„ Čtivá a historicky působivá kniha Miloše Václava Kratochvíla, podle jejíž předlohy vznikl film, který sice plně nedosahuje jejích kvalit, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. V dějových liniích, rozvíjených ve Vídni, v Čechách, v Německu a Rusku, se lidé urození, neurození i samotní tehdejší vládci řítí svými neuváženými činy do I. světové války. Z původně zamýšlené ,,kárné výpravy" je celosvětový konflikt, který po ukončení nově uspořádal Evropu. Pomalé tempo bych filmu nevyčítala, však sama doba byla podle mého klidnější a tančil valčík. Nebylo v ní nic hektického a šíleného z doby současné kdy vládne hluk, spěch a úplně jiná muzika. Mě se film líbil.(23.11.2014)

Historicky přesná rekonstrukce toho, co předcházelo zahájení 1.světové války. Dějove nevzrušivé, spíš dokumentárně působící. Ale jestli máte rádi, jako já, historické filmy, nudit se nebudete.(3.5.2003)

Výborně obsazená mírná nuda.(9.11.2011)

Dobré zpracování románu M.V. Kratochvíla. Ale chtělo to zfilmovat i "Evropu v zákopech".(24.7.2007)

• berg.12

Jako historický film vzniklo tohle dílo přesně v roce, kdy začal být takovýto pohled na historii out (naštěstí). Ambice filmu byly i třeba podle výpravy zřejmě vysoké, ale vedle již zmíněného pokusu o historičnost se je nepodařilo ničím jiným naplnit. Poněkud vyčpělejší záležitost.(9.12.2005)

• Zora Jandová