Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

kpt.Johanson

První celovečerní film dnes již kultovního fenoménu Star Trek. Samotný film vznikl jen díky komerčně úspěšnému promítání jiného fenoménu: Star Wars. Právě díky úspěchu epizody 7: New Hope, která v té době nesla pouze název Star Wars, se studio Paramount Pictures rozhodlo natočit svůj vlastní sci-fi velkofilm. Do hledáčku ihned přišel Star Trek, u něhož se tou dobou již pracovalo na dalším seriálu se stejnou posádkou jako v roce 1967. Scénář byl výrazně upraven a přepracován do podoby velkofilmu. K natáčení se také připojil Leonard Nimoy (Spock), se kterým se na jeho vlastní žádost v nezrealizovaném chystaném seriálu už nepočítalo, a režisérského křesla se ujal Robert Wise. Mezi fanoušky se říká, že Motion Picture je jen o něco akčnější než 2001: Vesmírná odysea. Na film se však nesmíme dívat jako na akční blockbuster, ale jako na artový film, kterým vlastně je. Efekty, jichž studio ILM (Ano ILM – oddělení Lucas filmu, které vzniklo právě pro vytvoření trikových záběrů pro Star Wars) dosáhlo v roce 1979 a úžasná hra světel a barev ve spojení se skvělou hudbou Jerryho Goldsmithe, kterou vidíme v každém záběru, kdy Enterprise prolétá bytostí V’Ger je něco co si vychutnáte jen se správně nastaveným zvukem a na velkém plátně. Star Trek zde překračuje své vlastní hranice a to asi nejvíc za celou dobu své existence. Poprvé nejsou záběry z vesmíru jen na malý, na šňůrkách spuštěný modýlek a interiéry opustily svou papundeklovou existenci. Zřejmě nikdo by při pohledu na interiéry lodi pochyboval, že by snad nemohla existovat. Klingoni zde poprvé dostávají svá čela a jazyk. Star Trek Motion Picture je skvělou ukázkou toho, jak lze udělat velkofilm bez zbytečné střelby, nabubřelých záporáků a prorýsovaných klaďasů a proto je při vší své techničnosti tak lidský. ()

Atron

Kdyby se tam aspoň něco dělo... nepomohl ani rychloposuv vpřed, když byly nekonečné záběry (asi) papírových modelů, jak lítaj sem a tam. Zlatý seriál, tohle mě opravdu zklamalo. ()

VLADEK

Slabé a nejde o efekty. Ale na začátku 80 let jsem z toho byl paf, když jsem to viděl na ZDF, takže by si to možná zasloužilo o jednu dvězdu navíc. ()

OziRaziel

Daloby se říct, že jde o dvouhodinové čekání na intergalaktický milostný akt následující ve splynutí v novou formu života, ale ve své době to musela být pecka! Naneštěstí jsem nejspíš rozmlsaný prvotní trilogii SW kterou jsem viděl o 15 let dřiv a jako malý špuntkvaňě jsem si hrál na Skywalkera a ne na J. Kirka ()

DonArian

první Star Trek film se dá popsat dvěma slovy: zdlouhavý a nudný. Např.: počáteční scéna příletu kapitána Kirka na Enterprise...co to proboha bylo? 5 minutové koukání jak papundeklová trubka krouží kolem kusu plastu. Pak docela zajímavá (až děsivá) scéna s poruchou teleportace. Ale od startu Enterprise až po setkání s mračnem se tam téměř nic nestalo. Kecání, porucha motoru, kecání, warp, kecání, smrt, kecání, exploze...a v tomto duchu se nese (bohužel) i zbytek filmu. Při některých scénách jsem si začal samou nudou kontrolovat emaily. Co ale musím pochválit byl námět a obstojný herecký výkon L. Nimoye. Konec zajímavý a poměrné neočekávaný. Pozdější Star Trek IV je mnohem lepší. ()

galil

Chápu, že makety lodi a V'Geru byli drahé a tvůrci se s nimi chtěli pochlubit ale 5 minutový oblet Enterprise je opravdu moc. ()

KiJi

Setkání hrdinů po letech. Kdo nezná seriál, asi to na něj bude působit trochu naivně, nostalgicky (avšak i mně se to tak dnes zdá). Bohužel film přichází až po Hvězdných válkách a Blízkých setkáních třetího druhu, což je na tom vidět. Mlhovina, V-Ger, měl také dominantní hudební doprovod, a triky odpovídají době, standard rovná se Hvězdným válkám. Ale je to poctivá sci-fi. Divák si díky dlouhým záběrům může vychutnat nejen novou Enterprice, ale jiné vesmírné jevy. Tvůrci si opravdu pohráli s barevností vesmíru, zejména vnitřku V-Geru; na plátně to musí být pěkný zážitek. A let červí dírou na warp s iluzí nadsvětelné rychlosti v podobě „duchů u postav“ byl dobrý nápad. Kamera také volně pluje jakoby vesmírem, pohledem pozoruje objekty a atmosféru dokresluje výborná hudba. Dialogy i po desítkách let nevyčpěly, mnohdy se u nich zasmějete a budete si opakovat nesmrtelné hlášky (byť občas jsou trochu trapné, jako když loď letí k objektu a Spok hlásí, že míří k objektu). Star Trek, který dbá více na filosofii a myšlenky než na akci, to potvrdil i zde. Příběh o hledání odpovědí na existenciální otázky, včetně hledání „Boha“, touze a zvědavosti vrcholí spojením člověka a stroje, tedy muže a androidky. Ano, láska (pokud tu nejde jen o sex) opět zvítězí. Pozn. Všimněte si v titulcích, že rady tvůrcům dával sám Isaac Asimov… ()

Terminator666

Myslím si že nápad děje není špatný, i když mi nápadně připomínal jeden z dílu původního seriálu. Jako vždy skvělé charaktery postav a jejich vzájemná interakce. Skvělá, propracovaná, nenucená hudba. Jen fakt, že se opět setkáváme s lidskou sondou kdysi vyslanou do vesmíru mi zážitek trochu kazil. ()

Pythonator

Nechápu lidi, co se jim tahle utahaná nuda líbí víc než Hvězdné války. Božské a dokonalé Star Wars jsou o dva roky starší, než tento první celovečerní Star Trek a přitom Star Trek působí, jako by byl sám nejmíň o deset let starší. Po trikové stránce to nesahá Star Wars ani po kotníky a po té příběhové ani po paty. Je to jen takové rozmazané hovno na podrážce Star Wars. Když pomyslím, že rok poté bylo natočeno Impérium vrací úder, tak působí Star Trek ještě trapněji a všichni ti Trekies se můžou jít zahrabat. ()

Antal89

Po shlédnutí celé TNG a TNG filmů jsme se nakonec přeci jen rozhodl začít od filmových začátků Star Treku. Na první pohled mi bylo jasné, že celý film stylově zapadnul do zbytku sci-fi filmů sedmdesátých let, protože nepřinesl prakticky nic nového a v mnoha směrech i tvůrci použili podobné prostředky a triky pro ztvárnění jako Kubrick u 2001:Vesmírná odyssea (pomalé letouny, sem tam nějaký servisní kosmonaut, pomalé přesuny plavidel). Po stránce tvůrčí má proto přeci jen film více nedostatků. Dokonce i mlhovina V´Gera včetně útoků na lodě působí po stránce triků spíše amatérsky. Nevýhody v tricích se proto snaží alespoň nahradit napínavý děj s jednoduchou zápletkou, který byl původně zamýšlen pro pilotní díl nakonec neuskutečněného seriálové projektu Star Trek:Phase II., který nápadně užívá minimálně jednoho motivu, se kterým se pak můžeme setkat v pozdější Nové generaci a tím je komplikovaný vztah nejprve kapitána Williama Deckera, který je hned záhy degradován admirálem Kirkem, který získává velení nad lodí, na prvního důstojníka a poručíkem Iliou, která je jen fyzicky blízká lidské rase, protože pochází z empatické rasy Delťanů (ano, nápadná shoda s Williamem T. Rikerem a poradkyní Dianou Troi z empatické rasy Betazoid z TNG). Film kromě toho potěší také tím, že přináší novou theme ke světu Star Treku od Jerry Goldsmitha, která pak provází seriálový a filmový svět Star Treku až do roku 2002, kdy naposledy zazněla ve filmu Star Trek Nemesis. Celkové hodnocení: Akce **, Napětí, drama ****, Humor **, Kvalita děje ***. ()

gonzo

Je to nuda, ale jako dvanáctiletý jsem u toho bez problémů ty dvě hodiny vydržel a strašně mě to bavilo. ()

ondra.p

Seriálový fenomén přenesený na stříbrná plátna. Pro mnoho lidí hodně těžko stravitelný kousek, velká část děje je jen omáčka. Ale to ke Star Treku patří, neni to jen o zběsilé akci, ale i o plánování a přemýšlení. Zajímavé rozuzlení se řadí k nejlepším, co se Trekkie světa týče. Na rok vzniku skvělé efekty, i po letech neurazí. 70%. ()

ajaxx

Je to takový spíš filozofický, hodně sci fi na tu dobu a hlavně je to přehlídka tehdejších vizuálních efektů, kdy patrně chtěli ukázat jak se od dob TOS technika zlepšila. Je to fajn, ale mohlo to být scénáristicky lepší. 4* ()

CheeseFigure

Dielo, ktoré má problémy starých filmov a teda až moc dlhé zábery na lietajúce lode. Inak som ale spokojný. Kirkova tvrdohlavosť mi síce troška liezla na nervy, ale nedá sa povedať, že by som ho nenávidel. Páči sa mi, že tajomný protivník ostáva v pozadí a divák vlastne nevie, proti čomu Enterprise stojí. A záverečné odhalenie a rozuzlenie ma náramne potešilo. Klasický Star Trek, ako sa patrí. A to, že český dabing mal časti s originálnymi anglickými hlasmi je čerešnička na tejto retro torte. P.S.: Možno by som si to viac užil, keby som mal nasledovanú originálnu sériu. ()

Tomas.Abi

K původnímu Star Treku jsem se dostal později, neboť jako silný ročník 90. jsem byl odkojen posádkou Jean Luc Picarda, největšího kapitána Federace, mé doby. Proto bylo logické, abych se jako milovník Star Trek vesmíru vrátil ke kořenům. Upřímně, původní seriál nemám shlédnutý celý, ale jako povinnost jsem se rozhodl nakoukat si filmy, abych si doplnil jako správný nerd své vzdělání. ST: Film jsem poprvé viděl možná 32 po své premiéře, ale tak jako tak jsem si to užil jako kdyby to byla úplná novinka. Posádka kapitána Kirka je skvělá a miluji ji stejně, jako tu z Enterprise D. Efekty jsou na rok 79 špičkové, takže krásně zestárli s filmem a dodali mu tu správnou atmosféru. Muzika je jedna báseň a příběh je mysteriózní až nadpozemský. Trochu jsem se obával, že tento film už na mě bude až moc starý, ale opak je pravdou. Vše do sebe perfektně zapadá jako barevná mozaika, kamera, střih a zvuk jsou velmi dobré a já si užil celých 136 minut plnými doušky, i s těmi dlouhými a táhlými cinematickými záběry Enterprise, kde Kirk jen mlčí a slintá, při pohledu na loď z přepravního raketoplánu. ()

FiVe

Zvláštní efekty bída(ještě nebyla spolupráce s Industrial Light & Magic) ale námět s Voyagerem mě dostal. ()

Bohdy67

Teda ať se na mě nikdo nezlobí, ale dvě hodiny totální nudy jako mementum sci-fi? Jak psal RHK. Kromě historické hodnoty film s minimem akce a zajímavosti příběhu. Na tu dobu samozřejmě efekty a sentiment z návratu staré posádky z původního seriálu. Ale jinak...Nic, nula. Dvě hvězdy jen z úctu k frančíze.... 29% ()

gulas

Opravdu hooooodně rozláčný. Podobně jako Odysea 2001. Ale když se na něj dívám, líbí se mi vždycky o trošku víc, než předtím. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull