Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Tim Burton umí na publiku opravdu zapracovat. Přesně odměřené dávky sentimentality, romantiky, dramatičnosti, humoru a napětí dokáže poskládat v jeden kompaktní a jednolitý celek, který umocní ještě působivou hudbou a tím navodí procítěnou atmosféru a má diváka tam, kde chce. Střihoruký Edward je přesně ten případ a Tim mě opravdu dostal. I já, kterého hned tak něco nedojme, jsem byl naměko.(3.8.2002)

Burtonovsky divné, milé, barevné a prozíravé. Režisér se tehdy nejspíš splnil sen a zároveň započal svou dlouhodobou spolupráci s Johnnym Deppem, která jim, svým způsobem klape již ve Střihorukém Edwardovi. Některé příběhové zvraty jsou z dnešního pohledu tak hloupé až rušivé, ovšem na film mám vzpomínky z dětství a nostalgie tedy stále funguje, když mě od občasné nelogičnosti osvobozuje...75%(22.3.2014)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Krásný Burtonův film o prokletí odlišnosti, ale také o lidském soucitu i lásce. Kanadský písničkář Leonard Cohen v jedné své písni má verš: The odds are there to beat - Odlišní jsou tady, aby byli biti. A lidé často ubližují odlišným, ať už postiženým, černým, hloupým nebo škaredým, i když mohou být v některém ohledu geniální jako Střihoruký Edward. Trailer: http://www.csfd.cz/film/1073-strihoruky-edward-edward-scissorhands/videa/(10.11.2009)

„Prečo vlastne sneží, starká? Odkiaľ sa berie sneh?“ Temná rozprávka vychádzajúca zo schémy Kráska a zviera, kúzelný Tim Burton a o nič menej dojímavý Danny Elfman na vrcholoch svojich síl, prvá veľká úloha pre Johnnyho Deppa (nikto iný by sa tam nehodil) s peknučkou Winonou Ryder, bohužiaľ posledný zárez Vincenta Pricea, a takto by som mohol pokračovať až po pána policajta, proste tie postavičky ulízaného pestrofarebného predmestia versus štýlovo strašidelný zámok a Edward, jeho pohľady, prepichnutá vodná posteľ, výtvory záhradnícke či kadernícke, pokus o vlúpanie a následný prechod k temnejšej časti filmu, odhoďte zbrane (že by si tu Singer našiel scénu do X2, ktorú drsnejšie rozvinul), neštvaný Edward ničiaci steny domu, strhávajúci si šaty a prepichujúci kolesá na autách a samozrejme tanec pod umelým snehom, to všetko je proste čarovné. Ach, tá hudba. Makeup a efekty samozrejme Stan Winston. Môj obľúbený film. Naposledy videné: 11.7.2009(11.7.2009)

Krásná vizuální stránka jen tak tak, že nesklouzává do kýče a příběh jen tak tak, že nesklouzává do sentimentality. Obou dvou ingrediencí je ve filmu je přesně tak, jak je zapotřebí a především Burton dokáže vystihnout ten přesný moment, kdy je použít a kdy naopak potlačit. Technicky a po celkové formální stránce (výprava, hudba, masky) je film prakticky bez kazu.(11.5.2005)

• - Scénář byl napsán za tři týdny. (Mertax)

• - Jedná se o čtvrtý film, na kterém Tim Burton spolupracoval se skladatelem Dannym Elfmanem, bývalým zpěvákem Oingo Boingo. Elfman zpracoval hudnu pro oba Burtonovy studiové filmy, jejich první společný projekt byl Pee-Weeho velké dobrodružství (1985). (tyna97)

• - Scéna, kde vynálezca Edwarda učí etiketu, číta z knižky "Twentieth Century Etiquette". Jej názov je rovnaký ako názov štúdia, ktoré film produkovalo. (lupene)