Modrá Electra Glide

• USA Electra Glide in Blue (více)

Jediný film Jamese Williama Guercia, držitele Grammy za eponymní album Blood, Sweat and Tears a dlouholetého producenta kapely Chicago (zpěvák Peter Cetera hraje pašeráka drog Zemca a ve filmu se objeví i další její členové), byl natočen podle skutečné události: v květnu 1969 zastřelili dva dlouhovlasí mladíci z mikrobusu značky Volkswagen na arizonské silnici policistu na motorce. John Wintergreen (Robert Blake) je policista, který se svým partnerem Zipperem (Billy Green" Bush) hlídkuje na silnici protínající Monument Valley. Tento vietnamský veterán sympatizuje s hippies, současně se ale snaží být dobrým policistou. Svoji práci dělá poctivě. Na všechny řidiče se snaží brát stejný metr: je spravedlivý a neúprosný. Stále ale sní o tom, že jednou odloží svůj Harley Davidson a přilbu a stane se detektivem. Proto se chopí příležitosti, když k poslednímu případu povolaný detektiv Poole potvrdí jeho podezření, že se nejednalo o sebevraždu, ale o vraždu. Po počátečním nadšení ale díky Pooleovu chování a metodám přichází rychlé rozčarování a pochybnosti o povolání policisty a smyslu vlastního života vůbec.

Guercio vyrůstal na filmech, které promítal v kině jeho otec, nadšený obdivovatel Johna Forda, a je to na jeho díle znát. A nejen proto, že se natáčelo v Monument Valley v Utahu a že za kamerou stál známý Conrad L. Hall (držitel Oscara za filmy Butch Cassidy a Sundance Kid, Road to Perdition a Americká krása). Závěrečný záběr patří k nezapomenutelným. Film byl uveden v soutěži na MFF Cannes 1973 a o rok později byl Robert Blake nominován na Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v dramatu. (oficiální text distributora)

Gromit

Výborný film! Zatímco tematicky a dobově spřízněná Bezstarostná jízda mě jaksi minula, Modrá Electra Glide na mě silně zapůsobila už během prvních několika minut. A šokující konec to všechno ještě zpečetil! Tento film zkrátka není pouze generační záležitostí, ale také nadčasovou. ()

pekas

Když si po shlédnutí filmu čtu obsah a komentáře, trochu mi dochází o čem že to vlastně mělo být. A to je asi špatně ne? Divný dialogy, divně se chovající lidi, podivnej film. S přimhouřením oka slabší průměr. 45% ()

MyrnaAlec

Easy Rider naruby ? Krom toho celkem nuda, vyšetřování vraždy je jaksi mimoděk a ničeho zajímavého se tam nedočkáte. ()

mrclTV

Ťažko nejako opisovať, myslím, že tu niekto vytvoril film z niečoho, čo by sa bežne do filmu ani nepoužilo. Prakticky s minimom deja, ktorý sa delí ako nejaké divadelné predstavenie na scény a výstupy jednotlivých postáv. Viac ako oficiálna hlavná dejová linka o vyšetrovaní (samo)vraždy, ma zaujal životný príbeh servírky v zapadákove, či snaha obyčajného policajta vyšvihnúť sa do vyššej ligy. Najväčší dopad na diváka bude určite mať samotná doba, v ktorej sa film odohráva a jej surovosť, ignorancia a vzájomná nepochopenosť jednotlivých účastníkov deja, či už jednotlivcov (Veľký Joe a Zipper) alebo celých skupín obyvateľstva (polícia proti hippies). Ale film prichádza aj s pár zaujímavými myšlienkami. Najlepšia, podľa mňa, prichádza po koncerte v prázdnej hale. Núti vás zamyslieť sa. Náročné hodnotiť. ()

smatana.sk

Jeden z amerických filmov, ktorý do distribúcie u nás pustili komunistickí cenzori, pretože "nastavoval zrkadlo" temnejšej stránke USA. Len málo percent divákov si uvedomilo, že sloboda je vtedy, keď je možné natáčať takéto filmy o vlastnej krajine. ()

harycek

Ten film jsem poprvé viděl jako mladý a byl pro mne zajímavý a silný , zvláště kamera (úvod) a hlavně mě tehdy šokoval konec!!?? ()

Atron

Měl bych připomínku k zařazení do kategorií Akční/Krimi. Tohle není ani jedno, ani druhé a už vůbec nějaká akční slátanina. Dějově je to příběh o malým chlápkovi, který je obyčejný policajt, ale chce se stát detektivem. Ale jinak je to spíše o lidských slabostech a o tom, že život umí být taky pěkná mrcha a ne vždy platí, že s poctivostí nejdál dojdeš. ()

buchannon

"Jseš jenom žvanil, Harve." Modrá Electra Glide je dílem, které se dá nazvat uměním, bez nadsázky. Je to vzpomínka na doby, kdy ještě film uměním byl (50. až 70. léta), bez mučení jsem ochoten toto přiznat. Ačkoli toto období takto nazývám, zdaleka ne každý tehdejší film se mi líbil. Je to jen přirozený vývoj doby, že se dnes točí úplně odlišné snímky, které ale možná budou budoucí generace považovat také za umění. V tomto filmu se toho moc neděje, plyne si pomalejším tempem, a přesto se mi dost líbil, což bohužel nemohu tvrdit o všech takových filmech. Třešničkou na dortu je pak skvělý dabing ČT s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Po závěrečné scéně a poté při titulcích, musím napsat, že mi bylo docela smutno, mohla za to z velké části jímavá Guerciova hudba. ()

AlDelon

Velmi, velmi dobrý film s akčními scénami, stylovými scénami i vážnými scénami, nasnímaných dobrou kamerou. Bratr protiklad Bezstarostné jízdy. Film, jež si jistě zaslouží shlédnutí. ()

Podle_mne

Skvělá dobovka, herci, scénář a hlavně vyvážená dramaturgie. Zajímavostí je honička, v které jakoby mimo obraz policejní vůz přejede člověka ležícího na zemi....skoro jakoby tím tvůrci naznačovali ducha celého filmu... ()

tulen

No nevím ... rozhodně to má atmosféru, ale současně tomu nevěřím a přišlo mi to až moc vykonstruovaný, trochu nelogický a trochu vyhaný do extrémů. Jinak je tam dost velká podobnost s Easy rider, akorát z jiného úhlu. ()

vk252

Ve svém dlouhém životě jsem zapomněl spoustu věcí. Některé si ale dodnes pamatuji - že policista v podání Roberta Blakea se jmenoval Johny Wintergreen, že stál po kotníky ve sračkách, zmizely mu veškeré iluze a podobnou závěrečnou scénu nikdo předtím, ani potom nenatočil. Hlavně - asi to nechtělo konkurovat BJ - proč neustále srovnávat? ()

MAKITA

jeden z mála filmů, který mě jako kluka rozbrečel víc než dost, ta scéna, když sejmou hodnýho poldu, kterej jim chtěl jen něco vrátit a pak jízda motorky bez řidiče a né lec jaký motorky.. s odstupem času cca. 17 let, jsem to právě dokoukal a musel jsem jednu hvězdu ubrat.Jo jo..ale i tak výbornej film na pondělní pozdní večer při láhvi vína a misce oliv. ()

raininface

Je těžký nastoupit do vlaku po patnácti pivech. Je těžký vrátit se a znovu najít Pověrčivou. Je těžký zapomenout na Modrou Electru Glide. ()