VOD (1)

Historie jedné loupeže v českém kriminálním filmu o ukradeném milionu a cestě, která vedla k dopadení lupičů. Lupiči ukradli z družstevní dodávky milion korun! Zlodějská banda se však nepohodne a tak není jisté, kde peníze skončí... (oficiální text distributora)

honajz

Být to parodie, prosím, neřeknu ani popel. Ale jestli tohle někdo myslel vážně? Vysmívám se tuposti pachatelů a poldů v nekonečném nováckém seriálu Specialisté, ale koukám, někdo tu tupost chování postav uvedl do děje už daleko, daleko dřív. Asi nejpitomější loupež, jakou jsem kdy viděl, asi nejpitomější schování peněz, asi nejpitomější chování recidivistů (!) po loupeži, hlavně všude ukazujte, že máte prachy, že?, do toho komická figurka kapsáře, a nakonec stejně policistům pomůže udání, jinak by sami skončili na jednom z té party. Proč tam postava Töpfera prováděla všechny ty kejkle, to jsem taky nepobral. A chvílemi to vypadalo, jako že někdo vystřihl kus filmu - třeba u toho přenesení pneumatiky nebo závody a náhle auto na krajnici. A ta trapná hra, kdo byl ve shořelém autě, vždyť to celou dobu bylo jasné... Navíc hudba na prd, Štaidl se moc nepředvedl, kamera furt zoomuje z oken, aby byla vidět Praha, a to i u mimopražského JZD, takže hvězdu dám za tehdejší Prahu a nonstopáč U zeleného stromu, dej mu Velký Výčepní věcnou slávu... ()

MickeyStuma

*Historie jedné loupeže v českém kriminálním příběhu o ukradeném milionu a cestě která vedla k dopadení lupičů.* Taková je ve zkratce informace o příběhu knižní předlohy tohoto snímku pod stejnojmenným názvem autor Ivana Gariše, což je pseudonym Antonína Prchala, který, jak je již dnes známo, působil coby agent Státní bezpečnosti. Psaní knih a scénářů by se dalo označit jako jeho vedlejšák. Takže vlivem své profese a tím zkušeností moc dobře věděl o čem psal. A co si budeme povídat, zrovna tento příběh nemusí být zatracován pouze kvůli autorovi či době vzniku. Přepadení auta převážející peníze se stává v jakékoliv politické době. Snímek z konce sedmdesátých let, který, byť má na sobě spoustu škraloupů, je plně shlédnutelný i dnes. I přes normalizační atmosféru je kriminalistický koncept plně podmanivý a svou kriminalisticky takřka dobrodružnou náturou předčí i mnohé snímky současné stejného žánru. Přepálit v akci to samozřejmě tvůrci nemohli, neboť platilo nařízení, že se filmy v žádném případě nesměly podobat těm západním. Herci do svých rolí dali ohromné množství přesvědčivosti, z nichž nejvíce vyčnívá Josef Vinklář. Ten jeho zločinecký charakter mu opravdu doslova kouká z očí. Kriminální příběhy na rozdíl od detektivek mají tu zvláštnost, že je od samého začátku znám pachatel a my diváci tak pouze sledujeme počínání, v tomto případě, Státní bezpečnosti ve snaze pachatele dopadnout. Roušku napětí snímek obsahuje a určitou kriminalistickou filmovou podívanou zrovna tak. ()

Wacoslav1

Mno známá nekompromisní Unínská loupež která údajně posloužila jako námět pro tento film by si zasloužila lepší zpracování. Tohle je jenom průměrná kriminálka s nepříliš zajímavými postavami a jedním jakž takž solidním zvratem na konci. Stejně jsem nejvíc fandil charismatickému Jelínkovi aby s těmi nevýraznými policajty vychcal i když je jasný, že před půlnocí si přijde akorát tak pro klepeta.50% ()

Drom

Na začátku to vypadalo docela dobře, pěkně vymyšlená loupež, obstojně zpracované... a pak to postupně rozbředlo jako zmrzka na sluníčku, zájem se vytratil a ke konci mi bylo docela jedno, jestli před půlnocí přijde Santa, průjem nebo šílenství. Film jsem viděl před několika dny a když si ho tak vybavuju v hlavě, tak je to jasně klesající křivka od poměrně jasných vzpomínek na začátku až po chabé a útržkovité výjevy ke konci, který mě až skoro nudil. Docela škoda, že se zpracování takhle vymklo, protože loupež to byla fikaná a vážně to vypadalo nadějně. Ale něco se bohužel nepovedlo. Ne, nebyla to neomylná Veřejná bezpečnost... ()

Untentrauer

Mojí radost z tak skvěle obsazeného filmu postupně vystřídalo vyloženě zděšení, nad tím, jak se dá potencionální skvěla kriminálka zmrvit propagandistickou mašinérií. Švorc - obrovský komunista, kterému to stříká z huby je prostě krajně nesympatický a protivný člověk na kterého se nedá koukat. Další obrovskou chybou, nad kterou jsem pouze kroutil hlavou je naprosto shazující způsob, jakým policisté přijdou na stopu zločincům. I kdyby to bylo podle skutečnosti, tak divák prostě nechce vidět, jak je to snadné. Vzhledem k obsazení jsem čekal mnohem víc. Je to obrovská škoda a naprosto promrhaný talent a potenciál, ale aspoň dává na srozuměnou, že ani spousta dobrých herců kvalitu neudělá. ()

• Snímek byl natočen podle skutečné události. (hippyman)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe 8 a Bezděkove. (dyfur)
  • Filmaři točili v dobových reáliích typických pro "galérku", například v baru Marica. V záběrech se proto někdy objevily i skutečné postavy, například "hraběnka", legendární postava z Malé Strany, o které se tvrdilo, že je skutečně bývalou hraběnkou. Pro mnohavrstevný makeup byla nepřehlédnutelnou. (sator)