Jak se stát tyranem

• USA How to Become a Tyrant
USA, 2021, 2 h 49 min (Minutáž: 26–31 min)

Epizody(6)

Každý diktátor musí znát triky, jak si získat a udržet moc. Lehce cynický dokumentární seriál o despotech v dějinách lidstva. (Netflix)

Hemlock

Byly tam pěkné obrázky a sem tam se tam mihnul nějaký ten globální egoista s poruchou erekce… Každopádně jako návod je to úplně k hovnu - 45%. ()

MartinTerran

Velmi zajímavý dokument ala návod na "správné diktátorování" a není to vůbec sranda. Musíte dělat a hlídat tolik věci, že se to snad ani nevyplatí, takže má odpověď na otázku na konci pořadu zní NE! Ale otázka ohledně shlédnutí tohoto díla je jasná odpověď ANO! Jen si myslím, že by tomu slušela delší stopáž. Hodnocení: 86/100. ()

belinko

Skvelý dokument, aj keď bohvie koľkým budúcim tyranom bude slúžiť ako návod (v zmysle, ako keď sa strelci na škole v Amerike vyhovárali na hru Call of Duty). Ľudia sú totižto hlúpy a dokážu svoje činy hoďiť na zodpovednosť komukoľvek (čomukoľvek) inému, než sebe. Slušne zdokumentované chyby i výhry diktátorov poslednej doby. Takto zaujimavé dokumenty by sa mohli točiť častejšie. ()

mouzi

Bral jsem to radši s nadhledem, jinak to snad ani nejde. Každopádně je to dost krátké, mohlo to mít klidně 10 dílu a je to škoda. Diktátorů je na zfilmování dost a dost. ()

DvoRSTA

Takhle by se měl učit dějepis ve školách. S trochou humoru jsou zde představováni jednotliví tyrani 20. století a jejich osudy. Nemůžete očekávat, že tohle z vás udělá mistry v oboru, ale pro uvědomění si, jak je lehké zmanipulovat lidi k obrazu svému je to dostačující. ()

flyer.nick

Docela vkusně i s nadsázkou udělaný dokument. Přináší i pár ne příliš známých věcí, ale hlavně propojuje všechny diktátory v tom co mají společné a jak diktatura funguje jako taková, ne jen životopis jednotlivých lidí. ()

koragg

Člověk s tím stráví pár hodin a maximálně si připomene, co zapomněl ze školy. Experti tam možná jsou, ale jejich výstup je omezen na známá fakta, nebo logické teze. Snaha udělat z toho jakýsi "playbook" je prvoplánová, nefunguje. Ještě je to navíc rádoby vtipné místy. Jejich eyecatcher je to, že to namlouvá hvězda z Game of Thrones. To asi mluví za vše. Shrnutí: další z řady zajímavé téma, Netflix udělá průměrný dokuseriál a já si to pustím, i když předem vím, že to je ztráta času. Edit: jak píšou ostatní, naprosto nedostatečný a úzký pohled na daného diktátora. Sice připomenou věci ze školy, ale až příliš mnoho je zcela vynecháno, včetně psychologie a osobních motivací. ()

DavHav

Skvělá dokumentární minisérie pro zaháčkování v problematice a získání nejzákladnějších informací. Díly jsou krátké, takže nemůžete očekávat, že obsahu bude nadbytek (dostatek), ale tvůrci dokázali do každého z dílů naměstnat kromě bazáních informací také hromadu ne často zmiňovaných zajímavostí, celé je to podáno zábavnou až akční formou s komixovými vložkami. Celé to bez problémů stihnete za 1-2 večery a pak můžete přejít např. na Timothyho Snydera, abyste pochopili, že Zeman a Okamura mají k Mussolinimu blíže, než by se na první pohled zdálo. ()

HomerKubesh

Hezky udělané, bavilo mě to. A slyšet na netflixu o zaprodaných západních levičáckých novinářích za Stalina, to je terno:) ()