Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

lojzik

Duko, třes se ! Foehr: Kdo ti řekl, že husitství nikoho nezajímá ? Husitství je prostě součást naší historie, at se ti to líbí nebo ne, blbečku a kdo jí chce pochopit, musí pochopit i husitství. Idioty, kteří si z historie vybírají jen to, co se jim hodí upřímně pohrdám. Jinak musím uznat, že na 50.léta mi ten film přijde max. objektivní, zachycuje všechny důležité historické souvislosti a černo prdelníci a obhájci církevních zločinů, polibte si prdel !! Běhá mi mráz po zádech, že této mafii se dnes ze státního rozpočtu vyplácí miliardy korun, snad to Zeman zarazí. ()

Vanguard_PRG

Pohádka o tom, jak si komunisté představovali Husa. S realitou to má společného snad jen dobové zasazení, kostýmy a základní historický rámec. ()

Udet

Efektní podívaná na ,,nejskvělejší'' epochu českých dějin očima bolševického megalomana Vávry.. ..jak již zde bylo uváděno, po stránce remeslné nebylo lze co vytknout, o tom jak film koresponduje či ne s historickými skutečnostmi je škoda se rozepisovat, stejně o jakémkoliv veledíle na toto téma.. ..oslavy pomatené, krvežíznivé lůzy která navzdory ušlechtilým ideálům na počátku hnutí rychle pochopila že obživa bojem, vražděním a plundrováním je mnohem výnosnější a pohodlnější než poctivá práce v polích či řemeslných dílnách. Přesto výborné herecké výkony, efektní scény a působivá atmosféra, za každé dávám *... ()

Zrzavakocka

tento film z oné trilogie po režisérskou taktovkou pana Vávry - nebudu říkat, že mě ve škole dějepis moc nebavil a asi nebudu sám, ale toto dílo je prostě po historické stránce naprosto dokonale vyvedené , vůbec mi nepřijde, že bych se v tu danou chvíli "učil" pane Vávro když se tak na nás teď díváte z filmového nebe tak vězte patří Vám velký dík a to nejen za tento film Děkuji ()

Widlicka4

Již dlouho jsem při hodnocení neměl takové dilema jako u filmu Jan Hus. Na svou dobu je to profesionální dílo, a pokud se na to díváme jako na sociální, do značné míry proticírkevní, drama, pak snad možná i nadčasové. To navíc podpořené skvostnými hereckými výkony - především, ale nejen, Zdeňka Štěpánka v titulní roli. Problém ovšem je, že rok vzniku se na filmu opravdu podepisuje až příliš. Komunistická propaganda si Husa přivlastnila a stylizovala jej do podoby, která neměla daleko od toho, aby jej vykreslila jako prvního českého komunistu. V tomto duchu je zobrazen i filmový Hus, což nutně vede jednak k zásadnímu zploštění celé Husovy postavy, a jednak samozřejmě k černobílé schematičnosti všech postav ve filmu a celého děje. S tím souvisí i to, že děj filmu je rámován roky 1412 až 1415, a tím, co bylo předtím, se v podstatě nezabývá - to divák buď musí znát, nebo si to musí vymyslet. Nelze se ubránit srovnání s letošním třídílným Janem Husem z dílny České televize - ten sice trochu trpí roztahaností, ale zcela jednoznačně je mnohem úspěšnější v zasazení postavy Jana Husa do dobového historického kontextu. I když Vávrův film přinese silný divácký zážitek, tak pokud člověk není historický analfabet, musí z hodnocení pár hvězdiček srazit - je to asi jako kdyby krasobruslař zařadil do své jízdy pět čtverných skoků a u čtyř z nich upadl... ()

Zbygniev

Tyhle historické filmy mám rád. Vynikající herci, Zdeněk Štěpánek zde opravdu exeluje. Jednu hvězdičku však ubírám za zidealizovanou představu historie, které si komunisté točili podle sebe. Bylo by zajímavé natočit takový film dnes. ()

Smudlikxxx

Když opomineme dobu, která poznamenala tento film, jde o skutečně náš historický velkofilm, u kterého bych byl zvědav, jestli by ho dnes dokázal natočit a dostal zde alespoň 60%. ()

GrooteLulu

Velkofilm s velkým V. A to je pravda pro kterou bych i umřel. Nikdy neodvolám. Zdeněk Štěpánek má právem své místo na Slavíně mezi českými titány. ()

OtokPag

Slyšení, uvěznění a následné upálení Jana Husa bylo na koncilu jen okrajové téma. Možná, kdyby tam nejel, tak by se na něj pro samé hádky o pravém papeži třeba zapomnělo 😋. Parádní dílo, škoda té bolševické propagandy. 99,9% ()

axelson

Pro mne osobně je Štěpánkův Jan Hus o třídu lepším než, to co bylo natočeno k 600 výročí smrti mistra Jana Husa z roku 2015. Pravda výprava u Hádkova Husa je asi o něco lepší, je to tou dobou, ale herci na mne působí přirozenějším dojmem. ()

wistar

Ve filmu se strašně mluví, což by nevadilo, kdybyste to chtěli poslouchat. Takže tady si vlastně užíváte, jen pasáže, kde se moc nemluví. Film často vyvolá i pěkné napětí, což je na své stáří opravdu úctyhodné. ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu