Cesta z města

• angličtina Out of the City
TV spot

Může počítačový expert najít štěstí v lůně přírody? Lyrická komedie režiséra Tomáše Vorla s humorem líčí pokus programátora Honzy nalézt smysl života v návratu k přírodě. Když Honza bere na výlet do přírody svého předpubertálního syna z rozvedeného manželství, nezapomene samozřejmě přibalit mobil, notebook a digitální kameru. Všechnu techniku ale postupně odhodí. Víkendový výlet do malé podhorské vesničky se protáhne na několikatýdenní pobyt. Postupně se oba spřátelí s místními figurkami a zejména s půvabnou rebelující Markétkou. Honza propadá nejen dívčímu kouzlu, ale i vábivé vůni domácích likérů její babičky, drsnému přátelství venkovské rodiny Ludvy a Vlastičky a koloritu svérázného venkovského života. Tomáše Hanáka v hlavní roli provázejí Barbora Nimcová, Bolek Polívka, Eva Holubová a další herci. (Česká televize)

Jirkacek

Film Cesta z města podle mně zapadá přesně do škatulky s názvem Tomáš Hanák. Tam, kde tento herec hraje jednu z hlavních rolí, jedná se o film šílený, jenž mne nebaví, jsoucí z reálného světa, ale zase se spoustou nadnesených situací a držící se od začátku dle jednoduchého scénáře a konceptu bez překvapení. Některými scénami jakoby režisér chtěl něco říct, ale neuměl to srozumitelně podat, jakoby byl z jiného kmene. A bohužel spojení Tomáše Hanáka a druhé jmenovce režiséra Vorla staršího prostě fungovalo špatně, ve vyjetých kolejích prvního z nich. Jednoduše řečeno - neviděl jsem ještě film, v němž by se mi přes veškerou snahu Tomáš Hanák líbil. A je to škoda, protože jeho příjmení je mi sympatické, vzhledem k tomu, kde jsem se narodil. A to jsem se fakt, snažil, film o programátorovi Honzovi jsem viděl dvakrát, abych mu porozuměl. Každopádně mi ho bylo líto, pracovat v IT firmě bych nechtěl ani náhodou a tak se mu nedivím, že utekl na venkov, kde poznal naprostý opak toho, co dosud ve městě zažíval. Pokud by se tedy režisérovi povedlo přinutit nás k zamyšlení, zda je život v obklopení digitální techniky ten správný, nebo jestli je lepší žít jako naši předkové, možná film splnil svůj účel. Já si myslím, že pravda je někde uprostřed, nikdy není nic jen černé nebo bílé - podívejte se třeba na zebru. A víte, že její pruhy jsou nejen černé, ale i hnědé nebo šedé ? Ale to jsem odbočil do jiných končin, než je český venkov. Zkrátka na postavě rozvedeného programátora Honzy a jeho vztahu k synovi a krásám venkova měl stát celý film. Namísto víkendu v malé podhorské vesničce totiž stráví několik týdnů, kde Honza se synem zažije nejhezčí a nejveselejší chvíle svého života. Postupně se spřátelí s místními lidmi a zejména s půvabnou Markétou, do které se zamiluje. Nás doma nejvíce uchvátila babička v podání Ljuby Skořepové, bylinkářky a domácí léčitelky, které tato role naprosto sedla. Škoda, dalo se s tímto tématem udělat více. Suma sumárum, Cesta z města od mne získala dvě městské hvězdy **. ()

vinson003

Myslím vrcholné (tedy po Kouři) dílo Tomáše Vorla s výborně vybranými herci. Polévka je tu ve výborné formě a vděčná Holubová jakbysmet. Absurdita příběhu zasazená do malebné vesničky s typickými postavami dnešní doby. Kdo není s náma jde proti nám. Kdo nepracuje, není platným členem společnosti. Kdo nechlastá je podezřelý a radší ať se s náma nebaví a nebydlí tady. Sympatická Barbora se svou blonďatou kšticí upoutá oko každého může i ženy. Ztělesněná ženskost. Ljuba Skořepová a její marihuanový dýchánek nezapomenutelný stejně jako mnoho jiných scének i s působivým a lehce zapamatovatelným soundtrackem, dobrý je i druhý díl. Po Kouři to byla myslím další rána, kdy Vorlova hvězda vyletěla na nebe přesně tam, kde má být. ()

andreas_tool

Když jsem tenhle film viděl poprvé, dal bych 4*. Už mě to tolik neunáší, ale pořád slušné 3*. Pořád ke to docela vtipný a docela dobře natočený. Ale pokračování, Cestu do lesa vůbec nezkoušejte. ()

kekebreke

Sečteno a podtrženo, dívat se na to dá, ale jen jednou.Zdlouhavé, místy nezáživné. Nechápu tak vysoké hodnocení. Malý chlapeček, synáček – na přes držku. Na mnoha záběrech se objevuje hlavní protagonista střídavě hned oholen,pak najednou se strništěm i plnovousem – buď je to tím vesnickým luftem, nebo pofidérním chlastem staré Skořepové. S hodně vulgárními výrazy hodně těžce koresponduje infantilní písnička a koukání na trapné a ujeté skotačení po lese odrostlého chlápka po lese mně připadalo jako z večerníčku o vydrýskovi a bylo totálně out. Bejvalka vyhrožuje, že pokud se nevrátí a neodevzdá syna, tak pro ně pošle policii. A najednou je tu podzim a oni stále ještě na vsi. Tolik zameškané školy, tak dlouhá dovolená, tomu se nedá věřit. A policie musí hledat asi někde v Žabovřeskách. Farář totálně děsnej, texty naučené a odříkávané jako od páťáka. Hezké bylo, že svatá stolice dostala svaté bylinky, místo kadidla (marijánu), možná proto tak rétoricky tak kulhal. Asi si taky smotnu špeka, abych to rozdýchal a připravil se volné pokračování Cestu do lesa, kterou si odvážím také sjet. ()

Urs

Vzhledem k tomu, že tento film už spadá pod "novodobé", tak to zase tak zlé nebylo, žánru to odpovídá, jelikož bylo tam dost vtipných scének, ale musel jsem ubrat jednu hvězdu za neherce T.Hanáka, ten pán mi ve filmech opravdu nikdy neseděl. Jinak film byl celkem OK, ta atmosféra, příroda, obsah i děj, jelikož film má ukázat rozdíl mezi životem na venkově a životem ve městě, což si myslím že účel splnilo. Takže jak říkám, nevidím důvod proč filmu nedat 4 hvězdy. ()

LightBlue

Tenhle film ve mně zanechal velice hluboký dojem. Už jako dítě jsem z něho cítil jakýsi pocit, ale nedokázal jsem ho pojmenovat. Teď už to dokážu - melancholie. Tu já zkrátka miluju a při poslouchání "Nejsi sám" se roztékám jako máslo na sluníčku. ()

BStone

Vorlovi v tomto snímku vyšlo zkrátka vše, na co sáhl. Skvělý příběh, dokonalé obsazení, úžasná hudba i hudební čísla, parádní humor a ve spoustě záběrů pomrkávající poselství. Vize pekla technologií taky vystižená dokonale. Oslava života takového jaký je - někdy sladký, někdy trpký. Závěrečný pohled Honzy říká jasně - opravdu chcete takhle žít?... Film který má velký přesah a je tak bezesporu jedním z nejlepších tuzemských filmů. 90% ()

Leopard12

Tohle dílo nelze hodnotit jako obyčejný film. Je to tak originální a opravdové, že to nemá soupeře. Navíc je to postupem času čím dál trefnější a já osobně si podobnou změnou prošel a nikdy bych nechtěl zpět. Ten film je tak moc od srdce, že lze odpustit jakoukoliv nedokonalost. ()

xray0045

Co chtěl Vorel divákovi sdělit se už asi nedozvíme, má to být výpověď o únavě z městského života? o svobodě mimo zažité konvence? Každopádně je to toporný, těžko koukatelný, nezáživný. Byla asi i snaha propašovat SKLEP humor, ale neklaplo to. Čím méně tady herci hrajou, tím lepší jsou jejich výkony. ()

milos.bradik

Mám rád divadlo Sklep a proto mne tento film velmi zaujal. Ekologické téma podané jejich "nekorektním" stylem je velmi zajímavé a Tomáš Hanák i ostatní jsou výborní. Líbí se mi dokonce i představitelé dětských rolí a to nebývá v poslední době časté. ()

freebob

Povedená česká veselohra režiséra Tomáše Vorla s četným výskytem herců divadla Sklep, kterým nikdy nic nebylo svaté.Tomáš Hanák v roli workoholického programátora, který uteče před rušným přetechnizovaným životem ve městě na venkov,kde nakonec potkává svůj smysl bytí.Činí tak s vtipem,lehkostí a tak trochu kritikou konzumu. ()

Korpy22

Příběh o typickém člověku za počítačem, který se rozhodne všechno zahodit a dodat se vesnici. Děj sám o sobě není špatný, ale většina dialgů ve scénáři působí velmi uměle. Hanákův herecký výkon není příliš uvěřitelný a celý film tam nemá lesk. ()