Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Tuto freak-romanci zbožňuju od malička. Burton si zde pohrál úplně se vším - od skvělých kulis vidlákova, přes rozpačitého Deppa a naivní Winonu Ryder až po masky Stana Winstona či jednu z posledních rolí Vincenta Price. Snad ani netřeba více dodávat, duo Burton-Depp válí už od začátku devadesátek. :)(11.8.2005)

Nádherný, jak se Deppíkovi podařilo dostat do postavy střihajícího Edy tolik lásky, smutku, radosti i bolesti, to je prostě něco neuvěřitelnýho. Vemte si kolikrát herec posere roli postavy z realnýho světa a vy mu jí prostě nevěřite a film díky tomu jde do kytek. A tady jeden hnědookej fešáček vystihne roli bytosti, které existuje pouze v tvůřčí fantazii, takovým způsobem, že jsem prožíval úplně všechno, jako kdybych sám byl Edward. Tohle bylo fakt něco neuřitělnýho. Vyníkající hudba navíc ještě posilovala moje souznění s hlavním hrdinou. Prožil jsem příběh, který jsem nikdy nazažil, užasný, přesně kvůli těmhle prožitkům miluju filmy.(27.11.2010)

Dojemný, milý film, ale na druhou stranu, zas taková emocionální pecka to z mého pohledu není. Johnny je ve své roli výborný a rozhodně si ji může zapsat na seznam těch "nezapomenutelných", ostatní postavy jsou však spíše karikatury a Winonino "vyznání" a vůbec její city nejsou dostatečně důvěryhodné. Příběh samotný ale může velmi dobře fungovat jako kritika společnosti, maloměšťáctví a z tohoto pohledu je pro mě osobně film mnohem cennější než netradiční romantika/moderní pohádka s "tak trochu jiným" hrdinou. 4* a Depp si u mě zase zvýšil renomé.(5.9.2011)

Zpočátku jsem neměl pocit, že bych tomuto snímku mohl dát více než 3*, ale čím déle film trval, tím se moje hodnocení zvedalo. Střihoruký Edward je v podstatě něco jako pohádka, ale zároveň drama a romantická fantasy podívaná, které dominuje Johnny Depp v hlavní roli a opět potvrdil, jak je skvělý herec. Winona Ryder také znovu příjemně potěšila a čím jsem se jako divák kochal, bylo celkové zpracování - kamera, prostředí, hudba, ale také nápaditost. Opomenout však nelze ani síla ústřední myšlenky, která ukazuje, kolik citu a dobrých vlastností v sobě může mít umělý výtvor a kolik falešnosti je vlastní normálním lidem. Tim Burton dokázal do filmu vměstnat i emoce, což se cení, zvlášť, když se netlačí na pilu. Silná scéna je například ta, kdy si Edward uvědomí, že i jeho nejněžnější dotek způsobuje bolest a krvavé šrámy. Ačkoliv jsem to zpočátku nečekal, nemohu hodnotit jinak.(20.1.2015)

Jistý pan Burton se tímto stává mým oblíbeným režisérem; dalšími viníky krom Střihorukého Edwarda jsou ještě Batman se vrací a Velká ryba (prozatím)... Krásně vykreslená stupidita a pokrytectví ovcí žijících ve svých snových, pastelově zbarvených krabicích, konfrontovaných s jedním výstředním jedincem... 90%(20.12.2011)

• - Tim Burton si u vedení studia vymohl, že se mu nebude do scénáře vměšovat žádný producent nebo scenárista, a proto film nekončí vyložene happy endem. (Trainspotter)

• - Skladatel Danny Elfman uvedl, že pro tento film skládal hudbu nejraději ze všech filmů, do kterých kdy hudbu skládal. (bfa)

• - Johnny Depp a Winona Ryder se během natáčení zasnoubili. (Trainspotter)