Jedna z nejlepších Zemanovek s výbornou režií a ztvárněním dvou prolínajicích se světů. Výborný dobrodružný příběh, který se rozjíždí už od začátku a nepustí do závěrečných titulků podkresluje chytlavá hudba, která ještě přidává na efektivnosti a větší atmosféře. Zeman je prostě nezapomenutelný národní umělec a spousta režisérů mu určitě musí závidět tu jeho neuvěřitelnou tvořivost.(4.11.2009)

Podle někoho je to jen film, který děti vystraší, než aby se jim to líbilo... Ale mě se to líbí strašně moc! :). Dávali to každé Vánoce a já jsem se celý rok těšila jen na to, jak zase budou dávat Vzducholoď. Příběh mě fascinoval, chtěla jsem prožít také něco takového (ovšem naštěstí jsem neměla prostředky ke zhotovení obrovské vzducholodě!). Po tomto úžasném zažítku jsem se rozhodla zhlédnout Barona Prášila a ani ten mě nezklamal. Někomu možná vadí ty barevné obrázky a zvláštní humor, ale tohle umění je naprosto jedinečné! Doporučuji!(17.1.2010)

Dobrodružný příběh několika chlapců, inspirovaný knihou J. Verna. Ten tajuplný a potemnělý příběh vyvolávající v duších dětí napětí a strach. Umně vytvořený film Karla Zemana ve mě tyto pocity vyvolával v dětství dokonale. Kolorování snímků má své kouzlo a tajemno je v nich obsaženo bezezbytku. Jistěže není vhodný pro ty nejmenší mrňata, ale již odrostlejší děti a mládež.(4.7.2007)

• mira.l

Já nikterak nezpochybňuju dílo Karla Zemana, chápu, že jeho filmy patří ke zlatému fondu naší kinematografie, je třeba si uvědomit, v jaké době a s jakými možnostmi tvořil, ale... když tady čtu, jak se tu všichni rozplývají, tak se mi zdá, že jsem asi nějakej divnej. Já to dokoukal s velkým sebezapřením. Mě přišla tahle směsice 2 roků prázdnin, 20 000 mil pod mořem (a možná by se v tom našel ještě kus nějaké jiné, "balonové" Verneovky) v kulisách tak umělých a primitivních, jako bych je maloval já, na hranici koukatelnosti. Odpad tomu nedám, ale víc jak jednu ze mě nikdo nevydyndá. Karla Zemana budu brát s úctou jako průkopníka žánru když ne ve světě, tak aspoň u nás, ale dneska jsme přece jenom někde jinde. Další jeho adaptace Verna snad ani stahovat nebudu.(17.7.2016)

UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ je ideální do dvojprogramu s CESTOU DO PRAVĚKU. Hlavní rozdíl mezi oběma filmy, které se (jako většina celovečerních zemanovek) odpichují od inspirace verneovkami - jeden k dinosaurům a druhý k úsměvně a romanticky nahlíženým počátkům letectví - je v prostoru, který je věnován jejich dětským hrdinům. Zatímco CESTA se plně soustředí na klučičí partičku a zcela rezignuje na jakékoli vedlejší postavy a vypravěčské linie, ve VZDUCHOLODI krade klukovskému dobrodružství značný prostor řada dospěláckých postav (podvodný a hrabivý majitel vzducholodi a jeho sličná asistentka, jí se dvořící mladý novinář, tajný agent s úsměvnými špionážními hračkami, rodiče kluků...) a jejich linek. A já osobně dávám přednost modelu CESTY. Film je pastvou pro oči a tasí spoustu roztomilých gagů a nápadů (moc se mi líbil úvodní soud s kluky s předešlým shrnutím klukovin, kterými lidstvo trpí od počátku světa), ale značně vázne, co se týče hloubky postav, děje a tempa vyprávění. Což je důvod, proč mě zemanovky vždy mírně nudí.(28.1.2017)

• - Film získal celou řadu cen. Příkladem je první cenu dětské poroty v Rimini roku 1967 nebo Stříbrná siréna v Sorrentu roku 1969. (Ded@M@tes)

• - Dobrodružstvo piatich pražských chlapcov malo byť pôvodne prvou časťou nerealizovaného päťzložkového cyklu filmov pre mládež, ktorý mal niesť názov Tajuplný svet Julesa Verna. (Raccoon.city)

• - Snímek byl natočen na motivy románu francouzského spisovatele Julese Verna „Dva roky prázdnin“. (Ded@M@tes)