Jak se stát tyranem

• USA How to Become a Tyrant
USA, 2021, 2 h 49 min (Minutáž: 26–31 min)

Epizody(6)

Každý diktátor musí znát triky, jak si získat a udržet moc. Lehce cynický dokumentární seriál o despotech v dějinách lidstva. (Netflix)

Skeksis odpad!

Po nedopozeranom prvom diely môžem s pokojným svedomím napísať, že tento seriál je odpad, ktorý nemá s dokumentárnym žánrom nič spoločné. V prvom rade (už v názve) nerozlišuje medzi tyraniou, totalitarizmom a komunizmom. Hneď na začiatku hovorí za všetkých ľudí - "kto by nechcel ovládať davy...". Pre informáciu retardovaných tvorcov seriálu - nie všetci by chceli stáť na čele štátu. Práve naopak, myslím si, že väčšina nie. Totálne skreslené osobnosti, o ktorých sa tu snažia niečo načrtnúť, sú až komicky zredukované. Keď sme už pri Hitlerovi - najviac sa o jeho osobnosti dozviete z Mein Kampf, ktorú som mala problém dočítať (nie kvôli faktom, ale kvôli jeho drbnutému, vtieravému štýlu písania, ktorý mi ho vykreslil ako slizského magora podobného Uriahovi Heepovi z Davida Copperfielda od Charlesa Dickensa). Mein Kampf nebudem ďalej hodnotiť, lebo za to by ma hádam na tejto stránke ukameňovali. Ale Hitler, Kim Čong-un a ostatní, čo sú tu načrtnutí, sú iba zmutovanou verziou komixu vhodného pre škôlkárov. Možno je to robené pre retardovaných Američanov, ktorí sú schopní niečo pochopiť, iba ak to majú nakreslené. Pardon, toto naozaj nie! ()

V.Silver

Zajímavý počin, který skončil někde na půli cesty. Jasně, podíváte se na všechny ty hlavní postavy kasty diktátorů 20. století a občas se dozvíte zajímavé věci, ale musím říct, že koncept "redukce" diktátora a jeho režimu na víceméně jednu klíčovou vlastnost (podle toho jsou členěny/tvořeny jednotlivé díly) je opravdu chabý a má spoustu mezer. Pokud si myslíte, že se dozvíte, co bylo podstatou a cíli nejen diktátorů, ale i jejich režimů, překvapivě se to dozvědět vůbec nemusíte. Netflix vám ukáže stručný výsek z toho, jak vládli a zabalí to rádobyvtipně do cynického "návodu, jak se stát tyranem", ale ve výsledku se jedná o bezzubou formu, která není ani dostatečně informativní, ani dostatečně naučná... a pokus o zábavnost se dle mého názoru dost míjí účinkem, nemluvě o tom, že působí dost nepatřičně, protože se tu jinak bavíme o režimech, které z větší části byli postavené na větších či menších genocidách. Pro rychlokonzumenty, laiky, teenagery a Jana Řežába dobrý, ale jinak je to celé sotva odrazový můstek - a přitom nemusel být. Osobně jsem budu rád za každého, kdo se na to podívá a poučí se z toho v tom ohledu, že vláda jediné (povolené) osoby/strany většinou nekončívá dobře. Ale každý, kdo chce zjistit víc a základy už má, může tento seriál poměrně úspěšně považovat za ztrátu času. 50 %, od Petera Dinklage jsem čekal řádově lepší výkon. ()

vanderbart

Velmi zjednodusene - takovy vycuc nekterych faktu poskladanych do originalni 'prirucky'. Kazdopadne pokud to splni ucel v tom, ze se alespon nektere informace z historie 20. stoleti zpopularizuji, tak proc ne (tak to chapu ja). Vypraveni od P. Dinklage jako bonus. ()

borec999

Spracovanie je celkom atraktívne. Ale ako maturant z dejepisu a milovník histórie som sa prakticky nič nové nedozvedel. Preto len 3*. Inak pre ostatných mladých ľudí to môže byť dokument, vďaka ktorému nadobudnú aspoň základné info o niektorých dôležitých, aj keď nie zrovna obdivuhodných postavách histórie. 60% ()

Vajonek

Měla jsem trochu obavu, že to bude na můj vkus cynické až moc, přece jen je to u těchto témat trochu ošemetné. Nakonec mi připadalo, že i ten popis "lehce cynický" byl vlastně lehce nadsazený.:) Připadalo mi, že informačně se šlo spíše po povrchu a někdy zjednodušeně, na druhou stranu jsem se i přesto dozvěděla některé dosud mně neznámé informace a zejména viděla některé dosud neviděné dobové záběry. Líbily se mi animované pasáže. Ač byl každý díl zaměřený na trochu jinou "položku z příručky" a jiného "velikána", tvůrcům se poměrně dařilo propojení v jeden smysluplný, pohromadě držící celek. Zhruba od druhé půlky jsem se dívala s českým dabingem a jak mám obvykle raději originální znění, zde byl podle mě dabing OK a asi bych ho i upřednostnila z toho důvodu, že pak člověk lépe stíhal poměrně rychle se střídající záběry a promluvy. Pokud jste už v životě viděli pár dokumentů o Hitlerovi a spol., asi nečekejte, že se v Jak se stát tyranem dozvíte nějaké nové převratné informace. Těch 6 hlavních bodů, které byste jako správní tyrani měli zvládnout, by vás asi také napadlo i bez zhlédnutí tohoto dokumentárního seriálu. Ale celkově je to poměrně poutavě udělané a jako nějaké shrnutí či pro osvěžení paměti to není špatné. 70 %. ()

Hanys_

Zvláštní. Sice chvilkama zajímavé, ale to neustálé skákání od různých témat, aby to ladilo "knize" bylo spíš na škodu. Asi taková edukativní norma na Netflixu. 6/10 ()

Junglista

Tahle minisérie si neklade za cíl jakkoliv rozšiřovat to, co už většina lidí zajímajících se o toto téma dávno ví. Je to prostě návod, jak se stát diktátorem a jak se vyhnout chybám, kterých se dopustili :-)  Výborný je lehce sarkastický vypravěč Peter Dinklage a tady mi ani nevadily animované scény. Ale i přes odlehčený tón (což podle mě hodně lidí nezkousne) by těch informací přecejen mohlo být víc. O každém zmíněném diktátorovi by se určitě dal natočit minimálně čtyřhodinový díl -  to je opačný extrém, ale asi je jasné, že půlhodina je prostě málo, hodinka by byla tak akorát. A materiálu je ještě minimálně na 2 série, tak doufám, že v tom bude Netflix pokračovat. ()

Klajnik

Ten způsob podání “s příručkou vás naučime, jak být jako oni” mi přišel spíše trpný. Téma se mi líbí, ale mám radši hutnější dokumenty, které jdiu více do hloubky. Tento se snaží být cool a rychle odsejpat, aby to typickému uživateli netflixu nepřišlo příliš intelektuální a náročné. ()

Pat_rick_fan

Námet, účel a formálne spracovanie za 5 na prvú. Len škoda že je väčšina epizód tak skratkovitá a... povrchná. Ale keďže to nie je jediný seriál svojho druhu na svete a ani sa tak netvári, tak vo výsledku vlastne dosť fajn, nereptám. ()

Stíba

Zábavnou formou vysvětlená univerzální pravidla na cestě za úspěšnou diktaturou a jako fajn bonus často doplněná pěknými animacemi. ()

rublik05

Velice zajímavý dokument, který je moderně zpracovaný, poutavý a v neposlední řadě také bohatý na různé informace. Peter Dinklage je jako vypravěč docela fajn, až mě to samotného překvapilo. Líbilo se mi, že tvůrci celý projekt nepojali jako životopisný dokument jednotlivých diktátorů, kterých jsou mraky, ale že se vždy soustředili především na zvolené téma, tedy systematicky popsat, jakým způsobem se nejslavnější diktátoři udrželi při moci, resp. jak se lze takovým diktátorem stát. Jedná se vlastně o takový návod, krok za krokem, vyobrazený na těch nejpovolanějších. Každá epizoda je relativně krátká, takže zde není prostor pro nějaké zabředávání do detailů jednotlivých aktérů, naopak se povedlo dané téma zpracovat velice poutavou formou, díky svižnému tempu jsem se ani na chvíli nenudil a téměř 3 hodiny utekly jak voda. Vytknout musím občasnou nepřesnost, co se týče historických událostí, nicméně podle mě se spíše jedná o zjednodušení dané problematiky tak, aby ji pochopili i nezasvěcení diváci, než o úmyslné zkreslení reality. Jinak jsem ale spokojený, chválím Netflix za další povedenou dokumentární minisérii a doufám, že se ještě někdy dočkám dalších dílů nebo podobně laděných projektů. 8/10. ()

Sharpooter

Musím říct, že jsem byl opravdu mile překvapen. Netflix vzal několik postav (tyranů/diktátorů) a udělal o každém z nich jeden díl s tím, že nám tvůrci říkali, jak se daný člověk dostal k moci, jak si ji udržel a jak padl, nebo taky jak a proč nepadl. Bylo to pěkně zpracované, povídáním nás doprovázely zachovalé videa a fotografie, které nějak s daným tématem souvisely. A když nic zachovalého nebylo, tak ten příběh prostě naanimovaly. Některé díly byly trochu více zajímavé než jiné, ale to je prostě o tom, že někteří tyrani jsou pro někoho zajímavější než jiní. Díly byly opravdu krátké, takže to tvůrci vzali hopem a spoustu věcí přeskočily, ale tak bylo to svižné, zábavné a taky trochu děsivé (když si vezmete, že se některé věci dějí ještě dnes). Každopádně kdyby díly ještě alespoň trochu prodloužily a podívaly se do postav trochu hlouběji, než aby nám jenom odvyprávěli jejich životopis, který si přečtu na wikipedii, tak si myslím, že by špatně neudělali. Celkově jsem se pár věcem přiučil, něco jsem se doučil, a to je právě to, k čemu by dokumenty měli být, takže děkuji Netflixu za další hodinu dějepisu a určitě doporučuji. 8/10 ()

sunfreedom

Za mě trochu zabitý potenciál. Dobře, byť pro Američany, byl zpracován vlastně jen první díl o Hitlerovi. Potom už to byly spíš špeky - díly nudnější, bez zásadního předání informací, s pár dobrými momenty. Třeba party purge v podání Saddáma dobrá, ale čekal jsem víc. ()

Cooller

zastávám názor že dokument jakekoliv charakteru, by si měl držet pouze faktickou povahu, nehledě na to že tematem jsou lide pachajici genocidu a další zločiny proti lidskosti je zde je teměř vše zabaleno do velice subjektivnich nazoru, na to že si ti lidi řikají historici tak tohle tomu moc neodpovida. Vzhledem k tomu že se jedná o vyloženě ikonická jmena našich dějin, čekal bych i větší rozbor jejich osobnosti než nějake názory na ně. ()

Carlie

Docela obstojný dokument, který dost povrchním a stručným způsobem shrne to, co většina lidí mající povědomí o dějinách 20. století beztak ví. Na můj vkus to bylo opravdu až moc stručné a zjednodušené, ale na druhou stranu je to cynicky, oddechovým způsobem natočený materiál pro lidi, kteří se do tématu nechtějí nořit hloupěji a zároveň nechtějí působit za blbce, když o tématu nic nevědí. Také je důležité, že je v dokumentu vychytána každá chyba, které se kdy nějaký psychopat s kapkou štěstí (tedy pardon- diktátor) dopustil a tak jen doufám, že to někdo opravdu nepojme jako návod a nebudeme opakovat chyby, které by se nemají stát. ()

ACDCKL

Ano, chybí tam k daným tyranům určité důležité události, ale já si to přesto užil. Pojato zábavnou sarkastickou formou, spíše tedy mířeno na americké diváky. Ale takový základní přehled o velkých diktátorech a jak se vlastně stát tyranem/diktátorem, proč ne. ()

Binne

Velmi zábavně zpracovaný dokumentární pořad o největších diktátorech novodobé historie. Každý díl zobrazuje jiného tyrana a každý díl symbolizuje jinou část jeho života. Komentář je velmi vtipný s notnou dávkou cynismu - která se tam prostě hodí! Ačkoli jsem pořad zkoukla jedním dechem, nedozvěděla jsem se nové informace - hodně klouže po povrchu, nejde to detailů, které tam mnohdy hrají podstatnou roli. Mnoho informací vytrhává z kontextu (aniž by to bylo cílem) a divák, který informace z tohoto pořadu bere jako relevantní zdroj, může historické události vnímat hodně zkresleně. Každopádně - čekala jsem na to, až někdo dá dohromady podobné porovnání, že to bude ještě k tomu zábavné - to bylo nad má očekávání. Pakliže někoho zajímá dokumentární porovnávání historických osobností doporučuji knihu: Hitler a Stalin: Paralelní životopisy od Allana Bullocka. Sice to není vtipné ale za to je to velmi faktické a detailní. ()

oasismanik

Veľmi zaujímavo spracovaná, svieža a pomerne originálna jednohubka s jedinečným hlasom Petra Dinklageho. Rozhodne však nečakajte nejaké podrobné životopisy jednotlivých diktátorov, alebo nejaké nové informácie, ktoré o nich vyplávali na povrch. 5 by som asi nedal, ale tak mi vyšiel priemer z jednotlivých epizod... ()