Historicky přesná rekonstrukce toho, co předcházelo zahájení 1.světové války. Dějove nevzrušivé, spíš dokumentárně působící. Ale jestli máte rádi, jako já, historické filmy, nudit se nebudete.(3.5.2003)

Hodně zajímavá adaptace historie dvacátého století..(1.2.2003)

• WANDRWALL

Tenhle film se moc nepovedl. Tvůrci si vzali moc velké sousto, a to nerožvýkali. Zůstaly jen kusé scény, výběr z okamžiků dějin, a podobný pocit i vě mě - tříšť. (25.2.2011)(25.2.2011)

Mistrovsky ztvárněné historické události, přesně tak, jak to umí jen Otakar Vávra. Velká škoda, že již neměl k ruce tak velký rozpočet, jako při válečné trilogii, protože události před druhou světovou válkou by se měli ukazovat ze všech úhlů. Nejen z panovnických komnat. V tom je největší slabina tohoto filmu. Na Otakara Vávru je prostě příliš komorní. Hrozně jsem se těšil na atentát, ale ani ten zde nebyl. Výprava je ovšem GENIÁLNÍ!!!!!! Tedy to, co je nám ukázáno, protože jak jsem říkal, příběh je z nějakého důvodu (peníze, věk) strašně komorní. Podobnost s historickými osobnostmi je stejně jako ve všech Vávrových filmech znamenitá (nejvíce se mi líbil ten německý vládce). Herci hrají Vávrův standart, takže špatné výkony zde nečekejte. Jinak Hrušínský v roli Františka Josefa - to bylo hodně bizardní, ale budiž, byl mu přes ten make-up i celkem podobný. Závěrem chci říct,, že mě velmi mrzí, že tímto filmem Vávrova kariéra skončila. PS: woodyho komentář ignorovat!(26.6.2010)

Výborně obsazená mírná nuda.(9.11.2011)