Tak v první řadě musím zmínit barevnost, ta byla naprosto fantaskní a skvělá... a ty kulisy? Dokonalé. Asi se musím podívat na více Zemanových filmů a ne se na něj vykašlat, protože Cesta do pravěku pro mě nebyla zrovna bůhvíjak vzrušující. Jinak kapku mi to připomínalo Limonádového Joe tou technikou zpracování, ale jak jsem se pak dočetla, tak kulisy byly ilustracemi z původního francouzského knižního vydání Verna. Doprovodná hudba? Parádní. Ten začátek s "dějinami kárání" se mi nehorázně líbil, stejně jako navazování na něj "To není podívaná pro děti.... to není bezpečné pro děti...." Vlastně je tam furt někdo káral.... chudáky malé. "Neděkuj cizinče. Pomáhám všem, které pronásleduje Scotland Yard. Jsem kapitán Korkorán. - Já jsem Artagnan."(14.12.2013)

Moje pravděpodobně první návštěva kina, alespoň pokud si vzpomínám. Bylo to s dědou a babičkou v dnes už neexistujícím kině Eden v Braníku. Pamatuji si jen tolik, že jsem měl následně hrůzostrašné sny, které se mi vracely dost dlouho a zdálo se mi, že na mne něco padá z oblohy a já tomu nemohu utéct. Zvláštní asociace.(23.5.2013)

Tohle se Kájovi Zemanovi podařilo. Nesmírně zajímavý příběh protkaný úžasným jemným humorem. Úspěch celého snímku stojí v mých očích v množství úžasných nápadů, které daly dohromady velice chutný celek. Svoji úžasnou atmosférou mě snímek dokonale vtáhl do doby obrovského rozmachu techniky. Sám Karel Zeman byl svým způsobem v rámci filmu šikovným vynálezcem. Líbil se mi Zemanův rukopis, protože je zkrátka jen jeho. Nikoho dalšího jsem doposud neviděl vyrábět snímky podobně. Úplně jsem dostal chuť na návrat do dětských let na nějaká ta dobrodružství. V tomhle je Zeman úžasný. Klíčové postavy jsou skvěle napsané. Výtka z mé strany snad jen k závěru, který přišel jako blesk z čistého nebe. Jako kdyby bylo najednou nezbytně nutné snímek co nejdříve nějak ukončit. A vůbec celkově snímek v posledních 20 minutách lapal po dechu.(27.6.2018)

Tohle je zhmotněný sen každého kluka. Je tady snad všechno, co jsem chtěl jako dítě zažít - let (ukradenou!) vzducholodí, tajemné exotické kraje, prázdniny na opuštěném ostrově, setkání s kapitánem Nemem, boj s piráty, rodiče před soudem...samozřejmě v geniální Zemanově výtvarné stylizaci, která je opravdu nadčasová.(12.3.2008)

Jedna z nejlepších Zemanovek s výbornou režií a ztvárněním dvou prolínajicích se světů. Výborný dobrodružný příběh, který se rozjíždí už od začátku a nepustí do závěrečných titulků podkresluje chytlavá hudba, která ještě přidává na efektivnosti a větší atmosféře. Zeman je prostě nezapomenutelný národní umělec a spousta režisérů mu určitě musí závidět tu jeho neuvěřitelnou tvořivost.(4.11.2009)

• - Film získal celou řadu cen. Příkladem je první cenu dětské poroty v Rimini roku 1967 nebo Stříbrná siréna v Sorrentu roku 1969. (Ded@M@tes)

• - Snímek byl natočen na motivy románu francouzského spisovatele Julese Verna „Dva roky prázdnin“. (Ded@M@tes)

• - V titulkoch filmu je chybne uvedené meno Jan Bor, v skutočnosti sa herec volá Hanuš Bor (Tomáš). (Raccoon.city)