Mystifikační dokument ze zákulisí českého hudebního průmyslu. Prostřednictvím výpovědí několika zúčastněných budete svědky zrození uměle vytvořené kapely, poznáte její recept na raketový vzestup, prožijete s ní nejúspěšnější roky a nakonec odhalíte i utajované neshody, které vedly k nečekaným personálním změnám. (ajuska)

TV spot

Ivoshek

Výborný fiktivní dokument, imo jeden z nejpovedenějších filmů z produkce ČT vůbec. Udělat z Mňágy (kteří spolu hrají od dětství) uměle vytvořenou kapelu, která má zaplnit díru na trhu, je geniální. Asi nejlepší momenty filmu se vztahují k akvizici BMG korporací Fruit International, která hudebníky nutí hrát v přestrojení za ovoce ("no, my když jsme podepsali smlouvu, tak jsme si to moc nečetli. No a ono tam opravdu na straně 38 je, že musíme udělat všechno, co nám řeknou...") a pak Troškův film, v hlavní roli s Vašutem a Brodským. ("Když to točili, tak já myslel, že mě bude hrát někdo slavný, třeba Sagvan Tofi. A oni obsadili toho... no.... Brodskýho..."). Skvěle pobaví drobná camea, kterých je film plný (namátkou třeba hudební kritik Černý, na konkurzu Fialou poražený Karel Zich, Ivan Král a v závěru Chinaski jako nová Mňága). To vše navíc podbarvují písničky z doby, kdy byla Mňága na svém tvůrčím vrcholu. Poprvé jsem film viděl jako studentík v roce jeho premiéry, podruhé až teď, po dvanácti letech. A pokaždé mě dostal. Takže je asi dobrý. /// 2021 potřetí a pořád to na mne funguje stejně, ještě navíc s kouskem nostalgie. ()

honajz2

Ale tak jo, nenudil jsem se u toho, má to rozumnou stopáž, pobavilo mě to, hudbu Mňágy a Žďorp mám taky docela rád, má to i pár dobrých nápadů, sedl mi i ten styl mystifikačního pseudo-dokumentu (a sedl mi víc, než v Roku ďábla) a v rámci českých filmů je to rozhodně nadprůměr. Líbilo se mi to docela dost a klidně bych se na to koukl někdy znova. Jen si vůbec nejsem jistý, o co přesně se Zelenka snažil, jestli fakt jenom o komedii, nebo jestli se tím snažil říct něco víc. Ono se to tak totiž celou dobu tváří, jako by za vší tou srandou byl nějaký záměr, ale jestli tomu tak je fakt netuším. Nicméně tohle do hodnocení moc zahrnovat nebudu, ono to tak jako tak je na čtyři hvězdy, protože k dokonalosti mi tam pořád něco chybí. 4* ()

JPMT

Mám rád Mńágu a Žďorp, Petra Fialu i Petra Zelenku a když tenhle film v devadesátých letech promítali v Boru u Tachova, tak abych na něj nešel sám a film vůbec promítli, přemluvil jsem dva známé, aby na něj šli se mnou. A byl jsem rád. Dokonce si myslím, že Petr Zelenka od té doby skoro ani nic lepšího nenatočil. Ale je to samozřejmě subjektivní a hlavně on sám to může vnímat úplně jinak.. ()

matezzz

Tak jsem to konečně viděl a jsem moc spokojený. A protože písničky této známé kapely z Valmezu mám opravdu moc rád, příjemně jsem se bavil a nezbývá mi, než dát plné hodnocení. Pro fanoušky je shlédnutí povinnost! Velmi zábavná mystifikace. Kdybych o tom nevěděl, z části bych asi i uvěřil. Nejvíc se mi líbil konkurs na zpěváka a vymyšlený film o kapele s Vašutem a Brodským a hlavně komentář Zdeňka Trošky :-) ()

JosefTomas

Do teď nemůžu skrze Zelenkovu kariéru uvěřit, jak se mu to vždycky povede. Čím to, že dokáže vytvořit nadčasové dílo, jež je vizuálně a vypravěčsky netradiční, příběhově živé i zábavné a celou tu dobu dokáže člověka pohltit. Zelenka je snad jediný filmař, kterého bych nemohl sledovat v kině, protože velmi často se mi stává, že si celý film zastavím a vrátím o pár vteřin zpátky, abych si tu celou genialitu vychutnal naplno. Tady totiž není nějaký jednotný plán v popředí, ale hlavně dalších třicet v pozadí, kde si mohu maximálně užít vtipy, kterým s oblibou říkám "vtipy mimochodem", aneb vtipy, které tam jsou, ne každý si jich všimne, ne každý je ocení, ale těch pár se směje o to víc. Příklad za všechny: Producent:"If he's the fuck with me, I'll fuck with him!" Překladatelka: "Pan Brown je s vaším jednáním velice nespokojen." a obdobných příkladů je tam plno. ()

• Jedná se o druhý film ze Zelenkovy trilogie hudebních a zčásti fiktivních dokumentů. Prvním natočil o kapele Visací zámek, druhým pak byl snímek Rok ďábla (2002). (jzvc)
  • Petr Zelenka si ve filmu zahrál malou roli jednoho z účastníků konkurzu. (jzvc)
  • Kapela Chinaski nahrála novou verzi Hodinového hotelu, ale v některých rádiích uváděli jako interpreta Mňágu a Žďorp. (Yardak)

Související novinky

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010

Festival Fresh Film Fest, který proběhne v Praze od 25. do 29. srpna, zahájí předpremiérová projekce filmu Scott Pilgrim proti celému světu v kině Aero. Jde o adaptaci komiksové série Bryana Lee O… (více)