Co takhle svatba, princi? (TV film)

Pohádka / Hudební

Československo, 1986, 90 min

stejně jako ve volném pokračování i zde je ve scénáři patrno, že autoři story vědí, že se na jejich film budou dívat i dospělí... V některých dialozích se proto objevují dobové narážky na politické klima 80. let. Trumfem této série je postava režiséra Jiřího Adamce. Který ví, že režii dělají detaily(neustále líbání královniny ruky), a práce z neherci. Karel Černoch je příkladně toporný, a Adamec ví, že tohle jeho příběhu ublíží míň, než kdyby černocha nutil dramaticky vystupovat. Černoch hraje postavu mentora,( tedy toho co ví všechno nejlíp)... a proto je jeho herecká topornost na místě a je to jeden z řady chtěných prvků zábavy. Zmožek jako autor hudebního doprovodu je strašný, ale kultivovaný, srovnej s michalem davidem. Když složíte tak jednoduché a chytlavé melodie a opatříte texty, které pochopí každý, těžko zabráníte, aby se nestaly hity. To co na této jakoby pohádce oceňuji je její přiznanou formu taškařice revue či kabaretu.(10.7.2007)

Jako malá jsem tuto pohádku měla velmi ráda. Když jsem v dospělosti pochopila socialistické řeči o lidech z podhradí, vypadla mi z oka. Pěkná a vtipná pro mě zůstává linie s úkoly pro princezny, které za ně splní zrcadelnice Běla alias synovec Bedřich alias Ivana Andrlová v jedné ze svých krásných pohádkových rolí, a zvláště předvedení písniček před králem (mám radši Kretschmerovou s kordem než "Když se načančám"). Ostatní písničky stojí za prd, a vždycky mi vadilo, že se Bohdalová a Vladyka nezpívají sami. Ovšem musí se této pohádce nechat, že je krásně okostýmovaná, takhle si skutečně představuju pohádkový královský dvůr. Mnohé pozdější pohádky z ponurých hradů a v hnědošedých šatech a la gotika ať se jdou zahrabat.(31.12.2013)

Zpěv: Marcel Zmožek - princ David [za Miroslava Vladyku], Iveta Bartošová - služebná Běla [za Ivanu Andrlovou], Karel Černoch - královský vychovatel Matěj, Jitka Zelenková - královna [za Jiřinu Bohdalovou], Marcela Holanová - princezna Brigita [za Jaroslavu Kretschmerovou], Heidi Janků - princezna Babeta [za Jarmilu Švehlovou]. Podařená, i když chvílemi možná až moc dlouhá a pomalá pohádka, ale pořád rozhodně český pohádkový nadstandard.(25.12.2014)

Některé pohádky se do hlavy zapíší hlavně svými písničkami a tohle je právě jedna z nich. Ty písničky tu jsou prostě výborné, navíc zpívané skvělými umělci. Herecky je to takové správně ujeté, hlavně Nárožný je výborně absurdní. Finální nalezení lásky je takové moc dojemné, ale ono to k tomu prostě patří.(20.12.2014)

Miluji hudební styl osmdesátých let a v této velice příjemné pohádce, která už dnes patří ke "klasice", si ho můžu užít plnými doušky. Královský pár Nárožný-Bohdalová je navíc naprosto bezchybný a i Miroslav Vladyka byl pro ztvárnění prince-jelimánka velice dobrou volbou. Jediná věc, která se zde nepovedla, byl převlek Ivany Andrlové - za muže bych ji rozhodně nepovažoval. Na to, abych tomuto poetickému, ale zároveň i zábavnému a vtipnému příběhu o urozenosti lidského srdce strhnul hvězdičku, to však ještě nestačí. 90%(28.8.2013)

• - Postava moudrého vychovatele Matěje byla psána na tělo Vladimíru Menšíkovi. Jeho zdravotní stav mu ale nedovolil se natáčení zúčastnit, a tak byl nahrazen Karlem Černochem. (Fenk)

• - V závěrečných titulcích mezi herci je Jiří Císler uveden jako Jiří Cízler. (bomber7)

• - Vlastním hlasem ve filmu zpívá pouze Karel Černoch. Za Ivanu Andrlovou zpívala Iveta Bartošová, za Miroslava Vladyku Marcel Zmožek, za Jiřinu Bohdalovou Jitka Zelenková, za Jarmilu Švehlovou Heidi Janků a za Jaroslavu Kretschmerovou Marcela Holanová. (MahYa)