• nascendi

Verneovky ma významne ovplyvnili, keď som chodil do základnej školy, mali vplyv na výber strednej školy aj na neskoršiu záľubu v sci-fi. Vynálezom zkázy som bol pri premierovom zhliadnutí nadšený a veľký obdiv k nemu mi vydržal až do súčasnosti, kedy sa k nemu pridal aj Čarodějův učeň. Napriek zmienenému obdivu som sa už pri Ceste do pravěku nervózne mrvil v kresle a ďalšie tri filmy Karla Zemana, vrátane tohto, znamenali u mňa sklamanie. Ukradená vzducholoď najmä preto, že sa príliš vzdialila od Verneoviek a oproti Vynálezu zkázy už v nej Karel Zeman nepriniesol prakticky nič nové, čím by opätovne prekvapil a zaujal. Navyše som mal často pocit, že je to na úkor kvality veľmi lacný film z recyklovaných materiálov.(17.12.2014)

Novináři ukrytí za sloupy podloubí: "Proč jste nedali svého syna včas do polepšovny?" Matka odpovídá výstřelem z pušky. Novináři: "Objevily se u něj sklony k zločinu již dříve? Matka po nich opět drsně pálí. Novináři: "Navštěvuje vaše rodina pravidelně bohoslužby?" Matka: "Huby nevymáchaný!", uleví si a dál pokrařuje ve střelbě... Tohle je u nás doma asi jedna z nejoblíbenějších pasáží. Nemá tenhle film kromě zemanovsky originálního krásného výtvarna i překouzelné a podivně aktuální dialogy?(28.5.2011)

Ukradená vzducholoď je opravdový dobrodružný film plný fantazie a filmového kumštu génia Českého filmu Karla Zemana žádne údajně dokonalé? digitálni hloupé triky ale především příběh a o to tu hlavně jde, Čestmír Řanda je jako vždy výborný a ostatní herci nezustavají pozadu, dnešní děti rozmazlené digi triky to už asi neocení ale právě estetická stránka filmu je bezchybná jako u všech Zemanových děl, nedám dopustit na tento krásný FILM. 100%(11.3.2012)

Podle někoho je to jen film, který děti vystraší, než aby se jim to líbilo... Ale mě se to líbí strašně moc! :). Dávali to každé Vánoce a já jsem se celý rok těšila jen na to, jak zase budou dávat Vzducholoď. Příběh mě fascinoval, chtěla jsem prožít také něco takového (ovšem naštěstí jsem neměla prostředky ke zhotovení obrovské vzducholodě!). Po tomto úžasném zažítku jsem se rozhodla zhlédnout Barona Prášila a ani ten mě nezklamal. Někomu možná vadí ty barevné obrázky a zvláštní humor, ale tohle umění je naprosto jedinečné! Doporučuji!(17.1.2010)

Klukovská romantika, dobrodružství a fantazie v konfrontaci se světem dospělých. Ten reprezentují falešná morálka, pokrytectví ("To nemůžeme otisknout. Nejsme bulvární plátek."), mocichtivost, chamtivost nebo mentorská povýšenost. Výtvarně jde jako obvykle o mimořádný zážitek plný originálních triků. Nechybí ani humor, báječná je scéna se žralokem: "Neboj se, kamaráde, třeba to ani není žralok." 90%(22.1.2011)

• - V titulkoch filmu je chybne uvedené meno Jan Bor, v skutočnosti sa herec volá Hanuš Bor (Tomáš). (Raccoon.city)

• - Dobrodružstvo piatich pražských chlapcov malo byť pôvodne prvou časťou nerealizovaného päťzložkového cyklu filmov pre mládež, ktorý mal niesť názov Tajuplný svet Julesa Verna. (Raccoon.city)

• - Film získal celou řadu cen. Příkladem je první cenu dětské poroty v Rimini roku 1967 nebo Stříbrná siréna v Sorrentu roku 1969. (Ded@M@tes)