Boží mlýny

• Slovensko Božie mlyny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (více)

Epizody(6)

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou. (Česká televize)

Inozuka

Přál bych Myšičkovi, Křenkové, Navrátilovi i Lábusovi seriál s lepším scénářem. Mám je všechny rád a tak mě dost bolelo vidět je v takové sračce. Seriál se snaží být nad věcí, vychytaný a vtipný, je ale jen upachtěný, hloupý a trapný. Naprosto nerealistický, což by se dalo přejít, kdyby to alespoň bylo žánrově zábavné, a dost naivistický. Naladit se na jeho rytmus je prakticky nemožné a je z něj zajímavý snad jen ústřední song. Slušný propadák, který bych čekal spíš na Nově než od ČT ... ()

crackonosh

Bizarní slátanina s několika dobrými herci a plejádou ochotníků. Scénáře děravé jako řešeto, zápletky nejen neuvěřitelné, ale zároveň nesnesitelně debilní, převleky jako z travesti show a závěr dokonalé WTF. ()

milwaukee odpad!

O co se to tady Hřebejk snažil? Jestli chtěl oprásknout Pomstu s. r. n., tak se mu to tedy kurewsky nepovedlo. Pokud chce takhle točit dál, je to už opravdu na PROVAZ. Bezduché dialogy, které asi psal nějaký žák základní školy jako slohové cvičení. Dostala mě věta kterou pronesla kadeřnice při rozhovoru s novinářkou, jestli zná kapitána Fajta. Jak to mohla poznat, když Křenková evidentně postrádá mimické svaly a jiný náznak, že by se znali tam naprosto nebyl. V angličtině se takovému xichtu říká poker face. Do češtiny se pak překládá jako kamenná tvář. Ale myslím, že v tomto případě ten překlad není úplně přesný. Já bych raději použil termín Fanto-maska. Půl hvězdy dám za Myšičkovu hlášku na adresu Křenkové "Jste kráva". A je to mimo záznam. ()

ostravak30

Boží mlýny se krátce po spuštění na České televizi stal velmi kritizovaným seriálem. Stačilo pár epizod a kritika se valila ze všech stran. A když se dívám na zdejší recenze nebo odkaz chyby ve filmu, pak si jen potvrzuji, že většina diváků moc nepochopila. V první řadě tvůrci příliš neočekávají, že je někdo bude brát vážně. Seriál je tvořen s velkou porcí nadsázky, jenže to moc diváků nepochopilo. Je to v první řadě zábavný seriál. Zdravý rozum nepotřebuje příliš argumentů, aby pochopil, že děj jednotlivých dílů je zhola nemožný někdy až za hranou možného v právním státě. Mě zaujal akorát fakt, že všechny kauzy jsou skutečné. Seriál ale působí celkově velmi povedeným způsobem. Všem hlavním hrdinům to spolu ladí a je jen škoda, že takovéto anděly v Česku opravdu nemáme a že tahle práce není uskutečnitelná. Nejlépe by to asi vysvětlil Janek Kroupa sám, ale osobně to vnímám tak, že zatímco v reálu skončily případy jako v seriálu na začátku, tedy u soudu zproštěním obvinění, tak investigativní reportér se rozhodl udělit spravedlnost alespoň takhle. Tedy nemůže-li vás potrestat právo skutečné, potrestá vás alespoň v mém imaginárním světě. Přání se stalo otcem myšlenky. Veškerá touha po spravedlnosti a stísněný pocit z českého práva se vešel do tohoto seriálu. Úvodní znělka a titulky jsou skvěle vymyšlené a hlavně originální. Celý seriál se nese v duchu originality a velké porce nadsázky. Nechápaví samozřejmě odsoudí tento nápad. Já tleskám za to, že se v době, kdy se nejen u nás, ale i ve světě točí jedna kriminálka za druhou, dočkáme jiné než další tuctové kriminálky, která vedle svých sestřiček a bratříčků zapadne. Tahle nezapadne. A pokračování bych si střihl. ()

Vojta00

Nejvíce se mi líbil první díl, ve kterém jsem ještě nevěděl, jakým způsobem budou jednotlivé příběhy končit. Píšu to trochu možná nesrozumitelně a složitě, ale nechci spoilovat těm, co si tohle přečtou před shlédnutím. Občas také slýchám, že to není komedie nebo že vtipy nejsou k smíchu a podobně. Tak to není. Kdo má právě ten smysl pro humor, na který cílí tvůrci, ten se zasměje určitě. Třeba já. ()

mirkath1

Nemůžu si pomoct, ale snaha našich herců podat uvěřitelný výkon se míjí účinkem. Nemáme na to, snažit se napodobovat americké a britské seriály typu Podfukáři (seriál) (2004).natočit je jedna věc, avšak uvěřit postavám nejde. Prostě odříkávají text jak na vánoční besídce. Sice se sem tam najde pokus a to je vše. Reportérka je trapná husička a příběhy jsou nedomyšlené. V našich podmínkách téměř neuskutečnitelné. Charismatický náboženský vůdce?  Vybrali dost špatnou osobu, jemu bych nedala ani 10kaček u metra .Myšička a Lábus to trochu zachraňují . Koukat se na to dá, ale za pár dní si na to ani nevzpomenu. ()

subic

U druhého dílu jsem tak nějak pochopil, proč se o tom píše jako o Krimi/Komedii. Ale tak jak úplně nemusím Myšičku, tak taková je to komedie plná divokých převleků, divně napsaných rozhovorů atd. 5/10 ()

Mamutol

Celý seriál drží nad vodou svým ležérním, přesto spolehlivým výkonem, můj oblíbený herec Martin Myšička. To je bohužel málo. Eliška Křenková často drmolí, jako kdyby to četla někde z taháku. Jirka Lábus už má to nejlepší taky za sebou (sorry jako) a na roli polozáporáka se pan "Jů" vysloveně nehodí. Vincent Navrátil se do toho mohl více opřít, protože byl takový nemastný, neslaný, jako mlaďas mezi starými a zkušenými bardy mohl více provokovat, ukázat nějakou bitku, nastražit kolegům nějaké vtipné pastičky na pobavení atd, takže jeho postava je totálně nevyužitá. Robert Nebřenský je takovej hodnej taťka od policie, kterýmu spíše pomáhají náhody, než cílevědomě vedená vyšetřovačka, kterou mohl pojmout s nadhledem, vtipem a občas mrknout na diváka nějakým vtípkem jako 007. Ostatní vedlejší postavy záporáků, pomocníků, personálu a dalších jsou celkem v pohodě. Ale bohužel, jak říkám, bylo tam toho všeho (v popisku je Krimi/Komedie) hrozně moc málo. Nafouknutej balónek plný naděje vyletěl do oblak, kde prasknul a už po něm ani pes neštěkne. ()

dsaiko odpad!

Odložím si zde jen pár vět s oficiálních recenzí: "Seriál Boží mlýny se v rukou tvůrců rozpadl. Napětí chybí a smát se není čemu." "Boží mlýny přinášejí násilný polotrapný humor, humpolácky připravené situace a postavy pojaté jako chodící klišé. Hodní a zlí, tím to končí. Žádná ironie, legrační zvraty, komické váhání a hraní na obě strany." "Hřebejkův komediální krimiseriál Boží mlýny je zatím veselý jako narození mrtvého telete" "Představitelka novinářky Eliška Křenková v jednom rozhovoru přiznala, že ze scénáře ještě žánr komedie nevyčetla. Těžko se však hledá i ve výsledných Božích mlýnech, pokud se za zábavu nepovažují vykonstruovanost děje, operetní převleky a chorobná posedlost vizí světa nedotknutelných boháčů." ()

Aniki odpad!

Vyjádřil jsem se již k prvním dvěma dílům (víc bych jich zhlédnout nezvládl ani s kvérem u spánku). Ale upřímně nechápu jedince, kteří kritizují počátek seriálu stejně jako já, zařadí jej zcela správně do odpadu a přesto jej sledují až do konce, všech šest částí, jen aby mohli opakovaně dokola nadávat a "odpadit". Proč, probůh? Když se mně to nelíbí, tak to poplivu a jdu od toho, né? ()

hony23

Ani kriminálka, ani komedie (pokusy o humor za hranicí trapnosti). Pokud přistoupíte na to, že se jedná o pohádku pro dospělé, dá se na to koukat. Koncept, ve kterém partička čestných bere spravedlnost do svých rukou, je možná divácky líbivý, ale celé to kazí naprosto iracionální chování většiny postav a faktor náhody, která hraje většinou v prospěch hlavních hrdinů. Z celého seriálu je asi nejlepší ta titulní píseň, předělat takto hit od Spiritual kvintetu bylo povedené. ()

Franki69

Nakonec to bylo zklamání. Čecháčkovské, proviční a scénaristicky zoufale děravé. A moc chci věřit, že česká policie neporušuje při lapání padouchů zákony jako idealizovaný tým ehm „podfukářů“ kapitána Fajta. Nepovolené odposlechy, navádění a provokace k trestnému činu, a jako vrchol inscenace vraždy, obvinění padouchů na základě činu který se nestal a ve spolupráci s mafiány z vietnamského podsvětí!! No tak to fakt ne…Herecky teda dobrý, akorát že Myšička to teď asi v Dejvickém nemá s kolegy jednoduché….Dávám celkově 30%  a mimo jiné i za otřesný zvuk…ale na to si u české původní tvorby stěžuju často (A ne, nejsem nahluchlý. U zahraniční produkce problém s mluvou herců nemám.) K sledování z ivysílání čt nedoporučuju. I pro nezvládnuté uzavření příběhu, což je u kriminálek s Hřebejkem režisérem bohužel už něco jako trademark (Rédl, Pět mrtvých psů..třeba). ()

Scaevola

Sympatický úvod v mých očích stavěl na převedení britských Podfukářů do typicky českého (rozuměj zbytečně rovnostářského a moralizujícího) prostředí. Navnadila mne i rozpracovaná linka proplétající se všemi epizodami a příjemná skupinka hlavních hrdinů, z nichž každý měl svou jasně danou roli v týmu. Jenže od třetího dílu dál se zápletky staly předvídatelnými, ba většinou i nepromyšlenými a soukromí mstitelé se začali projevovat dosti nesmiřitelně, aniž by si připouštěli jakékoli pochybnosti. Lehkovážná kriminální komedie se najednou změnila v jakési příběhy o pomstě a slibná ústřední linie se vytratila do prázdna. Škoda, že tvůrci nezůstali u jednoho televizního filmu, mohlo to skončit lépe, i když tuším, že právě ono zdánlivě morální vyznění ve finále bylo pravým (a zbytečným) účelem seriálu. ()

Kozlowski8

Minisérie Jana Hřebejka nám představuje partičku lidí, kteří se pasují na ochránce spravedlnosti, mstitele, kteří pomáhají otáčet pověstnými božími mlýny. K tomu ale používají svérázné prostředky, často až bizarní a nezákonné. Toto dílo, které se dá označit za krimi s prvky komedie a satiry, mi absolutně nesedlo. Přišlo mi to chabě propracované, prosto logiky a věrohodnosti a celkově scénáristicky nedotažené, nad vtipnými momenty převažovaly spíš ty trapné a herecky to byl taky spíš průšvih. První díly se ještě jakž takž daly strávit, asi i díky náznakům něčeho nového, originálního, ale ta určitá počáteční kreativní snaha postupně ztrácela dech a další epizody byly stále stereotypnější a hloupější. Závěrečný dvoudíl Asijská růže se pak už  zcela potopil do odpadu. Nepovedená záležitost. 25 %. ()

kpt.Johanson

Jako člověk milující přesně tyhle druhy seriálů jako je Leverage, Nulová šance, F/X,  Kde v zásadě jde o oblafnutí těch "zlých", jsem se na Boží mlýny celkem těšil. Pochválit bych musel jejich retro notu, na kterou hrají v titulkách i celkový lehce suší nádech. Jenže.. Jsou pointy a provedení tak přetechnizované, nebo možná tak přeschovávané, že se v tom divák tak nějak ztrácí. Na jednu stranu je tu opoměrně přímý až téměř laciný humor a na straně druhé křečovité schovávání pointy toho, co chceme divákovi ukázat až nakonec.. jenže tu mezi tím chybí ten střed.  Škoda, má to rozhodně dost věcí do sebe. A stačil by si vybrat, jestli se chci vnímat jako odlehčená kriminálka, mnebo vážný a zapšklý kriminál... ()