Co takhle svatba, princi? (TV film)

Pohádka / Hudební

Československo, 1986, 90 min

Ano, I. Andrlová je krásná herečka a moc pěkná princezna. V málokteré pohádce je tak sympatické obsazení, jako tady, to se musí nechat. Ale na můj vkus se tu fakt moc zpívalo, fakt až moc. O to horší bylo, že to zpívaly zpěvačky a ne ty herečky, takže to vypadalo strašně. Bohužel celá pohádka je hodně na hraně až přehnané naivity, a to mě jako diváka spíše irituje, než dojímá.... Sorry.(3.2.2014)

Tuhle pohádku prostě miluju. Sice mě ze všech nejméně bavil princ a Běla, což by asi u ústřední dvojice nemělo být, ale tady to vůbec nevadí :-D. Když král je rozkošně popletený, vtipný a veskrze úžasný Petr Nárožný, po boku má neméně okouzhlující Jiřinu Bohdalovou, přizvukuje jim Vlastimil Bedrna a Babetka se píchne do prstíčku a pak se načančá, tak se prostě nádherně bavím pokaždé, když je vidím a hned je mi lépe po těle. Takže méně než 4 hvězdičky dát rozhodně nemůžu.(5.7.2016)

• Tiiso

Televizní zpracování této pohádky je na takové hrozivé úrovni, že nelze co hodnotit. Finanční situace televizní tvorby tehdejší doby byla v katastrofální situaci. A nic na tom nemění, že se schovávala za rádoby situační styl vyprávění. Samotnou pohádku pak na kvalitě zvedají vybraní herci. Pro děti v tehdejší době možná dobrý příběh, z hlediska celkové doby a kvality televizního řemesla velmi špatně odvedená práce.(5.1.2010)

Někdo by si řekl střeštěná pohádka s popleteným králem, debilním rádcem a dalšími postavami. Jenže ta pohádka je naopak velice silná. Karikatury postav krásně vykreslují postavičky, davají jim lidskost, poetiku a vtip. Návíc je tu spoustu krásných písní z pera Jiřího Zmožka a textaře PANA Borovce, který si uměl hrát s textem, slůvky, uměl pracovat s protiklady a dodával písním moudrost, něhu, křehkost, sílu a emoce. To jeho "Nač je urozenost....", "Princezny vládnou", "Máme tu další dobrý den, ráno nám kouká do oken, jen okna stačí otevřít dokořán", "Jen ji potkám, hned ji ztratím", "Její pláč tak málo znamená... mě schází, ..... snad se vrátí, vrátí, kdo ví". I když je pohádky nahrána ve studiu, nic neubírá na svém kouzlu. Když si uvědomíte, kolik prachů se des propálí na výpravě, na počítačových tricích a příběh, emoce a ty ostatní koření tam vůbec nejdou cítit. Koukáte s oteřenou pusou, co se dá natočit i bez všeho toho lesklého, co jde vidět na povrchu, ale jakmile to otevřete, nic tam není. Krása jedním slovem. Dnes už se takové pohádky netočí.(26.12.2015)

Jasně, je to papundekl a Vladyka jako princ je úlet, ALE! Podle mě jde o nejvtipnější českou televizní (dvoj)pohádku. Někomu možná vadí písničky, ale já jsem si na ně od dětství tak zvykl, že na ně nedám dopustit. Navíc výborně doplňují děj a Píseň Babetky se stala hitem všech (nejen) dětských diskoték! A zpívají je na playback opravdoví zpěváci s dobrým hlasem. Děj je navíc poměrně originální - dost neobvyklý souboj znuděných princezen o jednoho nafoukané princátko, kterého jim vyfoukne zrcadelnice. Co ale dělá z této milé pohádky opravdový šlágr jsou výstupy tria král (Nárožný), královna (Bohdalová) a komoří (Bedrna). Nemůžu si pomoc, ale hlášky Bedřicha zvaného Spěšný (Směšný x Úspěšný) mě dostávají do kolen. Plus výstup tria Cízler, Dvořák, Jegorov a výsledek je téměř dokonalý. Už nebud zdržovat - moje nejoblíbenější filmové pohády (s pokračováním).(29.12.2010)

• - V písničce k poslednímu úkolu, převlečené zrcadelnici, říká princezna, že je hloupá, přitom vystupuje jako „Bořivoj“, tedy mělo by být hloupý. (Blekota56)

• - Postava moudrého vychovatele Matěje byla psána na tělo Vladimíru Menšíkovi. Jeho zdravotní stav mu ale nedovolil se natáčení zúčastnit, a tak byl nahrazen Karlem Černochem. (Fenk)

• - K filmu složil hudbu Jiří Zmožek a chtěl ji následně vydat na nosičích. Měl ovšem pocit, že pokud by píničky zpívali herci, tak by si desky nikdo nekoupil. Proto trval na tom, aby místo herců písničky nazpívali populární zpěváci. Někteří herci s tím měli problém a chtěli zpívat sami. (lapatata)