Modrá Electra Glide

• USA Electra Glide in Blue (více)

Jediný film Jamese Williama Guercia, držitele Grammy za eponymní album Blood, Sweat and Tears a dlouholetého producenta kapely Chicago (zpěvák Peter Cetera hraje pašeráka drog Zemca a ve filmu se objeví i další její členové), byl natočen podle skutečné události: v květnu 1969 zastřelili dva dlouhovlasí mladíci z mikrobusu značky Volkswagen na arizonské silnici policistu na motorce. John Wintergreen (Robert Blake) je policista, který se svým partnerem Zipperem (Billy Green" Bush) hlídkuje na silnici protínající Monument Valley. Tento vietnamský veterán sympatizuje s hippies, současně se ale snaží být dobrým policistou. Svoji práci dělá poctivě. Na všechny řidiče se snaží brát stejný metr: je spravedlivý a neúprosný. Stále ale sní o tom, že jednou odloží svůj Harley Davidson a přilbu a stane se detektivem. Proto se chopí příležitosti, když k poslednímu případu povolaný detektiv Poole potvrdí jeho podezření, že se nejednalo o sebevraždu, ale o vraždu. Po počátečním nadšení ale díky Pooleovu chování a metodám přichází rychlé rozčarování a pochybnosti o povolání policisty a smyslu vlastního života vůbec.

Guercio vyrůstal na filmech, které promítal v kině jeho otec, nadšený obdivovatel Johna Forda, a je to na jeho díle znát. A nejen proto, že se natáčelo v Monument Valley v Utahu a že za kamerou stál známý Conrad L. Hall (držitel Oscara za filmy Butch Cassidy a Sundance Kid, Road to Perdition a Americká krása). Závěrečný záběr patří k nezapomenutelným. Film byl uveden v soutěži na MFF Cannes 1973 a o rok později byl Robert Blake nominován na Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v dramatu. (oficiální text distributora)

Aqualung

No tak zase jeden film, který mne vrátil do...,no řekněme do krásných let.Kdosi to tady srovnával s Bezstarostnou jízdou. Sakra s tímhle filmem to má společné tak akorát motorky a ještě ne stejné typy.Snad ta smrt na závěr je zrcadlová vůči té v jízdě.Policista jde službou a životem a přirozeně se snaží, a také slušně, pracovat a stoupat výše na služebním žebříku. A vstupní vražda k níž se přimotá a správně pojmenuje i přes počáteční protivenství mu pootevře dveře.Pak se setkává s běžnou sociální kontaktní rutinou.Občas to drnčí, občas budí úsměv, občas se honí na motorkách a sleduje svého "učitele" jak v pracovní, tak osobní rovině.Ten ho poučuje jako "blba" a posléze je sám postaven do role blba, tentokrát faktického.Hrdina se snaží jít a pátrat se slušností dál.Nakonec je to on, kdo najde vraha v ubohém oligofrenikovi, který vše spouští......Chamtivý kolega končí s vlasní kulkou ve vlastní hrudi.A to finále je fantastické, opravdu dojdeš nejdál se slušností?Inu jak na koho, inu jak kde.Vše je zasazeno do krásných exteriérů amerického venkova.Hodnotím vysoko. ()

Arkanoid

„Good morning, pigs. Good morning, you fascists. You honkies. You killers! You bigots! You fags! You pinkos! You creeps! You bastards!“ Vážna, pokojná hudba znejúca z platne, obracanie hrubých stejkov na panvici, kontrola dvojhlavňovej pušky a odratých topánok. Odkrojenie zo stejku aj napriek výstrelu, zhasnutie žiarovky bez lustra. Úvod filmu má štýl. Scenéria sa mení. Rozvidnieva sa na opustenej diaľnici v americkej púšti. Spomína sa film Valley of the Dolls. Užívanie piluliek, cvičenie zhybov aj cvičenie s váhami, nezobrazenie tváre muskulatúrneho hrdinu Johnyho, pitie surových vajec počas cvičenia. Chlap je policajtom na motorke. Dôraz sa kladie na jeho kožené topánky, prilbu a uniformu, čistý exploitation. Hláškovanie pri pozdrave podriadených. Robert Blake, neskorší Mystery Man z Lynchovho Lost Highway, je tu zobrazený ako svalnatý frajer, ktorý dá bez hanby pokutu kolegovi detektívovi za prekročenie rýchlosti alebo veteránovi za nedodržanie nariadení. Tu napriek spomínanej úlohe diváka skôr upokojuje a nachádza cestu v živote. Tento pain in the ass vysoký 1,63 metra balí vyššie ženy na porovnávanie s hercom Alanom Laddom z filmu The Blue Dahlia, strieľa do plagátu Easy Rider po prehľadaní vanu hipíka. Bližšie ku naplneniu svojho sna vytvára netradičný buddy movie so svojím idolom, ktorý vyzerá neohrozene, no ďaleko zaostáva v posteľových radovánkach a zbytočne sa kvôli svojej závislosti na jednej žene rozčuľuje nad jej promiskuitou. Dialógy sú v istých momentoch geniálne, bavia a je sa z nich čo učiť. Kamera väčšinou zaberá postavy zblízka, vrch ich tiel, pomenej ich zobrazuje kráčajúce, ale vie ponúknuť aj pekné usporiadanie priestoru z pohľadu zvrchu, pár metrov nad postavami. Bike chase je fajn, no hudbu by som ku nej dal akčnejšiu. Jednoduchosť deja či postáv vraví veľa o podstate života. Film je prepchatý Čechovými puškami, všetko so všetkým súvisí a dáva nesmrteľný význam. Okrem tohto filmu režisér natočil ešte jeden film, ktorý už takto známy na čsfd nie je. –„Well, you don’t know how good it is. You see, you’ve been back only six weeks and I’m gonna do for you what it took somedy six months to do for me.“ „Yes sir. What’s that?“ „Nothin‘.“ –„Zipper, that’s the sotry of your life. Ain’t no action, no place, at no time. I’ll see you later. Somebody gotta be doing something bad somewhere.“ –„Out there in that desert getting heat stroke, listening to you pass air outta both ends at the same time.“ –„Dreaming’s part of the game, Zip.“ –„You hear anything, Wintergreen?“ „Sir? No.“ „The night is talking to us. Sit down and listen.“ –„A man’s gotta listen to his inner voice. It’s a God-given gift. And don’t you forget it.“ –„Let me tell you something, a little somthing about police work and women. If you mix the two, you can’t do justice to either one.“ –„But you’re king of the mountain Harve. You’ll always be king of the mountain, Harve. Sure you will. It’s just that Johnny can do it three times in the morning, Harve. And you can’t do it at all.“  -„John, you gotta get a better attitude towards things.“ –„Boy! Look at this meat and potatoes, John. Man! That Wonder Woman is really built.“ –„90% of the things that I’ve done in my life ain’t as important as you sweeping that floor or sitting there eating your sandwich. You know why? ­Cause you listen to yourself. Me, I listen everybody in the whole world except me.“ –„Somebody died over loneliness. Sometimes it’s just that simple.“ Jazykové okienko: pinko; head shop; drive up the wall. () (méně) (více)

klúčik

Na tento film som sa kedysi dostal v rámci filmového klubu. Mne sa vtedy páčili tie motorky , ale dnes vidím, že ten film je úplne o niečom inom!! 65%. ()

SjamK

Nedokážu posoudit, jestli se o Modré Electře dá opravdu mluvit jako o odpovědi na Bezstarostnou jízdu, či do jaké míry jsou oba filmy fakticky spjaté (ani názor nikoho učeného se mi k tomuto nepodařilo vypátrat). Podobnost tématu i zpracování je ale zjevná, odkazu na Jízdu v podobě mihnuvší se fotografie by ani nemuselo být, aby každého trklo. Určitě nejsem první, kdo řekne, že Electra je vlastně Bezstarostná jízda naruby, ale v tomto případě opravdu neexistuje žádné výstižnější přirovnání. Oba filmy ze všeho nejvíc připomínají dva různé pohledy na v podstatě tutéž dobovou situaci. Jízda z perspektivy volnomyšlenkářů, Electra zase z té můžů zákona, a to rozhodně ne černobíle (samozřejmě nepočítáme barevnou kombinaci policejních uniforem :-). Těžko říct, který z pohledů (filmů) je mi sympatičtější, protože jsou oba zatraceně dobré. ...Po krátké úvaze to asi bude pořád Bezstarostná jízda (o vlásek), která je odvážná, byla na světě první a vůbec má hodně do sebe... Každý by chtěl být rebel... nebo snad ne? ;-) ()

Han22

Ze začátku mě to moc bavilo. Hlavní hrdina je malý motopolda někde uprostřed pustiny. Je dobrácký, trošku naivní, má holku, jednoho kámoše u sboru, obdivuje jednoho detektiva a touží po kariéře v oddělení vražd.  A když narazí na mrtvého, neváhá a pustí se do pátrání, aby si splnil sen. Pěkná atmosféra, občas humor, zajímaví spíše béčkoví herci a menší role pro zpěváka z kapely Chicago. Jenže případ se vleče hlemýždím tempem a postupně přichází deziluze, deprese a bohužel taky plíživá nuda. Je to spíše drama než krimi a to takové, které mě prostě nesedlo. Štvalo mě to jak ten dobrák postupně ztrácí všechno důležité a konec byl úplně na přesdržku. Za dobrotu na žebrotu... možná v jiném rozpoložení by to bylo za víc, takhle za 3*. ()

Kovaja

Film vypadal na hodně dobrej,ale jen do doby než se Wintergreen stává z poldy na mašině spoluvyšetřovatelem vraždy.Film se pak zbytečně zamotává a stává se celkem nudným.Jínak konec se zas dá ale je sutný když jej zastřelí brokovnicí hledaný hipík ze zadního okna svého hipiee auta. ()

eagle-eye

Asi životní role Roberta Blakea... Bezstarostá jízda na policejní způsob, hippies, motorky, výborná muzika... Jo, hodně pohodovej filmeček... ()

Miller

Slzička ukápla, no. A to přestože nemám rád ani hippie, ani fízly. Takže to asi skutečně musí být dobrý film, no ne? ()

Disease

John Wintergreen je tak vymaštěnej, že to jeho zastřelení byla vlastně euthanasie. Pěkné záběry na Monument Valley a seřazené motorky nenahradí naprosto dementní scénář a afektované herectví téměř všech zúčastněných. ()

bidja

Shlédnutí filmu 35 let po jeho vytvoření no to bych ani nečekal. Název se tak nějak vžil ale k filmu jsem dostal až letos (2008). Nebudu opakovat předhodnotile a tak několik vlastních postřehů. Výborně zahraný blázen Willie Elishou Cookem, Fantastické koncertní vystoupení skupiny Madura+výborné zpracování doprovodné hudby včetně závěrečného opusu jenž ladí s krásnými snímky Monument Valley za jejichž stínu film končí, hlavní hrdina Robert Blake pak již dlouho nemohl najít obstojnou roli až jej našel casting Davida Lynche a obsadil jej do Lost Highway, Kdo vlastně byl vrah Willie, Zipper nebo Zemco? ()

GMVajgl

Dnes se dělají filmy, u kterých člověk uteče před realitou. Smrt se v nich romantizuje, všichni jsou mladí, krásní, vysocí a štíhlí. Tady ne. Tady je Amerika zobrazena dost nevábně - taky asi proto se tento film dostal i na plátna československých kin, kam na něj tehdy šel můj táta se svým tátou. A včera jsem ho viděl taky. "Tak takový filmy už se nedělají", řekl jsem. "To protože jich natočili už moc", odvětil můj táta. ()

Dimo

Opravdu dobrý film, na kterém mi nesedělo jen pár dialogů. Honička dobrá, charaktery postav také a napjatá atmosféra nejistého dění, Arizonská plánina ale především odzbrojující finále jsou články filmu, které jej činí nezapomenutelným... Mohl by potvrdit můj otec, který jej snad před 30 lety viděl v kině. ()

Rockerman

Tak to je můj kultovní film!!! Za "komančů" zas tolik dobrých filmů americké produkce k vidění nebylo. Dobře si pamatuji,jak jsme s kámošema zašli na tento film do kina a čuměli na to s otevřenou pusou. Když jsem jej snad po třiceti letech viděl podruhé,líbil se mi ještě víc. Děj filmu se odvíjí velmi pozvolna,jak už to u filmů ze 70 tých let bývá. Zdánlivě se místy nic neděje,ale člověk cítí,že musí něco přijít. Atmosféra filmu pomalu houstne a vrcholí závěrečnou tragédií. Mistrovský kousek, se kterým se zřejmě ještě setkám. ()

alienemo

Vyborna výprava a herecké výkony, scenéria nadherná a prostredie veľmi vhodné. So scenárom to už také dobre nie je. Film pôsobi po úvodnom výbornom dojme naťahane a zbytočne ukecane. Skvelé finále ale prišlo mi to len tak narýchlo zbúchane a po skončení filmu som rozmýšľal o čom ten film bol a čo nam chcel režiesr vlastne povedať? Vychádza mi z toho že nič podstatné. Pochválil by som však v tomto filme výbornu hudbu. ()

Joski

Citácia Bezstarostnej jazdy s detektívnou zápletkou, ale inak nič viac. Hipisácky pohľad na cestnú políciu nijak neprekvapil. 65% ()