Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

Xmilden

Dobře zábavně dobrodružný snímek. Jude Law se řadí po bok takových jmen jako Indiana Jones anebo Rick O' Connell z Mumie. Gwyneth je tady moc krásná. Film oplývá příjemným humorem a nejroztomilejší moment přichází v poslední scéně. Prakticky jsem nečekal nic a dostal jsem výbornou zábavu. ()

sepp

I presto, ze jsem od Svetu Zitrka cekal mozna trochu neco jineho, nemohu rici ze bych byl zklaman. Naopak, byl jsem prekvapen, ze se nejedna o takovou slabotu, jak prvni minuty tohoto pokusu o jakesi "comicsove retro-scifi" nasvedcovaly. Co se tyce pribehu se toho moc rozebirat neda, je snad plny vsech klise, ktere bychom si mohli vymyslet a jakztakz obstojne se mu tak dari naplnovat parodujici rovinu filmu a dokonce (az na par chvil) ani nenudi. Lepe jsou uz na tom herci, kteri svym smesnym vystupovanim navozuji onu retro atmosferu ze vseho nejvice, lepe i nez ten priserny filtr na kamere kterou to tocili ;) Nejde o zadne vykony na Oscara, chranbuh, ale jakztakz se vsichni snazi - v cele s Gwyneth. Po cely film je na ni videt jak je nejista, netusi co se presne od ni chce a vysledkem je naprosto zaporna role typicky snazivy samoliby bloncky, co akorat dokaze mektat (vsimli jste si, ze vzdycky zvladla akorat komentovat okoli stylem "Nikdo tu neni" kdyz nekam vstoupili) a znesnadnovat hrdinovi zivot - scenarista ji dal do vinku ony neustale remcy o fotaku a naproti ni psotavil zenskou jak vino v podani Angeliny s naaadhernym anglickym akcentem (ta byla tentokrat opravdu k sezrani ;)). Inu, po technicke strance je Svet Zitrka zvladnut take dobre, nejake spatne vymodelovane kostry, ktere dokazou vytrhnout z letargie Tsunami_Xe nemuzou normalniho divaka dojmout, a tak v celku prevladaji pozitivni dojmy z tohoto zajimaveho a shlednuti hodneho snimecku. ()

Phobia

Upřímně nechápu nadšení pro tento film... Ano, vizuálně si s tím filmaři vyhráli, kulisy (grafika), příběh, výrazové prostředky herců - všechno úžasně navozuje atmosféru filmů z počátků kinematografie. Ale naprosto mě to neoslovilo. A nejen mě - jen jsem čekala, kdy mě přítel praští, protože jsem ho po kladných recenzích a ohlasech přinutila koukat na něco tak naivního, tak blboučkého, tak nudného. Jsem holt kulturní barbar, pravěké filmy až na výjimky nemusím a "Světem zítřka" jsem se vyloženě protrápila, ať si byl vizuálně sebelépe zvládnutý. ()

lesumir

FIlm disponuje opravdu luxusním retro lookem, ale toho si po půl hodině přestanete všímat a je před vámí totálně nudný a hloupý příběh, který vyvrcholí do docela šměšného finále, který není poctou v podstatě ničemu. Hvězdička za vzhled, druhá za poměrně dobrou atmosféru a třetí za ten štěk Angeliny, která tam je vážně jen pár sekund. Ale je na posteru, to je mílý! ()

kinej

Nevýhodou většiny soudobých sci-fi je, že jsou úplně debilní. Svět zítřka sice neoplývá chytrostí a už vůbec ne logikou, ale rozhodně neurazí svou tupostí, jako například Van Helsing. Příběh je zcela naivní, ale lepší by se do filmu těžko hodil. Film mě absolutně zasáhl svou stylizací. Na trikové filmy si zrovna nepotrpím, ale zde jsou triky tak nápadité, že mě to dostalo. Speciální efekty nejsou zrovna věrohodné, ale design strojů a prostředí je velmi originální a za to přidám jednu * k dobru. Tohle je opravdu podívaná. Dokonce taková, že zcela zastínila slušné herecké obsazení. ()

paascha odpad!

Gotham City? ne, to ne... Batman by určitě nesnes na svým pískovišti kreténa typu Sky Captaina. Navíc, co by v Batmanově lovišti taková banda debilů dělala? ()

Fiftis

Vizuálne spracovanie je proste úžasné, vďaka nemu (a hlavne vďaka nemu) sa na tento film tak rýchlo nezabudne. Všetko čo uvidíte okrem hercov bolo vytvorené na počítači. Nebolo to nič nové, CGI technológia sa používala už roky, ale nikto dovtedy takto nevytvoril celý celovečerný hraný film. Napriek všetkým nedostatkom sa na tento film dá pozerať. A čo viac, je to príjemné sledovanie. Nie je to film pre každého, ale ak máte takéto žánre radi, treba si to pozrieť. ()

Shakers

Zaujímavý štýl, ktorý mne sa moc ľúbi. Zasadiť dej do 30 rokov a z mixovať to zo sci-fi prvkami bol skvelý nápad. Skvelé herecké obsadenie (Law, Paltrow, Ribisi, Jolie) s výbornými nápadmi, akciami, jemnou dobrodružnou hudbou, slušným scenárom a jednoduchším dejom. 85% - 4* ()

lamps

Produkčně štědře založená fanouškovská pocta filmovému dobrodružství. V tom filmu je tolik citací a vizuálních nápadů, až druhý den pořádně nevím, o čem to mělo být. Rozhodně jsem se nenudil a obdivoval odvahu tvůrců, kteří bez bázně nad místy nedostatečnou úrovní triků posílali hrdiny do nepolevující série velikášských scén, ale hlavně v úplném závěru mi chyběl nosnější Director-power a nonstop mi přebývala nesnesitelná Gwyneth Paltrow, která snad úplně zapomněla hrát a jejíž protivnou postavu strčí boží Angelina do kapsy během pěti minut. Rozhodně ale sympatická blbina s filmařskou duší. 70% ()

Pepinec

Čert vem nářky nad chabostí scénáře. U mě hrála prim příjemná retro atmosféra, půvabná Gwyneth, a v pasáži s Angelinou Jolie jsem blahem přímo chrochtal. Nadlehčenost z toho jen prýští, a tak je holt nadlehčený i příběh. Přece se z toho ale nepoprdím? ()

Jhershaw

Velmi zajímavý nápad - pomocí nejnovějších technologií natočit film, který by vypadal jako starý... Ovšem tahle nostalgická pocta starým sci-fi filmům se vážně povedla. Nejen po úchvatné, či spíše kouzelné, vizuální stránce, ale i co se týká příběhu, který je milou variací/ citací/ parodií na filmy, nejen ty již zmiňované starší. Plus několik opravdu povedených malých žertíků a vtipných situací. ()

Big Bear

Tohle mi připomnělo dávný letecký simulátor od Mrkvosfoftu - Crimson Skies. Také tam létaly letouny podobné těm z filmu (dokonce si pamatuji jejich názvy např. Medusa Kestrel nebo British Balmoral) a vzducholodě. Tam ale Britové neměli vnadnou komanderku Angelinu a vůbec tam šlo celkem o něco jiného. Ale v čem se film s hrou protnul je opravdu zajímavě zpracované artdecové prostředí. Design budov, raket, roboti, vzducholodě, auta.. vše respektuje módu třicátých let. Jude Law se po obloze prohání s Curtisem P40 a na základně mu parkují kromě ukotvených vzducholodí i B24 Liberátory... Mělo to šmak a zdánlivě nedokonalé animace na pozadí za hrdiny jen umocňovaly ten dojem. Jako by jste koukali na film z třicátých let, ale dodatečně okolorovaný. Jenže zůstalo jen u toho pocitu. Zápletka je vhodná tak pro školáka základní školy, který by snad mohl být i místy v napětí... Jenže mně už nejní 8 a tak si říkám, kdo byl cílová skupina tohoto filmu a co tím chtěl vlastně básník říci? Těžko soudit. Tři zkumavky, ale je to spíše za ten artdecový háv. * * * ()

JohnnyD

Možno to bude trošku odvážne tvrdenie, ale Svet zajtrajška je jeden z najlepších filmov aké som videl. Retro, ktoré je retro a nie len napodobenina doby. Skvelé naivné efekty, hlášky, romantika, úžasný príbeh a akcia. Pre filmových fanúšikov zaručená dokonalá zábava, podobne ako podľa mňa famózny King Kong. Tieto dva retrá sú skvostnou ukážkou lásky filmu. ()

Beckett51

Po pravdě řečeno, co se týče vlastního příběhu, tak ten za mnoho nestojí, ale o ten zas až tak moc v tomto snímku nejde. Po vizuální a výtvarné stránce však jde o výborné dílo. 75% ()

Ruut

UPDATE 2018: Na blučku to po letech už takový zázrak není. Celkem fajn výplň při nějakých domácích pracech a light verze Indyho a jiných prověřených dobrodružných klasik. -------- Vizualní bomba. Pocta dobrodružným scifárnám padesátých let se všim všudy. Nejlépe tento snímek vynikne na velkém plátně. ()

Vančura

Jak jsem byl z tohoto filmu zpočátku nadšený, ke konci jsem pod tou tíhou žánrových klišé už jen úmorně vyčkával závěrečné titulky. Dostalo mě úžasné vizuální zpracování, pěkná hudba a krása Gwyneth Paltrow, která se mi snad v žádné jiné roli tolik nelíbila. Působivých momentů je ale v tomto filmu více, i to je hlavním důvodem, proč nemohu hodnotit méně než 4 hvězdami... ačkoli v závěru už jsem si vážně nudou zoufal. Co už, za vidění tenhle originální biják určitě stojí, ačkoli má nepochybně bohužel i své slabiny. ()

Javert

Nádherné vizuální zpracování alá 30.léta + zmrtvých vstání (i když jen na chvíli) Laurence Oliviera + výborný nápad = jasných 5*. ()

kingik

Asi jsem čekal něco bombastického, ale nedočkal jsem se. Herecká trojice Jude Law,Gwyneth Paltrow a především Angelina Jolie s páskou přes oko, jsou velkým trumfem, ale to pověstné eso v rukávu tentokrát neovlivnilo výsledek partie a režisér Kerry Conran sice nabídl působivý vizuál, ale scénář moc nepropracoval. Mohl to dotáhnout na vyší metu, ale jeho zkušenosti v tomhle ohledu nejsou velké, a tak se bude muset spokojit s mírně rozpačitým dojmem a se skutečností, že zrovna velkou chuť se na to podívat podruhé nebudu mít. ()

Legas

Jedním slovem: FANTAZIE. Unikátní film jak technicky, tak obsahem. Mám slabost pro sci-fi i pro retro snímky, takže na hodnocení automaticky přidávám, ale myslím, že tento film si jej plně zaslouží. I příběh se mi velmi líbil. Hrozně mě zajímalo, kdo je hlavní padouch a co má přesně za lubem. Pointa byla parádní. Režie, hudba, herci, triky...vše výborné. Co dodat? ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení