Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Hlavní roli ve snímku The Bedford Incident hraje posedlost, která bývá v srdci lovce nezvladatelná a nezáleží zda lovec nahání divou zvěř či sovětskou ponorku v době studené války. Posedlý kapitán (Richard Widmark), velitel americké válečné lodi jménem Bedford, která křižuje výsostné vody u pobřeží Grónska, neuváženě a tvrdohlavě pronásleduje sovětskou ponorku s cílem, donutit ji vyplout na hladinu a přiznat narušení chráněného prostoru. Jeho počínání sleduje novinář (Sidney Poitier), kterého podivná minulost kapitána zajímá. Situace se vyhrocuje, kapitán přivádí loď i posádku do kritické situace, která končí tragedií. Za zmínku stojí nápadná podobnost děje s filmem "Bílá velryba" z roku 1956, kde podobnou roli posedlého kapitána Achaba ztvárnil Gregory Peck. (Kimon)

(více)

Recenze (19)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ano, jistá paralela s Bílou velrybou by se tu dala najít. Hvězdné trio Widmark, Poitier a Balsam je jistě jedním z lákadel ke zhlédnutí tohoto snímku, čemuž může napomoci též doplnění o mladého Donalda Sutherlanda. Atmosférou, výkony hlavních aktérů a samotým závěrem je The Bedford Incident hoden slušných 4*. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

LOOK, IF I CATCH A MAN ROBBING MY HOUSE AND HE MAKES A BREAK FOR THE STREET, DO I LET HIM GO JUST BECAUSE HE MADE IT TO THE SIDEWALK?! Wou. Naprosto špičková záležitost. Kdyby to šlo tak tomu dám 6 hvězd. Widmark naprosto skvělí ve své roli odhodlaného kapitána, který si jde tvrdě za svým, došlo i na jeho šílený smích. Sidney taky super, ale zastínil ho skvostný komodor Schrepke a tak scény s ním a kapitánem byly ty nejlepší. Filmu začala houstnout atmosféra od doby, co loď Bedford lokalizovala sovětskou ponorku. Hon na ni byl dech beroucí a v úplném závěru filmu mě zaplavila horkost. Pohledy na můstku mluvili za vše. Dále tu byl Sutherland, který sice jen zkoumal slupky od brambor, ale taky dobrý vidět jeho známou tvář. Zajímalo by mě co na tento film řekli soudruzi v Moskau, když to viděli. Asi začali stavět nový gulagy na Sibiři, aby se jim tam všichni ti imperialisti v městnali. Jeden z vrcholů válečných filmů a nechápu, že jsem se k němu již dřív nedostal. Zřejmě i spousta dalších, protože hodnocení tady zrovna moc není a to je velká škoda. ()

Reklama

Rimland 

všechny recenze uživatele

"I keep them interested with the hunt. There´s something very exciting about the hunt." Jistá paralela s Bílou velrybou tam sice je, nicméně Finlanderova obsese rozhodně nepramení z nějaké touhy po pomstě. Naopak, tématem a pointou se jedná jednoznačně o námořní variaci na Lumetův skvost Fail-Safe z předchozího roku, zejména co se finále týče (jestli to platí i o vztahu mezi knižními předlohami obou filmů, to nemůžu soudit). Jedinou výtku bych měl k postavě novináře Munceferda, která je tam v zásadě zbytečná (a svým způsobem i otravná), protože zdejší "hlasy rozumu" reprezentují dostatečně a lépe Schrepke a Potter. Nicméně po herecké stránce je to celkově bez výhrad - zejména pak Widmark byl trefou do černého. A atmosféra? Ta by se tu (zvláště ve druhé polovině) dala krájet."Ping! Ping! Ping!" ()

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Napínavé, to je to nejlepší slovo. Pokud si někdo stejně jako já myslel, že byl Gene Hackman v Krvavém přílivu naprosto nejdrsnější kapitán, který na nic nebere ohledy, tak doporučuji kouknout se na výkon Richarda Widmarka. Ten naprosto kraluje celému filmu. Poitier jako pisálek je spíš vtipnou vložkou, krom konverzační přestřelky při důvěrném rozhovoru s kapitánem. No a překvapivý je i naprosto nehollywoodský závěr. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Konanie kapitána americkej bojovej lode pripomína legendárneho zmagoreného Achaba, ktorý si tú svoju vysnívanú Bielu ponorku, ehm velrybu proste uloviť musí, ale snáď ešte fascinujúcejšie je sledovať komplet drilom sfanatizovanú posádku, ktorá neustále čaká na povel k paľbe jak vyhladovaný pes na kosť. Takže stačí jedno blbé prerieknutie a katastrofa je na svete. Film by si tentokrát mohli užiť aj diváci, ktorých neustále naťahovanie sa ponorky s nejakou loďou neberú. Namiesto taktiky sa film sústredí na charaktery na USA lodi. Megaprísny a pritom zúfalý kapitán v podaní charizmatického Widmarka. Novinár (Poitier) vďaka ktorému spoznávame fungovanie celej lode. Nový doktor (Balsam), ktorý sa neúspešne pokúsi zaviesť nové poriadky. Starý vlk (Portman) z druhej svetovej, ktorý to celé rezignovane sleduje. Strašne ma potešil väčší priestor pre maníka pri sonare, čo je moja najobľúbenejšia pozícia v týchto filmoch. A na začiatku sa mihne ešte mladučký Donald Sutherland (Kiefer sa mu fakt neskutočne podobá) ako komická figúrka vedca, ktorý skúma odpadky vylovené z mora. Film je celý čas za solídnych 7/10 a na definitívne silné 4* to preklopí odvážne nekompromisné finále. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (3)

  • Na niekoľkých miestach filmu Richard Widmark vyvoláva šialený, nervózny a zlovestný smiech, ktorý pripomína typický smiech jeho postavy Tommyho Uda vo filme Kiss of Death (1947). Widmark sa takto smeje, keď postava Erica Portmana kriticky odkazuje jeho činy (kapitána lode) v tomto filme. (westerns)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Marka Rastoviche. (Hans.)

Reklama

Reklama