Divoký západ

Akční / Komedie / Western / Sci-Fi

USA, 1999, 107 min

• tron

„Možnože sme prehrali vojnu, ale nestratili sme zmysel pre humor. Stratili sme nohy, slezinu, pľúca, močový mechúr, 31 centimetrov tenkého čreva a penis s vajíčkami. Ale strácame zmysel pre humor? Nie! Nestrácame!!" Znesiem dosť a aj filmové blbosti ma dokážu (v zvrátenom zmysle) zabaviť. Ale to, čo predviedli tvorcovia vysokorozpočtovej westernovej sci-fi komédie (...) WILD WILD WEST, to je už predsa len troška priveľa. Will Smith mi pripadal prvý raz v živote nesympatický, nahladko oholeného Kevina Klinea som de facto nenávidel i bez jeho mimoriadne trápnych scén (karate, umelé prsia), Salma Hayek sa strápňuje holou prdelkou a shakespearovec Kenneth Branagh zarába na nájom a robí zázraky tam, kde ich nerobia ostatní (v čele s vyšťaveným, pritom inokedy takým hravým a zábavným, režisérom Sonnefeldom, ktorého akoby do tohto filmu niekto nútil). Scenár je hlúposť sama osebe (gigantický pavúk?!), ostatné nestojí ani za zmienku. No dobre, na záver spomeniem aspoň jeden vtipný okamih. Odohráva sa na šibenici, kde na svoju slučku čaká černoch a okolo fanaticky postávajú s horiacimi fakľami členovia Ku-Klux-Klanu. „Viete, v mojej rodnej krajine...“ začne odsúdenec. Dav (so záujmom): „V Georgii?“ Chvíľa hrobového ticha. Odsúdenec (prekvapene): "V Afrike.“(9.11.2004)

Bezprostřední, hravá ptákovinka, která vám s neobyčejným potěšením zprostředkuje vrcholně zábavný dobrodružný výlet do bizarní krajiny vynálezů, které nikdy nespatřily světlo světa ... Takhle nějak by mohl vypadat Divoký západ podle Julese Verna - a proč ne, když Amerika je odedávna považována za zemi neomezených možností.(30.4.2012)

Dosť zvláštna pocta žánru. Skvelý úvod síce naznačuje niečo iné, ale aj tak sa to dá pozerať. Pekná akcia, miestami trápne technické hračky (vrátane tarantuly), občas zbytočné nechutnosti (ucho+lievik). Ale Salma je pekná, Smith je dosť frajerský a Klein je tak akurát suchár. Najväčší problém je asi ten, že za tie peniaze a stýmito tvorcami mohla vzniknúť podstatne zábavnejšia komédia a podstatne poctivejší western...(21.6.2006)

Na jedné straně je to celkem kravina ale na druhé staně je to zábavná kravina. Připadalo mi to, jak když to bylo na motivy Julese Verneho a jako by to byla parodie na Jamese Bonda, když vemu v potaz veškeré ty udělátka, které měl Kline. Největší chybou tohoto filmu je scénář, jenž není, až tak dokonalý. Dokonalé jsou efekty. Dobré hlášky a akční scény. Bohužel se zde najde pár slabších míst. Velký důraz je jednoznačně kladen na herecké obsazení. Sympaťák Will Smith, výborný Kevin Kline, skvělý Kenneth Branagh a krásná Salma Hayek. Když to všechno sečtu a podtrhnu, tak nejde o žádný zázrak ale o komedii, která splnila svůj cíl pobavit diváka!!(4.11.2007)

Zábavný a velmi odpočinkový sci-fi western komedie. Nenudil jsem se, triky mně přijdou na svojí dobu obstojný, Will je prostě správnej cowboy. Zdá se mi, že je tenhle film podhodnocený. A obrovskej pavouk, ten se jim taky povedl. Jen mi tam nesedla Hayek. Sice mám rád složitější filmy ale vůbec neškodí někdy vypnout a zasmát se.(17.3.2012)

• - Velký výbuch, který v 84. minutě zničí komín s nápisem Kasdan Iron Monger, je odkazem na snímek Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980), v němž se objevují stroje AT-AT, připomínajíci obří mechanické pavouky, a jehož scenáristou je Lawrence Kasdan, řečený též železný. (Terva)

• - Roli Kevina Klinea měl původně hrát George Clooney, ale ten nakonec odmítl, protože mu připadala příliš “vedlejší”. (POMO)

• - Kenneth Branagh zde hraje telesně handicapovaného padoucha. Z “vozíku”, ve kterém se pohyboval na scéně v kleče, musel každých 5 minut vystoupit a projít se po placu, aby se mu napravil krevní oběh v nohách. (POMO)