Umírání za dlouhého dne

• Velká Británie The Long Day's Dying (více)

John, Cliff, Tom. Tři muži, tři angličtí výsadkáři. Všichni skvěle vyškoleni pro záškodnickou činnost. Všichni umějí správně zabíjet, klást miny, vyhazovat mosty, střílet samopalem i pistolí. Ale v tuto chvíli jim nic z toho není moc platné. Jsou odříznuti od své jednotky, uvízli v jakémsi podivném bezčasí, v neznámé krajině, bez spojení, bez velení. Už čtrnáct hodin čekají v polorozbořeném, opuštěném statku na svého seržanta, který odešel na průzkum, a je čím dál jasnější, že se dříve nebo později budou muset sami rozhodnout, co dál... (oficiální text distributora)

Anderton

Dnes už trochu schématicky antivojnovo pôsobiaci film, ale s niekoľkými nespornými pozitívami. Až nepríjemne hnusná atmosféra baráku a celého okolia, človek mal pocit, že rovnako bez slnečných lúčov a špinavo to vyzeralo všade, kde sa bojovalo. Vnútorné monológy sú geniálnym ozvláštnením, v tom má divák akúsi informáciu navyše oproti vojakovi, ktorý je zoči voči nepriateľovi. Ako to skončí, nebude pre nikoho už od začiatku prekvapením, skôr ak by film išiel proti očakávaniam, pôsobil by nelogicky. ()

nascendi

Aj keď dnes už môj dojem nebol taký veľkolepý, ako pred vyše 40 rokmi, keď som videl tento film premiérovo, stále ho považujem za mimoriadny film. V minimalistickom obsadení a priestore prebieha dráma o živote a smrti, ozvláštnená vnútornými monológmi jej aktérov, ktoré umožňujú lepšie pochopiť ich správanie sa. Dostal som chuť prečítať si literárnu predlohu, pretože titulkovanie filmov v poslednej dobe ide dolu vodou a moje znalosti angličtiny ani zďaleka nepostačujú na to, aby som zachytil všetko, čo by som zachytiť chcel a mal. ()

Rocky62 odpad!

Autentické vykreslení války, vnitřní monolog s hlubokým myšlenkovým přesahem, válečné poselství, psychologie postav. Tyto atributy zajisté nějaký válečný film obsahuje, bohužel ne The Long Day's Dying. Za 95 min jsem nezaznamenal jediný moment, který by stál za vyšší hodnocení. Amatérský extrémně nudný shit! ()

dopitak

Naturalističtějších filmů jsem viděl už víc, ale uznávám, že trochu syrové to bylo. Konec je blbý. Frica měli picnout, stejně se v tom trochu vyžívali. Alespoň někteří a někdy. Silná je i scéna, jak se k nim blíží Němec, a jeden z nich mu panáčkuje za zády se saprem namířeným k zemi (má toto být pacifistické gesto?). Parádní kamera a střih, vnitřní monology by asi víc vynikly v originále /viděno v dabingu ČT 2003/. ()

Flego

Táto sugestívna psychologická vojnová dráma s dorazom na osobné pocity ( vnútorné monológy ) je dokonalou ukážkou nezmyselnosti vojny. Dokáže strhnúť filmárskym prístupom a ponurou atmosférou. ()

Deschain

Na scénu pripevňovania granátov sa asi nedá zabudnúť, ani som nedýchala, také to bolo napínavé. Som rada, že som počas Dňa víťazstva nad fašizmom videla práve tento film. (Lumiere - 8.5.2014) ()

Dale

Tak nudný vojenský film som už dávno nevidel. Navyše je celý taký divný, nereálny a nezmyselný. Vôbec som nepochopil, akú úlohu mali tí výsadkári a asi to nevedeli ani oni sami. O postavách sa počas filmu vôbec nič nedozvieme, takže sú nám ukradnuté, tudiž emócie to nevyvolá žiadne a je nám fuk, či otrčia kopytá alebo nie. Chovanie postáv a dialógy sú odveci, no najmä tie vnútorné monológy alebo dokonca vnútorné dialógy! sú dosť na smiech. A neviem, čo to malo znamenať s tým Nemcom. Asi ho tam scenárista šupol, aby to malo aspoň nejakú zápletku, no veľmi si nelámal hlavu s tým, aby to celé malo zmysel. Nemčúr vie perfektne anglicky, dokonca asi prešiel aj výcvikom anglických výsadkárov, lebo pozná všetky ich triky. A potom to jeho chovanie, no aj chovanie Angličanov k nemu je maximálne zvláštne. Stotožňujem sa s pocitmi Rob Roya. 50% ()

Francik

Mrazivý zážitek. Je potřeba vidět. Jinak se o skvělé hutné atmosféře můžete jen povrchně představami sklouznete. Důkaz, že i s malými penězmi se dá udělat skvělý válečný film. ()

Davson

Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob! Nádherné vykreslení charakterů výsadkářů i jejich zajatce, skvělé herecké výkony, napínání až do konce. ()

Dawe.zs

Collinsovo protiválečné psychologické drama je šokujícím filmovým dílem.Je natočeno s bezpříkladnou krutostí.Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem viděla. ()

slunicko2

Vemlouvavě natočené napínavé válečné drama. 1) Tedy těm týpkům jsem věřil každé slovo a každé gesto. Pětihvězdičkoví komentátoři už za mě napsali vše, co bych tak mohl uvést, takže odkazuji na ně._____ 2) Režisérovi Peteru Collinsonovi bylo 32 let a představiteli hlavní role Johna, muži mnoha profesí (herec, režisér, scénárista, producent, zpěvák, malíř) přitažlivému Davidu Hemmingsovi v době jeho největší herecké slávy 27. ()

radektejkal

David Hemmings, veleslavný z filmu "Zvětšenina" zde dostal další roli, kterou svoji slávu jen potvrdil. Neznám jiný film, který by se celý odehrával na pomezí života a smrti, a který by víc nevolal po pacifismu, než tento. S myšlenkou, že ti tři parašuti by mohli být moji synové, navrhují, aby se odváděli branci ve věku nad šedesát let, pěkně se jim vystalala kulometná hnízda, dobře odpérovali tanky a... t... d. ()

Laurent

Obsahově výnikající dílko. Technicky je film zpracovaný na průměrné úrovni odpovídající 60. letům, takže takhle až tolik nezaujme. Český dabing se bohužel příliš nepovedl. Herecké výkony nejsou nijak oslnivé, spíše poměrně chladné. Především ve chvílích, kdy postavy diskutovali o tom "co dál", bych očekával více emocí. Největší devizou snímku je bezesporu poselství, které nese, navíc je naplněno bezezbytku. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1968 - Nominácia na 1. cenu (festival bol predčasne ukončený kvôli masovým protestom mládeže) ()

Martin741

Skoda, ze reziser Collinson natocil len 2 suprove filmy, a to Italian Job 1969 a Long Day´s Dying 1968. Rezisersky je to genialne, reziser sa doslova pohral s kazdou scenou, dialogy perfektne, neopovazim sa nic vytknut, z filmu na divaka vanie pach krvi, blata a neznamej krajiny. Hemmings /Zvetsenina/ to dobre ustal, Tony Beckley /Italian Job, Falstaff 1965/ na urovni a zaver spravne masakrozny. Treba si zvyknut na to, ze sa nic nedeje, ale to je vec tolerancie : 100 % ()

MrPierc

Tři angličtí výsadkáři, tři různé povahy a jeden cíl. Ti tři se na sebe spoléhají jako na bratry a přitom je vidět, že na ulici v reálném životě by se ani nepozdravili. Film je unikátní hlavně tím, že všichni tři vedou uvnitř svých hlav monology a jsou všechny směřovány k divákově uším. Pochybují, nenávidí a zdůvodňují si zabíjení. Buď to my nebo oni, ale i když německého nepřítele chtějí zneškodnit, tak ho uznávají - polidšťují. Žijí ve strachu a musí se stále utvrzovat ve svém sebevědomí a nepřipouštět si, že by mohli umřít. Snaží se do posledního záchvěvu svalů bojovat, ale mašinérie války je necitelná. Klobouk (helmu) dolů před natočením filmu celkově v jednom lese s tak složitou myšlenkou. ()

C0r0ner

Bohužel to zkazilo pár logických failů (zajatý Němec), které by se v žádné válce rozhodně nemohly udát, takže ve výsledku jenom průměr. Příběh jako takový je ale zajímavým pohledem do týla nepřítele a díky skvělým hercům jsem jim celou tu anabázi věřil, i když to byla občas trošku nuda. 60% ()

zette

Jen zridka mam po zhlednuti filmu chut precist si knihu, podle ktere byl film natocen. Ac me film zklamal prave v moc citelne literarni predloze a skromnym stylem nataceni, tak prave v dialozich a predevsim monolozich vidim nejvetsi prednost filmu. Nepochybuji o tom, ze dilo Alana Whitea pujde jeste vice do detailu prave v pocitech vysadkaru. Do postav vojaku jsem se nedokazal vcitit a ackoliv ma film vyrazne poslani, me kupodivu nechal chladnym. ()

majo25

Vojnová dráma, v príbehu ktorej chýba akýkoľvek dej. Trojica vojakov, ktorá sa ztratila a pežíva (možno) všedný deň v nepriateľskej zóne počas 2. svetovej vojny. Postavy sú vykreslené tak nemotorne, že divákovi je jedno, čo sa im stane, či zomrú alebo nie, nevie si k nim vytvoriť žiadny vzťah, k tomu tie nezmyselné pacificko-filozofické monológy. Hammings sa so svojou chlapčensky vyzerajúcou postavou na vojaka nehodí, vôbec preto nevyzerá prirodzene. Naviac tu máme možnosť počuť príšerné myšlienkové "diálógy", ktoré musel vymyslieť asi totálny tupec. Preto potom aj také klady ako autenticita smerujú kamsi do stratena. 50% ()