Střihoruký Edward

Nožnicovoruký Edward

Edward Scissorhands

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Nejlepší Burtonovka se skvělým Deppem, výborným příběhem, ztvárněným světem a smutnou hudbou. [9/10]10/10(Fox) (Barevný /// Produkce: Tim Burton, Denise Di Novi /// Scénář: Tim Burton a Caroline Thompson /// Kamera: Stefan Czapsky /// Hudba: Danny Elfman /// Nominace na Oscara: Ve Neill, Stan Winston (masky)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](14.1.2008)

Naprosto strhující zážitek se skvělým Deppem a vynikající hudbou. Krásně podbarvená atmosféra je umocněna krásným vykreslením ulice se všemi barvami. Taková moderní pohádka o jednom chlápkovi, který převrátí všem život naruby a tomu konci by mohlo závidět nejedno drama. Typický bizarní Burton. Tak, jak ho mám(e) nejraději.(29.12.2006)

Burtonovsky divné, milé, barevné a prozíravé. Režisér se tehdy nejspíš splnil sen a zároveň započal svou dlouhodobou spolupráci s Johnnym Deppem, která jim, svým způsobem klape již ve Střihorukém Edwardovi. Některé příběhové zvraty jsou z dnešního pohledu tak hloupé až rušivé, ovšem na film mám vzpomínky z dětství a nostalgie tedy stále funguje, když mě od občasné nelogičnosti osvobozuje...75%(22.3.2014)

Tima Burtona považuju za jednoho z nejlepších režisérů naší doby, jeho styl je unikátní a hlavně neskutečně krásný.... ale tohle je na mě trochu moc romantiky najednou, a roztomilé štěňátko Winona Ryder to jen umocňuje... jsem asi cynik, ale jenom tím, že je to dojemné, mě to opravdu nedojme - to je jen taková slovní hříčka, ještě k tomu přeháním;) Krásu režie Tima Burtona opěvuju kudy chodím a hudbu Dannyho Elfmana vychvaluju až do nebes, ale Edward mi prostě nesednul....A minimálně jedna hvězda je za práci zahradních architektů :)(23.3.2003)

Rytíř smutné postavy Johny Depp vybavený nůžkami v příběhu o zamilovaném monstru a víle, jejíž dotek vysvobozuje z prokletí jinakosti. Ale tahle zakřivená kytara nemá jen romantické struny. Jedna ze strun alegoricky reflektuje neviditelné zlo moralní prohnilosti v sousedství, kde se krutá vypočítavost váží na kilogramy a přetvářka na tuny.Divné pohádky pro divné děti vypráví podivín Tim Burton tak podmanivě, že mezi slzami vždy prosvítá úsměv.(28.4.2007)

• - Na konci filmu, když Kim v hradu běží za Edwardem po schodech nahoru, tak je pod jedním z velkých oken vidět člen štábu. (Vojtino)

• - Inšpiráciou pre vzhľad postavy Edwarda (Johnny Depp) bol imidž speváka a lídra alternatívno-rockovej skupiny The Cure Roberta Smitha. (fabuloso)

• - O roli Edwarda měl údajně vážný zájem Michael Jackson. (duklak2)