Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Oscarový režisér Giuseppe Tornatore (Bio Ráj, Nejvyšší nabídka) přináší filmovou poctu svému příteli a legendárnímu skladateli filmové hudby Enniu Morriconemu. Celovečerní dokument obsahuje rozhovory se slavnými režiséry a hudebníky, se kterými Morricone spolupracoval a které svou tvorbou ovlivnil (Quentin Tarantino, Hans Zimmer, John Williams, Clint Eastwood, Oliver Stone a další). Přináší také unikátní pohled na jeho život skrze dosud nezveřejněné archivní záběry a nechybí ani ukázky ze slavných koncertů a filmů, které Ennia Morriconeho navždy zapsaly výrazným písmem do historie kinematografie. (Pannonia Ent.)

(více)

Videa (8)

Trailer 4

Recenze (26)

Flyer 

všechny recenze uživatele

Když tak o tom přemýšlím, tak v současnosti asi není příhodnější režisér pro dokument o této hudební legendě než právě Giuseppe Tornatore. Ennio a Giuseppe spolu tvořili nerozlučnou dvojici skoro tři dekády a přijde mi symbolické, že úplně poslední filmovou hudbu maestro Morricone složil pro film La Corrispondenza, který režíroval právě Tornatore. Dokument Ennio je tak pomyslným rozloučením s jednou z nejvýznamnějších hudebních osobností, která se zapsala do srdcí milionů lidí. Film nabízí komplexní pohled na mistrův život, přesněji řečeno od Enniova dětství až po vítězství vytouženého Oscara za Tarantinův snímek Osm hrozných. Největší prostor je však věnován ranějšímu období mistrova života, zatímco éra od roku cca 1990 do současnosti už je rozebrána poměrně stručně. Což je moje snad jediná výtka na tomto jinak skvělém dokumentu, i když uznávám, že do 156 minutové stopáže se rozhodně nemůže vejít vše a pro podrobnější portrét by přicházel v úvahu spíše dokumentární seriál. Pro filmové fanoušky a fanoušky filmové hudby obzlášť je dokument Ennio i tak "must see" záležitost. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Letem světem maestrovou kariérou. Zrovna u rekapitulace Morriconeho tvorby těžko vyčítat, že to je poklonkování géniovi bez jakékoli kritiky (a minimálně v oblasti konfliktní svéhlavosti by se témata našla, ne že ne). A ano, je to mix půl na půl mluvících hlav (naštěstí hlavně a především té Morriconeho) a archivních záběrů (s čestnou výjimkou perfektně zinscenovaného prologu). Jenže je to perfektně sestříhané na hudbu, jak je to letem světem, tak neustále jedno fascinující téma/detail/pohled za oponu střídá druhé. Což je, paradoxně, největší problém. Na dvě a půl hodiny to strhne, ale na konci máte neodbytný pocit, že to měla být mnohodílná dokumentární série, protože takto klouzat po povrchu devadesáti let života, kariéry zahrnující přes pět stovek filmů, o koncertních turné, dopadech na (pop)kulturu či vážné i populární tvorbě mimo film ani nemluvě, je setsakra málo (osobní život je shrnout do dvou minut a "denní rutina" se odbyde sotva dvěma větami). Je to slet klíčových momentů a zajímavostí a nikoli komplexní a ucelený dokument "o životě i tvorbě klasika". Krom neustálých holdů na genialitu, a Enniova tichého vzpomínání, jsou jedinými spojujícími motivy jeho celoživotní komplex méněcennosti, nespokojenosti se svou tvorbou a neustálého hledání uznání ve "vážných" kruzích. Je to výtečné, ale je to předkrm a nikoli hlavní chod. ()

Reklama

janesX 

všechny recenze uživatele

Ennio a jeho rozprávanie od úplného začiatku, teda od doby ešte pred začatím jeho kariéry až po súčasnosť. Hlavným rozprávačom je tu on sám, pri tom mu sekunduje množstvo známych a slávnych osobností (myslím, že sú to až desiatky), s ktorými spolupracoval. Všetko chronologicky pekne po poriadku, ako z knižky. Jeho úspechy sa dostavili  okamžite, čo svedčí o jeho talente, ktorý mal v sebe vlastne odjakživa, keďže sa narodil do hudobne a umelecky založenej rodiny. A samozrejme dobrá škola. Morricone dokázal emócie filmu zhudobniť tak presne a dokonale, že divák v kine neraz nevedel, čo je lepšie. Jeho hudba často presahovala to, čomu sa hovorí filmová hudba, podobne to vidia aj spomínané osobnosti. Možno pomyselne súťažil s filmom, že kto je lepší. Domument je koncipovaný jednoducho a zrozumitelne, s počtom jeho skladieb a filmov sa stále nabaľuje a rastie. Sem tam sú použité hudobné výrazy, viac zrozumitelné hudobníkom. Možno sa mohol pri najznámejších melódiách aj viac pozastaviť (vlastne raz alebo dvakrát sa tak aj stalo), ale to by z toho museli spraviť seriál. Takže je to dobré aj takto. ()

Chrysopras 

všechny recenze uživatele

Takový klasický dokumentární piedestal pro mistrovu tvorbu, kde stejně většinu děl jen proletíte. Je to často i s jeho komentářem, což potěší. Zklamala mě ale poměrně častá snaha o podbízivý obrazový doprovod z daných filmů. A na osobnostní rovině se taky jede spíš po povrchu, proto nemůžu dát vyšší hodnocení. S dovolením si tu ale odložím svoji top 10 nejoblíbenějších Maestrových skladeb (s vědomím, že jsem toho spoustu neslyšel, ovšem s očekáváním, jak to budu hodnotit za x let): 10. For A Few Dollars More main theme (Pro pár dolarů navíc) 9. Man with a Harmonica (Tenkrát na západě) 8. Ecstasy Of Gold (Hodný, zlý a ošklivý) 7. The Braying Mule (Nespoutaný Django) 6. Chi-Mai (Profesionál) 5. Gabriel´s Oboe (Mise) 4. El Indio theme (Pro pár dolarů navíc) 3. Once Upon A Time In The West Theme (Tenkrát na západě) 2. L´Arena (Žoldnéř) 1. Saluto Alla Madre (Marco Polo) ()

zigíš 

všechny recenze uživatele

Začátek velice slibný. Maestrova denní rutina. Kdy se v pyžámku a bačkůrkách plouží po bytě a něco si brouká. Pár prostocviků k tomu a začne vzpomínat na mládí, na své začátky. To je moc fajn. Pak se přidá víc mluvících hlav a to je mírně řečeno rozpačité (hlavně pro nadužívání slova: GENIÁLNÍ). Nic proti mluvícím hlavám, pokud mají co říci a mluví li v rozvitých větách. Ale nějaká ta kritika, nebo aspoň opozice není nikdy na škodu. Tady to více méně zastane Ennio sám. Jinak povídání stran směrování kariéry, pochybách, pocitu ménecennosti a nedocenenosti je věnován slušný prostor. O to víc zamrzí poskromnu profesních zajímavostí. Například fakt, že měl dělat hudbu pro Mechanický pomeranč. Z čeho kvůli Leoneho intervenci sešlo. A taky to chtělo minisérii. Celovečerák (i když 150 minut dlouhý) ani zdaleka nepostihne kariéru přes padesát let dlouhou! A to mluvím jen o té filmové. Suma sumárum, kdykoli mluví sám meastro (případně Leone, Tarantino) a zazní notoricky známé melodie je co poslouchat a čím se bavit. Ale je to ´jen´ teaser pro mnohem komplexnejší dílo. ()

Galerie (24)

Související novinky

MittelCinemaFest, festival italského filmu

MittelCinemaFest, festival italského filmu

04.12.2022

Festival současného italského filmu MittelCinemaFest již podesáté nabízí týden projekcí v krásném prostředí pražského kina Lucerna. Stejně jako v předchozích letech představuje italskou společnost v… (více)

Reklama

Reklama