Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

fanik15

Až neuvěřitelně kvalitní a brutální béčko, které paroduje nebo si utahuje z mnoha filmů ale takovým způsobem aby to nebylo na první pohled vidět. jediný dobrý film ve kterém hraje Casper Van Dien. Paul Verhoeven režii zvládá více než bravurně a ví přesně co dělá. ()

helrohir

Tento film som si obľúbil nielen pre všadeprítomné satirické narážky na všetko možné (od teenage seriálov až po totalitnú propagandu), ale hlavne preto, že je to skutočne vynikajúci a do istej miery originálny akčný sci-fi film s kvalitne odvedenou réžiou a na rok vzniku excelentnými vizuálnymi efektami. Dokonca aj herecky je to slušné, lebo aj väčšinou herecky toporný Casper Van Dien ukázal, že hrať vie. Škoda, že tento film je mnohými ľuďmi tak vehementne zatracovaný a podceňovaný. ()

subic

Seriáloví herci vč. "Bond girl" Denise Richards, dnes už poměrně zastaralé vizuální efekty, ale jinak hezká vzpomínka na film z mých studentských let. V podstatě vše důležité viz komentář KevSpa. ()

Vocoun

Tohle je taková menší kultovka :) Je fakt, že herecké výkony za moc nestojí, ani nevím, kdo je horší. Český dabing tomu taky zrovna nepomáhá, takže v mládí to bylo spíše k smíchu. ALe má to něco do sebe. Brouci jsou nechutní protivníci, akce má šťávu, má to spád. Navíc se mi moc líbí ta menší sebeparodie ( konfederační zprávy, soud, organizace armády...) A ženy jsou i přes slabší herectví vcelku pěkné :) Je fakt, že jsem na tom víceméně vyrůstal, takže trochu srdeční záležitost a zvedlé hodnocení. 75% ()

Olafson

Doufám, že je film satirou, protože podle toho jej také hodnotím. Z neuvěřitelně prkenných Caspera Van Diena a Denise Richards jsem dostal sice nejeden záchvat smíchu, ale nejlepší na filmu jsou jednoznačně kvazizpravodajské propagandistické vstupy "chcete vědět víc". Protože Barney Stinson - N.P.Harris svými unikátními schopnostmi dokonce pomůže polapit brouka mozkocuca, vše nakonec dobře dopadne. Filmová lahůdka, ale nedivím se, že v Americe divácky zůstala za očekáváním. ()

anyonecek

Výborná akční sci-fi střílečka, ve které je o zábavu postaráno. Je docela kupodivu, že tu netvoří akce převážnou část filmu, naopak tu převážnou část tvoří komunikace mezi lidmi a řešení jejich vztahů, což je místy velice nudné. Hudba je taková ta klasická hrdinská, kde jeden člověk stojí proti celé armádě a vesele si u toho křičí a střílí. Trochu mi zde chyběly nějaké detaily, jako třeba když tam pilotku prošpichoval brouk přímo do hrudi a ona za pár minut vstala, vzala zbraň do obou ruk a utíkala a střílela, to bylo trošičku moc. Možná i délka byla zbytečná, mohlo se to zkrátit vklidu na hodinku a půl a nemusely se tu tolik řešit mezilidské vztahy. Ale mé uznání mají efekty, ty byly opravdu skvělé na to že je to z roku 1997 a k tomu docela slušné jatka. ()

BlueFourOne

Nebavil jsem se nikdy tolik, jako u této nejujetější satiry, je mi jedno jaký má negativní ohlas, přes všechny brutální satirické momenty a scény, přes reflexe aspektů, týkajících se WW2 a to v dialozích, samotné invazi a i vlastně oné společnosti :-) Tady nejde o herecké výkony a děj, ale o tu parádně ujetou, neskutečně ironickou řežbu. Škoda jen, že masami nedoceněno. ()

AlexUnited

Na prvý pohľad uletené sci-fi s netradičnými prvkami (čo by samozrejme vôbec nevadilo) za ktorými sa však nebadane skrýva jedna obrovská šablóna a husté porcie klišé. Uvediem iba jeden príklad, ktorý ma nasral najviac. Vyskytovala sa tu istá osoba, ktorú som si okamžite obľúbil a po celý čas jej fandil. Problém bol však ten, že som akosi od začiatku tušil, že táto filmová postava sa konca nedožije. Všetko tomu nasvedčovalo a ja som sa len modlil aby som sa mýlil. Vopred som vedel, že do mozaiky príbehu a celkového rozuzlenia jednoducho nezapadá a tvorcovia predvídateľného scenára rátajú s jej likvidáciou. Ako dej plynul, boje gradovali, nebezpečenstvo sa stupňovalo a ona všetkým prechádzala bez výraznejšieho ohrozenia, začal som naivne dúfať, že môj počiatočný predpoklad bol nesprávny. Žiaľ obavy sa vzápätí ukázali ako opodstatnené a jej čisto účelová, vopred predpokladaná a dokonca ešte naivne a tupo sfilmovaná nezmyselná smrť ma utvrdili v tom, že Hviezdna pechota si lepšie ako priemerné hodnotenie odo mňa nezaslúži. Slabšie 3*. ()

Adámo

Skvělá "oldschoolově" pojatá zábava. Stylem se vrací k původnímu Robocopovi, ale s nadsázkou a humorem na správném místě a vážně pojatým zpracováním na místech jiných. Jen ty nekonečné zásobníky (a kulky vůbec) jsou trochu mimo. =) | 03/2014 ()

DoNotCross

Tři přátelé, tři úrovně válečné mašinérie a Verhoeven na koksu. Film, který si dělá srandu ze zelených mozků, propagandy a romantických slaďáků. dělá to však dosti znepokojujícím způsobem. Jedna z nejostřejších satir vůbec totiž zároveň funguje jako jeden z nejlepších sci-fi akčňáků. Tak jak to sakra ten rejža vlastně myslel? Nevím. Ze scén na cvičišti, propagandistických canců a scén v třídě jasně čiší výsměch. Ale pak přijde bitka s brouky, Basil se opře do strun, smyčců a trumpet a vy najednou těm vojáčkům držíte palce, protože jsou cool jako málokdo. A tak po zhasnutí promítačky máte sto chutí narukovat. Snad nebudu za hloupého civila, ne? Hvězdnou pěchotu je prostě těžké uchopit, což z ní dělá zatraceně zajímavý film, který se vyplatí vidět vícekrát. A pro ty, co si nechtějí lámat hlavu nad filmovou teorií je tu tuna akce, špičkové nestárnoucí triky, humor a nějaký ten fešný ksicht. Tak na co čekáte? Přišel čas nakopat zadky vesmírnému šmejdu! P.S. Zběhlým PCčkářům bude film evokovat Warhammer 40 000. ()

Brano

Jeden z prvých sci-fi filmov, ktoré som videl. Ešte doma by som ho mal mať niekde na VHS. Starship Troopers sa dnes už stal legendou svojho žánru. Film o partii maturantov, ktorí naverbujú do armády, aby bojovali vo vojne s mimozemskými votrelcami. Veľmi kvalitné akčné scény, efekty, hudba a tiež sympatické herecké obsadenie. Až sa čudujem koľko z tých výborných hercov nedostalo nejakú vážnejšiu rolu po tomto filme. Takisto veľmi dobré digitálne stvárnenie votrelcov. Jedinú vec čo by som predsa vytkol, boli niektoré nudné scény z vesmírnych lodí. Dvojica Richards a Muldoon bola úplne zbytočná a scény s nimi ma nebavili. Ako aj reportážne zábery, ktoré boli do filmu zakomponované len kazili celkový dojem. Hodnotenie na hranici 4-5*, ale prikloním sa k lepšiemu, pretože takéto kvalitné a originálne sci-fi filmy v dnešnej dobe už len ťažko nájsť. /90%/ ()

HEED

Verhoevenovka ultrabrutalních rozměrů. Já se bavil už tenkrát mezi 14-15 rokem. Ten pocit, jako když zaplácnete toho smradlavého brouka na ruce s tím jízlivým pachem co zanechá, tak ten z toho mám do dnes a pokaždé když film zahlédnu. Nostalgie a děti hrající si na pěchotu, moc pěkné zahrané ženské role. Drsňák Casper Van Dien taky celkem zapadnul mezi partu. ()

Marrow

Po letech co film znám a vždy se na něj rád podívám, váhám mezi 4 a 5 hvězdami. Tenhle film je vyváženě akční jako povídací, je naturalistický, ale ne povrchně brutální, má zajímavý děj i nijak trapný závěr. Nejvíc mne na tom ovšem dostává to pozadí extrémně militaristické společnosti, kterou nikdo během filmu nezpochybňuje, ukazuje jak v ní všichni žijí a jsou smířeni s její doktrínou. Navíc to vše prokládané reklamními spoty jak vytrženými z učebnic o propagandě. ()

Guran

Držím se, protože rád bych tomu dal 10, ale bohužel jeden zásadní problém a to moc krve. Já jsem na ni moc háklivý, zkutečně to vím, ale moc krve a nechutnosti. Nechutnost je tam tedy jen 1 a to jak ten brouk saje mozek tomu chlapovi. Jinak musím říct, že film je jak dobře vizuálně udělaný tak natočený a dějově opravdu promakaný. Ve filmu nechybí ani humor, co se týče na výcvikovém táboře, kde je ho také dost! Snímek miluji i proto, že jsem na něj koukal odmalička. Děsí mě představa, že vznikly další díly a ty jsou katastrofální! ()

george82

Před těmi téměř 20-ti lety jsem z toho byl nadšený. S odstupem času si říkám, že to byla taková blbost pro puberťáky. Nicméně stále slušná blbost. ;-) ()

Gallienus

Kniha je velmi dobrá, ale je to politický manifest autora, film je politická satira nejen Heinleinova světa, ale všech dalších totalitních systému a trochu i amerického způsobu života, toho jejich snu... Verhoeven natočil něco výjimečného, bohužel strašně nedoceněného. Film bourá rozdíly mezi pohlavím, je protirasistický a proti-šovinistický, už jen to, že vrchním velitelem armády federace se stane žena( a ke všemu černá) vypovídá samo o sobě. Většinou dávám přednost knihám, ale film je srdeční záležitost, viděl jsem v 12letech, a vždy když to zhlédnu jsem zas ten malý kluk, co je u vytržení z atmosféry a jeho efektů... Myslím, že tento film, byl bohužel jednou z mála kvalitních rolí pro Caspera Van Diena, který se mi líbil snad jen zde. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu