Historie jedné loupeže v českém kriminálním filmu o ukradeném milionu a cestě, která vedla k dopadení lupičů. Lupiči ukradli z družstevní dodávky milion korun! Zlodějská banda se však nepohodne a tak není jisté, kde peníze skončí... (oficiální text distributora)

honajz

Být to parodie, prosím, neřeknu ani popel. Ale jestli tohle někdo myslel vážně? Vysmívám se tuposti pachatelů a poldů v nekonečném nováckém seriálu Specialisté, ale koukám, někdo tu tupost chování postav uvedl do děje už daleko, daleko dřív. Asi nejpitomější loupež, jakou jsem kdy viděl, asi nejpitomější schování peněz, asi nejpitomější chování recidivistů (!) po loupeži, hlavně všude ukazujte, že máte prachy, že?, do toho komická figurka kapsáře, a nakonec stejně policistům pomůže udání, jinak by sami skončili na jednom z té party. Proč tam postava Töpfera prováděla všechny ty kejkle, to jsem taky nepobral. A chvílemi to vypadalo, jako že někdo vystřihl kus filmu - třeba u toho přenesení pneumatiky nebo závody a náhle auto na krajnici. A ta trapná hra, kdo byl ve shořelém autě, vždyť to celou dobu bylo jasné... Navíc hudba na prd, Štaidl se moc nepředvedl, kamera furt zoomuje z oken, aby byla vidět Praha, a to i u mimopražského JZD, takže hvězdu dám za tehdejší Prahu a nonstopáč U zeleného stromu, dej mu Velký Výčepní věcnou slávu... ()

Schlierkamp

Československé krimi o vyšetřování loupeže, v níž trojice pachatelů odcizila milion korun při převozu dodávkou z družstva do banky. Zajímavé na tomto snímku může být sledování psychologie postav lupičů (J. Vinklář, J. Bruder, T. Töpfer) jednak mezi nimi samými, a jednak vztahy mezi organizátorem této pečlivě naplánované akce (R. Jelínek), spojkou (R. Vrchota) a zbytkem zlodějské bandy. Sotva ukradený obnos uschovali pro pozdější využití, začaly dle očekávání mezi pachateli neshody, v nichž vynikal netrpělivý a prchlivý násilník T. Töpfer. Kriminalistickou složku představuje major Bárta v podání neznámého a nevýrazného V. Švorce, náčelník I. Prachař a poručík L. Mrkvička. Z výše jmenovaných herců svým uměním vysoko vyčníval J. Vinklář, výborný představitel podobných typů agresivních recidivistů, jenž se před policií skrýval v budoáru své filmové i životní družky I. Deváté, do té doby, než ho ze strachu udala bezpečnosti. Následující nevěrohodné zatčení tohoto zločince ústí do závěrečné části filmu, jež mě osobně dostatečně neuspokojila. Divácky zajímavě působila automobilová honička, v nichž se vedoucí gangu Jelínek ve Škodě 105 a Vrchota v Ladě 1500 snažili vzájemně vytlačit ze silnice. Zajímavou roličku výřečného celoživotního kapsáře dostal J. Hálek. Z celkového pohledu se obávám, že tento snímek nevybočuje z řady Brynychových průměrných filmů, zejména jeho nepovedený a překotný závěr, s nimiž měl, pokud si dobře vybavuji, pan režisér vždy problém, sráží jeho hodnocení i význam. ()

Big Bear

Nudná socialistická detektivka se slušným začátkem a naprosto pitomým koncem. Hlavní kriminalista ztvárněný Václavem Švorcem se při zapeklitých detekivních rébusech tváří vždy zadumaně, mhouří tu jedno oko, tu druhé což ve výsledku vypadá, že je opakovaně postihován mrtvičkou. Ruda Jelínek je zde mimořádně vidět v roli uhlazeného záporáka a znalce známek k tomu. Z filmu jsem cítil zřejmou snahu natočit něco akčního, ale je to takové upatlené socialistické nedodělané cosi. Noční slibně vypadající honička nakonec vyšumí do ztracena, stodváca padá do noční propasti už hořící a navíc jsou dole v záběru vidět světla štábu :-). Eh... Sladké je prý dobré na nervy, tak prosím dvě rakvišky se šlehačkou! * * ()

MickeyStuma

*Historie jedné loupeže v českém kriminálním příběhu o ukradeném milionu a cestě která vedla k dopadení lupičů.* Taková je ve zkratce informace o příběhu knižní předlohy tohoto snímku pod stejnojmenným názvem autor Ivana Gariše, což je pseudonym Antonína Prchala, který, jak je již dnes známo, působil coby agent Státní bezpečnosti. Psaní knih a scénářů by se dalo označit jako jeho vedlejšák. Takže vlivem své profese a tím zkušeností moc dobře věděl o čem psal. A co si budeme povídat, zrovna tento příběh nemusí být zatracován pouze kvůli autorovi či době vzniku. Přepadení auta převážející peníze se stává v jakékoliv politické době. Snímek z konce sedmdesátých let, který, byť má na sobě spoustu škraloupů, je plně shlédnutelný i dnes. I přes normalizační atmosféru je kriminalistický koncept plně podmanivý a svou kriminalisticky takřka dobrodružnou náturou předčí i mnohé snímky současné stejného žánru. Přepálit v akci to samozřejmě tvůrci nemohli, neboť platilo nařízení, že se filmy v žádném případě nesměly podobat těm západním. Herci do svých rolí dali ohromné množství přesvědčivosti, z nichž nejvíce vyčnívá Josef Vinklář. Ten jeho zločinecký charakter mu opravdu doslova kouká z očí. Kriminální příběhy na rozdíl od detektivek mají tu zvláštnost, že je od samého začátku znám pachatel a my diváci tak pouze sledujeme počínání, v tomto případě, Státní bezpečnosti ve snaze pachatele dopadnout. Roušku napětí snímek obsahuje a určitou kriminalistickou filmovou podívanou zrovna tak. ()

Untentrauer

Mojí radost z tak skvěle obsazeného filmu postupně vystřídalo vyloženě zděšení, nad tím, jak se dá potencionální skvěla kriminálka zmrvit propagandistickou mašinérií. Švorc - obrovský komunista, kterému to stříká z huby je prostě krajně nesympatický a protivný člověk na kterého se nedá koukat. Další obrovskou chybou, nad kterou jsem pouze kroutil hlavou je naprosto shazující způsob, jakým policisté přijdou na stopu zločincům. I kdyby to bylo podle skutečnosti, tak divák prostě nechce vidět, jak je to snadné. Vzhledem k obsazení jsem čekal mnohem víc. Je to obrovská škoda a naprosto promrhaný talent a potenciál, ale aspoň dává na srozuměnou, že ani spousta dobrých herců kvalitu neudělá. ()

• Filmaři točili v dobových reáliích typických pro "galérku", například v baru Marica. V záběrech se proto někdy objevily i skutečné postavy, například "hraběnka", legendární postava z Malé Strany, o které se tvrdilo, že je skutečně bývalou hraběnkou. Pro mnohavrstevný makeup byla nepřehlédnutelnou. (sator)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe 8 a Bezděkove. (dyfur)