Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jan, moravský markrabě, se zamiluje do prosté dívky Maríny, kterou si vezme za ženu. Ale už na jejich bohaté svatbě se věci začnou komplikovat. Zlá víla Plevelice v podobě krásné komtesy (v podání Lindy Rybové) dělá vše pro to, aby Jana podřídila své moci. Jeho láska k Maríně bledne, všechno navíc komplikuje válka. Maríně, která před narůstající zlobou svého manžela utíká ze zámku, se narodí chlapec Ječmínek (Radim Drexler). Čím víc se s ním pak ukrývá, tím hlasitěji se ke slovu dostávají báchorky o dobrotě malého následníka a o jeho nadpřirozených schopnostech. Ve chvíli, kdy se otec Jan setká se svým synkem, všechna zlá kouzla pominou a do kraje zlatavých polí přijde znovu dobrá vůle a láska. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

sportovec 

všechny recenze uživatele

JEČMÍNEK je až neblaze poznamenán polistopadovou krizí tvorby pro děti a mládež a nese na sobě až nepříjemně mnoho stigmat této truchlivé skutečnosti. Slabiny díla sice z větší části vykrývá krása krajinných záběrů této východní české země a bájeslovná nosnost silného tématu, vše však zvládnout nemůže. Truchlivá družina domnělého moravského markraběte reprezentuje spíše zchudlého korouhevního pána (barona), herecké výkony titulních představitelů by byly pohromou i pro Jiráskův Hronov, některé dějové zvraty vyžadují, mají-li být divácky zvládnuty, meprobomat či jiný léčebný dryák tohoto druhu. Panicky nepoznamenán tak zůstává výkon bezelstného představitele Ječmínka. Na závěr zbývá podotknout, že děj pohádky - je-li kam - není položen do baroka, ale do renesance (pojetí víl je skutečně spíše barokni) a že velkomoravský záběr, jehož umělecké i odborně věcné uchopení by vypadalo velmi jinak, v tomto ztvárnění ani nepřichází do úvahy. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Především úvodní půl hodina mi přišla neskutečně nudná a o ničem. Jakmile se na scéně objeví Ječmínek a pověsti o něm, přeci jen se pohádka oživí. To ale zas až tolik nemění na skutečnosti, že obrazově je pohádka natočena moc hezky, ale obsahově je to velmi slabé. Spokojen nejsem, ale hrozné to také nebylo. Natočilo Televizní studio Ostrava, centrum dramatické tvorby. Natáčeno na Státním zámku Milotice a Státním zámku Velké Losiny. ()

Reklama

Ainy 

všechny recenze uživatele

Hlavní postavu přivdané selky na královský dvůr fakt líp vybrat nemohli. Netalentovaná, vizáží i hlasem nepřitažlivá. Omlouvám se strašně moc všem, ale v pohádkách by princezny měla hrát snad jen Libuška Šafránková! ;-) O ději se taky nechci moc rozepisovat, protože de facto ani není o čem moc hovořit. Takové nudné, nepropracované, paměťovou stopu nezanechávající. ()

 

všechny recenze uživatele

Zpracování Ječmínka je dobrý nápad, tenhle styl a nepromyšlenost špatný nápad, obsazení hlavní (dětské) role dobrý nápad, zbylé obsazení (skoro celé) špatný nápad, dobrý nápad: a kuš! Vůbec, do celé té veselosti a spokojenosti by se nádherně hodil kontrast s tím, jak pitomý a krutý král byl, ale ten byl tady mimořádně zmrven. Opravdu máme lepší pohádky i televizní filmy. ()

Karlas 

všechny recenze uživatele

Velké očekávání a velké zklamání, zvláště pro mne, neboť s touto pověstí vyrůstám od malička. Dávám za pravdu, že tento film je vlastně spíš nějakou inscenací s prkennými hereckými výkony, nepřesvědčivými dialogy a jen malou podobností se skutečnou legendou. Zázraky, jež se zde odehrávají, jsou vykreslovány větou „lidé říkali, že… .“ Někteří zde píší, že historická doba není důležitá, ale u zpracování legend a pověstí je podle mne zásadní a staví příběh do úplně jiné roviny (souhlasím s Houdinim, počátek středověku - v pověsti šlo o dřevěný hrad). Musím také souhlasit s tím, že snad jen chlapeček v roli Ječmínka podává přesvědčivý výkon a zachraňuje moje dvě hvězdy. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení probíhalo na státním zámku Milotice a státním zámku Velké Losiny. (otík)
  • Kvůli výraznému slovenskému akcentu Kamily Magálové namluvila při postsynchronech postavu Dobré víly polí Ilona Svobodová. Dále pak ještě Ječmínka (Radim Drexler) namluvil Marek Cieslar a vílu Chrpku (Ivana Stejskalová) namluvila Jana Štvrtecká. (funhouse)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno