Střihoruký Edward

Nožnicovoruký Edward

• Nový Zéland

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Tuto freak-romanci zbožňuju od malička. Burton si zde pohrál úplně se vším - od skvělých kulis vidlákova, přes rozpačitého Deppa a naivní Winonu Ryder až po masky Stana Winstona či jednu z posledních rolí Vincenta Price. Snad ani netřeba více dodávat, duo Burton-Depp válí už od začátku devadesátek. :)(11.8.2005)

Na jednu stranu celkem zábavná fantasy podívaná, na druhou zase přeslazená a na můj vkus divně vykonstruovaná romance. Některé momenty mě hodně pobavily. Myslím si, že tu chybí žánr komedie. Ale ten příběh a hlavně závěrečná půlhodinka, když se sympatie náhle otočí, byly prostě divný. Na podobný fantasy úlety moc nejsem, tento se mi svým způsobem líbil, ale stejně tam je i něco, co prostě ve filmech moc nemusím (asi ta přehnaná sentimentalita a burtonovské úletovské nápady). 65%(23.10.2011)

Lidi jsou zrůdy. Ne všichni. Ale spousta z nich. Jak je poznáte? Jestli si myslíte, že zrůda byl ten pán s obrovskými nůžkami, co se k vám tuhle blížil rychlým krokem přes ulici, pak máte asi pravdu. Ale jen proto, že to nebyl Edward. Ne, opravdu to nepoznáte podle nůžek místo rukou. Spíš podle toho, když vám někdo vrazí (obrazné) nůž(ky) do zad. Naivní Edward s bledou zjizvenou tváří je jak nevinné děcko, nebo možná štěňátko. Je plachý a jen ostýchavě se setkává s okolním světem. Jeho konfrontace se světem, v tom to všechno je. S povrchním světem, který všechno odlišné bere jako atrakci. Který se snaží předstírat, že je chápavý. Ale který při první známce slabosti vytasí s předsudky. Střihoruký Edward je tak strašně citlivý a poetický film... Je to krásná pohádka. Smutná. Dojemná. Dokonalá.(11.5.2007)

Když jsem byl ještě malej kluk, tak jsem měl z postavy Edwarda neskutečnou hrůzu. Teď- po mnoha a mnoha letech, kdy jsem možnost vidět tenhle film znovu, to všechno vidím úplně jinak. V jasnějších barvách. Považuji ho za jednu z nejčistčích a nejupřímnějších postav, které kdy Burton vytvořil. Edward je prostě světovej a pokud má někdo k tomuhle filmu výhrady, ať jde do háje! Ta famózní hudba Dannyho Elfmana mě dohnala přímo k slzám...(25.9.2006)

Rytíř smutné postavy Johny Depp vybavený nůžkami v příběhu o zamilovaném monstru a víle, jejíž dotek vysvobozuje z prokletí jinakosti. Ale tahle zakřivená kytara nemá jen romantické struny. Jedna ze strun alegoricky reflektuje neviditelné zlo moralní prohnilosti v sousedství, kde se krutá vypočítavost váží na kilogramy a přetvářka na tuny.Divné pohádky pro divné děti vypráví podivín Tim Burton tak podmanivě, že mezi slzami vždy prosvítá úsměv.(28.4.2007)

• - Pro Tima Burtona se jednalo o druhý film, který natočil s Winonou Ryder (Kim) – prvním byl snímek Beetlejuice (1988). Myslel si, že by bylo zábavné vidět, jak „hraje více normálně, příměstský charakter, kterým ona není.“ (tyna97)

• - Poslední role pro Vincenta Price (vynálezce), než zemřel. A poslední scéna, ve které se ve filmu objevil byla ta, ve které jeho postava umírala. (don corleone)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. prosince 1990 v Los Angeles. (Varan)