Proměny

Česko, 2009, 79 min

• neoBlast

Doháním nejstarší film, debut, Tomáše Řehořka... a já mam tohoto mladíka, stejně starého/mladého jako jsem já, celkem asi rád - ač žádné moje zdejší hodnocení tomuto faktu nenapovídá. On jde prostě proti zdi a točí snímek s primárně vizuálním zadáním až na prvním místě. Tohle mohlo možná fungovat jako studentský snímek na zlínské filmové škole, vlastně možná nabízí materiálu pro pět absolventských prací. Ale on koncový produkt výstupním projektem není a do kin se zbytečně dostal, tudíž všechny výtky k jeho "studijnímu" původu jsou oprávněné. Řehořek má filmy rád, dejme mu čas filmově vyrůst a třeba bude citovat i něco odvážnějšího než Iñárrita s výsledkem nechutného hybrida Bohdan Sláma/Tony Scott v jednom. 40 %(20.11.2013)

Nejdříve jsem to vypnul po 15ti minutách a když jsem to dokoukával, tak jsem si přál, aby byl film delší. Skrze spoustu otravných scén vyplouvá na povrch hodně zajímavých záběrů a několik dobrých nápadů a motivů, schází tomu však nějaké vyústění, což vrcholí otevřeným koncem. Bylo by super, kdyby Tomáš Řehořek potkal nějakého talentovaného scénáristu, který by ho trošku zpomalil a dal jeho nápadům logické místo ve vyprávění. Ale debut par excelence, jen doufám, že autorův talent nezapadne mezi ostatní české průměráky.(6.11.2010)

• smrt.ka

Distributoři lákají na ohromně suprózně mladého (talentovaného!) režiséra. Kritici píší v novinách o ohromně suprózně mladém (talentovaném!) režisérovi. Diváci jim na to skáčou jako sup na mrtvolu a rochní se v jejich "ohromně" a suprózně" a jak už to tak u Čechů bývá, tak se rochní i ve slově "český". Myslela jsem, že film se hodnotí pouze jako film, aniž by lověk studoval biografii režisérovu nebo někoho jiného. Přitom jde o dost podprůměrný, zřejmě také vykradený film, za který by Coppolovi rozbili pusu. Každopádně pořád jsem si to užila víc, než matiku, kterou jsem kvůliškolní návtěvě oželila. Dvě hvězdy bez rochnění (odpad to zase rozhodně nebyl, alespoň určitá snaha něco sdělit, i když to něco nebylo nic nového, je dost patrná) - s přivřeným okem.(20.2.2009)

• 2mig1

ohodnotit proměny tomáše řehořka je věc velmi záludná.. na debutu studenta filmové školy je vidět, že talent a jasnou vizi rozhodně má, film si napsal, nasnímal, sestříhal, zrežíroval ..film mu spoluprodukoval karel roden a k tomu jako bonus měl možnost udělat postprodukci ve slavných italských studiích cinecittá.. problém ale spočívá v tom, že film ve výsledku působí pouze jako školní cvičení.. řehořek musí mít každý záběr v nezvyklém úhlu, záběr nesmí být ani na chvíli v klidu, používá dynamický střih (až příliš), snad aby ukázal, co všechno se ve škole naučil, což se vám chvíli líbí, ale po dvaceti minutách už to spíš otravuje.. osudy filmových hrdinů jsou ukázkově šablonovitý a bohužel se někteří z nich nedočkají ani pořádné katarze, dialogy pak často šustí papírem a hercům nejdou moc přes pusu, i když jinak jsou herecký výkony příjemný.. postavy jsou plochý a celým dějem vlastně jenom tak proplouvají.. ale i přes to všechno nemůžu říct, že by se mi vlastně proměny nelíbily vůbec, postprodukce je technicky velmi povedená a jak už jsem uved, řehořkův talent je patrnej, jen se ho musí naučit správně využívat... a i když jsem byl nalomenej mu za jeho odvahu a odhodlání narvat o nějaký to procento navíc, nakonec to nad 40 nepůjde... škoda.. 4/10(13.7.2010)

Tomáš Řehořek se ve svém celovečerním debutu předvedl jako lepší režisér, kameraman a střihač než scenárista, ale i tak se mu tuhle mozaiku povedlo poskládat docela dobře. Postav bylo ze začátku celkem hodně a společného neměly prakticky nic, takže jsem se čím dál víc obával, že je nakonec autor bude chtít všechny propojit. Stalo se, ale kupodivu mi to ani tolik nevadilo. Jako plus se mi v českém prostředí zdá, že je ve filmu málo dialogů a vypráví se hlavně obrazem.(30.8.2012)

• - Film byl sestříhán z 13 hodinového materiálu na konečných 79 minut. (Yardak)

• - Do českých kin šly Proměny v počtu 23 kopií. (hippyman)

• - Film Proměny natočil pravděpodobně nejmladší český režisér celovečerního filmu všech dob. Vznik filmu připomíná „americký sen“. Talentovaný režisér a kameraman Tomáš Řehořek začal pracovat na filmu v době, kdy mu bylo dvacet let. Jeho práce a první sestřihy byly tak nevšední, že silně oslovily českou filmovou producentku. Víru, že vzniká ojedinělý snímek, sdíleli i producenti v Itálii, distributor a další tvůrci. [Zdroj: HCE] (POMO)