Na kometě

On the Comet

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

Československo, 1970, 74 min

Kvalitu filmu skutečně oceníte teprve potom, co se seznámíte s románem Julese Verna. Ta kniha se mu nepovedla, je nudná, nezáživná a "okořeněna" typickou tehdejší nenávistnou karikaturou žida. Zeman na podstavě Vernova nápadu vytvořil oslnivé satirické nadčasové leporelo, které se zdá na první pohled anarchistické, ale pobaví i po vícero shlédnutích.(27.2.2012)

3.4 || Typické pro filmy Karla Zemana - vizálně velice zajímavé, osobité až fascinující, dějově spíše nudné, triviální a nezajímavé. Líbil se mi nápad s "hrncovými zbraněmi" - to jsem se prostě musel smát a kroutit hlavou. Také herci jsou tu výborní, ale jinak mě to moc nebavilo, i když jsem rád, že jsem to viděl.(28.2.2015)

"Cesta do pravěku" je pro mě tak jedinečný film, že ho žádný jiný od Karla Zemana nepřekonal. To ale rozhodně neznamená, že by ostatní Zemanovy filmy nebyly skvělé. Ony jsou a právě "Na kometě" je toho důkazem. Trikově úchvatné, příběhově tak hezky naivní s poselstvím, které dnes zní trochu hloupě, což ale nemění nic na tom, že je pravdivé.(7.1.2016)

Trošku moc přefantazírované, hrozně to přeskakovalo v ději (to byl asi nejhorší průser tohohle filmu) a tentokrát mě to i dost nudilo, ale jinak je to klasickej Zeman se všemi jeho klady i zápory. Ale jako respekt. Vyrobit film z takhle ujeté předlohy, to vyžaduje odvahu, um a brambory. Vlastně brambory ani ne.(12.4.2009)

• strikeman

Někdy jsem někde psal, že v poslední době u nových, zejména amerických spektáklů trýznivě převažuje forma nad obsahem, triková stránka nad vykreslením postav a poutavostí děje. Žel musím konstatovat, že toto hodnocení platí i pro tento Zemanův starý kousek... Dávám aspoň 40% z úcty k jinak skvělému českému režisérovi.(16.2.2011)

• - Aby před normalizátory utajili, že spoluautorem scénáře filmu je tehdy režimem pronásledovaný Jan Procházka, kolonku scénář v titulcích filmu vynechali. (raininface)

• - Slovenské herce Emila Horvátha a Magdu Vašáryovou, kteří ztvárnili hlavní postavy Servadace a Angeliku, nadabovali při postsynchronech kvůli jejich výrazné slovenštině Jan Tříska a Jana Drbohlavová. (funhouse)

• - Původní název filmu byl Archa pana Servadaca. (raininface)