Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

BS

Akce je akční, hrdinové se chovají hrdinsky, brouci jsou krásně odporníí a hlavně přátelé: je to neuvěřitelně vtipné! ()

pytlik...

Takových peněz, co to muselo stát, a přitom točit parodii na americké silácké filmy je zcela zbytečné, neb jsou parodiemi samy o sobě. Jednu hvězdičku dávám za ten grupáč ve sprchách, kde i nějaké to ňadro bylo vidět a to zrovna v amerických filmech obvyklé není. ()

Iroquaise

Trefa - přesná a nekompromisní ! Navíc obohacená o fakt, že jsem si "Pěchotu" dal hned po "Armageddonu". Na Verhoevenových amerických filmech je úžasné, jak jsou dokonale dvojsečné. Člověk si je může užít jako plnohodnotnou, výborně udělanou žánrovku a zároveň pod svrchní vrstvou víří zcela zřetelné subverzivní proudy - tady hlavně krutě ironická společenská satira. Tentokrát tvoří žánrovou bázi kombinace romantického filmu, postsedmdesátkové space opery a tvrdého válečeného filmu opatřeného černým humorem a promíseného s westernem ( poušť, vojenské pevnosti, návaznost pěchoty budoucnosti na pěchotu starou - uniformy, paralela mezi brouky a indiánským nebezpečím - viz. scéna obléhání pevnosti, která mi evokuje třeba závěr filmu "Davy Crockett, The King of The Wild Frontier" z roku 1954)....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/hvezdna-pechota.html ()

noriaki

Paul Verhoeven měl předlohu radši dočíst, protože Robert A. Heinlein myslel vážně každé slovo které v Hvězdné pěchotě napsal. Tento muž hluboce ctil armádu a její principy, stejně tak individualismus a konzervativní hodnoty a jako jediný z vlivných autorů sci-fi otevřeně podporoval americkou kampaň ve Vietnamu. Těžce nesl, že mu slibnou kariéru námořního důstojníka přerušila tuberkulóza. Starship Troopers je jeho terapie a v jistém smyslu hluboká zpověď. Film rozporuplného Nizozemce je sice jednoznačná parodie, ale paradoxně jde přesně v duchu původní myšlenky. Naštěstí je tak rafinovaně natočený, že se dá vnímat v obou dvou polohách, případně lze mezi nimi libovolně přeskakovat. Já jsem zastáncem "realistické" linie a snímek jsem si užil jako parádní akční řežbu s nepřekonatelnou atmosférou. Verhoeven je zručný režisér a jeho propaganda doopravdy strhne. Jenom málokdy jsem se nechal filmem tak pohltit jako tady. Při vzpomínce na závěrečné rekrutační video podbarvené bitevní hudbou, mi běhá mráz po zádech ještě dnes. Absolutní pecka žánru military sci-fi, která se sklonila jen před nedostižným Aliens. ()

Bobik9

Tak konečně jsem viděl tuhle klasiku. A musím říct, že na to, jak blbej film to je, tak jsem se strašně bavil a mile mě to překvapilo. Je to zábavné a celkem svižné. Možná postupem času trochu ten šmrnc upadá, ale určitě nijak rapidně. Spousta známých tváří také potěší. Denise Richards je solidně blbounká, Neil Patrick Harris je výborný a bbaví mě a k tomu troška Amy Smart a příjemné objevení Setha Gilliama. Dobrá hudba, vlastně i fajn efekty. Líbí se mi ta zjevná brutalita a že se tvůrci nesnažili udělat PG-13, ale vrhli se rovnou na R. Jsem zvědav na pokračování. ()

Aven

Na povrch se Hvězdná pěchota tváří vážně, ale přitom je naprosto jasné, že si Verhoeven utahuje snad ze všeho, co se na plátně a v televizi objevilo. Netuším, jak to režisér dokázal, ale film jako celek funguje dokonale. Nenudí ani chvíli, divákovi nevadí připitomělé postavy a scénář a čeká jen na další a další cool akci - a že jí je požehnaně:) Pane režisére, gratuluji! Stvořil jste dílo blbé až hrůza a přitom je neuvěřitelně zábavné. ()

swe

129 minut fašismu, krve, humoru, akce a parádních triků. Úchylné, ale neuvěřitelně zábavné. A ti brouci jsou originální. ()

JohnSmith

Tak jak začít?Výprava - Vynikající,sice ty uniformy vypadaly jak ze skladu SS a orlice ve znaku byla něco mezi Římem, Třetí říší a Mattonkou. Triky - Velmi solidní a brouci fakt nechutní,ale kteří brouci nechutní nejsou. Režie - Na jedničku. Tak proč dávám jen 3*? To herecké osazenstvo. Kromě Ironsidea a Browna nestojí nikdo za zmínku.Bohužel tito dva páni jsou na plátně dohromady asi 15 minut,což není moc.Je to spíš sakra málo. Ještě by se dalo přimhouřit nad Dinou Meyer, která je aspoň velice sexy,ale Casper s Denise jsou prostě tragédie a přesně se na ně hodí to,co píše pan Vosmík, že rozdíl mezi touhle dvojicí a Barbie s Kenem je v tom,že Barbie s Kenem neuměj mrkat. ()

sskrblik

Hvězdná pěchota mě zasáhla přesně na tom správném místě. Je to akční, vtipné, scifi a plný potvůrek, kterých je třeba se zbavit. Jednak atmosféra, za druhé akce a do třetice humor. Nechybí tomu nic. ()

Danny F.

Přesně učebnicové Sci-Fi jak má být. Správné bojiště, drsní vojáci a o dost nebezpeční a zákeřní nepřátelé. Bravůrně zmáknutý film s akcí rozloženou úměrně délce stopáži. Žádné nudné pasáže. 85% ()

Ceres

Kvalitní záležitost, kterou jsem měl rád jako teenager, asi kvůli také Denise Richards, no ale má to docela dobrý děj, super efekty a hlavně hudbu!! - Basil Poledouris je kvalita. Vždycky budu s nostalgii vzpomínat na tento snímek a pokaždé se na něj podívám rád, proto za pět. ()

Wade

Hvězdná pěchota je podle mě jeden z nej Sci-Fi filmu co byl natočený má všechno vojáky,příšery(brouci) a výlety do vesmíru Ani nevim kolkrát jsem si ji jako malej pustil na VHS,kdyby se kazeta roztrhla je téměř jisté že by se musela okamžitě koupit nová.Neroztrhla vydržela a já jsem jedině rád.Na pěchotu už nyní nekoukam tak často jako dříve,ale přesto se na ni čas od času podívám. 100% ()

Mishqo

Cítiť v tom prsty tvorcu Robocopa. Oceňujem hlavne masakrálnosť a propagandistické vsuvky, ktoré ma neraz rozosmiali. K hercom sa radšej vyjadrovať nebudem, aj keď aspoň po vizuálnej stránke vyzerali dobre ;) 70% ()

VanTom

Verhoeven se ve své extrémní vizi zářivé fašistické budoucnosti nedržel zpátky - až tolik, že ji mnoho diváků nerozdýchalo a "skrytě zjevnou" satiru neobjevilo. Ten extrémní šok, když ideologické nadšení povrchních zaláskovaných studentíků krvavě zmasakrují brouci při strhujícím výsadku (výprasku) na Klendathu, díky kontrastu s předcházející hodinovou epizodou "Beverly Hills: Občan nebo civilista?" nemohl být říznější. Těžkotonážní, naturalisticky brutální military akce pak ani po dvaceti letech nenachází konkurenci, dokonce i efektově zestárla jen drobně - do krásy. :-) „Chcete vědět víc?“ ()

hroubek

Tohle mě chybělo. Hvězdnou pěchotu jsem viděl jako dítě, a od té doby jsem neměl potřebu na ní znovu kouknout. Až do dneška. A je to tam. Výborně jsem se bavil, užíval si nekompromisní satiru, přesah, místy až extrémní černý humor a celkově to, že je to nekorektní až na půdu, a v dnešní době by to nemohlo vzniknout. Paul Verhoeven je blázen, ale zároveň i génius, jinak si nedovedu představit, jak mohl něco takového natočit. Je to akční sci-fi béčko, které vypadá luxusně. Parádní triky, skvělá akce, a ta hudba. K tomu ještě správně obsazený herci, jenž posilují výsledek z toho co vidíme. Je to hodně přepálené, ale mě to vůbec nevadilo a dobře jsem bavil a užíval si to. Hvězdná pěchota je velmi zábavný film a jsem rád, že jsem si to po letech zopakoval. ()

lykan9

"Chcete víc!? Chcete víc!? Chcete víc!?" Já rozhodně víc nepotřebuju. Hvězdná pěchota je rozhodně jedním z nejlepších akčních sci-fi a nabízí přesně to, co má - spousty rozčtvrcených těl, hodně krve, hodně slizu, dostatečně nahoty, mnoho skvělých hlášek, skvělé speciální a počítačové triky, hodně mimozemských brouků a mnoho dalšího. I nyní po několikátém shlédnutí jsem byl stejně uchvácen, jako když jsem byl malý kluk a viděl jsem tento film v kině. Nejedná se sice o umělecké dílo v pravém slova smyslu, ale je to čistokrevná zábava, která nenudí a konkrétně mě nikdy nudit nebude. U mě za výbornou. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu