Reklama

Reklama

Vlaštovky a Amazonky

  • Velká Británie Swallows and Amazons

Jednoho dne přijíždí sourozenci Walkerovi (John, Zuzana, Titty a Roger) se svou matkou na farmu u jezera, aby zde strávili letní prázdniny. Získají povolení, že mohou sami vyplout na malé plachetnici zvané Vlaštovka a tábořit na ostrově uprostřed jezera. Moc dlouho si ale bezstarostného táboření na ostrově Divokých koček neužijí. Brzy zjistí, že se jim podařilo proniknout na území sester Blackettových, které si říkají Amazonky a rozhodně nemají v plánu se o ostrov s někým dělit. A co teprve, když v zátoce objeví loď námořního kapitána, piráta Flinta, naloženou cennostmi? (NFA)

(více)

Recenze (17)

schwejk 

všechny recenze uživatele

Převést román na filmové plátno se bohužel nepovedlo, ale není to úplně špatný film. Minimálně pro čtenáře Ransomeovek může sloužit jako obrazový průvodce, neboť se to natočilo přesně v místech, o kterých Ransome psal.Obsazení už je horší - Titty je mimo, John je takový malý cucák, Nancy je málo cool, Zuzana je taková nezuzanovitá. Jediná postava obsazená přesně podle mých představ je maminka Walkerová. Přesto jsem rád, že to někdo natočil a na chviličku mě nechal se podívat na místa, o kterých jsem (nejen) v dětství zasněně čítal. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Vlaštovky a Amazonky: jako malé dítko jsem měl několik knih Arthura Ransomeho, miloval jsem je a hltal jedním dechem. Čítal jsem i ten Boj o ostrov, jak je v českém jazyce pojmenována knižní předloha dětského filmu. Vždyť šlo, v dětských očích, o sladké dobrodružství, které se mohlo v nezbedném věku prožívat (a jen plachtění zůstalo na hony vzdáleno). Film se celkem věrně drží předlohy, je milý a přístupný dětskému pohledu na svět, obejde se bez zbytečného násilí, té mondénní libůstce moderního věku, avšak nevyhýbá se klukovinám a dětsky bezelstné představivosti. Dospělí herci jsou vkusně nadnesení, ti dětští zase opravdoví a já jsem ovlivněný nostalgickou vlnou věků dávných a ztracených. Hlavní hereckou konstrukcí filmu jsou děti, Vlaštovky, tedy sourozenci Walkerovi: nejstarší a kapitán Vlaštovky John (Simon West), nejstarší děvče a první důstojník Susan (Suzanna Hamilton), slavným Robinsonem okouzlená Titty (Sophie Neville) a též benjamínek a plavčík Vlaštovky Roger (Stephen Grendon). Nejvýraznější dospělou postavou je James Turner, neboli strýček Jim, neboli kapitán Flint (příjemný Ronald Fraser), rozpustilé spisovatelovo echo. Dětské obsazení jezerního dobrodružství doplňují Amazonky - Blackettovic děvčata: kapitánka Nancy - Ruth (Kit Seymour) a důstojnice Peggy (Lesley Bennett). Ještě zaujme matka početných dítek Walkerových (šarmantní Virginia McKenna) a počestní paliči dřevěného uhlí Mladý Billy, syn (John Franklyn-Robbins) a Starý Billy, otec (Jack Woolgar). Vlaštovky a Amazonky jsou milým filmem pro dětské diváky, o možné nostalgii pro ty další nemluvě. ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Tak film jsem shlédnul s potěšením, kdysi v dětství byly knihy s příběhy Vlaštovek a Amazonek (a dalších dětských spolků a kmenů) vysoko v mém čtenářském žebříčku. Nádherná krajina Jezerního kraje zajišťuje již půl úspěchu. I dětští představitelé typově odpovídali mým představám, jen strýčka Jima jsem si představoval mužnějšího. Ale ač se film dost pevně drží děje knihy (pokud si pamatuji), tak se nějak táhnul. Lze souhlasit s předhodnotitelem DoneyGal, že tvůrci opomněli dodat filmu tempo, rytmus a gradaci, takže i s podporou nostalgie jen za 3. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Pomineme-li seriál z roku 1963, jedná se o první filmové zpracování jednoduchého dětského dobrodružství na základě knihy autora Arthura Ransomeho. Příběhy o prázdninovém dobrodružství dětí a mládeže byly vždy v jistém smyslu přitažlivé nejen u nás a není snad nikoho, kdo by nechtěl prožít něco podobného. Děj se odehrává v roce 1929, ale nutno uznat, že to na celé koncepci ani není poznat. Děti na prázdninách vyplují na loďce na ostrůvek jezera tábořit, když se po chvíli objeví původní vlastníci, hrající si na piráty. Boj o právo tábořit může začít a nejen to. Snímek je mířený na dětského diváka a tak neoplývá složitostmi a zbytečnými odluky od děje. Vše je odvyprávěno dětským pohledem na věc, a tak typická dětská naivita a smysl pro lumpárny má své opodstatněné místo. Snímek v podstatě u dětí nabízí nekonečné množství nápadů, jak strávit prázdniny, pokud jim rodiče v plné důvěře dají absolutní svobodu prožít aspoň chvíli svého bezstarostného dětství. Co si budeme povídat, to, alespoň u nás, dělaly i veškeré dětské komiksy, jako jsou Rychlé Šípy, Strážci, Modrá pětka, a mnoho dalších. Krásný film pro krásné dětské rozjímání, případně pro vyvolání vzpomínek dospělých diváků. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Díky Malému princi jsem se v roce 1974 dostal oslím můstkem od muzikálů k dětským filmům. A není moc co napsat - parta sourozenců táboří a hraje si na jezeře a přilehlé řece na piráty, "bojují" s dvěma sestrami a později s "pirátem". Krásná příroda, přirozené a sympatické děti které si umí poradit a mají velkou fantazii, ale prakticky nulová zápletka či konflikt. Jelikož jsem o filmu či knížce v životě neslyšel a dítě dávno nejsem, žádná nostalgie se nedostavila a trošku jsem se nudil. Ale natočené je to pěkně. PS: A chtěl bych vidět dnešní děcka jak by si poradily samy na ostrově s tábořením, vařením a plachtěním. ()

Galerie (43)

Reklama

Reklama