Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film podle stejnojmenného románu Olgy Scheinpflugové vypráví příběh z karlínské periferie o nenaplněných touhách a o hledání štěstí dvou prostých lidí. Když postarší slečna Karla Zimová (Jiřina Bohdalová), majitelka mandlu a krámku, nečekaně zdědí obstojnou finanční částku, zatouží změnit svůj skromný a osamělý život. Prostřednictvím seznamovací kanceláře se setká s korektním starým mládencem Václavem (Stanislav Zindulka) a posléze se za něho provdá. Oba najdou v sobě zalíbení a doufají, že spolu prožijí pohodové, zabezpečené stáří. Je však doba hospodářské krize a Václav přišel o zaměstnání. Existenční neúspěch a finanční závislost na manželce v něm probudí pocity méněcennosti a jeho vztah s Karlou pomalu směřuje k tragédii... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

6thSun 

všechny recenze uživatele

Příběh mohl být propracovanější, v podstatě stojí jenom na ňoumovství jednoho týpka, kterej si nechá nakukat kde co. Herecké výkony jsou ovšem tradičně výborné, kromě hlavních hvězd jsem si zvlášť vychutnal Věru Galatíkovou i hospodskýho Poloczka a jeho "piviště". Každopádně to je daleko víc drama než komedie, která se dá vystopovat pouze v (stále stejné, ale pořád účinné) obličejové mikromimice Jiřiny Bohdalové. 70-75% ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Zpočátku výborné, ale po půl hodině se tempo zpomalilo a já se začal nudit. 1) Ovšem 70letá Jiřina Bohdalová (drogistka Zímová) a 69letý Stanislav Zindulka (majordomus) drží úroveň až do konce. 2) Všechny herecké výkony byly skvělé. Zvláště bych vyzvedl typově přesnou 42letou Evu Holubovou (šéfová seznamovací agentury) a 62letého Bronislava Poloczeka (hospodský). ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Poslyšte Karličko, ona taky musela bejt dost bohatá, ne? Když ten její byl doktor.“ - „Bohatá? Ale co vás nemá, bohatá…ta smrděla korunou!“ Přesněji řečeno 25 tisíci řádně smrdutými korunami…Film začíná jako úsměvné vyprávění o tom, jak žena, která se dosud starala jen o svou práci, získá překvapivě závratné dědictví, což jí nejen finančně zajistí, ale začne přemýšlet i nad ukončením svého osamělého způsobu života. Což jí divák přeje, zvlášť, když její nová partie sice není žádné lamželezo, ale solidní, hodný člověk. Jenže právě tohle manželství ukončující mnohaletý, klidný a samotářský stereotyp obou 2 postav započne přinášet neklid. K tomu drby, hospodské žvásty a divák rázem začne vnímat postupnou změnu atmosféry. Zároveň pochopí, proč má snímek v názvu onu baladu…Po většinu času nadprůměrný film, u kterého mě ale podoba konce překvapila, a nemůžu říct, že úplně kladně. Dám slabší 4*. „Já mám hlavně strach, aby se nedostal na ňákou tu šikmou plochu! Dyť von je taková důvěřivá nátura, von je horší než malý děcko...“ ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Filmy režiséra Zdeňka Zelenky se vesměs vyznačují zručnou režií, výtečnými hereckými výkony, ale jen výjimečně svými kvalitami převyšují zavedený televizní standard. Jestliže se Zelenkovi podařilo zcela mimořádně zaujmout předchozí adaptací Dürrenmattovy Návštěvy staré dámy, záhy nalezl důstojnou konkurenci v přepisu jedné z novel herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové. Film je příběhem dvou postarších lidí, které ještě ve zralém věku potká láska, ale vinou různých okolností jim není dopřáno prožít spokojené stáří. Jiřina Bohdalová stvořila v postavě Karly skutečně jednu ze svých mistrovských prostých, ale dobrosrdečných žen: trochu naivní, laskavou, ne nepodobnou Kláře z Domu na nebesích. Skvělým partnerem se ukázal Stanislav Zindulka v roli pana Václava, který v důsledku hospodářské krize ztratil výhodné místo a nedokázal se smířit s finanční závislostí na své ženě. Téma tedy navýsost aktuální. Filmu sice dominuje herecký koncert Bohdalové a Zindulky, přesto se zásluhou dobře napsaných charakterů ve vedlejších rolích výborně uplatňují i mnozí další, především Oldřich Vlach a Věra Galatíková. A jak už to obvykle v baladách bývá, naděje zůstávají nenaplněné a konce jsou tragickým vyústěním zoufalé situace. Takový je příběh paní Karly a pana Václava. Příběh plný humoru, dojetí i slz. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Stanislav Zindulka v jedné ze svých velkých rolí, kde ukazuje parádní herectví a z jeho výkonu zejména na konci zamrazí. Jiřina Bohdalová jako slečna Karla podává tradičně bezchybný dojem. Smutný příběh dvou osamělých lidí, kteří k sobě najdou cestu skrz seznamovací kancelář se odehrává za První republiky. Zdeněk Zelenka ve své vrcholné režisérské tvorbě, kdy jeho televizní filmy měly atmosféru a byly řemeslně kvalitně odvedené. Ku prospěchu přispívá i hudba Jiřího Svobody, která občas zavání až hororovými motivy. Předlohu Karlínské balady napsala Olga Scheinpflugová. Krásná práce. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama