Nádherná ukázka toho, jak byl Karel Zeman hravým filmařem, jak se prostřednictvím svých postav vrátil do dětství a divákům tak nabídnul možnost si dětství dotvářet. Krásná ukázka imaginace, a to jak té dětské, tak té filmové, kdy se mnohdy jedná o naprosto neopakovatelné scény, které mohl vytvořit jenom Zeman a nikdo jiný.(6.1.2016)

Výborná je ta rovina s nehořlavým plynem a soubojem mocností v obstarání jeho vzorce, méně už mě baví klukovské dobrodružství na pustém ostrově. Ale to je spíš můj problém, filmy s dětskými hrdiny obecně moc nemusím. Celkově však velice vtipné a vizuálně geniální. Ve srovnání s ostatními zemanovkami, bych řekl, že ukradená vzducholoď je trochu slabší kousek.(7.12.2014)

(3x) Budu možná nechtěně vtipný, ale Ukradenou vzducholoď jsem si poprvé pustil jako kulisu k pozdní večeři. O kvalitě a nestárnoucí atraktivitě filmu bude asi hodně svědčit i to, že jsem od toho stole vstal a šel uklidit talíř od večeře až teprve po skončení filmu! Ponořil jsem do příběhu už při úvodních animacích, představujících pražskou výstavu konce 19.století, byl absolutně fascinovaný napívaným dobrodružstvím pěti kluků i jedinečný filmovým vizuálem podepsaným Karlem Zemanem a vydechl až z posledním záběrem. Ukradená vzducholoď je tak trochu kombinací díla nové filmové vlny, dobrodružno-fantazijním filmem pro děti a "crazy komedií" se spoustou hlášek a originálních prostředí a rekvizit, jaké vznikaly zejména v dílnách Vorlíček-Macourek a Lipský-Brdečka. Z tvorby Karla Zemana u mě jednoznačně nejoblíbenější kousek. Jedinečné svou originalitou, vizuálem, zajímavou kritikou novinářského řemesla, vtipným Josefem Větrovcem, krásnou Jitkou Zelenohorskou, báječně sehranou partou kluků. Jedinečné samo o sobě. Vstupte a vitejte! 100%(29.5.2017)

Neustálými nápady překypujicí K.Zeman. Film i po letech stále okouzlující, výtvarná stránka jako vždy nádherně poetická - evokace starých verneovek dokonalá. Ani zde si nemohl režisér nechat ujít zesměšnění armády. Ve vzduchu, na zemi, pod vodou - touha člověka vynalézat je zřejmě nekonečná....viďte, pane Zemane.(17.11.2010)

• mira.l

Já nikterak nezpochybňuju dílo Karla Zemana, chápu, že jeho filmy patří ke zlatému fondu naší kinematografie, je třeba si uvědomit, v jaké době a s jakými možnostmi tvořil, ale... když tady čtu, jak se tu všichni rozplývají, tak se mi zdá, že jsem asi nějakej divnej. Já to dokoukal s velkým sebezapřením. Mě přišla tahle směsice 2 roků prázdnin, 20 000 mil pod mořem (a možná by se v tom našel ještě kus nějaké jiné, "balonové" Verneovky) v kulisách tak umělých a primitivních, jako bych je maloval já, na hranici koukatelnosti. Odpad tomu nedám, ale víc jak jednu ze mě nikdo nevydyndá. Karla Zemana budu brát s úctou jako průkopníka žánru když ne ve světě, tak aspoň u nás, ale dneska jsme přece jenom někde jinde. Další jeho adaptace Verna snad ani stahovat nebudu.(17.7.2016)

• - V titulkoch filmu je chybne uvedené meno Jan Bor, v skutočnosti sa herec volá Hanuš Bor (Tomáš). (Raccoon.city)

• - Dobrodružstvo piatich pražských chlapcov malo byť pôvodne prvou časťou nerealizovaného päťzložkového cyklu filmov pre mládež, ktorý mal niesť názov Tajuplný svet Julesa Verna. (Raccoon.city)

• - Snímek byl natočen na motivy románu francouzského spisovatele Julese Verna „Dva roky prázdnin“. (Ded@M@tes)