Mňága - Happy End

Mňága - Happy End

(festivalový název)

Hudební / Dokumentární / Komedie

Česko, 1996, 62 min

4* Zelenkovu tvorbu mám rád, ale tento mystifikační dokument jsem zkoukl až po dvaceti letech. Stejně písničky této kapely byly mé oblíbené, tak jsem si toto "divadlo" pořádně užil, i když moc nevěřím, že by někdo tento podvod na diváka mohl brát vážně. Já jsem se bavil skvěle a možná časem zkouknu i první z mystifikační trilogie - Visací zámek, ale punk mě tak nebere. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](15.2.2016)

Mňága pro mně byla vždycky jen jednou z kapel, které jsem prostě neposlouchal (narozdíl od Čechomoru), a v době svého vzniku mě tenhle film vůbec nezajímal. Je ale zajímavé sledovat, co všechno Zelenka "obšlehl" ze svého debutu, když tvořil Rok ďábla. Popravdě řečeno bych mnohem radši viděl "Slunce, Seno, Mňága"...(14.5.2008)

Petr Zelenka opět vůbec nezklamal ani nepřekvapil, prostě natočil v pořadí druhý hudební, nicnevypovídající, šílený a přes to vtipný a perfektní dokument. Kdo má rád Mňágu, stejně jako já, tak vůbec neváhejte a mrkněte na to. Je to podobná palba jako o 3 roky starší "příběh" Visáčů. Škoda, že podobných dokumentů není natočeno více, škoda, že jsou pouze 3, a také je škoda, že už nejspíš nic podobného natočeno nebude... Z dokumentu bych vypíchl konkurz na písničku Hodinový hotel, ve které si zazpíval sám Zelenka a kousek po něm můj velký idol "Doktor" ze skupiny Nahoru po schodišti dolů band :o). Dokument by mohl posloužit i jako velké varování pro mladé začínající a uměle vytvořené kapely, aby se vyvarovaly před podepsáním podobné smlouvy :o)). Na youtube stačí napsat název a je to, jak jednoduché.(7.6.2010)

Kedže som fanúšik tejto "valmezskej" hudobnej formácie, tak som tak cítil nutnosť pozrieť si tento film, ale pristupoval som k tomu s tým, že to bude dokument o ich začiatkoch. To, čo som však videl predbehlo moje očakávania pretože sa vôbec nejedná o dokument v pravom slova zmysle. Je to čistá mystifikácia a hudobníci si zo seba tak hovoriac robia srandu. Dozvieme sa že profily členov kapely boli navrhnuté pomocou počítaču (padne tu aj humorné info že takto vznikli sex pistols) a že hudobníci boli vybraný podľa návrhov. Ďalej napríklad keď firmu BGM (paródia na BMG) kúpila spoločnosť, ktorá obchoduje so zeleninou tak museli členovia kapely nosiť kostýmy zeleniny, zistili že majú v nástrojoch odpočúvacie zariadenia a nakoniec o nich aj Zdeněk Troška natočil film "slunce, seno, Žďorp" v ktorom Petra Fialu (spevák) hraje Marek Vašut a Martina Knora (gitarista) hraje Marek Brodský. No a ako klinec tu nakoniec šéfovia spoločnosti BGM nahradia kapelu novou a ambicióznou kapelou (tú tu prosím pekne predstavujú Chinaski). Mihnú sa tu aj také osobnosti českej hudobnej scény ako Ivan Král, Karel Zich alebo spevák punkových plexis Petr Hošek, Film je natočený tak dobre že sa skrátka smiechu neubráníte. Takže pokiaľ je skupina Mňága a Žďorp vašou srdcovkou, nebudte ľutovať.(4.2.2012)

Neměl bych film srovnávat s Rokem ďábla. Ale... dělám to. A Rok ďábla je více pravděpodobnější i přes vybuchující lidi. Na druhou stranu má v sobě Mňága - Happy End něco, co vás jaksi upoutá do křesla mnohem spolehlivěji. Ta jedna hodina je napěchovaná k prasknutí hláškami, zvraty a dobrou muzikou. "V tý smlouvě s BGM byl dodatek, že můžou určovat, co budem jíst a pít. A tidleti se toho hned chytli a nutili nás k šíleným věcem. My zme třeba jedli jenom jabka."(12.12.2012)

• - Petr Zelenka si ve filmu zahrál malou roli jednoho z účastníků konkurzu. (jzvc)

• - Kapela zpívající v klubu ke konci filmu lehce upravenou verzi Hodinového hotelu je Chinaski - v té době ještě nepříliš známá. (Yardak)

• - Kapela Chinaski nahrála novou verzi Hodinového hotelu, ale v některých rádiích uváděli jako interpreta Mňágu a Žďorp. (Yardak)