Střihoruký Edward

Nožnicovoruký Edward

Edward Scissorhands

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Možná životní role pro Johnnyho Deppa, který se se svou postavou dokázal opět neskutečně ztotožnit a výhradně díky němu nabývá celé vyprávění mnohem větších filmových rozměrů. Se samotným příběhem už to taková sláva není, Burton sází spíše na klasiku a není tak přelomový jako v jiných dílech, ale zároveň stále dokáže diváka okouzlit dokonalým skloubením vizuální stránky s jednoduchým, skoro až dětským příběhem. Zde navíc perfektně zafungoval kontrast mezi vyjukaným a "zvláštně" vyhlížejícím Edwardem a skutečnou nenasytnou džunglí lidské společnosti, který Burton vykresluje tak, jak to umí jen on- nápaditě, hravě a s obrovským nadhledem. Střihoruký Edward je film, který se potřebuje strefit přímo do divákova srdce, a pokud se mu to povede, své místo si v něm uchová již napořád. U mě to však bylo TĚSNĚ vedle..(16.12.2012)

Když jsem byl ještě malej kluk, tak jsem měl z postavy Edwarda neskutečnou hrůzu. Teď- po mnoha a mnoha letech, kdy jsem možnost vidět tenhle film znovu, to všechno vidím úplně jinak. V jasnějších barvách. Považuji ho za jednu z nejčistčích a nejupřímnějších postav, které kdy Burton vytvořil. Edward je prostě světovej a pokud má někdo k tomuhle filmu výhrady, ať jde do háje! Ta famózní hudba Dannyho Elfmana mě dohnala přímo k slzám...(25.9.2006)

Naprosto dojímavý příběh, zahajující spolupráce dvou géniů filmového plátna Burtona a Deppa. Bez jednoho či druhého by film zkrátka nebyl tím, čím je. Uchvacující příběh o začleňování naivního robůtka do načančané a zhýčkané společnosti, která mi připomněla Stepfordské paničky, kde se paradoxně on chová nejnormálněji. Příběh o zneužívání naivních osobností také poukazuje na prohnilou "vyšší" společnost, kde drby a závist jsou na denním pořádku. A samozřejmě konec nezklamal. "Kevin, you wanna play scissors, paper and stone again?" 70%(19.5.2012)

Nejlepší Burton. Grandiózní od začátku do konce... To, že je mistr filmového obrazu, to vím ale podat tak prostý pohádkový snímek tak suvéréně, že jsem hltal každou následující scénu, to jsem od něj nečekal. Nemám rád obsazování Johnnyho Deppa do stále dalších a dalších jeho filmů ale zde si nedokážu představit nikoho jiného. Malou zrůdičku s neviným obličejem a srdcem na dlani. Edward zkrátka vypadá jinak, než ostatní lidé ale uvnitř je to moc milý chlapík. Škoda, že Burtonovo plodná léta už pominula a servíruje tak děsivé kýčoviny, jako je Alenka v říší divů.(6.2.2011)

V dětství se mi Edward moc líbil. Nyní jsem se na něj kouknul trochu jinýma očima a opět zírám jak malé děcko. Úvodní titulky s burtonovskou vánoční atmosférou mě příjemně naladily, barevná vesnička, kde ke křiklavým jednobarevným domečkům je zaparkované křiklavé jednobarevné auto (ovšem jiné barvy než dům samotný), se spostou pestrobarevných "seriálových" postaviček (žen především) mě neuvěřitelně fascinovala stejně jako hromadný příjezd všech manželů z práce. Svět Tima Burtona je úžasný. I když se pod ním skrývá jednoduchý příběh, stejně jsem se nechal unést.(15.4.2003)

• - Během scény, kdy Edward utíká zpět do svého domova, zkolaboval Johnny Depp kvůli kombinace vedra a koženkového kostýmu. (don corleone)

• - Scénář byl napsán za tři týdny. (Mertax)

• - Podle režiséra, byl Edwardův (Johnny Depp) oblek vyroben mimo jiné z latexu, kůže, staré pohovky v režisérově prvním bytě a pásky. (tyna97)