Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Dojemný, milý film, ale na druhou stranu, zas taková emocionální pecka to z mého pohledu není. Johnny je ve své roli výborný a rozhodně si ji může zapsat na seznam těch "nezapomenutelných", ostatní postavy jsou však spíše karikatury a Winonino "vyznání" a vůbec její city nejsou dostatečně důvěryhodné. Příběh samotný ale může velmi dobře fungovat jako kritika společnosti, maloměšťáctví a z tohoto pohledu je pro mě osobně film mnohem cennější než netradiční romantika/moderní pohádka s "tak trochu jiným" hrdinou. 4* a Depp si u mě zase zvýšil renomé.(5.9.2011)

„Kevin, poď si zahrať kameň papier nožnice. - "Nebaví ma to, vždy vyhráš."“ Aj keď Tim Burton nepatrí medzi moje srdcové záležitosti, je to nadpriemerný a originálny režisér. Sem-tam mu nefungujú scenáre, ale po hereckej a audiovizuálnej stránke sa jedná o špičky (česť výnimkám - MARS ÚTOČÍ!, PLANÉTA OPÍC). NOŽNICOVORUKÝM EDWARDOM vyplnil priestor medzi "trhákmi na istotu" BATMAN a BATMAN SA VRACIA. Je to rozprávka, ale svojská. No čo iné by ste čakali od autora, ktorý nechal v BEETLEJUICEOVI zaľúbený párik umrieť v prvých 10. minútach? Vo fascinujúcom a strašidelnom zámku, týčiacim sa nad konzervatívnym mestečkom, žije prízrak s nožnicami namiesto prstov, ktorého jeho „otec“ (posledná rola hororovej legendy Vincenta Pricea) nestihol dokončiť. Tichý chlapec s bledou tvárou (Johnny Depp v brutálnom kostýme) vďaka hystericky pozitívnej „avon lejdy“ (Dianne Wiest) uchváti unudených obyvateľov, aby ich následne znechutil. Komediálne/romanticky ladená snímka sa v surovom finále mení na smútok, nostalgiu, melanchóliu, výčitky a legendu o tom, prečo sneží a aké je tancovať v snehových vločkách. Keď babička rozpráva vnukovi rozprávku a vonku sneží, nezostane (asi) ani jedno oko suché. Má to svoje chyby (naivná satira, predvídateľný scenár, Winonin žiarlivý priateľ). No plusy prevládajú.(9.5.2009)

Rytíř smutné postavy Johny Depp vybavený nůžkami v příběhu o zamilovaném monstru a víle, jejíž dotek vysvobozuje z prokletí jinakosti. Ale tahle zakřivená kytara nemá jen romantické struny. Jedna ze strun alegoricky reflektuje neviditelné zlo moralní prohnilosti v sousedství, kde se krutá vypočítavost váží na kilogramy a přetvářka na tuny.Divné pohádky pro divné děti vypráví podivín Tim Burton tak podmanivě, že mezi slzami vždy prosvítá úsměv.(28.4.2007)

Tenhle film je neskutečný citový vyďerač. U málokterého filmu se dokážu tolik smát a tolik se nechat dojmout. Edward je král všech outsiderů. Zlo ve filmu představují obyčejní lidé (mohou to být i vaši sousedi), kteří si žijí ve svých barevných domcích a Edwarda ze začátku jen využívají. Takhle vizuálně nádherné a atmosferické filmy dokáže snad jen Burton, ale zde patří velká část úspěchu Deppovi, který hraje Eda naprosto dokonale a být na jeho místě jiný herec určitě by to nebylo ono. K tomu musím ještě pochválit dobrou kameru a hlavně hudbu Dannyho Elfmana.(29.12.2006)

Achjo, když mě je ho vždycky tak strašně líto. Všechny ty lidi z toho satelitního městečka bych nejradši zmlátila za to jak se k němu chovají. A za to, že ten film mě dokázal vtáhnout do pocitů Edwarda, nemůže nikdo jiný než Johnny Depp, který opět zahrál naprosto bezchybně svou roli. A génius mezi režiséry, Tim Burton, který svojí atmosférou dokáže vtáhnout do děje všechny, kdo mají aspoň trochu představivost. 4*(5.6.2010)