36. komnata Shaolinu

• Česko 36 komnat Šaolinu (více)

V 15. století ovládali velkou část Číny Mandžuové. Čínský národ byl krvavě potlačován. Student Liu Ju Té je přesvědčen, že národ má šanci se ubránit jedině když bude ovládat bojovou techniku sha-olinských mnichů. Po dobrodružném útěku z Kantonu se dostává do odlehlého kláštera. Je přijat do řádu a po počátečních těžkostech projde všemi 35 komorami různých stadií techniku kung fu. Jako mistr všech bojových technik se Liu vrací do Kantonu a dává se do boje s nenáviděnými Mandžuy. V divokém souboji pokoří jejich vůdce Tien Taa a zakládá 36. komoru, která má národ vést k odboji… (Intersonic)

djcremo

Asi môj najobľúbenejší kung fu nostalgický film. Na svoju dobu perfektný. Má to aj humor, má to aj akciu, má to aj nejakú históriu. ()

TheMe

Bratr je na podobné filmy naprosto úchylný. Mě polovina, možná dokonce tři čtvrtiny z nich absolutně neoslovily, ale tohle?!.. Tohle byla paráááááda!!! ()

Milordus

Akční bojová pecka, která se odehrává v zajímavém historickém úseku v Číně, kde prochází mladí mniši 35 komnatami tvrdého a bolestivého tréninku, aby se z nich stali mistři bojových umění. Náramná podívaná, která by neměla uniknout žádnému fanouškovi bojových umění. ()

Hellscuboy

Klasika...4 hvězdy za zážitek před léty...dnes v době IP mana a Obávaných bojovníků,by bylo hodnocení horší...ta nostalgie :-) ()

jojto

Musím uznať, že v 80-tich rokoch to musela byt "kung-fu" pecka. Dialógy, herecké výkony (mimika tváre a gestá rukami) však pôsobia neuveriteľne neprirodzene až prihlúplo. To je ale herecká škola z "Ďalekého východu", a i dnes by som za tie opičky a zbytočne zdvihnuté ukazováky rozdával tatranky (po krku). ()

easer07

Výborná kung-fu mlátička ! Není nutno zmiňovat stáří tohoto filmu, jelikož na svoji dobu má promakané souboje, myšlenku a odsýpající děj, super! ()

HKstars

Tak se přiznejte, kolikrát jste tenhle film sjeli na videokazetě s logem Intersonicu? Rychlodabing nasazený ledabyle přes německý "originál" a drsně sestříhaná verze (o pětadvacet minut!), ale komu to vadilo. Gordon Liu byl prostě ultimátní plešoun a o Shaolinu jsme tehdy věděli houby. Na DVD přichází film (opět od Intersonicu a dabing se opět nemůže ničím chlubit, dokonce se do něj zatoulali nějací Tataři... je to na delší povídání, ale určitě se při jeho poslechu pobavíte), v nesestříhané verzi a s remasterovaným obrazem. Řadu z vás jistě potěší, že 36 komnat Shaolinu nezestárlo za těch sedmadvacet let ani o den. V delší verzi je mnohem patrnější, proč se vlastně Liu vydal do kláštera Shaolin. Zastihujeme ho ještě jako idealistického studenta, který zjistí, že jeho učitel spolupracuje s odbojem. Není ale zrovna vhodná doba přidat se k rebelům, protože Chingové všechny podezřelé osoby bez lítosti zatýkají. Liuovi se však podaří o vlásek uniknout a díky pomoci venkovanů se propašuje do kláštera Shaolin, aby se tu naučil kung-fu a mohl pomáhat slabším. To sice nejsou zrovna buddhistické myšlenky, ale opat kláštera svolí, aby mladík zůstal a přijal jméno San Te. Následující pasáže se vryly do paměti snad každému fanouškovi bojových filmů. San Te prochází jednotlivé komnaty Shaolinu a v každé se naučí nějaký ten aspekt bojových umění. Je to velice chytře vymyšlené (Lau Kar-Leunga tehdy musel popadnout záchvat geniality), se spoustou neotřelých nápadů a překvapivě i hodně dobře natočené (co se týče výpravy, Drunken Master vedle toho vypadá jako chudý příbuzný). Rozložení tréninku na jednotlivé komnaty dává Gordonu Liuovi dost prostoru na to, aby předvedl v čem je opravdu dobrý. Nepotrpí si moc na kopy, ale shaolinskou pěst a některé zbraně (tyč k nim ale nepatří) ovládá na jedničku a je skoro škoda, že většina bojových aplikací se omezuje na trénink v klášteře. Po pěti letech San Te svůj výcvik ukončí a úspěšně projde všech pětatřicet komnat, pak ještě stihne vymyslet tyč složenou ze tří článků (Lau Kar-Leungova pýcha, kterou cpe do každého filmu ;) a získá privilegium stát se dozorcem jakékoliv z komnat. A tady přijde řada na onu slavnou šestatřicátou (film se totiž v originále nejmenuje 36 komnat Shaolinu, ale 36. komnata Shaolinu). Liu totiž od začátku trénoval jen proto, aby mohl své znalosti předávat lidem MIMO Shaolin. Když navrhne založit novou komnatu pro civilisty, opat ho za trestuhodnou opovážlivost "vyhodí" - to aby mohl sehnat ty svoje plebejské žáky a ještě při tom nakopat zadek Chingům, kteří ho dožrali v úvodu filmu. Nemusím příliš zapojovat představivost, když o 36 komnatách budu mluvit jako o velkofilmu. Lau Kar-Leungovy ambice byly veliké a nutno dodat, že jako napůl životopisný, napůl smyšlený příběh historie shaolinského kláštera je to zábavná i poučná podívaná. Gordon Liu tu má tzv. "koule", takže mu fandíte od začátku do konce (má takový ten zdravě naštvaný kořínek, čímž se příliš nepodobá nudným pacifistickým mnichům) a systém výuky v jednotlivých komnatách je dnes už nesmrtelnou klasikou. Lau Kar-Leung byl vždycky divný brouk, který na tiskovkách trousil moudra o prapodstatě bojových umění a předváděl nepříliš fotogenické jižní styly, ale v 36 komnatách dokázal svoje myšlenky shrnout do poutavého a dokonale stravitelného celku. I kdyby dál točil už jenom hovadiny, za tenhle majstrštyk má místo v síni slávy předplacené na dlouho dopředu. 90% () (méně) (více)

Sunwheel

Vizuálne atraktívny videoklip, ktorý je najsilnejší v pasážach s výcvikom v šaolinskom chráme. Koniec mi príde nevyužitý a vyšumel zbytočne do prázdna. V rámci žánroviek a doby vzniku jeden z tých pamätnejších a lepších filmov. ()

Canniosh

Osobně tento film řadím mezi nejlepší kung-fu filmy v historii kinematografie (promiň Bruce Lee). Jedná se o film, který "stanovil pravidla" pro tvorbu kung-fu filmů až do dnešních dní, jako jeden z prvních dokázal vytvořit správnou atmosféru historického období v Číně a tím nesmazatelně zapsal jméno klášteru Shaolin do hlav desítek milionů lidí na celém světě. Snímek dokazuje, že i kung-fu film může mít zajímavý příběh, poutavý děj, nehledě na výborné fyzické dispozice jednotlivých herců při soubojích, které vynikají kvalitní kamerou se zpomalenými záběry. Pro milovníky kung-fu povinnost, pro ostatní podnět ke zhlédnutí filmu tohoto žánru. ()

Fill16

Tak jsem konečně mohl vidět tolik opěvovanou, asijskou klasiku 36. komnat Shaolinu. Ten film má prostě v sobě všechno - dokonalou a přehlednou choreografii, skvělou kameru a střih a skvělé herce. Chia Hui Liu je nesmírně přesvědčivý a věrný jako student i jako mnich a později také jako vůdce z šílené 88 z Kill Billa. Všechny scény z kláštera a následně procházení všemi komnatami je prostě úchvatná záležitost, kterou bych mohl sledovat klidně i několik hodin. A dokonalé souboje s unikátním "nástrojem" nemají chybu. Vlastně není divu, že se tento snímek stal klasikou. Moc krásná, dobrodružná akční podívaná, kterou si ještě hodněkrát rád zopakuji. ()

zurivymlok

Jestli byl Barbar Conan první snímek, který jsem viděl na videu, tak toto je první film, který mí rodiče přinesli na originále. Do dnes si pamatuji, jak jsem poprvé sledoval kungfu film kongkongské produkce doplněný ještě rychlodabingem. Film se mi tehdy hodně libíl a ani nevím, kde se v průběhu let tato kazeta ztratila. Když jsem nedávno na tento film opět narazil ve výloze trafiky za 50 Kč, neváhal jsem a hned ho koupil A musím říci, že vůbec nelituju. Film je sice jasné "béčko" s ne zrovna super scénářem nebo nějak originálním příběhem. Avšak film výborně poodhaluje Shaolinský trénink, kdy Yu-Te musí postupně procházet různými komnatami, které slouží k tvrdému tréninku v bojových uměních. To je právě to, co film odlišuje od mnoha jiných a staví jej ve svém žánru na špici. Film je i slušně zarežírovaný a rozhodně nenudí. 80 %. ()

HELLERcz

Kdybych se díval na tento film někdy před X lety, tak na něj mám příjemnou vzpomínku a ovlivní to i mé hodnocení. Nicméně, k filmu jsem se dostal teprve nyní a působil na mě dost rozporuplně. Ano, je to starý film, beru na to ohled, ale ať mi kruci neříkají, že to nešlo natočit lépe a vážněji. Pokud je to záměr, tak se omlouvám, ale mě to obtěžovalo. Narážím na směšné reakce na údery, krev, vlasy, zvuky ! Ale asi těm starým Hong-Kong filmům nerozumím dostatečně. Začátek filmu mě tak odrazoval, že jsem měl sto chutí vypnout film a nedodívat se na něj, ale přežil jsem to a odměnou mi byl úsek v podobě tréningu v klášteře. Nebýt těch až trapných scén, dám o hvězdičku více, asijské akční filmy mám rád, ale bohužel nemohu dát víc, jak tři hv*zdy. ()

Oakenshield

Konečně správná řež, i když povětšinou v podobě tréninku, ale to je přesně ten originálnější prvek kterej je potřeba. Fajn bylo taky zapojení různých tréninkových technik v praxi. Super zážitek, dal bych cinco hvězdiček ale nakonec "jen" 4 kvůli pro mě nepříjemným nepřirozeným zvukům v průběhu celého filmu, ale tak to se dá pochopit vzhledem k roku. ()