Duch

• Československo

Duch

Drama / Romantický / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 127 min

Jeden z mála filmu, který mně velice okouzlil! Krásný a silný příběh. Ten příběh je jednoduchý ale jak se říká: V jednoduchosti spočívá krása, tak Duch to jen dokazuje. V tomto snímku jsem našel všechny žánry, co mám rád. Drama, romatinku, komedii a thriller. A každý tento žánr je vymazlený do posledního detailu. Patrick Swayze měl ve své herecké kariéře jen tři takové životní role. Jednoznačně ve filmu Hříšný tanec. Určitě ve filmu Bod zlomu. A tím třetím je právě Duch. Jeho výkon je přesvědčivý ale mohl by udělat více obličejů. Krásná Demi Moore je též výborna ale nejlepší tahem v hereckém obsazení byla každopádně excelentní Whoopi Golbergová, na jejíž výkon do smrti nezapomenu. A ty její hlášky. No skvost. Nikdy bych nečekal, že Jerry Zucker, natočí něco s vážného. A za to si zaslouží úctu. Málem bych zapomněl na nádhernou písničku " Unchained Melody ", jenž přidává na té romantičnosti. Jeden z nejlepších a nejkrásnějších romantických filmů, co jsem kdy viděl!!!(28.12.2007)

V "Duchovi" sa stretli traja známi hollywoodski herci - Patrick Swayze, Demi Moore a Whoopi Goldberg, pre ktorých sa stal tento film vrcholom ich hereckej kariéry. Svoje úlohy tu zvládli na výbornú. Duchársky thriller, na ktorý sa nezabúda. Romantická dráma, ku ktorej sa rád vraciam. Tento snímok bol ocenený dvoma soškami Oscara. Jednu získala Whoopi Goldberg za výkon herečky vo vedľajšej úlohe a druhá bola poctou za najlepší pôvodný scénar. "Duch" je vyváženou kombináciou romantického filmu, krimi thrilleru a mystickej drámy. *****(31.1.2008)

Vidět tuhle romanticky smutnou komedii někdy před deseti lety, byla bych asi nadšenější. Při mém současném dospěláckém cynismu už sladkobolný příběh Patricka Swayze a Demi Moore neměl moc velkou šanci ohromit, a přestože nepatřím k odpůrcům Whoopi Goldberg, v tomhle filmu mi její přehnaná gestikulace, pitvoření a hlasité pokřikování lezlo na nervy. Na svou dobu byl "Duch" jistě slušný nadprůměr s dobrými efekty i hereckými výkony, ba ani ten scénář není vyloženě špatný... Chápu vysoká hodnocení, ale já už jsem to jednoduše viděla příliš pozdě, kouzlo je pryč. 66,6%(27.4.2009)

Hned na začátku musím napsat, že když jsem Ducha viděl poprvé, stal se pro mě nezapomenutelným zážitkem. Scénář je bezchybný a hudba byla zkomponována také na jedničku. Ztvárnění posmrtného "nebe" a "pekla" bylo skutečně nadpozemské. Herecké výkony stojí také za zmínku, bez Whoopi Goldberg si tento snímek nějak nedokážu představit (Oscara dostala naprosto zaslouženě a český dabing Jany Andreskové je famózní), přesvědčiví byli i Patrick Swayze a Demi Moore (u této postavy mi vadil český dabing - nevím proč) a ztvárnění záporné role pěkně nervózního Tonyho Goldwyna taky budí pozornost. Filmu nechybí ani romantika, vtip a tajuplná atmosféra...(15.9.2007)

Jeden z nejúžasnějších filmů jak jsem měl kdy tu čest vidět. Demi More, Whoopi Goldberg a Patrick Swayze svoje role zvládli velmi dobře. Scéna v metru kdy se Swayze snažil naučit se hýbat s věcmi byla super.Obzvlášť ta další duchařská existence co tam s ním byla. Ten chlapík měl fakt hodně odpudivý kukuč.Akce, napětí, vtip a romantika.Opravdu mistrovský kousek.(1.5.2012)

• - Spoiler: V scéne, keď Carl sedí za počítačom po tom, čo bolo jeho konto vybielené, na stole pri Carlovom počítači je zreteľne viditeľný pohár s vodou. Keď okolo neho prefrčí prázdna stolička (Sam ho straší) a znova sa zahľadíme na Carlov stôl, pohár s vodou je preč. (martin1m2)

• - V scéne, keď Carl naháňa Molly a Oda Mae, kričí: ,,Molly, ona je zlodejka!"  Povie aj ďalšie dve vety, avšak jeho pery sa vôbec nepohybujú. (martin1m2)

• - Režisér Jerry Zucker chtěl do hlavní mužské role obsadit kohokoliv jiného, než Patrika Swayze, zdá se. Než ho pozval na konkurs, nabídnul roli Sama Wheata Tomu Hanksovi, Tomu Cruisovi, Kevinu Baconovi, Harrisonu Fordovi a Alecu Baldwinovi. Nakonec se nechal autorem scénáře přemluvit k vyzkoušení Patrika Swayze. Po první zkoušce byl režisér nadšený. (don corleone)