Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

Dantte..

Verhoeven nezklamal, maximální důraz na akci a stylovost, podtržená dobrým citem pro vykládání příběhu. Asi nejlepší role Caspera Van Diena. ()

Tanmut

Robert Anson Heinlein je mi nade všechny science fiction spisovatele svatý. Díky svému rozhledu renesančního formátu dokázal svá díla plnit poznatky z neuvěřitelného množství koutů lidské existence. Svou vojenskou minulost zúročil ve Hvězdné pěchotě a přiznávám, že onen román nepatří k mým oblíbeným. Verhoevenovo dílo naopak řadím mezi nejpovedenější sci-fi, která se kdy na plátně objevila. Místo aby natočil ponurý akční snímek s morálním poselstvím, které dnešnímu, zhýčkanému, liberálnímu člověku pramálo zaimponuje, stvořil účelovou adaptaci, v níž si vzal do parády všechen ten balast, který (filmové) války doprovází - hrdinství, xenofobii, vlastenectví atd. Předloha zde slouží jen jako rámec, aby ty parodické skeče daly dohromady příběh. I odporně slaďounké tváře hrdinů plní svůj účel. Verhoeven de facto udělal se Starship Troopers to samé, co o pár let později tvůrci Shreka s pohádkami. ()

Šindy

Po nějaké době jsem přehodnotil ze 4 na 5* a myslím, že zcela po právu. Bohužel svého času nedoceněné a nepochopené, ale pokud člověk viděl od Verhoevena i jiné věci, tak v tom uvidí a najde, co je tím myšleno. Podle mě je to v pěchotě vše krásně znázorněné. RoboCop je klasika, ale tohle už také. Satirická a černo humorná klasika :) ()

Don82

Kill Em All! Klasika z devadesátek, která je i po letech mnohými diváky nepochopena. Jde o satiru na všechny ty vážně míněné sci-fi ve kterých se bojuje o "vyšší zájem", které jsou plné falešných hrdinů a "spravedlivého" válčení. Starship Troopers představují budoucnost kde válka nemusí mít nějaké lidské ospravedlnění, stačí když si pustíte zprávy a tam Vám to vše řeknou. Chcete si zastřílet? Není problém, brouků je vždy dost. Jak zde již mnozí napsali. Paul Verhoeven musel zřejmě pracovat na pokraji šílenství, tolik násilí a směsici klišé s cynickým příběhem by si asi nikdo jiný nedovolil. V rámci velmi omezeného sub-žánru je to klenot pro ostatní naprostá nestravitelnost. ()

departed

Vynikající ,,scífko", okořeněné neškodným humorem, drsnou, precizně zvládnutou akcí a hudbou, která i po tolika letech, co jsem film naposled viděl, mě opět posadila na prdel (hlavně při akci - ten hudební motiv, který hrál dá se říct nejčastěji, byl velmi intenzivní). Koukat na Starship Troopers ve vysokém rozlišení byla přímo filmová slast (nejhezčí záběr ve filmu byl ten, jak brouci napadnou vymřelou základnu a kamera ze země pomalu vjíždí do vzduchu a zabírá celou ,,armádu" brouků hezky z vysoka). Kult nikoliv, ale solidní podívaná určitě jo. ()

Knor

Tak tímhle mě Verhoeven absolutně odrovnal!!!! Je známo, že Verhoeven se vyžívá v násilí, ale tady se doslova vyřádil. Ze začátku jsem se pravda kapánek polekal, když to vypadalo jak už tu někdo napsal Beverly Hills z budoucnosti, ale potom zasekává šokující útok se vším co měl v zásobě, nekompromisní krvavá řež, létajícíma kusama lidských těl a mrvol se teda rozhodně nešetřilo. Verhoeven vykreslil boj o přežití brutálně a krvavě tak, jak jen to nejvíce jde, naprosto bez zábran a opravdu velkolepém stylu. strašně se mi líbí, že se s tím vůbec nepáral, žádné hranice, žádné zábrany. Dost zajímavá je i vykreslená fašistická společnost budoucnosti a všudypřítomná propaganda s téměř neomezenými možnostmi. Já tuhle Verhoevenu úchylnou ujetost prostě zbožňuju ()

KVBahnhof

Po několika projekcích musím zvýšit hodnocení na 5 hvězd, neb mě Verhoevenova cynická satira na lidskou společnost a její hodnoty neustále baví, všechno podpořeno navíc perfektní hudbou od Basila Poledourise. ()

Bezda22

Ten film je udělanej do "béčka". Nemá minimální tendence tvářit se jako velkolepý "áčkový dílo". A díky tomu je ten film tak dokonalej. Prostě on chce bejt béčkovej a béčkovej je a je tim moc dobrej. Herci občas silně přehrávaj, ale ve víru tý nabušený akce vám to ani nepříde. Kultovní věc, 80%. ()

Lavinia

Film odbíhá stejně, jako Heinleinova kniha. Ten krásný american way of life ... i pro budoucnost. Pro mě vynikající zpracování, vždy se ráda znovu podívám. Samozřejmě se tam nedá naprat všechno, ale předlohu to celkem vystihuje. Vřele doporučuji! ()

TaNya_

Nemůžu si pomoct ale nikdy jsem nebyla nadšenec pro filmy s mimozemšťanama či jinýma vesmírnýma potvorama. Se spoustou lidí se v tomhle neshodnu, ale holt to už je můj názor. Za sebe musím říct, že ty dvě hodiny pro mě byly naprostým utrpením a tu 1 hvězdu dávám spíš s politováním a za celkem zdařilé triky. ()

MindTuber

Tenhle film je jako béčková modelína. Přidáte kousek fašistický vojenský zelený, trochu broučí žlutě, krvavě rudě červený, nemoderní ocelové myší šedi a když to celý smícháte, tak z toho máte takovou tu hnědku. Nemůžu jinak, ale ač si o tomhle filmu lidé myslí mnohé, podle mě to funguje. Chcete vědět víc? Všechno tak nějak krásně kontrastuje Denise Richards vystřižená jak z teenegerovského seriálu se správně vymaštěnýma hláškama (Řídit hvězdný koráb, vážící půl milionu tun...). Nechybí cecky, ani (ne)cenzurováná brutalita (doktór). Díky tomu všemu u mě tohle akční scífko letí nahoru a to až za dosah Nebeského Maršála. ()

Limous

Rozhodně to to není uplně špatný film, jednou za čas se na to člověk rád podívá, co hodně oceňuji je, že cenzura, zde nemá žádný prostor a brouci chvílema vypadají opravdu skutečně. Často si kladu otázku, jak by to dopadlo, kdyby se toho ujal třeba Cameron... ()

BFG2000

Viděl jsem film několikrát, ale až nyní, v polovině života a roce 2022, umím zcela docenit jeho kvality. Jde o neskutečné, nadčasové dílo, které defakto nemá obdoby. Řemeslně je film dokonalým počinem, který absolutně nemá žádné hluché místo, má neskutečný drajv, dokonale kloubí hudbu s filmovým obrazem a nedá divákovi ani na chvíli vydechnout. To popichování armády a celé "podprahové" sdělení je také fenomenální. Herecký casting naprosto dokonalý v čele, promiň Caspere, s dokonalým Ironsidem. Absence jakékoliv cenzury, kromě té záměrné, nevídaná. Ve filmu uvidíte hektolitry krve, urvané hlavy, vysáté mozky, nejen roztrhaná, ale také nahá těla. Jde vidět ta obrovská chuť a nadšení, s jakou se film točil. Kromě zmíněného snímek nabídne celou řadu zapamatování hodných scén, počínaje zahájením výsadku, kdy "neškodné" plasmové střely prolétají kolem výsadkových lodí, přes naivní první setkání s arachnidy, až po epické bránění opuštěné základy. Nadčasové zobrazení technologií a ukázka toho, kam se možná lidstvo jednou dostane. Takové filmy vznikají opravdu jednou za staletí. Kdo neviděl, povinnost! ()

Worry77

Tak takhle jsem se u sci-fi béčka už dlouho nebavil. Verhoevenova Hvězdná pěchota má snad všechno, co u podobných filmů miluju. Pofidérní efekty, ženský nahoře bez, spousta rozřezanejch těl a alternativní svět v budoucnosti, za kterej by se nemusel stydět ani plnohodnotnej áčkovej blockbuster. Že to spíš než jako film chvílema působí jako videohra? I don´t care. Tohle je to, co mi v moderní kinematografii chybí - jednoduchý vesmírný řežby, který se toho prostě nebojí (Btw. DVD i s bonusama už mám na cestě). (85%) ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu