36. komnata Shaolinu

• Česko 36 komnat Šaolinu (více)

V 15. století ovládali velkou část Číny Mandžuové. Čínský národ byl krvavě potlačován. Student Liu Ju Té je přesvědčen, že národ má šanci se ubránit jedině když bude ovládat bojovou techniku sha-olinských mnichů. Po dobrodružném útěku z Kantonu se dostává do odlehlého kláštera. Je přijat do řádu a po počátečních těžkostech projde všemi 35 komorami různých stadií techniku kung fu. Jako mistr všech bojových technik se Liu vrací do Kantonu a dává se do boje s nenáviděnými Mandžuy. V divokém souboji pokoří jejich vůdce Tien Taa a zakládá 36. komoru, která má národ vést k odboji… (Intersonic)

provitamin

jediné čo ma na tomto filme zaujalo, boli bojové scény, ale to je na takmer 2-hodinový film trochu málo. dosť ma iritovala hlavne jedna vec - všetko čo sa hlavný hrdina v kláštore naučil (všetky fázy jeho tréningu), po jeho odchode z kláštora sa "prekvapujúco" vyskytli presne také situácie, že využil presne tie schopnosti, čo sa naučil v jednotlivých komnatách. zložito napísané, ale kto videl ten pochopí :) ()

SpaceOdyseus

Skvela choreografie a vyborna kung-fu kamera a strih delaji z tohoto filmu nadprumernou zalezitost. Ale stejne jako u nejlepsich martial arts filmu a hlavne filmu s Brucem Leem nejde tolik o film samotny, ale spise o zivotni filozofii a tu tento film prezentuje skvele. ()

Pat.Ko

Tréningové sekvencie dávajú postave San Te určitú hĺbku, čo umožňuje divákovi pochopiť, ako sa stal takým šikovným bojovníkom. Divák má k dispozícii aj značné množstvo motivácie a typické pre kung-fu filmy, prevláda tu zápletka „pomsty“. ()

Radim

Do tohoto filmu jsem byl kung-fu panic. Z počátku jsem hleděl hodně nedůvěřivě, ale jakmile jsem přistoupil na hru, užil jsem si to. Přes neoddiskutovatelné kouzlo snímku mi ale vadilo několik věcí, přes které jsem se nepřenesl a které zřejmě patří ke koloritu této kategorie filmů: přehrávání, místy velice okaté markýrování soubojů, občas fyzikální nesmysl. Původně jsem dal hvězdičky tři, ale protože mi film zůstal v hlavě hodně dlouho, vrátil jse se a zvedl na čtyři. ()

Wishkah

Když sem byl malý tak sem tenhle film miloval. Líbí se mi hlavně ta část, kde Yu-Te prochází výcvikem. Pamatuju si jak sem mu přitom vždycky fandil. Dodnes se na ten film rád dívám ()

MkSallam

Můj první old-school Šaolin. Škoda že je děj naroubovaný na příliš klasickou a běznou pomstu/odplatu, ale o tu nakonec nejde, hlavní je boží výcvik, kdy hlavní hrdina prochází postupně vším možným a doslova videoherně nabírá nové a nové schopnosti čínící z něj neporazitelnou bojovou mašinu. Aplikace schopností v praxi pak taky stojí za to a finále končí úsměvnou "Zidane style" tečkou. ()

Crackonosc

U těchhle asijských majstrštyků nikdy nevim, jestli to myslej tvůrci vážně, nebo koukám na velmi sofistikovanou komedii. K 36.komnatě jsem se dostal jako k párty filmu a jako taková funguje (právě díky nejistotě jestli je to sranda nebo vážnej příběh) naprosto dokonale. V Asii jsou divný lidi, kteří ale vědí, jak na choreografii a když dojde na vynalézavej  trénink a následné uplatnění všech nových schopností v praxi, tak je to přímo lahůdka :-) ()

Milodar

Poetické dílo, které mě zaujalo svou jednoduchostí, přímočarostí a naivní estetikou. Amatérské provedení (zvuky) jsou v efektní kontradikci s precizní choreografií. Chybí už jen pár hongkongských písní. Škoda, mohl to být krásný, originální muzikál. ()

Rozjimatel

Jeden z mála hongkonských kung-fu filmov danej doby, čo nie je vyslovene stupídny. Nie je tam toľko toho klaunovského prehrávania hercov, toľko vrcholne trápnych pokusov o humor (odstrašujúcim príkladom je film Wu du z  toho istého roku, ktorý sa tiež pýši nálepkou "kult"). Príbeh je síce primerane jednoduchý (pomsta ako hnacia sila), ale je konečne logicky poskladaný, že nepôsobí tak naivne. Ale to, čím film najviac vyčnieva nad konkurenciou, je stredná časť s výcvikovým drilom v šaolinskom kláštore, čo je niečo v danom žánri dosť nevídané. Silnou stránkou filmu je skvelá bojová choreografia (z tých súbojov s 3-dielnou tyčou nejde odtrhnúť oči). ()

videofil

Jeden z prvních filmů, kterým zahájila společnost INTERSONIC svoji videodistribuční činnost v České ( tehdy ještě Československé ) republice. V té době se filmy ještě nedabovaly tak jako teď ( je slyšet německý zvuk ), ale abych pravdu pověděl, tehdy mi to nevadilo a když se na ten film podívám na své vhsce dnes, tak mi to také nevadí. Nostalgicky si aspoň zavzpomínám. Kromě 36 komnat shaolinu jsem viděl dále jen Mistra Shaolinu, Giganta Shaolinu a Americký Shaolin ( i když to je spíš taková americká náhražka ). Ale i to stačilo k tomu, abych si žánr shaolinských kungfu filmů zamiloval. A abych byl upřímný, zajímám se o všechno, co je se Shaolinem spojené. Na dvd jsem zatím neměl možnost film vidět, takže nový český dabing, ani bonusové materiály ( jestli tam nějaké jsou ) nemohu zatím hodnotit. Ale jsem rád, že INTERSONIC tento film vydal na dvd. Je to pochopitelně shaolinská kungfu klasika a navíc INTERSONIC ( což mě mrzí ), moc svých starších filmů na dvd neuvádí. ()

Zombi

I dnes v pohodě koukatelná kungfu klasika, sice už to člověka tak neohromí jako kdysi, něco mu může připadat úsměvné (naivita studentů na začátku, komnata se svící), něco trochu nudné (opět začátek), ale jakmile dojde na trénink v jednotlivých komnatách a závěrečné zůčtování, zapomenete na předchozí nešvary. Je pravda, že nemít tento film spojený s dětstvím, dal bych asi 3 hvězdy, takto přidávám jednu nostalgickou hvězdičku navíc. ()

Honza dAve

Hongkongská klasika mezi kung-fu filmy, must-see legenda se skvělým Chia Hui Liem. Můj první kung-fu movie někdy v 11 letech. Mimořádně oblíbený dodnes. Co víc říct ? Jasných 5 * . ()

Meteorista

Příběh o mladíkovi, kterému seberou všechno, na čem mu v životě záleželo, je samozřejmě ohraný a je to klišé. Ale je to zábavné a "vtipně" pojaté (i když to tvůrci asi tak nezamýšleli - já to tak bral). Být to komedie tak to u mě má úspěch, ale takhle mi to připadalo, jakoby tvůrci šlápli hodně vedle. Navíc co ty zvuky toho střetu nožů, mečů, bambusových tyčí a podobně? Zdálo se mi, že tohle všechno bylo myšleno naprosto vážně, proto nemohu jinak. Možná jsem pohan, ale jediné, co se mi líbilo, byl výraz v hrdinově tváři. Vtipný film. ()

Narciska

Není to film, ale přehlídka bojového sportu. Vidět to jako malá, asi by mě to dostalo. Tehdy jsem však viděla amerického šaolina. A tahle produkce se od té americké dost liší. Jsou to nepohnuté tváře a žádná silná slova, je to precizní bojové umění a 35 komnat šaolinu. Dítě ve mně se probouzí touhou zvědět, co se skrývá v jednotlivých komnatách, a co teprve ta 36.? Jen lehkost a poetika, kterou mám u východních filmů tak ráda, mi tu schází… Je to stylově tvrdé, stejně jako duté zvuky úderů… I ta barva krve je atypická, měla by být trochu tmavší, takhle je to fakt ten kečup, kterým se chlácholí malé děti. ()

agassi68

Schéma kung-fu filmov je pevne daná a malá zmena sa týka takmer vždy spôsobu boja, či prekvapujúcej zbrane. Tu sa nič také nekoná. Hlavný hrdina je najprv potupený a slabý, potom prejde tvrdým tréningom, aby sa vrátil a ukázal tým všivákom "zač je toho loket". Toť vsjo.. ()