Podobenství mají v české kinematografii dávnou tradici (připomínám aspoň Němcův snímek O slavnosti a hostech), ale ne všechny pokusy zhostit se podobenství dopadly úspěšně. Patří mezi ně i Masseba, kterou režíroval Miloš Zábranský. Měla dvojnásobnou smůlu: jednak rozhodně nepatří mezi díla srozumitelná a jasná, příliš podléhá vnějším efektům, jednak byl připravován ještě na sklonku komunistického režimu, avšak do kin uveden až po jeho pádu. Veškeré dosud odvážné jinotaje tím pádem ztratily na své závažnosti. Masseba se odehrává v tajemném podzemním městě, kde přežívá neznámá civilizace s krutými rituály násilí a teroru. Když se jeden mladý muž pokusí prchnout, ocitne se v centru pronásledování. Modelová situace je však rozehrána příliš prvoplánově, s hereckými výkony zbytečně přepjatými. (oficiální text distributora)

Endyis

Může mi někdo dopíči srozumitelně vysvětlit proč se distributor pouští do filmový kritiky?? On má snad film objektivně uvést, nikoliv hodnotit, to je snad schopen sám divák či k tomu určení publicisté. Už podruhé jsem se s touhle nesmyslnou krávovinou setkal. Snad oficiální text distributora má být zčásti trošku filmový promo a nikoliv zaujatá kritika, proč pak ti idioiti tedy film vydávají??? Je jen vidět, jak se tím to stádo lidí nechá ovlivnit a dle toho hodnotí, pač tento film vůbec není špatný. Přemýšlejte!!! ()

brooklyn73

Skvele natocene.Pusobiva muzika.Herci se pohybuji velice pomalu a to jeste vice vytvari atmosferu filmu.Nevidel jsem u nas natocene neco podobneho.Vlastne od zacatku musime premyslet co se vlastne ve filmu deje a o co jde ,nikdo nam nic nevysvetli.Zajimava ,skoro posledni scena kdy se dva perou a jini dva z party si to rekneme klidne tak " rozdavaji spolu ze zadu na stojaka " a vicemene nejevi zajem jak dopadne boj kde jde o zivot. ()

Dlubal David

Na tento film jsem se hodně těšil a byl jsem strašně zvědav, jak mě osloví nebo neosloví a zda se mi bude líbit. (■) Hned v úvodu mého komentáře musím konstatovat nebo spíš upozornit, že toto filmové dílo je velmi těžce stravitelné a pro toho, kdo zrovna nevyhledává avantgardní umění, nezávislé filmy, surrealistickou literaturu a symbolismus, tak bude tento počin takříkajíc brutální nudou. Komunikace s divákem je daleko více nonverbální a velmi často je ukolébáván do jemného transu zvukem pomalu dopadajících rukou na bubny. (■) Ve filmu není de facto žádný příběh a děj je tak těžkotonážní, že v některých scénách máš pocit, že se film téměř zastavil nebo že s Tvým projektorem je něco v nepořádku. (■) Ve filmu se mnoho nemluví. Nejčastější věta, respektive souvětí, které tu uslyšíš nejvícekrát je: "Jediným štěstím v tomto vesmíru je padat z okna. Neboť šťastný je ten, komu aspoň na chvíli svět se jeví jiný." A přesně toto vystihuje onu hustou a tíživou atmosféru, která se na Tebe snese hned od počátku a drží Tě v šachu až do úplného konce, kdy jen vyjeveně hledíš a říkáš sám sobě, zda je to opravdu už konec. (■) Karel RODEN, který tu hraje jednu ze dvou hlavních postav, mi nikdy nijak zvlášť jako herec k srdci nepřirostl a ani po snímku Masseba tomu není jinak. Naopak Václav POSTRÁNECKÝ, který mi byl již od dětství sympatický a většinou jsem jej znal jako kladnou postavu nebo z komedie, tak zde, kde hrál kápa vyvrhelů, mě velice mile překvapil a musím se přiznat, že jeho by mě do této role ani ve snu nenapadlo obsazovat, co naplat, po dokoukání a tříminutovém tichu, kdy jsem si to ještě nechával uležet v hlavě, jsem musel konstatovat, že ta role mu absolutně sedla a neumím si nikoho jiného v této postavě představit. Nemohl jsem si nevybavit podobné pocity, které jsem měl, když jsem se poprvé díval na Spalovače mrtvol (1968), kde vyšinutého hlavního záporáka hrál Rudolf HRUŠÍNSKÝ nejst.. Jeho ztvárnění KOPFRKINGLa mi přišlo natolik reálné, že v tu chvíli jsem mu na sto procent uvěřil, že je oním pošahancem a považuju to za jeden z jeho nejlepších filmových počinů vůbec. Vraťme se ale zpátky do Masseby. V první chvíli jsem pana POSTRÁNECKého nepoznal, protože měl vyholenou špičku čela a vlasy ulízané dozadu a byl tak zvláštně namaskovaný a až po chvíli jsem v něm poznal jeho samotného, ovšem s korpulencí, kterou má až nyní v pokročilém věku, takže jsem fakt čuměl jako puk. (■) Další postavou, která mě překvapila, byl pošuk Pavel, přicmrndávač a kápův pochop ztvárněný Vladimírem MARKEM. (■) Vizuálně je tento snímek hodně zajímavý, ale člověk mu musí odpustit i někdy dost ledabyle a papundeklově vypadající dekoraci, kulisy a rekvizity. (■■■) (R) [95/100]. ▪ (K) [90/100]. ▪ (V) [88/100]. ▪ (♫) [70/100]. ▪ (H) Václav POSTRÁNECKÝ [95/100]. Karel RODEN [68/100]. Vladimír MAREK [85/100]. Radan RUSEV [80/100]. Jana RIHÁKOVÁ-DOLANSKÁ [70/100]. Miloslav ŠTIBICH [60/100]. (■) (E) Haze (2005)Caligola (1979)Valerie a týden divů (1970)À ma soeur! (2001)Spalovač mrtvol (1968)Hlídač (1970)Kaosu (1999)Šílení (2005)Rokugatsu no hebi (2002). (■■■) (Č) 1 (■) (1) {Neděle, 11-X-2015; 22:13; Doma; PC.}; 720 x 324p; ))(( (v původním znění). [94/100]. (■■■) (csfd) JARDAHONDAMickeyStumabrooklyn73topitroufalkaJFL. (■■■) (C) [94/100]. () (méně) (více)

Heroine

Vidím v tom podobenství, které to mělo znázornit. Přesto se to ale moc nepovedlo. Za prvé, rok '89 je přeci jen trochu moderní doba, pro takovou vykopávku, a potom, některé věci se přeci jen dají vymyslet nápaditěji, než že se postavy svlíknou a naskáčou pod vodopád. ()

MickeyStuma

Snímek je velmi složitým stylizovaným filozofickým podobenstvím. Příběh se odehrává v neurčitém čase. Možná před naší civilizací, možná po jaderné katastrofě. Odcizený svět bez morálky a lidských vztahů. Náboženství ovládající trestuhodnou slabost měnící se v rituály jakoby inspirovány z dávných civilizací. Betónový labyrint jako domov, podivné veselice a hřích. Hřích tak těžký, že donutí dva mladé lidi uniknout do krajiny kamene a ničeho, aby se pod vodopádem křišťálové vody z něho nakonec smyli. Kdo obrazovou stylizaci pochopí má neskutečně navrch. Je to art či něco jiného? Těžko odhadnout. Především se snímek jeví jako určený pro velmi náročného diváka, tudíž ne pro každého. Velmi obdivuhodný počin. ()

Marfab odpad!

co to proboha je za úchylárna.rodena mám v oblíbených ale k čemu tady se propůjčil to jen valím oči.postránecký je tady jako teplý vůdce dementní bandy v podzemí.no to snad ne. ()

Igy007

Teprve v současné zrůdné době nabyl tento film opravdové aktuálnosti. A jak je vidět i dle zdejších hodnocení, není každému dáno ho pochopit. ()

RexT odpad!

Běžnému divákovi určitě nedoporučuji. Nalákán plakáty před kinem jsem čekal nějaký příběh z dávné minulosti, ale místo toho - podivné scény z jakéhosi skalního města. Hlavním motivem je shazování vytipovaných obětí přivázaných na laně, někdy je vytáhnou zpět, jindy ne ... Možná ne v minulosti, ale, nedej bože, v relativně blízké budoucnosti. Příběh, je-li vůbec nějaký, v podstatě nesrozumitelný. Boj o své místo ve skupině, která se však nakonec vrátí ke starým zavedeným pořádkům. Zvláštností filmu, jen kvůli které jsem nakonec vydržel v kině až do konce, je naprostý nedostatek slov. Když jsem asi po deseti minutách odhadl jejich předchozí počet snad na patnáct, zaujalo mi to a počítal je až do konce filmu. Je to již dlouho, ale myslím, že jsem skončil tak maximálně na sedmdesáti - již si nepamatuji, zda v tom jsou i citoslovce, ale asi ano! Nezbývá, než se ptát, co tím chtěl básník říci. Ale když se podívám na zdejší hodnocení, zdá se, že i tento film svou cílovou skupinu našel. U mě by však určitě kandidoval na ty nejspodnější příčky, ještě že tehdy bylo kino docela levné, dnes bych byl znechucený daleko víc. A televizi bych přepnul nejpozději za 1/4 hodiny. ()

JARDAHONDA

Film se odehrává v neurčeném čase, možná ještě před naší civilizací, možná po jaderné katastrofě. Zachycuje bezútěšně studený, odcizený svět, v němž přestala existovat morálka i síla mezilidských vztahů, kde zlo v člověku se neustále dere na povrch a jen velice těžko se překonává. Cit je tu trestuhodnou slabostí a kniha největším nebezpečím. Tvůrci se v detalilech, použitých rekvizitách i originálních rituálech nechali inspirovat nejrůznějšími dávnými kulturami, jež dohromady s prvky současnosti a fantazie vytvářejí futurologické memento. ()