Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Rozpočet $20miliónovTržby USA $56,362,352Tržby Celosvetovo $86,024,005/80%/(31.7.2005)

já tuhle atmosféru miluju! a dostávám se do ní již úvodními titulky, kdy hudba Danny Elfmana v neobvyklém zvuku 4.0 (3.1) předkládá otázku, jestli nás čeká pohádka nebo horor. TAM NAHOŘE STÁL VELKÝ PALÁC, VE KTERÉM BYDLEL JEDEN VYNÁLEZCE. VYNALEZL SPOUSTU VĚCÍ A TAKÉ STVOŘIL ČLOVĚKA. DAL MU VNITŘNOSTI, SRDCE, MOZEK, VŠECHNO. TEDY ... SKORO VŠECHNO. TEN VYNÁLEZCE BYL STARÝ A UMŘEL. A TEN ČLOVĚK ZŮSTAL SÁM. NEHOTOVÝ. JMENOVAL SE EDWARD. ten Burtonův smysl pro bizardní krásu obdivuji! tvář Edwarda hovoří za vše. fantastická zahrada, všeobecná Burtonovská barevnost. porovnejme továrnu pana Wonky a laboratoř ve starém hradě. i tak se dá zjistit mistrův posun ve filmovém vidění světa. a nemám pocit, že Burton z roku 1990 oproti tomu z roku 2005 prohrává. také se člověk nediví, že právě J.Depp je jeho dvorní herec (ovšem, já bych ty role bral taky). a příběh? neveselej konec je nutností, ale jsme v pohádce. takže: ,,JESTLI JEŠTĚ ŽIJE? NEŽ K NÁM PŘIŠEL, NIKDY NESNĚŽILO. A TEĎ SNĚŽÍ STÁLE." a u vás?(5.4.2006)

První spolupráce Johnnyho Deppa a Tima Burtana dopadlo skvěle. Zajímavý příběh o Edwardovi, který sice není úplně člověk, ale chová se lidštěji než většina lidí v jeho okolí. Absolutně si nedovedu představit někoho jiného než Johnnyho Deppa v roli Edwarda, protože jeho zasněná a dojímavá tvář je nezapomenutelná.(1.12.2007)

Jeden z nejlepších Burtonovských filmů, v kterém objevil své budoucí "alter ego" Johnnyho Deepa. Jeho role je tu naprosto okouzlující a podmanivá. Velkou pochvalu ale také zaslouží hudební mág Danny Elfman, díky nemuž vládne filmu dokonale strašidelná atmosféra.(14.11.2007)

Film s nádhernou Burtonovskou představivostí a tou nejpohádkovější hudbou Dannyho Elfmana co znám. Spíše než příběhem o odlišnosti a nepochopení, lidskosti či nelidskosti o je pro mě Edward stále hlavně filmem s krásnou a křehkou pohádkovou duší.(12.9.2005)

• - Tim Burton si u vedení studia vymohl, že se mu nebude do scénáře vměšovat žádný producent nebo scenárista, a proto film nekončí vyložene happy endem. (Trainspotter)

• - Jen díky na svou dobu fenomenálnímu úspěchu Batmana měl Tim Burton zelenou k natočení Edwarda. (Trainspotter)

• - Inšpiráciou pre vzhľad postavy Edwarda (Johnny Depp) bol imidž speváka a lídra alternatívno-rockovej skupiny The Cure Roberta Smitha. (fabuloso)