Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov od Tima Burtona, ktoremu velmi malicko chybalo k plnemu hodnoteniu. Film ma uzasnu vypravu s farebnymi domcekmi ako aj krasnu hudbu Dannyho Elfmana. Pribeh je najprv vesely, ale neskor kvoli zlej ludskej zlomyselnosti a hluposti sa zmeni v neskutocnu dramu a najsympatickejsie postavy mi tu zostavaju iba Edward a Kim. Uz len zasnezene uvodne 20th Century Fox vytvara atmosferu Vianoc alebo zimy, pricom prave na to obdobie je podla mna tento krasny film ako stvoreny. ________ Johnny Depp - (Edward) +++ Winona Ryder - (Kim) +++ Dianne Wiest - (Peg) +++ Anthony Michael Hall - (Jim) +++ Kathy Baker - (Joyce) +++ Robert Oliveri - (Kevin) +++ Conchata Ferrell - (Helen) +++ Caroline Aaron - (Marge) +++ Vincent Price - (Inventor) +++ Alan Arkin - (Bill) +++ Produkcia: Tim Burton +++(5.5.2011)

já tuhle atmosféru miluju! a dostávám se do ní již úvodními titulky, kdy hudba Danny Elfmana v neobvyklém zvuku 4.0 (3.1) předkládá otázku, jestli nás čeká pohádka nebo horor. TAM NAHOŘE STÁL VELKÝ PALÁC, VE KTERÉM BYDLEL JEDEN VYNÁLEZCE. VYNALEZL SPOUSTU VĚCÍ A TAKÉ STVOŘIL ČLOVĚKA. DAL MU VNITŘNOSTI, SRDCE, MOZEK, VŠECHNO. TEDY ... SKORO VŠECHNO. TEN VYNÁLEZCE BYL STARÝ A UMŘEL. A TEN ČLOVĚK ZŮSTAL SÁM. NEHOTOVÝ. JMENOVAL SE EDWARD. ten Burtonův smysl pro bizardní krásu obdivuji! tvář Edwarda hovoří za vše. fantastická zahrada, všeobecná Burtonovská barevnost. porovnejme továrnu pana Wonky a laboratoř ve starém hradě. i tak se dá zjistit mistrův posun ve filmovém vidění světa. a nemám pocit, že Burton z roku 1990 oproti tomu z roku 2005 prohrává. také se člověk nediví, že právě J.Depp je jeho dvorní herec (ovšem, já bych ty role bral taky). a příběh? neveselej konec je nutností, ale jsme v pohádce. takže: ,,JESTLI JEŠTĚ ŽIJE? NEŽ K NÁM PŘIŠEL, NIKDY NESNĚŽILO. A TEĎ SNĚŽÍ STÁLE." a u vás?(5.4.2006)

Pribeh o jednom mestecku v ktorom zili obycajny ludia, ktory nedokazali pochopit ze moze existovat niekto odlisny a zvlastny. Edward bol v srdci neobicajne cisty a dobrosrdecny a robilo ho stastnym robit radost ostatnym, ale ludia ho videli stale len ako necloveka aj ked nim bol omnoho viac ako ostatny. Nesnazili sa ho spoznat, len ho vyuzit pre vlastnu potechu a prospech a pri prvej prilezitosti ho zavrhli ako neludske monstrum. Smutne ale neuveritelne krasne. Uzasny vykon Johnyho Deppa, Burtonova rezia a hudba Dannyho Elfmana = 10/10(22.11.2006)

Naprosto dojímavý příběh, zahajující spolupráce dvou géniů filmového plátna Burtona a Deppa. Bez jednoho či druhého by film zkrátka nebyl tím, čím je. Uchvacující příběh o začleňování naivního robůtka do načančané a zhýčkané společnosti, která mi připomněla Stepfordské paničky, kde se paradoxně on chová nejnormálněji. Příběh o zneužívání naivních osobností také poukazuje na prohnilou "vyšší" společnost, kde drby a závist jsou na denním pořádku. A samozřejmě konec nezklamal. "Kevin, you wanna play scissors, paper and stone again?" 70%(19.5.2012)

Moderní pohádkový příběh zasazený do kulis amerického maloměsta přelomu 50. a 60. let minulého století je dokonalou ukázkou tvorby Tima Burtona. Protože byl původně animátorem, inspirace animovaným filmem je víc než zřetelná. Jeho Edward je oživlá loutka ve stylu Pinokia, ostatně tomuto pojetí přizpůsobil Johny Depp i projev své postavy - jeho mimika je minimální, pohyby trhané - přinejmenším do doby, kdy ho pobyt mezi obyvateli městečka zlidští. Metodou animovaného filmu je rovněž zkonstruován a oživen tajuplný dům geniálního vědce se spoustou absurdních vynálezů. Dokonce i křiklavě barevné fasády nekonečně se táhnoucí zástavby rodinných domků připomínají kreslené pozadí animovaných filmů. V druhé linii je Střihoruký Edward dojemný příběh o nenaplněné lásce, která je sice dost silná na to, aby překonala odlišný vzhled,chování a tělesné devormace, je ale bezmocná vúči společenským předsudkům, manipulacím a lidské nenávisti. Ve třetí linii je Burtonův film hořkou satirou na poměry maloměšťácké americké společnosti, která s sebou velice snadno nechá manipulovat a je přehnaně konformní. Střihoruký Edward má vytříbený vizuální styl, silný příběh, výborné herecké obsazení a skvělou režii. Film, který nestárne. Celkový dojem: 95 %.(18.8.2008)

• - Johnny Depp: "Když jsem dočetl scénář, brečel jsem. A věděl jsem, že Edward jsem já." (Trainspotter)

• - Role vynálezce je speciálně napsaná pro Vincenta Pricea. (bfa)

• - Pro Burtona se jednalo o druhý film, který natočil s Winonou Ryder, prvním byl snímek Beetlejuice (1988). Myslel si, že by bylo zábavné vidět, jak "hraje více normálně, příměstský charakter, kterým ona není." (tyna97)