Film podle stejnojmenného románu Olgy Scheinpflugové vypráví příběh z karlínské periferie o nenaplněných touhách a o hledání štěstí dvou prostých lidí. Když postarší slečna Karla Zimová (Jiřina Bohdalová), majitelka mandlu a krámku, nečekaně zdědí obstojnou finanční částku, zatouží změnit svůj skromný a osamělý život. Prostřednictvím seznamovací kanceláře se setká s korektním starým mládencem Václavem (Stanislav Zindulka) a posléze se za něho provdá. Oba najdou v sobě zalíbení a doufají, že spolu prožijí pohodové, zabezpečené stáří. Je však doba hospodářské krize a Václav přišel o zaměstnání. Existenční neúspěch a finanční závislost na manželce v něm probudí pocity méněcennosti a jeho vztah s Karlou pomalu směřuje k tragédii... (oficiální text distributora)

slunicko2

Zpočátku výborné, ale po půl hodině se tempo zpomalilo a já se začal nudit. 1) Ovšem 70letá Jiřina Bohdalová (drogistka Zímová) a 69letý Stanislav Zindulka (majordomus) drží úroveň až do konce. 2) Všechny herecké výkony byly skvělé. Zvláště bych vyzvedl typově přesnou 42letou Evu Holubovou (šéfová seznamovací agentury) a 62letého Bronislava Poloczeka (hospodský). ()

progression

Výborná a neprávem pozapomenutá balada podle kvalitní knižní předlohy je především hereckým koncertem Jiřiny Bohdalové (u které to vůbec nepřekvapuje), ale Stanislav Zindulka ji sekunduje velice zdatně a možná, že je škoda, že pro ty "hlavní" role neměl ve své kariéře zdaleka tolik příležitostí. Třeba bychom se opravdu divili ! Zajímavý příběh skoro v nerudovském duchu, malostranské exteriéry nahrazeny karlínskými a kromě ústřední dvojice ještě mnoho dalších nezapomenutelných hereckých výkonů (Galatíková, Vlach, Poloczek a další) notnou měrou přispěly k tomu, že tento "malý TV film" je docela dost Velký. ()

Sarkastic

„Poslyšte Karličko, ona taky musela bejt dost bohatá, ne? Když ten její byl doktor.“ - „Bohatá? Ale co vás nemá, bohatá…ta smrděla korunou!“ Přesněji řečeno 25 tisíci řádně smrdutými korunami…Film začíná jako úsměvné vyprávění o tom, jak žena, která se dosud starala jen o svou práci, získá překvapivě závratné dědictví, což jí nejen finančně zajistí, ale začne přemýšlet i nad ukončením svého osamělého způsobu života. Což jí divák přeje, zvlášť, když její nová partie sice není žádné lamželezo, ale solidní, hodný člověk. Jenže právě tohle manželství ukončující mnohaletý, klidný a samotářský stereotyp obou 2 postav započne přinášet neklid. K tomu drby, hospodské žvásty a divák rázem začne vnímat postupnou změnu atmosféry. Zároveň pochopí, proč má snímek v názvu onu baladu…Po většinu času nadprůměrný film, u kterého mě ale podoba konce překvapila, a nemůžu říct, že úplně kladně. Dám slabší 4*. „Já mám hlavně strach, aby se nedostal na ňákou tu šikmou plochu! Dyť von je taková důvěřivá nátura, von je horší než malý děcko...“ ()

topi

Stanislav Zindulka v jedné ze svých velkých rolí, kde ukazuje parádní herectví a z jeho výkonu zejména na konci zamrazí. Jiřina Bohdalová jako slečna Karla podává tradičně bezchybný dojem. Smutný příběh dvou osamělých lidí, kteří k sobě najdou cestu skrz seznamovací kancelář se odehrává za První republiky. Zdeněk Zelenka ve své vrcholné režisérské tvorbě, kdy jeho televizní filmy měly atmosféru a byly řemeslně kvalitně odvedené. Ku prospěchu přispívá i hudba Jiřího Svobody, která občas zavání až hororovými motivy. Předlohu Karlínské balady napsala Olga Scheinpflugová. Krásná práce. ()

6thSun

Příběh mohl být propracovanější, v podstatě stojí jenom na ňoumovství jednoho týpka, kterej si nechá nakukat kde co. Herecké výkony jsou ovšem tradičně výborné, kromě hlavních hvězd jsem si zvlášť vychutnal Věru Galatíkovou i hospodskýho Poloczka a jeho "piviště". Každopádně to je daleko víc drama než komedie, která se dá vystopovat pouze v (stále stejné, ale pořád účinné) obličejové mikromimice Jiřiny Bohdalové. 70-75% ()

• Je celkem vtipné, že když se Václav (Stanislav Zindulka) s Karlou Zimovou (Jiřina Bohdalová) sejde v noblesní restauraci, rozplývá se nad čtením restauračních specialit a objedná si dvě jídla, ovšem později, když se na přání Karličky přesunou do její oblíbené hospůdky, u guláše Václav prozradí, že stejně moc neobědvá. (Nick321)