zápletku", který jsem se zde dočetl, může opravdu napsat pouze člověk, který moc SF filmů neviděl. Bohužel se všude najdou lidé kritizující věci, o kterých nic nevědí. Stejně tak bych mohl napsat "Většina filmů obecně má banální zápletku", protože si nemyslím, že ten poměr (banální zápletka vs. originální a skvělá zápletka) je u jiných žánrů filmu rozdílný. A dokonce si nemyslím ani to, že by byla banální zápletka tohoto snímku.7/10 ()

Kothy

Steampunk, proč ne? Plus tam hraje Gwyneth Paltrow a Angelina Jolie. Ještě bych zmínil Juda Law. Ale jinak to bylo celé takové divné... ()

predators

Naprosto úchvatné a ve všech směrech dokonalé audio-vizuální zpracování je nedílnou součástí celého příběhu o honbě za bláznivým profesorem Totenkopfem. Napínavé letecké souboje, podmořské hlubiny, džungle s pravěkými tvory a v neposlední řadě všudypřítomné a všemožné stroje. Perfektní herecké výkony jenom umocnily můj zážitek z filmu a já můžu jít s klidným svědomím šťastného konce spát...odpusťte mi:-)85% ()

Slartibarkfast

Vizuální stránka filmu a herecké obsazení je ta pozitivní věc, děj však dělá s docela pěkného filmu tak trochu komiksovou hloupost. Sem tam absurdní scény snesu, ale tohle je moc i na mně. Mohlo to být víc, ale musel jsem přitvrdit. Čistých 60% ()

Němi

Snad ani bratranec Indiana Jones neprokazuje odkazovanemu zanru takovou lasku. G-E-N-I-A-L-N-I hricka a vyznani lasky. ()

Slarque

Nádherná pocta béčkovým dobrodružným sci-fi filmům. Výprava nemá chybu, ať jsme zrovna kdekoli – občas vypadá dokonale, jinde poznáte, že je to jen trik. Režisér totiž dává přednost retro náladě před technickou dokonalostí za každou cenu a podle mne dělá dobře. Pocitu, že sleduji nějaký podstatně starší film, také pomáhala skvělá hudba. Vztah ústřední dvojice je také daleko zábavnější, než bývá v posledních letech zvykem a role Angeliny Jolie je sice celkem malá, ale aspoň si jednou pro změnu zahrála v dobrém filmu. Jen to stylizování Bai Ling do podoby Darth Maula ze Star Wars mi přišlo trochu zbytečné. ()

Vitason

Žil geniální vědec Totenkopf, který papal hodně Eintopf, spolužák Hitler už ho nebavil, a tak ďábelský plán připravil. Z robotů měl armádu, z nepřátel dělal hromadu, ale jeden pilot se mu postavil, a do boje s ním vyrazil...No tak to by snad stačilo. Svět zítřka je velice dobře natočené retro, které svým staromilským střihem připomene Star Wars, příběhem trochu Indianna Jonese, ale nabízí i spoustu jiných vychytávek. Musím říct, že dětinské zobrazování rádiového signálu a letadýlka na mapě mě úplně dostalo. Příběh je zasazen do meziválečného období, které funguje jen jako kulisa pro klasické sci-fi alternativní lidské minulosti. Podobné situování mám moc rád, ale je škoda, že se takových filmů točí málo, a nebo dopadnou jako Liga výjimečných. Technicky je film zvládnut dobře. Jenom je škoda dobarvení, které někdy působí nevěrohodně a i Gwyneth mi v něm přišla několikrát trochu umělá a film by vypadal lépe černobílý. Herci jsou sympatičtí a před modrým plátnem i obstojně hrají. K tomu ještě musím pochválit trošku naivní příběh, ale tahle naivita k této stylizaci vysloveně patří a za zmínku samozřejmě stojí fajn efekty a vyplývá mi z toho absolutní hodnocení. ()

korbitch22

**1/2.neskutečne hloupý scénář,vizuálně sice zajímavý,ale po chvilce mě z toho bolela očka.zajímavý námět se bohužel utopil v neschopnosti scénáristů a castingu.herci sou neskutěčně komický.je to škoda protože takovýhle sci-fi báchorky mám rád,kdyby to natočili normálně,ne celý před zeleným plátnem a kdyby dali scénaři trošku víc štávy,mohlo to být fajn dílko.takhle to je jen vizuálně zajímavá komedie s nulovou akcí a otravnými dialogy. ()

sharky

70% Moc pěkná vizuální retro stylizace. příběh má docela spád a dobře se na něj kouká, jenom jsem se těšil na Totenkopfa, čekal jsem nějaké monstrum nebo něco podobného hrůzostrašného, jak to vypadalo ze začátku při té temné atmosféře a ono nic...jinak jsem stále nepochopil, jak se ta hnusná Gwyneth bez trochy talentu mohla propracovat k těm miliónovým honorářům. ()

Dr.film

Zmatlaný bluescreen mě tentokrát nedostal. A může za to výhradně scénář, který kromě hromady klišé a hloupoučkých dialogů nenabízí vůbec nic. Výrazně slabý námět, který se topí v odkazech na všemožné filmy všemožných žánrů, si nezachovává dekorům ani v tom nejmenším. Metropolis, James Bond, King Kong, Jurský park nebo Indiana Jones atd. atd... Hloupě udělaný slepenec, bez špetky skutečného autorského zásahu. I psaní scénáře je řemeslo a Conran by na to měl příšte více myslet... ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení