Střihoruký Edward

Nožnicovoruký Edward

Edward Scissorhands

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Spolu s Donniem Darkom môj overený liek na depresie (ehm, liek ... ;)). Neopakovateľná atmosféra, hudba a ... ten nádherný koniec. Bohužiaľ začína mi na tom filme čoraz viac vadiť tá satirická dejová línia, ktorá nielen že sa tam nehodí, ale navyše sa ani veľmi nevydarila. Ale Elfman a Burton ... tak to je božské duo.(27.3.2007)

Moderní pohádkový příběh zasazený do kulis amerického maloměsta přelomu 50. a 60. let minulého století je dokonalou ukázkou tvorby Tima Burtona. Protože byl původně animátorem, inspirace animovaným filmem je víc než zřetelná. Jeho Edward je oživlá loutka ve stylu Pinokia, ostatně tomuto pojetí přizpůsobil Johny Depp i projev své postavy - jeho mimika je minimální, pohyby trhané - přinejmenším do doby, kdy ho pobyt mezi obyvateli městečka zlidští. Metodou animovaného filmu je rovněž zkonstruován a oživen tajuplný dům geniálního vědce se spoustou absurdních vynálezů. Dokonce i křiklavě barevné fasády nekonečně se táhnoucí zástavby rodinných domků připomínají kreslené pozadí animovaných filmů. V druhé linii je Střihoruký Edward dojemný příběh o nenaplněné lásce, která je sice dost silná na to, aby překonala odlišný vzhled,chování a tělesné devormace, je ale bezmocná vúči společenským předsudkům, manipulacím a lidské nenávisti. Ve třetí linii je Burtonův film hořkou satirou na poměry maloměšťácké americké společnosti, která s sebou velice snadno nechá manipulovat a je přehnaně konformní. Střihoruký Edward má vytříbený vizuální styl, silný příběh, výborné herecké obsazení a skvělou režii. Film, který nestárne. Celkový dojem: 95 %.(18.8.2008)

Utieklo mnoho času od doby, keď som ako malý videl toho "desivého Edwarda" (prosím, nepliesť s neoblomne trblietavým metrosexuálnym upírom so ságy Twilight). Možnosť pozrieť si jeden z Burtonových klenotov znovu bola pre mňa ponukou, ktorá sa neodmieta. A neľutoval som. Za celých 23 rokov nestratil Střihoruký Edward (vždy som preferoval český názov) nič zo svojho čara, a znovu sa mu podarilo vtiahnuť ma do trochu strašidelného, rozprávkového príbehu s nádychom komédie, pripomínajúceho odľahčenú verziu Frankensteina, šmrncnutého trochou Krásky a Zvieraťa. Geniálny Johny Deppskvelá réžia, hudba, herci (Vincent Price ako bonus). Delikatesná pochúťka pre filmových gurmánov a "povinné filmové čítanie" - dnes už ani Burton netočí, ako kedysi.(8.3.2013)

První velká spolupráce Tima Burtona a Johnny Deppa. Důkaz toho, že oba mám tak rád je pětihvězdičkový ranec, který udám snad každý film, kdy se objeví spolu, protože oni dva ve spolupráci v jednom filmu prostě fungují na diváka jako jsem já. To, že střihorukýho Edwarda s ostřím špičatým jak řeznická kudla pošle na vodní postel aby se sladce vyspal, to je panečku logika, to je Burtonovská logika, všecko tak černo bílé a tak hezké čtverečkované a tak to vlastně začíná. Teda už v Beetlejuicovi, ale tady ta samotná spolupráce těchto pro mě už legend. Protože, a věřím tomu, že právě jejich společná spolupráce je dala do podvědomí diváků tak vysoko že jsou díky tomu v dnešní době tak slavní. Střihoruký Edward je prostě příjemná nefalšovaná tajuplná zábava, která je svou pozitivní ale tajuplnou atmosférou tak geniální. Právě tak geniální jako svět Tima Burtona, ve kterém on sám žije. Ve světě, ve kterém by se s takovým Střihorukým Edwardem určitě potkal.(13.4.2008)

Achjo, když mě je ho vždycky tak strašně líto. Všechny ty lidi z toho satelitního městečka bych nejradši zmlátila za to jak se k němu chovají. A za to, že ten film mě dokázal vtáhnout do pocitů Edwarda, nemůže nikdo jiný než Johnny Depp, který opět zahrál naprosto bezchybně svou roli. A génius mezi režiséry, Tim Burton, který svojí atmosférou dokáže vtáhnout do děje všechny, kdo mají aspoň trochu představivost. 4*(5.6.2010)