Kde zpívají raci

• USA Where the Crawdads Sing (více)

Úchvatný, tajemný příběh podle úspěšného knižního románu „Kde zpívají raci“ vypráví o Kye, opuštěné dívce, která až do dospělosti vyrůstala sama v nebezpečných mokřinách Severní Karoliny. Celé roky se šířily po Barkley Cove historky o „dívce z mokřin“, které izolovaly strohou a odmítavou Kyu od místní komunity. Když se v Kyině životě objeví dva přitažliví mladíci z města, začne se novému, neznámému světu otevírat. Jenže ve chvíli, kdy jednoho z nich najdou mrtvého, ji komunita bez váhání označí za hlavní podezřelou. Případ se začne rozvíjet, je stále nejasnější a hrozí, že budou odhalena mnohá tajemství, pohřbená v mokřinách. (Falcon)

futislav

Jedna hvězda za krásnou přírodu, druhá za výborný výkon hlavní hrdinky, třetí za scénář a čtvrtá za konec, který asi nikdo nečeká. Celou dobu se to tváří, jako klasická červená knihovna, ale konec tomu dá další rozměr. Je pravda, co už tady psalo více lidí, že jedna věc působí poněkud rušivě. A to, když je hlavní hrdinka žijící uprostřed divočiny v domě připomínajícím srub stále čistá a nažehlená. Ale nešť, je to vada na dokonalosti u spousty nejen amerických filmů. Je spíše zarážející, že se z toho tvůrci nepoučí a dál nechávají vystoupit z močálu či vody postavu, která je na dalším záběru suchá a čistá. ()

baner

To bol naj film roku..krásny, výpravný, príbehový a jemný. Podobné filmy su už veľkou vzácnosťou.Ďakujem za úžasný zážitok. Je to film, ktorý si budem púšťať v časových odstupoch dlho, veľmi dlho. Daisy si kráľovná ❤️milujem ťa Dávam 100 za príbeh 100 za herecké výkony 100 za hudbu 100 za kameru 100 za originalitu 100 za romantiku na tak neočakávanom mieste 100 za príjemnú detektívku 100 za pocit vo mne čo film zanechal 100 za herecké výkony 100 za pierka všade zatúľané Spolu 1000% ()

Chicharron

Romantika s detektivní zápletkou, sice chvílema tam bylo už té romantiky přespříliš, ale neusnul jsem, což se mi jinak u nudných filmů stává. Výborné lokace a kamera, slušná zápletka, sympatická hrdinka a nečekané rozuzlení nakonec. Za mne výborný film. ()

Jovansee

Řekla bych, že mám ráda asi jakýkoliv film o divných introvertech, protože mám ráda takové lidi i ve skutečnosti. Knihu jsem nečetla, takže mi konec tohoto příběhu vyrazil dech. ()

Signore

Subjektivně 2/5. I když je film zdánlivě "věrnou" adaptací předlohy, selhává přesně v tom, v čem je kniha (podle mého) naopak velmi silná (a to v postupném, velmi pozvolném a velmi rafinovaném vyprávění založeném na originálním pozvoleném setkávání chronologicky nejmladší a nejstarší části děje), v důsledku čehož se celá zápletka stává vlastně velmi nevěrohodnou, a vše jakž takž zachraňuje pouze kamera, dobře obsazená Daisy Edgar-Jones a skvělý David Strathairn. ()

darkchipmunk

Předlohu jsem nečetla. Na mě moc melodramatický. Melodramatický, jak kdyby film točili v 90. letech. Mám s tím osobní problém - jsem vysazená na příběhy, kde se ubližuje ženám (nasírám se). Pokud se teda potom neseberou a nepověsí ty chlapy za koule do průvanu, pardon my french. Jenže to bychom byli v jiném žánru... Daisy Edgar-Jones dobrá. Jo a byl tam ten týpek z Trojúhelníku smutku. Sonda do života introvertů aneb před lidma je někdy fakt lepší se schovat. Plné pochopení. Co nechápu, je, že si sourozenci vzájemně nepomohli. A že se později nehledali. Weird. ()

JB001

Knižní předlohu neznám, nicméně film se mi celkem líbil. I herecký výkon hlavní představitelky.  Červená knihovna ovšem není můj cup of tea. Na rozdíl od manželky jsem u toho ale neusnul. Takže vážení přátelé ano. Vidět se to dalo, ale jednou a dost. ()

Thalin

Už kniha mi přišla dost přitažená za vlasy a autorka si život v bažině zromantizovala, jak to jen šlo. Příběh v mnoha ohledech postrádá logiku a je velice naivní. Kyu opustí údajně milující matka i všichni sourozenci a nechají ji na pospas ožraleckému agresorovi. Povedená rodinka, ale budiž. A malá holčička se pak následně musí naučit sama přežít v bažině. Na šestiletou holku teda dost výkon. A to nepočítám její geniální tvůrčí schopnosti, které postupně získá a vyroste z ní čistá, zdravá a vzdělaná osoba, i když z bažin sotva vystrčí nos a má sotva co jíst. Pohádka na entou, ale něco autorka postavě dát musela, když už ne hluboký charakter.  Celkem tu chybí ta knižní atmosféra bažin, která byla aspoň  knize nějak poutavě popsaná. Z filmu to působí, jako vlastně ideální dovolenkový letovisko, kde by chtěl v domečku u vody žít každý. Sama zápletka není nijak propracovaná a už v knize mi od začátku bylo jasné, jak to asi bylo a celé to rozuzlení bylo dost chabé i ve filmu. Když už ale nic, tak herečka zvládla dobře zahrát tu poplašenou holku, která je zvyklá žít pořád venku a s lidmi se prakticky nestýkat. Ale ani to už nevyrovná jinak prázdný příběh s nádechem červené knihovny, který se to snaží zachránit dramatem u soudu. Zkrátka takový neslaný nemastný a velice naivní průměr a rádoby romance s lehkou detektivní zápletkou. Která je navíc upozaděná a stejně, jako kniha, se neobtěžuje vysvětlit pár dost zásadních faktů ohledně vraždy. Rozhodně nic, z čeho by si člověk sedl na zadek. Ale to není ani kniha,  která jen dostala obří reklamu, ale odpovídající obří příběh tomu chybí. ()

Miky191

Výborné filmové spracovanie uznávaného bestselleru. Áno, občas je vidieť nižší rozpočet, herci sú ale výborní, znalosť knižky nie je vôbec nutná. Veľmi milé prekvapenie. Nenechajte sa odradiť zlými recenziami. 4,5/5 ()

MatoPalkes

Pustené len kvôli Daisy Edgar-Jones, knihu som nečítal. a už sa ani nechystám Príbeh priemerný, bažina príliš romanticky podaná, určite by som tam nebýval. Záver potešil a vytiahol to aspoň k priemeru. ()

Moco

Tvůrci snímku Kde zpívají raci ho do kin posílají jako romantické drama, ale při bližším pohledu je jasné, že hodnotit ho pouze jako romantické drama nebude stačit. Je to proto, že má několik vrstev a rozvíjí více než jedno tématické vlákno. Na jedné straně ukazuje harmonii a krásu přírody a také to, jak může těžce zkoušená lidská duše v přírodě nalézat útočiště, krásu, smysl a svoji vlastní rovnováhu. Na druhé se řeší rovina morálky a víry. Autoři kombinují několik filosofických a náboženských pohledů na život a samotné základy morálních hodnot. Více k filmu zde. ()

lubino89

Veľmi pôsobivý film. Napriek tomu, že Taylor Swift vôbec nemusím, jej pieseň so záverečnými titulkami dotvorila záver filmu. Z kina som odchádzal spokojný. Hlavná predstaviteľka veľmi sympatická, celý čas jej držíte palce a súcitíte s ňou. Počas sledovania mi asi dvakrát mi napadlo "Čože? Prečo sa to neriešilo,", ale musel som si povedať, že ide o fikciu a autorkinu predstavu (aspoň myslím, knihu som nečítal) a nie skutočný príbeh. Prostredie bažín nádherné a zároveň strašidelné. David Strathairn skvelý. Miestami som mal pocit, že je film zo súčasnosti a len občas sa do toho primiešalo niečo zo 60. rokov. :) ()

timush

Dušu pohládzujúci zážitok je tento film. Knihu som čítala dávnejšie, ale nie dosť dávno, aby som si nepamätala všetko, čo bola aj škoda trošku:) Myslím, že nikto neoľutuje, keď si najprv pozrie film a až potom prečíta knihu na doplnenie podrobností. Vo filme je ale naozaj všetko kľúčové zachytené. Atmosféra zodpovedá knihe, herecky aj réžiou zvládnuté na jednotku. Celé je to podčiarknuté titulnou piesňou Taylor Swift. ()

vinson003

73 % - muzu rict, ze nejvic jsem mel rad tu jeji neuveritelnou fazi zamilovani do az prilis krasneho chlapce, který ji vybral jeji "pruvodce" uz v mladi. Neuveritelne exteriery, ktere souznely s nevinnosti male holcicky, byly takovou pozvankou do Karoliny, ze snad mistni ani neodolaji. Jak mohou žít v necem tak krasnem zlí lide, jsou tam, zajedete se tam za nimi podivat? Pan si nevybira, pokud je nekdo vyvoleny, tedy ji jenom musle a ryby, nekdy vubec ne, nebo mu sahne na jeho holcicku ci chlapecka, nebo jde proti jeho planu, rozdava rany hlava nehlava LOL ()

lineker

Takový ten "velkopříběhový" film, který vás má naplnit emocemi a touhou vydat se na to místo, za těmi lidmi. Film o čisté duši z bažin, která si několikrát v životě, právě kvůli své duševní čistotě naběhne na vidle pokrytectví, zkažené morálky i obyčejné hlouposti, aby ve finále dostala ten život, který si vysnila. I proto, že v přírodě to tak prostě chodí. ()

Zaks

Pekná romantická dráma s úžasnou ústrednou postavou. Daysi je talent, celý film je postavený na jej skvelom hereckom prejave. K tomu treba pridať nádhernú bažinatú prírodu a výsledok je fajn ucelený snímok, bez výraznejších rušivých prvkov. ()

Meraxes

Aj veľmi jednoduchý a predvídateľný príbeh, aj keď možno s trochu prekvapivým vyústením, sa tu vďaka krásnemu a neopozeranému prostrediu močiarov a originálnym kresbám miestnej fauny a flóry stáva krásnym. Rozhodne ide o vizuálne veľmi estetický film. A vôbec nevadí ani to, že je to naozaj výrazne pritiahnuté za vlasy, najviac čo sa týka Kyanej mladosti a vôbec toho, že celý život prežila tak ako prežila či, že ostatné postavy sú nevýrazné a niektoré, hlavne zavraždený, ma dosť rozčuľovali. Daisy Edgar Jones, na ktorej výkon som bol po jej skvelom tohtoročnom predstavení v čiernej komédii Fresh obzvlášť zvedavý, sa dokázala do svojej role naozaj vžiť a až z nej vyžaruje určitá zraniteľná krehkosť a tajomná krása, pod ktorými sa skrýva drsná schopnosť prežiť. Príbeh je rozprávaný vo viacerých časových rovinách, zatiaľ čo Kya čaká na súd, tak nám rozpráva o svojom živote. Jej smutné detstvo sa ma však moc nedotklo a práve s ním sa spája najviac logických dier. Pasáž s prvým milencom je sladký románik, zatiaľ čo ten druhý je stelesnenie zbohatlíckeho blbca, ktorý jej prinesie len trápenie. Tým sa dostávame k realite, ktorá otvára pohľad na prirodzenú a často aj opodstatnenú nedôveru, opovrhnutie a strach ľudí z niečoho neznámeho a s ľahkým srdcom zvalia vinu na Marsh girl, pretože je iná. Where the Crawdads Sing majú silné pasáže chytajúce za srdiečko, ale potom vždy príde nejaká v ktorej zážitok vyšumí prakticky do stratena. Chvíľami krásne, ale chvíľami ma to už začalo otravovať, napriek tomu pozitívny dojem nakoniec zľahka prevážil. 3* 67% ()

BigJohn02

Na thriller je to moc plytké, jde to spíš k víceméně depresivnímu romantickému dramatu. Nicméně scenerie bažin je krásná, mrtvola tam je a pointa taky. Navíc jsem objevil Daisy Edgar-Jones, která sice není prvoplánová krasavice, ale hezky se na ní dívá. Po shlédnutí jsem šel zčerstva do Freshe a nelitoval jsem. ()

Gattolino

Naprosto dokonalé. Protože je to příběh srdce bez jakékoliv vypočítavosti. V sedmdesáti letech také autor asi nepíše s žádnými vykalkulovanými ambicemi, zvláště když jde o prvotinu. A filmové zpracování fantastické. Z podobně poeticko-nadčasového poháru jako třeba filmy Roba Reinera. Hlavní protagonistka vybrána přesně tak, aby vyzařovala nikoliv materiální lacinou krásu, ale tu vnitřní duchovní, a to ještě jen pro ty, kteří jsou ochotni ji takovou přijímat. Jestli jednotlivé epizody příběhu jsou uvěřitelné nebo nikoliv je stejně zbytečné a zavádějící, jako u Caravaggiova obrazu zkoumat a hledat logiku osvětlení scény. Prostě se to podařilo. Naprosto kompaktní, ucelené dílo jako symfonie, v níž každý tón ladí a nesmí chybět.  A muzika skvostná, dokonce je tu Jimmy Page a staří Yardbirds! ()

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů